Globální trh s nabíjením elektromobilů vstoupil do roku 2026 ve stavu zrychlené, ale nerovnoměrné transformace, přičemž se předpokládá, že celosvětový prodej elektromobilů dosáhne23 milionů kusů (28 % všech prodaných nových vozů)i když Německo, Spojené státy a Mexiko uplatňují zásadně odlišné politické postupy. Pro provozovatele nabíjení, distributory a investory do infrastruktury je závěr jednoznačný: poptávka po nabíjecím hardwaru již není otázkou – otázkou je, které architektury, certifikace a obchodní modely přežijí restrukturalizaci tarifů, fluktuaci dotací a technologický posun desetiletí.
Rychlá odpověď:Trh s nabíjecími systémy v roce 2026 je definován třemi faktory – (1) rekordními objemy elektromobilů (v roce 2025 prodaných více než 20 milionů vozů, v roce 2026 se očekává 23 milionů), které udržují strukturálně silnou poptávku po infrastruktuře; (2) resetováním politiky v Německu (nový dotační program ve výši 3 miliard EUR), USA (zrušení federálních nákupních kreditů) a Mexiku (státem podporovaný plán pro elektromobily s výstavbou 2 000 nabíjecích stanic); a (3) cyklem modernizace hardwaru směrem k platformám 800–1000 V, kapalinou chlazenému ultrarychlému nabíjení, megawattovému nabíjení nákladních vozidel a uzlům podporovaným BESS. Předpokládá se, že příjmy z nabíjecí infrastruktury vzrostou ze zhruba 50–66 miliard USD v roce 2026 na 239–493 miliard USD do let 2033–2035 (roční míra růstu 16–22 %), přičemž rozhodujícími konkurenčními branami se stanou certifikace (UL/CE/TUV) a dodavatelské řetězce splňující tarifní požadavky.
Klíčové poznatky
- Globální prodej elektromobilů vzrostl o 20 % a v roce 2025 překročil 20 milionů kusů – každý čtvrtý prodaný nový vůz byl elektrický – a v roce 2026 se předpokládá, že dosáhne 23 milionů (28 % prodejů)., přičemž Evropa zaznamenala největší růst mezi hlavními trhy, a to zhruba o 20 % meziročně.
- Nabíjecí infrastruktura bude v roce 2026 trhem s hodnotou 50–66 miliard USD, přičemž podle prognóz předních analytiků se v letech 2033–2035 hodnota investice bude pohybovat kolem 239–493 miliard USD (roční míra růstu 16–22 %); BNEF eviduje 6,7 milionu nasazených veřejných konektorů po celém světě, což představuje meziroční nárůst o 19 %.
- Německo vrátilo dotace: koaliční dohoda z října 2025 uvolnila balíček pobídek pro elektromobily v hodnotě 3 miliard eur (spuštěný v lednu 2026), který nabízel 1 500–6 000 eur pro kupující s nízkými a středními příjmy; podíl nových elektromobilů v Německu se v dubnu 2026 zvýšil na 25,8 %.
- Spojené státy zrušily federální kredity na nákup elektromobilů.podle zákona One Big Beautiful Bill Act (4. července 2025) pro vozidla pořízená po 30. září 2025; federální fondy pro nabíjení NEVI byly zmrazeny, částečně obnoveny podle revidovaných pokynů (srpen 2025), přesto bylo do dubna 2026 v provozu v 19 státech pouze přibližně 550 rychlonabíjecích stanic financovaných NEVI – výstavbu musel provádět soukromý kapitál a státní programy.
- Mexiko je trh, který je třeba sledovatProdej elektrifikovaných vozidel vzrostl v roce 2025 o 38 % na 96 636 kusů (kumulativních 235 501 do 1. čtvrtletí 2026), ale v celé zemi existuje pouze 4 378 veřejných nabíjecích stanic; program Olinia pro domácí elektromobily v rámci programu Plan México plánuje do roku 2027 2 000 nabíjecích stanic, přičemž země zůstává největším zdrojem dovozu elektromobilů do USA.
