banner_de_cabeceira

Informe de tendencias do mercado global de carga de vehículos eléctricos para 2026: cambios nas políticas, diverxencia rexional e a carreira cara á carga ultrarrápida

O mercado global de carga de vehículos eléctricos entrou en 2026 nun estado de transición acelerada pero desigual, e as vendas mundiais de coches eléctricos proxéctanse ata alcanzar...23 millóns de unidades (o 28 % de todas as vendas de coches novos)mesmo cando Alemaña, os Estados Unidos e México seguen estratexias políticas fundamentalmente diferentes. Para os operadores de carga, os distribuidores e os investidores en infraestruturas, a conclusión é inequívoca: a demanda de hardware de carga xa non é a cuestión, senón que a cuestión é que arquitecturas, certificacións e modelos de negocio sobrevivirán ao reaxuste de tarifas, á rotación de subvencións e ao cambio tecnolóxico de 1000 V da década.

Resposta rápida:O mercado da carga de 2026 defínese por tres forzas: (1) volumes récord de vehículos eléctricos (máis de 20 millóns de coches vendidos en 2025, 23 millóns previstos en 2026) que manteñen a demanda de infraestruturas estruturalmente forte; (2) un reinicio das políticas en Alemaña (novo programa de subvencións de 3.000 millóns de euros), nos Estados Unidos (derrogáronse os créditos federais para a compra) e en México (un plan de vehículos eléctricos apoiado polo estado cunha expansión de 2.000 estacións de carga); e (3) un ciclo de actualización do hardware cara a plataformas de 800-1.000 V, carga ultrarrápida refrixerada por líquido, carga de megavatios para camións e centros de carga respaldados por BESS. Prevese que os ingresos da infraestrutura de carga aumenten de aproximadamente 50.000 a 66.000 millóns de dólares estadounidenses en 2026 a 239.000 a 493.000 millóns de dólares estadounidenses para 2033-2035 (taxa de crecemento anual composta do 16-22 %), coa certificación (UL/CE/TUV) e as cadeas de subministración conformes cos aranceis como portas competitivas decisivas.


Conclusións clave

  • As vendas globais de vehículos eléctricos creceron un 20 % ata superar os 20 millóns de unidades en 2025 (un de cada catro coches novos vendidos foi eléctrico) e prevése que alcancen os 23 millóns (o 28 % das vendas) en 2026., con Europa rexistrando o maior crecemento entre os principais mercados, cun +20 % interanual aproximado.
  • A infraestrutura de carga será un mercado de entre 50.000 e 66.000 millóns de dólares estadounidenses en 2026, encamiñándose cara a 239–493 000 millóns de dólares estadounidenses para 2033–2035 segundo as principais previsións dos analistas (taxa de crecemento anual composta do 16–22 %); BNEF conta con 6,7 millóns de conectores públicos despregados en todo o mundo, un 19 % máis que o ano anterior.
  • Alemaña volveu poñer as subvenciónsun acordo de coalición en outubro de 2025 desbloqueou un paquete de incentivos para vehículos eléctricos de 3.000 millóns de euros (lanzado en xaneiro de 2026), que ofrece entre 1.500 e 6.000 euros para compradores de ingresos baixos e medios; a cota de vehículos eléctricos novos de Alemaña repuntou ata o 25,8 % en abril de 2026.
  • Os Estados Unidos revogaron os seus créditos federais para a compra de vehículos eléctricosen virtude da Lei One Big Beautiful Bill (4 de xullo de 2025) para vehículos adquiridos despois do 30 de setembro de 2025; os fondos federais de carga de NEVI foron conxelados, parcialmente restaurados segundo as directrices revisadas (agosto de 2025), pero só ~550 puntos de carga rápida financiados por NEVI estaban operativos en 19 estados en abril de 2026, o que deixou que o capital privado e os programas estatais levasen a cabo o desenvolvemento.
  • México é o mercado a ter en contaAs vendas de vehículos electrificados creceron un 38 % en 2025 ata as 96 636 unidades (unha cifra acumulada de 235 501 no primeiro trimestre de 2026), pero só existen 4378 puntos de carga públicos en todo o país; o programa Olinia para vehículos eléctricos domésticos do Plan México prevé 2000 estacións de carga para 2027, mentres que o país segue sendo a maior fonte de importacións de vehículos eléctricos dos Estados Unidos.
  • O código HS 850440 (convertidores estáticos, incluídos os cargadores de vehículos eléctricos) é agora unha categoría de comercio xeopolíticoChina exporta aproximadamente 36.000 millóns de dólares anuais con este concepto; os dereitos da Sección 301 dos Estados Unidos (25 % sobre compoñentes, 100 % sobre vehículos eléctricos chineses), os dereitos compensatorios da UE e o endurecemento das normas de orixe/conformidade fan que a certificación UL/CE/TUV sexa un requisito de entrada no mercado.
  • O ciclo do hardware cambiouAs plataformas de 1000 V, a carga en menos de 10 minutos, a HPC refrixerada por líquido de máis de 600 kW, a carga en megavatios (MCS) para camións, a consolidación de NACS (SAE J3400), a comercialización de V2G e a integración de BESS + enerxía solar están a remodelar que produtos gañan en 2026-2030.

