Svetovni trg polnjenja električnih vozil je v leto 2026 vstopil v stanju pospešenega, a neenakomernega prehoda, pri čemer se predvideva, da bo svetovna prodaja električnih avtomobilov dosegla23 milijonov enot (28 % vse prodaje novih avtomobilov)Čeprav Nemčija, Združene države Amerike in Mehika sledijo bistveno različnim političnim načrtom, je za operaterje polnjenja, distributerje in vlagatelje v infrastrukturo sklep nedvoumen: povpraševanje po strojni opremi za polnjenje ni več vprašanje – vprašanje je, katere arhitekture, certifikati in poslovni modeli bodo preživeli desetletno prerazporeditev tarif, odliv subvencij in premik k tehnologiji 1000 V.
Hiter odgovor:Trg polnjenja za leto 2026 opredeljujejo trije dejavniki – (1) rekordni obseg prodaje električnih vozil (več kot 20 milijonov prodanih avtomobilov v letu 2025, pričakovanih 23 milijonov v letu 2026), ki ohranja strukturno močno povpraševanje po infrastrukturi; (2) prenova politik v Nemčiji (nov program subvencij v višini 3 milijard evrov), ZDA (odprava zveznih dobropisov za nakup) in Mehiki (državno podprt načrt za električna vozila z izgradnjo 2000 polnilnih postaj); in (3) cikel nadgradnje strojne opreme v smeri platform z napetostjo 800–1000 V, ultrahitro polnjenje s tekočinskim hlajenjem, megavatno polnjenje za tovornjake in vozlišča, ki jih podpira BESS. Prihodki od polnilne infrastrukture naj bi se povečali s približno 50–66 milijard USD v letu 2026 na 239–493 milijard USD do leta 2033–2035 (letna stopnja rasti 16–22 %), pri čemer bodo certificiranje (UL/CE/TUV) in dobavne verige, ki ustrezajo tarifam, postale odločilna konkurenčna vrata.
Ključne ugotovitve
- Svetovna prodaja električnih vozil se je leta 2025 povečala za 20 % in presegla 20 milijonov enot – vsak četrti prodani novi avtomobil je bil električni –, leta 2026 pa naj bi dosegla 23 milijonov (28 % prodaje)., pri čemer je Evropa med glavnimi trgi zabeležila največjo rast, približno +20 % v primerjavi z enakim obdobjem lani.
- Trg polnilne infrastrukture je leta 2026 vreden 50–66 milijard ameriških dolarjev, ki se bo po napovedih vodilnih analitikov do leta 2033–2035 gibala proti 239–493 milijardam USD (letna letna stopnja rasti 16–22 %); BNEF navaja 6,7 milijona javnih priključkov, ki so nameščeni po vsem svetu, kar je 19 % več kot v enakem obdobju lani.
- Nemčija je vrnila subvencije: koalicijski sporazum oktobra 2025 je sprostil 3 milijarde evrov vreden paket spodbud za električna vozila (začetek januarja 2026), ki je ponujal od 1.500 do 6.000 evrov za kupce z nizkimi in srednjimi dohodki; delež novih avtomobilov z električnimi vozili v Nemčiji se je aprila 2026 okrepil na 25,8 %.
- Združene države so preklicale zvezne olajšave za nakup električnih vozilv skladu z zakonom One Big Beautiful Bill Act (4. julij 2025) za vozila, pridobljena po 30. septembru 2025; zvezna sredstva za polnjenje NEVI so bila zamrznjena, delno obnovljena v skladu s spremenjenimi smernicami (avgust 2025), vendar je do aprila 2026 v 19 državah delovalo le ~550 hitrih polnilnic, ki jih financira NEVI – gradnjo je prepustil zasebnemu kapitalu in državnim programom.