- Kód HS 850440 (statické měniče, včetně nabíječek pro elektromobily) je nyní geopolitickou obchodní kategorií.Čína v rámci této položky vyváží ročně zhruba 36 miliard USD; cla podle paragrafu 301 USA (25 % na součástky, 100 % na čínská elektromobily), vyrovnávací cla EU a zpřísňující se pravidla původu/dodržování předpisů činí z certifikace UL/CE/TUV požadavek pro vstup na trh.
- Hardwarový cyklus se obrátilPlatformy 1000 V, nabíjení pod 10 minut, kapalinou chlazené HPC s výkonem přes 600 kW, megawattové nabíjení (MCS) pro nákladní automobily, konsolidace NACS (SAE J3400), komercializace V2G a integrace BESS + solární energie mění tvář produktů, které zvítězí v letech 2026–2030.
Hluboký ponor
1. Globální změny na trhu: 20 milionů prodaných elektromobilů v roce 2025, očekává se 23 milionů v roce 2026
Globální prodej elektromobilů vzrostl o20 % v roce 2025, aby překročil 20 milionů kusů, což znamená, že čtvrtina všech nově prodaných automobilů na celém světě byla elektrická, uvádí IEA Global EV Outlook 2026. Růst byl plošný – v roce 2025 zaznamenalo růst prodeje elektromobilů více než 100 zemí – ale složení se změnilo: podíl Číny na globální produkci dosáhl zhruba 75 %, zatímco Evropa, jihovýchodní Asie a Latinská Amerika poskytly nejsilnější růst poptávky.
Evropa zaznamenala nejprudší zrychlení mezi hlavními trhy, přičemž prodej elektromobilů vzrostlvíce než 30 % v roce 2025 a dosáhne 28 % celkového prodeje, což je způsobeno zpřísněním norem EU pro emise CO₂ u vozových parků. Podíl elektromobilů v Číně dosáhl v roce 2025 téměř 55 % veškerého prodeje automobilů a v dubnu 2026 stanovil nový měsíční rekord nad 60 %. Spojené státy se udržely na necelých 10 % prodeje, přičemž konec federálních daňových úlev vedl k viditelnému poklesu objemu na konci roku 2025. Prodej v Latinské Americe vzrostl v roce 2025 o 75 % (v čele s Brazílií a Mexikem) a prodej v jihovýchodní Asii se více než zdvojnásobil na téměř 20% podíl.
Výhled na rok 2026 pokračuje ve vzestupné tendenci:Očekává se, že celosvětový prodej elektromobilů dosáhne 23 milionů kusů, což představuje 28 % celkového prodeje automobilů., přičemž Evropa roste o ~20 % (každé třetí auto je elektrické), Čína se blíží 60 % prodejů, Asie a Tichomoří (bez Číny) zaznamenávají nárůst o více než 50 % a Latinská Amerika o 45 %. Zpráva BNEF o výhledu elektromobilů pro rok 2026 uvádí, že prodej osobních elektromobilů dosáhne 23,3 milionu a počet veřejných konektorů dosáhne6,7 milionu (+19 % meziročně).
Velikost trhu s nabíjecí infrastrukturou
Nabíjecí infrastruktura se rozšiřuje do skutečně velkého trhu s prognózami, které se sbližují k silnému dvoucifernému růstu do poloviny 30. let 21. století.