Mergullo profundo

1. Cambios no mercado global: 20 millóns de vehículos eléctricos vendidos en 2025, espéranse 23 millóns en 2026

As vendas globais de coches eléctricos creceron un20% en 2025 para superar os 20 millóns de unidades, o que significa que unha cuarta parte de todos os coches novos vendidos en todo o mundo foron eléctricos, segundo o informe Global EV Outlook 2026 da AIE. O crecemento foi xeneralizado (máis de 100 países rexistraron un crecemento nas vendas de vehículos eléctricos en 2025), pero a composición cambiou: a participación da China na produción mundial alcanzou aproximadamente o 75 %, mentres que Europa, o sueste asiático e América Latina foron os que supuxeron o maior crecemento da demanda.

Europa experimentou a aceleración máis pronunciada entre os principais mercados, co aumento das vendas de coches eléctricosmáis do 30 % en 2025 para alcanzar o 28 % das vendas totais, impulsada polo endurecemento das normas da UE sobre as frotas de CO₂. A cota de vehículos eléctricos da China alcanzou case o 55 % de todas as vendas de automóbiles en 2025 e estableceu un novo récord mensual por riba do 60 % en abril de 2026. Os Estados Unidos mantívose en pouco menos do 10 % das vendas, e o fin dos créditos fiscais federais produciu unha caída visible no volume a finais de 2025. As vendas de América Latina creceron un 75 % en 2025 (lideradas polo Brasil e México), e as vendas do sueste asiático duplicáronse con creces ata alcanzar unha cota de case o 20 %.

As perspectivas para 2026 continúan a traxectoria ascendente:Espérase que as vendas globais de coches eléctricos alcancen os 23 millóns de unidades, ou o 28 % das vendas totais de automóbiles, con Europa crecendo ~20 % (un de cada tres coches eléctricos), China achegándose ao 60 % das vendas, Asia Pacífico (excluíndo China) cun aumento de máis do 50 % e América Latina cun aumento do 45 %. O Electric Vehicle Outlook 2026 de BNEF sitúa as vendas de vehículos eléctricos de pasaxeiros en 23,3 millóns e o número de conectores públicos en6,7 millóns (+19 % interanual).

Tamaño do mercado de infraestruturas de carga

A infraestrutura de carga está a converterse nun mercado realmente grande, con previsións que converxen nun forte crecemento de dous díxitos ata mediados da década de 2030.