- Mehika je trg, ki ga je vredno spremljatiProdaja električnih vozil se je leta 2025 povečala za 38 % na 96.636 enot (skupaj 235.501 do prvega četrtletja 2026), vendar je po vsej državi le 4.378 javnih polnilnih postaj; program Olinia za domača električna vozila v okviru programa Plan México načrtuje 2.000 polnilnih postaj do leta 2027, medtem ko država ostaja največji vir uvoza električnih vozil iz ZDA.
- Oznaka HS 850440 (statični pretvorniki, vključno s polnilniki za električna vozila) je zdaj geopolitična trgovinska kategorija.Kitajska v okviru tega naslova letno izvozi približno 36 milijard ameriških dolarjev; ameriške dajatve iz oddelka 301 (25 % za sestavne dele, 100 % za kitajska električna vozila), izravnalne dajatve EU in strožja pravila o poreklu/skladnosti zahtevajo certificiranje UL/CE/TUV za vstop na trg.
- Strojna oprema se je obrnila1000V platforme, polnjenje v manj kot 10 minutah, tekočinsko hlajeni HPC z močjo več kot 600 kW, megavatno polnjenje (MCS) za tovornjake, konsolidacija NACS (SAE J3400), komercializacija V2G in integracija BESS + sončne energije spreminjajo, kateri izdelki bodo zmagali v letih 2026–2030.
Poglobljen potop
1. Spremembe na svetovnem trgu: 20 milijonov prodanih električnih vozil v letu 2025, 23 milijonov pričakovanih v letu 2026
Svetovna prodaja električnih avtomobilov se je povečala za20 % leta 2025, da preseže 20 milijonov enot, kar pomeni, da je bila četrtina vseh novih avtomobilov, prodanih po vsem svetu, električnih, v skladu z poročilom IEA Global EV Outlook 2026. Rast je bila široko zastavljena – več kot 100 držav je leta 2025 zabeležilo rast prodaje električnih vozil – vendar se je sestava spremenila: delež Kitajske v svetovni proizvodnji je dosegel približno 75 %, medtem ko so Evropa, Jugovzhodna Azija in Latinska Amerika zagotovile najmočnejšo rast povpraševanja.
Evropa je zabeležila največji pospešek med glavnimi trgi, prodaja električnih avtomobilov pa se je povečalaveč kot 30 % leta 2025, da bi dosegli 28 % celotne prodaje, ki ga je spodbudilo zaostrovanje standardov EU za emisije CO₂ za vozni park. Kitajski delež električnih vozil je leta 2025 dosegel skoraj 55 % vse prodaje avtomobilov in aprila 2026 postavil nov mesečni rekord nad 60 %. Združene države Amerike so se zadržale pri nekaj manj kot 10 % prodaje, konec zveznih davčnih olajšav pa je povzročil opazen upad obsega konec leta 2025. Prodaja v Latinski Ameriki se je leta 2025 povečala za 75 % (predvsem z Brazilijo in Mehiko), prodaja v jugovzhodni Aziji pa se je več kot podvojila na skoraj 20-odstotni delež.
Napovedi za leto 2026 nadaljujejo naraščajočo pot:Pričakuje se, da bo svetovna prodaja električnih avtomobilov dosegla 23 milijonov enot, kar predstavlja 28 % celotne prodaje avtomobilov., pri čemer Evropa beleži približno 20-odstotno rast (eden od treh avtomobilov je električni), Kitajska se približuje 60 % prodaje, azijsko-pacifiška regija (brez Kitajske) beleži več kot 50-odstotno rast, Latinska Amerika pa 45-odstotno rast. BNEF-ova napoved električnih vozil za leto 2026 ocenjuje prodajo potniških električnih vozil na 23,3 milijona, število javnih priključkov pa na6,7 milijona (+19 % v primerjavi z enakim obdobjem lani).