| Zdroj | Velikost trhu v roce 2026 | Dlouhodobá prognóza | Roční růst (CAGR) |
|---|---|---|---|
| Výzkum Grand View | 50,3 miliardy USD | 238,8 miliard USD (2033) | ~21 % |
| Analýza kořenů | 52,0 miliard USD | 410,9 miliard USD (2040) | 15,9 % |
| Globální přehledy trhu | 65,7 miliard USD | 405,6 miliard USD (2035) | 22,4 % |
| Výzkum priorit | 47,6 miliard USD | 492,6 miliard USD (2035) | ~20 % |
Tato čísla jsou podpořena dvěma strukturálními faktory. Zaprvé, vozová základna se hromadí: předpokládá se, že globální flotila elektromobilů do roku 2035 vzroste více než šestinásobně na až510 milionů vozidel, což tlačí elektromobily na 50 % celosvětového prodeje automobilů. Za druhé, energetická náročnost nabíjení roste: poptávka po elektřině z elektromobilů je na cestě překročit1 500 TWh do roku 2035 – zhruba šestinásobek úrovní z roku 2025– což donutí operátory přejít od „hloupého“ hardwaru k architekturám zaměřeným na síť, podporujícím úložiště a inteligentní nabíjení.
Obchodní důsledek je přímý: veřejné rychlé nabíjení je to, kde je výhoda.Vzhledem k tomu, že pouze přibližně 5 % globálního trhu s elektromobily je v současnosti schopno pojmout více než 250 kW, buduje se ultrarychlá kapacita ještě před vozidly, která ji budou využívat – jedná se o klasický trh zaměřený na infrastrukturu, kde firmy s certifikovaným a vysoce výkonným hardwarem v první řadě získávají dlouhodobou kontrolu nad staveništi.
2. Analýza regionální politiky: Německo, USA, Mexiko
2.1 Německo: Návrat dotací, rozšiřování ultrarychlých koridorů
Německé politické kyvadlo se koncem roku 2025 rozhodně vychýlilo: po náhlém ukončení programu Umweltbonus v prosinci 2023 a dvou letech klesajícího prodeje elektromobilů se federální koalice dohodla na...Říjen 2025 o balíčku pobídek pro elektromobily v hodnotě 3 miliard eur (≈3,5 miliardy USD), přičemž nový program dotací na nákup byl formálně spuštěn v lednu 2026. Program je zaměřen na domácnosti s nízkými a středními příjmy (roční příjem až do zhruba 60 000 EUR) a poskytuje1 500–6 000 EUR na nákup nebo pronájem elektromobilu, financováno do roku 2029.
První výsledky potvrzují platnost této politiky:Podíl německých registrací nových vozů s pohonem všech kol (BEV) se v dubnu 2026 zvýšil na 25,8 %., což je nárůst oproti zhruba 15 % během mezery v dotacích v letech 2024–2025. Toto oživení poptávky přímo urychluje rozvoj nabíjení v zemi – Německo již provozuje největší síť veřejných nabíjecích stanic v Evropě (více než 150 000 veřejných míst) a zaměřuje se na1 milion veřejných nabíjecích stanic do roku 2030podle svého hlavního plánu Ladeinfrastruktur II.
Pokud jde o dodavatele hardwaru, profil poptávky v Německu je jasný: vysoce výkonné stejnosměrné vozy podél dálnic (koridory AUTOBANH) a městské rychlé nabíjení pro obyvatele vozových parků a bytů. Nařízení EU o infrastruktuře pro alternativní paliva (AFIR) to posiluje – nařizuje rychlonabíjecí kapacitu každých 60 km podél hlavních koridorů TEN-T a nabíjecí stanice úměrné flotilám elektromobilů v městských uzlech. Právě v tomto prostředí se uplatňuje certifikovaný, vysoce výkonný kapalinou chlazený hardware, jako napříkladkapalinou chlazené ultrarychlé nabíjecí stanice určené pro dálniční koridorykteré kombinují výkon 480 kW s integrovaným úložištěm energie pro lokality s omezeným přístupem k síti.
2.2 Spojené státy: Daňové úlevy pryč, vstupuje soukromý kapitál
Spojené státy provedly v roce 2025 historický obrat v politice:Zákon One Big Beautiful Bill Act (OBBBA), přijatý 4. července 2025, zrušil všechny tři federální kredity za čistá vozidla.— kredit za nové elektromobily (30D), kredit za ojeté elektromobily (25E) a kredit za komerční čisté vozidlo (45W) – pro vozidla pořízená po30. září 2025Efekt byl okamžitý: prodej elektromobilů v USA, který se stabilně pohyboval na necelých 10 % trhu, koncem roku 2025 klesl, než se v roce 2026 stabilizoval díky levnějším modelům a programům na úrovni jednotlivých států.