Orixe Tamaño do mercado de 2026 Previsión a longo prazo TCAC
Investigación de Grand View 50.300 millóns de dólares estadounidenses 238.800 millóns de dólares estadounidenses (2033) ~21%
Análise de raíces 52.000 millóns de dólares estadounidenses 410.900 millóns de dólares estadounidenses (2040) 15,9%
Información sobre o mercado global 65.700 millóns de dólares estadounidenses 405.600 millóns de dólares estadounidenses (2035) 22,4%
Investigación de precedencia 47.600 millóns de dólares estadounidenses 492.600 millóns de dólares estadounidenses (2035) ~20%

Dous factores estruturais sustentan estas cifras. En primeiro lugar, a base de vehículos está a aumentar: prevese que a frota mundial de vehículos eléctricos se multiplique por máis de seis para 2035 ata chegar a510 millóns de vehículos, o que leva os vehículos eléctricos a representar o 50 % das vendas mundiais de automóbiles. En segundo lugar, a intensidade enerxética da carga está a aumentar: a demanda de electricidade dos vehículos eléctricos está en camiño de superar1.500 TWh para 2035, aproximadamente seis veces os niveis de 2025— o que obrigará aos operadores a deixar de lado o hardware «tonto» e a adoptar arquitecturas de carga intelixente, compatibles coa rede e con almacenamento.

A implicación comercial é directa: a carga rápida pública é onde está a marxe.Con só ~5 % do parque mundial de vehículos eléctricos capaces actualmente de aceptar máis de 250 kW, está a construírse capacidade ultrarrápida antes dos vehículos que a usarán: un mercado clásico liderado pola infraestrutura onde os primeiros en moverse con hardware certificado de alta potencia toman o control do sitio a longo prazo.

2. Análise da política rexional: Alemaña, EUA, México

2.1 Alemaña: Volven as subvencións e amplíanse os corredores ultrarrápidos

O péndulo político de Alemaña oscilou decisivamente a finais de 2025: tras o final abrupto da Umweltbonus en decembro de 2023 e dous anos de caída nas vendas de vehículos eléctricos, a coalición federal acordouOutubro de 2025 cun paquete de incentivos para vehículos eléctricos de 3.000 millóns de euros (aproximadamente 3.500 millóns de dólares estadounidenses), co novo programa de subvencións á compra lanzado formalmente en xaneiro de 2026. O plan está dirixido a fogares de ingresos baixos e medios (rendas anuais de ata aproximadamente 60.000 €), proporcionandoDe 1.500 € a 6.000 € para a compra ou o alugamento dun vehículo eléctrico de batería, financiado ata 2029.

Os primeiros resultados validan a política:A porcentaxe de vehículos eléctricos matriculados en Alemaña repuntou ata o 25,8 % en abril de 2026, fronte a aproximadamente o 15 % durante o período de subvencións de 2024–2025. Esta recuperación da demanda acelera directamente o desenvolvemento da carga do país: Alemaña xa opera a maior rede pública de carga de Europa (con máis de 150 000 puntos públicos) e ten como obxectivo1 millón de puntos de carga públicos para 2030baixo o seu Plan Director Ladeinfrastruktur II.

Para os provedores de hardware, o perfil da demanda de Alemaña é claro: CC de alta potencia ao longo das autoestradas (corredores AUTOBANH) e carga rápida urbana para frotas e residentes de apartamentos. O Regulamento de Infraestruturas de Combustibles Alternativos (AFIR) da UE reforza isto, obrigando a capacidade de carga rápida cada 60 km ao longo dos corredores principais da RTE-T e puntos de carga proporcionais ás frotas de vehículos eléctricos nos nodos urbanos. Este é precisamente o ambiente onde o hardware certificado de alta potencia e refrixerado por líquido gaña a súa prima, comoestacións de carga ultrarrápidas refrixeradas por líquido deseñadas para corredores de autoestradasque combinan unha saída de 480 kW con almacenamento de enerxía integrado para sitios con restricións da rede.