Velikost trga polnilne infrastrukture
Polnilna infrastruktura se širi v resnično velik trg, napovedi pa se do sredine tridesetih let 21. stoletja bližajo močni dvomestni rasti.
| Vir | Velikost trga v letu 2026 | Dolgoročna napoved | CAGR |
|---|---|---|---|
| Raziskave Grand Viewa | 50,3 milijarde ameriških dolarjev | 238,8 milijarde ameriških dolarjev (2033) | ~21 % |
| Analiza korenin | 52,0 milijarde ameriških dolarjev | 410,9 milijarde ameriških dolarjev (2040) | 15,9 % |
| Vpogledi v globalni trg | 65,7 milijarde ameriških dolarjev | 405,6 milijarde ameriških dolarjev (2035) | 22,4 % |
| Raziskave prednosti | 47,6 milijarde ameriških dolarjev | 492,6 milijarde ameriških dolarjev (2035) | ~20 % |
Te številke podpirata dva strukturna dejavnika. Prvič, baza vozil se povečuje: svetovna flota električnih vozil naj bi se do leta 2035 povečala za več kot šestkrat na kar510 milijonov vozil, zaradi česar se električni avtomobili približujejo 50 % svetovne prodaje avtomobilov. Drugič, energijska intenzivnost polnjenja narašča: povpraševanje po električni energiji električnih vozil je na dobri poti, da preseže1.500 TWh do leta 2035 – približno šestkrat več kot v letu 2025– kar bo operaterje prisililo, da se od »neumne« strojne opreme premaknejo k arhitekturam, ki so ozaveščene o omrežju, podprte s shranjevanjem in pametnim polnjenjem.
Komercialne posledice so neposredne: javno hitro polnjenje je tisto, kjer je marža.Ker trenutno le približno 5 % svetovne zaloge električnih vozil lahko sprejme več kot 250 kW, se ultrahitra zmogljivost gradi pred vozili, ki jo bodo uporabljala – klasičen trg, ki ga vodi infrastrukturo, kjer zgodnja podjetja s certificirano strojno opremo visoke zmogljivosti dolgoročno prevzamejo nadzor nad lokacijo.
2. Analiza regionalne politike: Nemčija, ZDA, Mehika
2.1 Nemčija: Subvencije se vračajo, ultrahitri koridorji se širijo
Nihalo nemške politike se je konec leta 2025 odločno zanihalo: po nenadnem koncu programa Umweltbonus decembra 2023 in dveh letih padajoče prodaje električnih vozil se je zvezna koalicija dogovorila vOktober 2025 o spodbudnem paketu za električna vozila v vrednosti 3 milijard evrov (≈3,5 milijarde ameriških dolarjev), pri čemer je bil novi program subvencioniranja nakupov uradno uveden januarja 2026. Shema je namenjena gospodinjstvom z nizkimi in srednjimi dohodki (letni dohodek do približno 60.000 EUR) in zagotavlja1.500–6.000 € za nakup ali najem električnega vozila na baterije, financirano do leta 2029.
Zgodnji rezultati potrjujejo politiko:Delež električnih vozil v Nemčiji se je aprila 2026 okrepil na 25,8 %., kar je več kot približno 15 % v obdobju 2024–2025, ko je bila vrzel v subvencijah. To okrevanje povpraševanja neposredno pospešuje rast polnjenja v državi – Nemčija že upravlja največje omrežje javnih polnilnic v Evropi (precej več kot 150.000 javnih točk) in si prizadeva za1 milijon javnih polnilnih mest do leta 2030v okviru glavnega načrta Ladeinfrastruktura II.