Na straně nabíjení,Program NEVI v hodnotě 5 miliard dolarů prošel cyklem zmrazení a obnovyFinancování bylo zastaveno na začátku roku 2025, částečně obnoveno pro 14 států v srpnu 2025 a přepracováno podle revidovaných pokynů USDOT vydaných dne11. srpna 2025což dává státům větší flexibilitu, pokud jde o rozestupy, velikost stanic a technologie. Navzdory resetu pouzeDo dubna 2026 bylo v provozu přibližně 550 rychlonabíjecích stanic financovaných NEVI v 19 státech.(IEA) – malá část celostátní sítě. Praktickým důsledkem je, žesoukromý kapitál, veřejné služby a státní programy nyní nesou většinu stavebního břemenea kupující se soustředí na menší počet čerpacích stanic s vyššími specifikacemi.
V roce 2026 ovlivňují americké zadávání veřejných zakázek dva technické faktory. ZaprvéNACS (SAE J3400)se stal de facto severoamerickým standardem konektorů a stanice, které mohou obsluhovat vozidla NACS i CCS1, maximalizují využití. Za druhé, protože federální pobídky ustoupily,Provozuschopnost a celkové náklady na vlastnictví (TCO) nyní rozhodují o výběru zařízení— provozovatelé stále více požadují hardware s certifikací UL/ETL a modulární údržbou spíše než nejlevnější boxy aRychlonabíjecí stanice DC s certifikací UL/ETL pro severoamerický trhse stávají výchozím základem pro zadávání veřejných zakázek pro CPO a dodavatele energií.
2.3 Mexiko: Nové výrobní centrum s rozdílem v nabíjení
Mexiko je nejrychleji rostoucím trhem na tomto seznamu, který kombinuje boom výroby s výrazným deficitem v oblasti veřejného nabíjení.Prodej elektrifikovaných vozidel v roce 2025 vzrostl o 38 % na 96 636 kusů(9,5 % prodeje nových vozidel) a kumulativní registrace dosažené235 501 kusů do 1. čtvrtletí 2026(EMA). Růst je poháněn cenově dostupným čínským dovozem, investicemi do výroby směřujícími do USA a posunem k nearshoringu, díky kterému se Mexiko stalonejvětším jednotlivým zdrojem dovozu elektromobilů do USA v roce 2025(MEA).
Infrastruktura je však závazným omezením. Data EMA ukazují pouze4 378 veřejných nabíjecích stanic a více než 55 000 převážně soukromých/rezidenčních pozic v celé zemi na konci 1. čtvrtletí 2026– a 26 % lidí, kteří si elektromobily nekupují, stále uvádí jako hlavní důvod, proč nepřecházejí na elektromobily, obtížné nalezení rychlonabíječek. Veřejné nabíjení je soustředěno v Mexico City, státě Mexiko, Nuevo León a Jalisco (58 % celostátního prodeje elektromobilů), takže meziměstské koridory a vedlejší města jsou nedostatečně obsloužené.
Reakcí vlády je,Program Olinia v rámci plánu MéxicoPrezident Sheinbaum představil v červnu 2026 letoun Olinia 1 domácí konstrukce (cena kolem 150 000 pesos, ≈8 600 USD), jehož výroba začne v roce 2027 s počátečními 20 000 kusy ročně a ambicemi 100 000 kusů, podpořenou plánem infrastruktury v první fázi pro2 000 nabíjecích stanic v Mexico City, státě Mexiko a Pueble do roku 2027Vzhledem k odhadu analytiků, že Mexiko potřebuje alespoň38 000 nabíjecích stanic do roku 2045Rozdíl mezi oznámenými plány a skutečnou potřebou je obrovský – což otevírá prostor pro distributory a provozovatele, kteří nasazují flexibilní a nenáročný stejnosměrný hardware. Kompaktní komerční jednotky, jako napříkladNástěnné rychlonabíjecí stanice DC úrovně 3 pro městské a lehké komerční prostorydobře odpovídají segmentům mexického městského maloobchodu, taxislužby a vozového parku s vysokým obratem, kde dominují omezení rychlosti instalace a zastavěné plochy.