2.2 Estados Unidos: Desaparecen as deducións fiscais e intervén o capital privado

Os Estados Unidos executaron un cambio de política histórico en 2025: oA Lei One Big Beautiful Bill (OBBA), promulgada o 4 de xullo de 2025, revogou os tres créditos federais para vehículos limpos— o crédito para vehículos eléctricos novos (30D), o crédito para vehículos eléctricos usados ​​(25E) e o crédito para vehículos comerciais limpos (45W) — para vehículos adquiridos despois30 de setembro de 2025O efecto foi inmediato: as vendas de vehículos eléctricos nos Estados Unidos, que se mantiveran estables en pouco menos do 10 % do mercado, caeron a finais de 2025 antes de estabilizarse en 2026 grazas aos modelos de menor prezo e aos programas a nivel estatal.

No lado da carga, oO programa de fórmulas NEVI de 5.000 millóns de dólares sufriu un ciclo de conxelación e restauración: a financiación detívose a principios de 2025, restableceuse parcialmente para 14 estados en agosto de 2025 e reformulouse segundo as directrices revisadas do USDOT emitidas o11 de agosto de 2025iso lles dá aos estados máis flexibilidade en canto ao espazamento, o tamaño das estacións e a tecnoloxía. A pesar do restablecemento, sóEn abril de 2026, había ~550 puntos de carga rápida financiados polo NEVI en 19 estados.(IEA) — unha pequena fracción da rede nacional. A consecuencia práctica é queO capital privado, os servizos públicos e os programas estatais agora levan a maior parte da carga da construcióne os compradores están a concentrarse en menos estacións de maior especificación.

Dúas forzas técnicas configurarán as adquisicións dos Estados Unidos en 2026. En primeiro lugar,NACS (SAE J3400)converteuse no estándar de conexión de facto de América do Norte e as estacións que poden servir tanto a vehículos NACS como CCS1 maximizan a utilización. En segundo lugar, debido a que os incentivos federais retrocederon,O tempo de funcionamento e o custo total de propiedade (TCO) agora deciden a selección do equipo— os operadores demandan cada vez máis hardware con certificación UL/ETL e capacidade de servizo modular en lugar de caixas de menor custo, eEstacións de carga rápida de CC homologadas por UL/ETL para o mercado norteamericanoestán a converterse na liña de base de adquisicións predeterminada para CPO e empresas de servizos públicos.

2.3 México: o novo centro de fabricación cunha brecha de carga

México é o mercado de máis rápido crecemento desta lista, combinando un auxe manufactureiro cun grave déficit de carga pública.As vendas de vehículos electrificados creceron un 38 % en 2025 ata as 96.636 unidades(9,5 % das vendas de vehículos novos) e as matriculacións acumuladas alcanzaron235.501 unidades para o primeiro trimestre de 2026(EMA). O crecemento está impulsado polas importacións chinesas accesibles, o investimento en manufacturas con destino aos Estados Unidos e o cambio na deslocalización que converteu a México noa maior fonte individual de importacións de vehículos eléctricos dos Estados Unidos en 2025(AIE).

Non obstante, a infraestrutura é a restrición vinculante. Os datos da EMA mostran só4.378 puntos de carga públicos e máis de 55.000 postos, na súa maioría privados/residenciais, en todo o país ao final do primeiro trimestre de 2026— e o 26 % dos que non compran aínda citan a dificultade para atopar cargadores rápidos como a principal razón para non optar polos eléctricos. A carga pública concéntrase na Cidade de México, no Estado de México, en Nuevo León e en Jalisco (o 58 % das vendas nacionais de vehículos eléctricos), o que deixa desatendidos os corredores interurbanos e as cidades secundarias.