Za dobavitelje strojne opreme je nemški profil povpraševanja jasen: visokozmogljivi enosmerni tok vzdolž avtocest (koridorji AUTOBANH) in hitre polnilne postaje v mestih za vozne parke in stanovalce. Uredba EU o infrastrukturi za alternativna goriva (AFIR) to še krepi – z obveznostjo hitrih polnilnih zmogljivosti vsakih 60 km vzdolž osrednjih koridorjev TEN-T in polnilnih mest, sorazmernih z voznimi parki električnih vozil v urbanih vozliščih. Prav v tem okolju se najbolj izkaže certificirana, visokozmogljiva strojna oprema s tekočinskim hlajenjem, kot je na primerTekočinsko hlajene ultrahitre polnilne postaje, zasnovane za avtocestne koridorjeki združujejo 480 kW izhodno moč z integriranim shranjevanjem energije za lokacije z omejenim omrežjem.
2.2 Združene države: Davčne olajšave so izginile, vstopil je zasebni kapital
Združene države so leta 2025 izvedle zgodovinski preobrat politike:Zakon o enem velikem lepem zakonu (OBBBA), sprejet 4. julija 2025, je razveljavil vse tri zvezne dobropise za čista vozila.— dobropis za nova električna vozila (30D), dobropis za rabljena električna vozila (25E) in dobropis za komercialna čista vozila (45W) – za vozila, pridobljena po30. september 2025Učinek je bil takojšen: prodaja električnih vozil v ZDA, ki je bila stabilna pri nekaj manj kot 10 % trga, se je konec leta 2025 zmanjšala, preden se je leta 2026 stabilizirala zaradi cenejših modelov in programov na državni ravni.
Na strani polnjenja,Program formule NEVI v vrednosti 5 milijard dolarjev je prestal cikel zamrznitve in obnove.: financiranje je bilo ustavljeno v začetku leta 2025, delno obnovljeno za 14 držav avgusta 2025 in preoblikovano v skladu s spremenjenimi smernicami USDOT, izdanimi dne11. avgust 2025kar daje državam večjo fleksibilnost glede razmika, velikosti postaj in tehnologije. Kljub ponastavitvi leDo aprila 2026 je v 19 državah delovalo približno 550 hitrih polnilnic, ki jih financira NEVI.(IEA) – majhen del nacionalnega omrežja. Praktična posledica je, dazasebni kapital, komunalne storitve in državni programi zdaj nosijo večino bremena gradnje, kupci pa se osredotočajo na manjše število bencinskih črpalk z boljšimi specifikacijami.
Na ameriške nabave leta 2026 vplivata dve tehnični sili. Prvič,NACS (SAE J3400)je postal dejanski severnoameriški standard za priključke, postaje, ki lahko služijo tako vozilom NACS kot CCS1, pa maksimizirajo izkoriščenost. Drugič, ker so se zvezne spodbude zmanjšale,čas delovanja in skupni stroški lastništva (TCO) zdaj odločajo o izbiri opreme— operaterji vse bolj zahtevajo strojno opremo s certifikatom UL/ETL in modularno uporabnostjo namesto najcenejših omaric inHitre polnilne postaje z enosmernim tokom, ki so odobrene s strani UL/ETL, za severnoameriški trgpostajajo privzeta osnova za javna naročila za CPO in komunalne storitve.
2.3 Mehika: Novo proizvodno središče z vrzeljo v polnjenju
Mehika je najhitreje rastoči trg na tem seznamu, ki združuje razcvet proizvodnje z resnim primanjkljajem pri javnih polnjenjih.Prodaja električnih vozil se je v letu 2025 povečala za 38 % na 96.636 enot(9,5 % prodaje novih vozil) in kumulativne registracije dosežene235.501 enot do prvega četrtletja 2026(EMA). Rast spodbujajo cenovno dostopni kitajski uvoz, naložbe v proizvodnjo, usmerjene v ZDA, in premik k selitvi proizvodnje v bližnje okolice, zaradi katerega je Mehika postalanajvečji posamezni vir uvoza električnih vozil v ZDA leta 2025(MEA).