3. Kód HS 850440: Obchodní data a nová celní realita
Kód HS 850440 —statické převodníky, celní rodina zahrnující nabíječky elektromobilů, nabíjecí stanice a napájecí moduly – se stala jednou z geopoliticky nejcitlivějších položek v globálním obchodu.Čínský vývoz v rámci kódu HS 850440 dosáhl za dvanáct měsíců do poloviny roku 2026 přibližně 36 miliard USD., přičemž Asie absorbuje zhruba 45 % zásilek a Evropa a Severní Amerika jsou dalšími největšími destinacemi; Čína se také podílí na přibližně 46 % celosvětového exportu dílů pro elektromobily (OECD). Růst této kategorie kopíruje cyklus hardwaru pro elektromobily: s elektrifikaci vozidel se nabíječky stávají opakovaně používaným zbožím s vysokou hodnotou.
Celní prostředí se mezi lety 2024 a 2026 zpřísnilo na všech hlavních trzích:
- Spojené státyPovinnosti podle paragrafu 301 nyní dosahují100 % na elektromobily vyrobené v Číněa25% sleva na baterie a díly pro elektromobily(tranše z roku 2024), navrstvená na již existující 25% cla podle § 301, která se vztahují na mnoho nabíjecích komponentů, modulů a elektroniky dovážené z Číny. Kupující dovážející zboží pod položkou 8504.40 si musí ověřit sazby cla specifické pro daný produkt, zemi původu a způsobilost pro výjimky.
- Evropská unieKonečná vyrovnávací cla na čínská vozidla na baterie (až do výše ~35 % nad rámec 10% standardního cla) platí od rokuŘíjen 2024 po dobu pěti leta kontrola v oblasti obchodní ochrany rozšiřuje hodnotový řetězec od vozidel k bateriím a nabíjecímu hardwaru.
- Rostoucí ověřování původu a shodyCelní orgány zpřísňují vymáhání pravidel původu pro nabíjecí stanice „montované v X“ a certifikace bezpečnosti/EMC (CE v EU, UL/ETL v Severní Americe) je na hranicích stále častěji vynucována jako faktická obchodní překážka.
Strategickým důsledkem pro kupující je, aby dodržování celních předpisů považovali za součást specifikace produktu, nikoli za logistiku.Nejodolnější dodavatelské řetězce pro rok 2026 jsou ty, které (a) udržují certifikované továrny s čistou dokumentací o původu, (b) nabízejí více variant konektorů a napětí, které odpovídají standardům určení (CCS1/CCS2/NACS/GBT/CHAdeMO), a (c) jsou držiteli bezpečnostních certifikací, které jim umožňují proclení a vyhrávání výběrových řízení na energetické společnosti – UL/ETL, CE a TUV. Dovozci, kteří tento krok přeskočí, čelí snížení marží v důsledku cel, celních blokací a odmítnutí ze strany sítě ve fázi žádosti o cenovou nabídku.
4. Zavedení technologií: 1000V platformy, kapalinové chlazení, megawattové nabíjení a úložné rozbočovače
Zavádění technologií je třetí silou, která mění trh v roce 2026, a upřednostňuje architektury s vyšším výkonem a vyšší účinností napříč všemi segmenty.