1A resposta do goberno é aPrograma Olinia no Plan MéxicoA presidenta Sheinbaum presentou o Olinia 1, de deseño nacional, en xuño de 2026 (cun ​​prezo duns 150 000 pesos, ≈8 600 dólares), e a produción comezará en 2027 cunha produción inicial de 20 000 unidades ao ano e unha ambición de 100 000 unidades, respaldada por un plan de infraestruturas de primeira fase para2.000 estacións de carga na Cidade de México, o Estado de México e Puebla para 2027Dada a estimación dos analistas de que México necesita polo menos38.000 estacións de carga para 2045, a brecha entre os plans anunciados e a necesidade real é enorme: unha oportunidade para os distribuidores e operadores que despregan hardware de CC flexible e de baixo tamaño. Unidades comerciais compactas comoEstacións de carga rápida de CC de nivel 3 montadas na parede para sitios urbanos e comerciais lixeirosadáptanse ben aos segmentos de alta rotación de venda polo miúdo urbana, taxis e frotas de vehículos en México, onde dominan a velocidade de instalación e as restricións de pegada.

3. Código HS 850440: Datos comerciais e a nova realidade arancelaria

Código HS 850440 —convertidores estáticos, a familia de aduanas que inclúe cargadores de vehículos eléctricos, pilas de carga e módulos de enerxía, converteuse nunha das partidas máis sensibles xeopoliticamente do comercio mundial.As exportacións da China baixo o HS 850440 alcanzaron aproximadamente os 36.000 millóns de dólares estadounidenses durante os doce meses ata mediados de 2026, con Asia absorbendo aproximadamente o 45 % dos envíos e Europa e América do Norte como os seguintes destinos máis importantes; China tamén representa arredor do 46 % das exportacións mundiais de pezas para vehículos eléctricos (OCDE). O crecemento da categoría segue o ciclo do hardware dos vehículos eléctricos: a medida que os vehículos se electrifican, os cargadores convértense en bens comerciais recorrentes de alto valor.

O ambiente tarifario endureceuse en todos os principais mercados entre 2024 e 2026:

  • Estados UnidosOs deberes da Sección 301 agora chegan100 % en vehículos eléctricos de fabricación chinesae25 % en baterías e pezas de baterías para vehículos eléctricos(tramo de 2024), engadido aos dereitos do 25 % preexistentes da Sección 301 que cobren moitos compoñentes de carga, módulos e produtos electrónicos importados da China. Os compradores que importen baixo as subpartidas 8504.40 deben verificar os tipos de dereitos específicos do produto, o país de orixe e a elegibilidade para as exclusións.
  • Unión EuropeaOs dereitos compensatorios definitivos sobre os vehículos eléctricos de batería chineses (ata aproximadamente o 35 % ademais do arancel estándar do 10 %) levan en vigor desdeOutubro de 2024 durante cinco anose o escrutinio da defensa comercial está a expandirse na cadea de valor, desde os vehículos ata as baterías e o hardware de carga.
  • Verificación crecente da orixe e do cumprimentoAs autoridades aduaneiras están a endurecer a aplicación das normas de orixe para as estacións de carga «montadas en X», e a certificación de seguridade/EMC (CE na UE, UL/ETL en América do Norte) aplícase cada vez máis na fronteira como unha barreira comercial de facto.

A implicación estratéxica para os compradores é tratar o cumprimento das tarifas como parte da especificación do produto, non da loxística.As cadeas de subministración máis resilientes para 2026 son aquelas que (a) manteñen fábricas certificadas con documentación de orixe limpa, (b) ofrecen múltiples variantes de conectores e voltaxes para cumprir cos estándares de destino (CCS1/CCS2/NACS/GBT/CHAdeMO) e (c) posúen as certificacións de seguridade que lles permiten despachar aduanas e gañar licitacións de servizos públicos: UL/ETL, CE e TUV. Os importadores que se salten este paso enfróntanse á erosión da marxe por dereitos, retencións aduaneiras e rexeitamento da rede na fase de solicitude de cotización.

4. Adopción de tecnoloxía: plataformas de 1000 V, refrixeración líquida, carga de megavatios e concentradores con almacenamento

A adopción de tecnoloxía é a terceira forza que está a remodelar o mercado de 2026 e favorece arquitecturas de maior potencia e eficiencia en todos os segmentos.