Platformy s vyšším napětím zavádějí rychlé nabíjení.První vozidla s napětím 1000 V dorazila v roce 2025 a oznámení o nabíjení za méně než 10 minut pokračovala až do roku 2026 (IEA). Nabíječky a konektory určené pro systémy 800–1000 V s proudovou kapacitou 500 A–1000 A jsou nyní klíčové pro nová veřejná stejnosměrná zařízení, což umožňuje nabití kompatibilních vozidel o 20–80 % za 10–15 minut. Tento posun napětí probíhá přímo celým dodavatelským řetězcem – napájecí moduly, kabely a konektory musí být přepracovány pro izolaci a tepelný management pro napětí 1000 V.
Kapalinové chlazení se u vysoce výkonných stejnosměrných zdrojů posunulo z prémiové možnosti na výchozí úroveň.Stanice s výkonem 350 kW a více vyžadují kapalinou chlazené kabely a moduly, aby si udržely výkon bez tepelného snížení výkonu; v horním pásmu,Systémy s výkonem 600 kW–1 MW a více vstupují do provozu na dálnicích a v koridorech pro nákladní automobilyaKapalinou chlazené kompresory o výkonu 600 kW–720 kW určené pro elektromobily a autobusyzaměřit se na segment těžkých nákladních vozidel, kde se prodej elektrických nákladních vozidel v roce 2025 více než zdvojnásobil (9 % celosvětového prodeje nákladních vozidel, každý čtvrtý v Číně).Systém nabíjení megawattů (MCS)Standardem je uvedení prvních nabíjecích stanic pro nákladní vozidla s výkonem přes 1 MW do komerčního provozu, zatímco EU již provozuje více než 1 000 nabíjecích stanic určených pro nákladní vozidla.
Nabíjení integrované s BESS je řešením pro provozovatele s omezenou kapacitou sítě.Vzhledem k tomu, že poptávka po elektřině z elektromobilů má do roku 2035 překročit 1 500 TWh, lokality bez kapacity transformátoru volí architektury s úložištěm energie: vyrovnávací paměť baterií umožňuje potlačení špičky, zamezení nabíjení z důvodu poptávky, vlastní spotřebu solární energie a nepřetržitý provoz během poruch sítě. Integrované systémy, jako napříkladNabíjecí systémy integrované s BESS s výkonem 215 kWhumožnit provozovatelům nasadit ultrarychlou kapacitu ve slabých sítích – což je nejrychleji rostoucí konfigurace na rozvíjejících se trzích, jako je Mexiko, a v modernizaci evropských dálnic.
Konektivita a obousměrné standardy se industrializují.Norma ISO 15118-20 umožňuje funkci Plug & Charge a obousměrný přenos energie (V2G/V2H); první komerční nabídky V2G pro soukromé vlastníky se objevily v roce 2025 (IEA). OCPP 2.0.1 se stává základem pro roaming a vzdálenou správu, zatímco správa zátěže řízená umělou inteligencí a prediktivní údržba zkracují provozní prostoje. Roste také tlak na regulační kybernetickou bezpečnost – zákon EU o kybernetické odolnosti zavede v letech 2026–2027 závazné požadavky na kybernetickou bezpečnost připojeného nabíjecího hardwaru, čímž se kritérium pro zadávání veřejných zakázek stane bezpečným firmwarem a certifikovanými komunikačními zásobníky.
5. Co to znamená pro provozovatele nabíjení a kupující v roce 2026
Po destilaci tržních, politických, obchodních a technologických změn v praxi vypadá strategie zadávání veřejných zakázek pro rok 2026 takto:
- Kupujte pro éru 1000V, ne pro éru 400V.Nabíječky a konektory s jmenovitým napětím 1000 V a kapacitou ≥500 A, aby kapitálové investice zůstaly relevantní i s rostoucím počtem vozidel s napětím 800–1000 V.
- Počítejte s kapalinovým chlazením nad 350 kW.Závisí na tom trvalý výkon, ergonomie kabelů a provozuschopnost na staveništích dálnic.
- Použijte BESS k odemknutí omezených webů.Úložiště s podporou úložišť přeměňují lokality s omezenou dostupností sítě na životaschopné ultrarychlé stanice a zlepšují ekonomiku lokalit prostřednictvím snižování špičkové spotřeby a vlastní spotřeby solární energie.
- Přizpůsobte standard konektoru cílovému trhu— CCS2 v celé Evropě, NACS + CCS1 v Severní Americe, GBT/CHAdeMO tam, kde je vyžadují vozové parky – a upřednostňují stanice s více standardy tam, kde je smíšený provoz.
- Certifikaci a dokumentaci o původu považovat za obchodní podmínky.Rozdíl mezi vítěznou žádostí o nabídku a celní zádrží spočívá v certifikaci UL/ETL, CE, TUV a čistém celním sazebním zařazení.
- Cena za celkové náklady, nikoli za počáteční náklady.Vzhledem k tomu, že americké federální pobídky k nákupu zrušeny, provozovatelé v Severní Americe – a stále častěji i v Evropě – volí dostupnost, efektivitu (≥96 %), modularitu a záruku, nikoli fixní cenu.
Často kladené otázky
1. Bude globální trh s nabíjením elektromobilů v roce 2026 stále růst?Ano. Předpokládá se, že celosvětový prodej elektromobilů dosáhne v roce 2026 přibližně 23 milionů kusů (28 % prodeje nových automobilů) a trh s nabíjecí infrastrukturou by měl vzrůst ze zhruba 50–66 miliard USD v roce 2026 na 239–493 miliard USD v letech 2033–2035, což představuje složenou roční míru růstu 16–22 %. Nasazení veřejných konektorů roste meziročně přibližně o 19 % na 6,7 milionu konektorů celosvětově (BNEF).
2. Co se stalo s německými dotacemi na elektromobily a jsou zpět?Německo ukončilo svůj program Umweltbonus v prosinci 2023, což přispělo ke dvěma slabým rokům prodeje elektromobilů. V říjnu 2025 se koalice dohodla na balíčku pobídek ve výši 3 miliard eur a program byl spuštěn v lednu 2026: domácnosti s nízkými a středními příjmy (s ročním příjmem zhruba 60 000 eur) dostávají 1 500–6 000 eur na nákup nebo pronájem elektromobilu. Podíl nových elektromobilů v Německu se v dubnu 2026 zvýšil na 25,8 %.
3. Opravdu USA zrušily federální daňový kredit pro elektromobily a ovlivňuje to poptávku po nabíjení?Ano. Zákon One Big Beautiful Bill Act (vstupující do platnosti 4. července 2025) zrušil kredity na nová, ojetá a komerční elektromobily pořízené po 30. září 2025. Neodstraňuje však poptávku po nabíjecí infrastruktuře – flotila elektromobilů v USA nadále roste a s menším počtem pobídek k nákupu si provozovatelé konkurují v provozuschopnosti nabíjení a celkových nákladech na vlastnictví (TCO) spíše než v počátečních nákladech na zařízení. Soukromý kapitál a státní programy zaplňují mezeru, která vznikla po zmrazeném a částečně obnoveném programu NEVI.
4. Je financování z programu NEVI stále k dispozici pro projekty nabíjení elektromobilů v USA?Ano, ale v revidované podobě. Po zmrazení na začátku roku 2025 bylo financování částečně obnoveno a USDOT vydal 11. srpna 2025 revidované pokyny NEVI, které státům poskytly větší flexibilitu v otázce rozmístění a návrhu stanic. Přesto bylo do dubna 2026 v provozu v 19 státech pouze asi 550 rychlonabíjecích stanic financovaných NEVI, takže státní programy a soukromé sítě zůstávají hlavními hnacími silami rozvoje v USA.
5. Co je mexický plán Olinia a co znamená pro nabíjecí infrastrukturu?Olinia je mexický státem podporovaný program pro domácí elektromobily v rámci iniciativy Plan México. Městský vůz Olinia 1 debutoval v červnu 2026 za cenu přibližně 150 000 pesos (≈8 600 USD) s plánovanou výrobou od roku 2027 (zpočátku 20 000 kusů ročně, cíl 100 000). První fáze plánu nabíjení počítá s 2 000 nabíjecími stanicemi v Mexico City, státě Mexiko a Pueble do roku 2027 – oproti odhadované celostátní potřebě nejméně 38 000 stanic do roku 2045 – což vytváří velkou příležitost pro zavádění rychlého nabíjení stejnosměrným proudem.