As plataformas de maior voltaxe están a integrar a carga rápida.Os primeiros vehículos de 1000 V chegaron en 2025 e os anuncios de carga en menos de 10 minutos continuaron ata 2026 (IEA). Os cargadores e conectores con clasificación para sistemas de 800–1000 V cunha capacidade de corrente de 500 A–1000 A son agora unha prioridade para os novos despregamentos públicos de CC, o que permite cargas do 20–80 % en 10–15 minutos en vehículos compatibles. Este cambio de tensión flúe directamente por toda a cadea de subministración: os módulos de alimentación, os cables e os conectores deben ser redeseñados para o illamento e a xestión térmica de 1000 V.

A refrixeración líquida pasou de ser unha opción premium a predeterminada para CC de alta potencia.As estacións de máis de 350 kW requiren cables e módulos refrixerados por líquido para manter a saída sen redución térmica; no extremo superior,Os sistemas de 600 kW–1 MW+ están a entrar en servizo en autoestradas e corredores de camións, eSupercargadores refrixerados por líquido de 600 kW a 720 kW deseñados para camións e autobuses de vehículos eléctricosabordar o segmento de vehículos pesados ​​onde as vendas de camións eléctricos duplicáronse con creces en 2025 (o 9 % das vendas globais de camións, un de cada catro na China). OSistema de carga de megavatios (MCS)O estándar está a impulsar a posta en funcionamento comercial dos primeiros puntos de carga de camións de máis de 1 MW, mentres que a UE xa opera máis de 1.000 puntos de carga dedicados a camións.

A carga integrada con BESS é a resposta do operador con restricións de rede.Dado que se prevé que a demanda de electricidade dos vehículos eléctricos supere os 1500 TWh para 2035, as instalacións sen espazo libre para os transformadores están a escoller arquitecturas con respaldo de almacenamento: un búfer de batería permite reducir os picos, evitar a carga da demanda, o autoconsumo solar e o funcionamento continuo durante os eventos da rede. Sistemas integrados comoSistemas de carga integrados con BESS de 215 kWhpermitir que os operadores despreguen capacidade ultrarrápida en redes débiles, a configuración de máis rápido crecemento en mercados emerxentes como México e nas modernizacións de autoestradas europeas.

A conectividade e os estándares bidireccionais están a industrializarse.A ISO 15118-20 permite a conexión e carga e a transferencia de enerxía bidireccional (V2G/V2H); as primeiras ofertas comerciais de V2G para propietarios privados apareceron en 2025 (IEA). A OCPP 2.0.1 está a converterse na liña base para a itinerancia e a xestión remota, mentres que a xestión da carga impulsada pola IA e o mantemento preditivo están a reducir o tempo de inactividade operativo. A presión regulamentaria sobre a ciberseguridade tamén está a aumentar: a Lei de ciberresiliencia da UE impoñerá requisitos vinculantes de ciberseguridade ao hardware de carga conectado durante o período 2026-2027, convertendo o firmware seguro desde o deseño e as pilas de comunicación certificadas nun criterio de adquisición.

5. Que significa isto para os operadores de carga e os compradores en 2026

Resumindo os cambios no mercado, as políticas, o comercio e a tecnoloxía, o manual de contratación pública para 2026 ten este aspecto:

  1. Compra para a era dos 1000V, non para a era dos 400V.Cargadores e conectores con especificacións clasificadas para 1000 V e capacidade de ≥500 A para que os activos de capital sigan sendo relevantes a medida que proliferan os vehículos de 800 a 1000 V.
  2. Planificar a refrixeración líquida por riba dos 350 kW.A produción sostida, a ergonomía dos cables e o tempo de funcionamento nas obras das autoestradas dependen diso.
  3. Usa BESS para desbloquear sitios con restricións.Os centros con respaldo de almacenamento converten localizacións con limitación da rede en sitios ultrarrápidos viables e melloran a economía do sitio mediante a redución de picos e o autoconsumo solar.
  4. Adaptar o estándar do conector ao mercado de destino— CCS2 en Europa, NACS + CCS1 en América do Norte, GBT/CHAdeMO onde as frotas os requiren — e prefiren estacións multiestándar onde o tráfico é mixto.
  5. Trata a certificación e a documentación de orixe como termos comerciais.A clasificación UL/ETL, CE, TUV e a clasificación arancelaria limpa son a diferenza entre unha solicitude de cotización gañadora e unha retención aduaneira.
  6. Prezo por TCO, non custo inicial.Coa desaparición dos incentivos federais de compra dos Estados Unidos, os operadores de América do Norte (e cada vez máis de Europa) escollen segundo o tempo de funcionamento, a eficiencia (≥96 %), a modularidade e a garantía, e non o prezo de venda.

Preguntas frecuentes

1. O mercado global de carga de vehículos eléctricos segue a medrar en 2026?Si. Prevese que as vendas globais de vehículos eléctricos alcancen uns 23 millóns de unidades en 2026 (o 28 % das vendas de coches novos) e proxéctase que o mercado de infraestruturas de carga creza de aproximadamente 50 000 a 66 000 millóns de dólares estadounidenses en 2026 a 239 000 a 493 000 millóns de dólares estadounidenses para 2033-2035, o que representa unha taxa de crecemento anual composta do 16 ao 22 %. O despregamento de conectores públicos está a crecer arredor dun 19 % interanual, ata os 6,7 millóns de conectores a nivel mundial (BNEF).

2. Que pasou coas subvencións alemás aos vehículos eléctricos e volveron?Alemaña puxo fin ao seu Umweltbonus en decembro de 2023, o que contribuíu a dous anos febles de vendas de vehículos eléctricos. En outubro de 2025, a coalición acordou un paquete de incentivos de 3.000 millóns de euros, e o programa lanzouse en xaneiro de 2026: os fogares de ingresos baixos e medios (que gañan ata aproximadamente 60.000 euros ao ano) reciben entre 1.500 e 6.000 euros para a compra ou o alugueiro dun vehículo eléctrico. A cota de coches novos con vehículos eléctricos en Alemaña repuntou ata o 25,8 % en abril de 2026.

3. Os Estados Unidos acabaron realmente co crédito fiscal federal para vehículos eléctricos e iso afecta á demanda de carga?Si. A One Big Beautiful Bill Act (promulgada o 4 de xullo de 2025) revogou os créditos para vehículos eléctricos novos, usados ​​e comerciais para vehículos adquiridos despois do 30 de setembro de 2025. Non elimina a demanda de infraestruturas de carga: a frota de vehículos eléctricos dos Estados Unidos segue a crecer e, con menos incentivos de compra, os operadores compiten no tempo de funcionamento da carga e no custo total de propiedade en lugar de no custo inicial do equipo. Os programas de capital privado e estatais están a cubrir o oco deixado polo programa NEVI conxelado e parcialmente restaurado.

4. Aínda hai financiamento NEVI dispoñible para proxectos de carga de vehículos eléctricos nos Estados Unidos?Si, pero nunha forma revisada. Tras unha conxelación a principios de 2025, a financiación restableceuse parcialmente e o USDOT emitiu unha guía revisada sobre o NEVI o 11 de agosto de 2025, o que lles deu aos estados máis flexibilidade no espazamento e no deseño das estacións. Aínda así, só uns 550 puntos de carga rápida financiados polo NEVI estaban operativos en 19 estados en abril de 2026, polo que os programas estatais e as redes privadas seguen sendo os principais impulsores do desenvolvemento dos Estados Unidos.