6. Co je kód HS 850440 a proč je důležitý pro dovoz nabíječek pro elektromobily?Kód HS 850440 zahrnuje statické měniče – celní skupinu, která zahrnuje nabíječky elektromobilů, nabíjecí stanice a napájecí moduly. Čína v rámci této položky vyváží zhruba 36 miliard USD ročně a celní opatření (cla USA podle paragrafu 301 až do výše 100 % na čínská elektromobily a 25 % na baterie/komponenty; vyrovnávací cla EU) a vymáhání pravidel původu činí správnou klasifikaci, dokumentaci původu a bezpečnostní certifikaci (UL/ETL, CE, TUV) nezbytnou pro dovozce a distributory v roce 2026.
7. Které technologie nabíjení by měli provozovatelé zavést v roce 2026?Provozovatelé by měli upřednostňovat hardware pro stejnosměrný proud s napětím 800–1000 V a kapacitou ≥500 A, kapalinou chlazené systémy nad 350 kW (včetně HPC s výkonem 600 kW+ a megawattových systémů MCS pro koridory pro nákladní vozidla), stanice integrované s BESS pro lokality s omezenou sítí, podporu vícestandardních konektorů (CCS1/CCS2/NACS) a konektivitu OCPP 2.0.1 / ISO 15118-20 (Plug & Charge, V2G) – přičemž dodržování předpisů v oblasti kybernetické bezpečnosti (např. zákon EU o kybernetické odolnosti) by mělo být považováno za základní požadavek, nikoli za dodatečnou záležitost.
Závěr
Globální trh s nabíjením elektromobilů v roce 2026 není jediným trendem – jedná se o konvergenci rekordních objemů vozidel, odlišných politických režimů, zpřísňujícího se celního prostředí a rozhodujícího cyklu modernizace hardwaru. Obnovený německý program dotací restartuje největší evropský trh s osobními elektromobily; Spojené státy přecházejí od závislosti na federálních pobídkách k budování soukromého kapitálu řízenému celkovými náklady na vlastnictví; a Mexiko se stává jak výrobním centrem, tak velkým, nedostatečně zásobovaným trhem s nabíjením. Pod těmito regionálními příběhy potvrzují obchodní data HS 850440, že nabíječky jsou nyní strategickým zbožím – což z certifikovaných, celně vyhovujících dodavatelských řetězců s vysokým výkonem dělá skutečný konkurenční příkop. Provozovatelé a kupující, kteří specifikují 1000 V, zavedou kapalinové chlazení a architektury BESS a zajistí si dodavatele s certifikací UL/CE/TUV, budou v pozici pro nejodolnější růst infrastruktury v tomto desetiletí.
MIDA Power je globální výrobce nabíjecích stanic pro elektromobily (60–480 kW stacionární, 360–1680 kW dělené, 600–1080 kW kapalinou chlazené, mobilní, nástěnné a integrované s BESS), napájecích modulů pro elektromobily (20–125 kW standardní, kapalinou chlazené, obousměrné a V2G) a nabíjecích konektorů (CCS1/CCS2/NACS/GBT/CHAdeMO/MCS). Technické specifikace, certifikace a dotazy ohledně OEM/ODM naleznete namidapower.com.
Čas zveřejnění: 14. srpna 2026
Přenosná nabíječka pro elektromobily
Domácí nástěnná krabice pro elektromobily
Nabíjecí stanice DC
Nabíjecí stanice BESS
V2G V2H V2V V2L
Nabíjecí modul pro elektromobily
Konektor pro nabíjení stejnosměrným proudem
Příslušenství pro elektromobily