5. Que é o plan Olinia de México e que significa para a infraestrutura de carga?Olinia é o programa nacional de vehículos eléctricos apoiado polo estado mexicano no marco do Plan México. O coche urbano Olinia 1 debutou en xuño de 2026 a uns 150.000 pesos (aproximadamente 8.600 dólares), e a produción prevése a partir de 2027 (20.000 unidades/ano inicialmente, cun obxectivo de 100.000). O plan de carga da primeira fase prevé 2.000 estacións de carga na Cidade de México, o Estado de México e Puebla para 2027, fronte a unha necesidade nacional estimada de polo menos 38.000 estacións para 2045, o que crea unha gran oportunidade para o despregamento da carga rápida de corrente continua.

6. Que é o código HS 850440 e por que é importante para as importacións de cargadores de vehículos eléctricos?O código HS 850440 abrangue os convertidores estáticos, a familia aduaneira que inclúe os cargadores de vehículos eléctricos, as pilas de carga e os módulos de potencia. China exporta aproximadamente 36.000 millóns de dólares estadounidenses ao ano con este título, e as medidas arancelarias (dereitos da Sección 301 dos Estados Unidos de ata o 100 % para os vehículos eléctricos chineses e o 25 % para as baterías/compoñentes; dereitos compensatorios da UE) ademais da aplicación das normas de orixe fan que a clasificación correcta, a documentación da orixe e a certificación de seguridade (UL/ETL, CE, TUV) sexan esenciais para os importadores e distribuidores en 2026.

7. Que tecnoloxías de carga deberían adoptar os operadores en 2026?Os operadores deberían priorizar o hardware de CC preparado para 800–1000 V con capacidade ≥500 A, sistemas de refrixeración líquida de máis de 350 kW (incluíndo HPC de máis de 600 kW e MCS de clase megavatio para corredores de camións), estacións integradas con BESS para sitios con restricións de rede, compatibilidade con conectores multiestándar (CCS1/CCS2/NACS) e conectividade OCPP 2.0.1 / ISO 15118-20 (Plug & Charge, V2G), co cumprimento da ciberseguridade (por exemplo, a Lei de ciberresiliencia da UE) tratado como un requisito básico en lugar dunha idea secundaria.


Conclusión

O mercado global de carga de vehículos eléctricos para 2026 non é unha única tendencia, senón unha converxencia de volumes récord de vehículos, réximes políticos diverxentes, un ambiente arancelario endurecido e un ciclo decisivo de actualización de hardware. O programa de subvencións relanzado de Alemaña reactiva o maior mercado de vehículos eléctricos de pasaxeiros de Europa; Estados Unidos está a pasar da dependencia dos incentivos federais á construción de capital privado impulsada polo TCO; e México está a emerxer como un centro de fabricación e un gran mercado de carga con subministración insuficiente. Ademais destas historias rexionais, os datos comerciais do HS 850440 confirman que os cargadores son agora bens estratéxicos, o que converte as cadeas de subministración de alta potencia certificadas e conformes cos aranceis no verdadeiro foso competitivo. Os operadores e compradores que especifican 1000 V, adoptan arquitecturas de refrixeración líquida e BESS e se aseguran de provedores con certificación UL/CE/TUV estarán posicionados para a historia de crecemento de infraestruturas máis duradeira da década.


MIDA Power é un fabricante global de estacións de carga para vehículos eléctricos (de 60 a 480 kW de chan, de tipo dividido de 360 ​​a 1680 kW, de 600 a 1080 kW con refrixeración líquida, móbiles, de parede e integradas con BESS), módulos de potencia para cargadores de vehículos eléctricos (de 20 a 125 kW estándar, refrixeración líquida, bidireccionais e V2G) e conectores de carga (CCS1/CCS2/NACS/GBT/CHAdeMO/MCS). Para obter especificacións técnicas, certificacións e consultas sobre OEM/ODM, visitemidapower.com.


Data de publicación: 14 de agosto de 2026

Deixa a túa mensaxe:

Escribe aquí a túa mensaxe e envíanosla