Infrastruktura pa je zavezujoča omejitev. Podatki EMA kažejo le4.378 javnih polnilnih mest in več kot 55.000 večinoma zasebnih/stanovanjskih položajev po vsej državi konec prvega četrtletja 2026– in 26 % tistih, ki ne kupujejo, še vedno navaja težave pri iskanju hitrih polnilnic kot glavni razlog, da ne preidejo na električna vozila. Javne polnilnice so skoncentrirane v mestu Mexico City, zvezni državi Mehika, Nuevo Leónu in Jaliscu (58 % nacionalne prodaje električnih vozil), zaradi česar so medkrajevni koridorji in sekundarna mesta premalo oskrbljena.
Vladni odgovor jeProgram Olinia v okviru Plana MéxicoPredsednik Sheinbaum je junija 2026 predstavil doma zasnovano Olinio 1 (cena okoli 150.000 pesov, ≈8.600 ameriških dolarjev), proizvodnja pa se je začela leta 2027 z začetnimi 20.000 enotami na leto in ambicijo 100.000 enot, podprto s prvo fazo infrastrukturnega načrta za2000 polnilnih postaj po mestu Mexico City, zvezni državi Mehika in Puebli do leta 2027Glede na oceno analitikov, da Mehika potrebuje vsaj38.000 polnilnih postaj do leta 2045, je razlika med objavljenimi načrti in dejanskimi potrebami ogromna – kar distributerjem in operaterjem omogoča uvajanje prilagodljive strojne opreme za enosmerni tok z majhnim odtisom. Kompaktne komercialne enote, kot soStenske hitre polnilne postaje z enosmernim tokom stopnje 3 za urbana in lahka komercialna območjase dobro ujemajo z visokoprometnimi segmenti mestne trgovine na drobno, taksijev in voznega parka v Mehiki, kjer prevladujejo omejitve glede hitrosti namestitve in površine.
3. Koda HS 850440: Trgovinski podatki in nova tarifna realnost
Oznaka HS 850440 —statični pretvorniki, carinska družina, ki vključuje polnilnice za električna vozila, polnilne stebre in napajalne module – je postala ena geopolitično najbolj občutljivih postavk v svetovni trgovini.Kitajski izvoz v okviru HS 850440 je v dvanajstih mesecih do sredine leta 2026 dosegel približno 36 milijard ameriških dolarjev., pri čemer Azija absorbira približno 45 % pošiljk, Evropa in Severna Amerika pa sta naslednji največji destinaciji; Kitajska prav tako predstavlja približno 46 % svetovnega izvoza delov za električna vozila (OECD). Rast kategorije sledi ciklu strojne opreme za električna vozila: ko se vozila elektrificirajo, polnilniki postajajo ponavljajoče se, dragoceno trgovsko blago.
Tarifno okolje se je med letoma 2024 in 2026 zaostrilo na vseh večjih trgih:
- Združene države AmerikeDajatve iz oddelka 301 zdaj segajo100 % za električna vozila kitajske izdelavein25 % popusta na baterije in dele baterij za električna vozila(tranša iz leta 2024), dodana že obstoječim 25-odstotnim dajatvam iz oddelka 301, ki zajemajo številne polnilne komponente, module in elektroniko, uvoženo iz Kitajske. Kupci, ki uvažajo pod podštevilkami 8504.40, morajo preveriti stopnje dajatev, specifične za izdelek, državo porekla in upravičenost do izključitev.
- Evropska unijaDokončne izravnalne dajatve za kitajska baterijsko-električna vozila (do ~35 % poleg 10-odstotne standardne tarife) veljajo odOktober 2024 za pet let, nadzor trgovinske zaščite pa se širi po vrednostni verigi od vozil do baterij in strojne opreme za polnjenje.
- Naraščajoče preverjanje izvora in skladnostiCarinski organi zaostrujejo izvrševanje pravil o poreklu za polnilnice »sestavljene v X«, varnostni/EMC certifikati (CE v EU, UL/ETL v Severni Ameriki) pa se na meji vse bolj uveljavljajo kot dejanska trgovinska ovira.
Strateška posledica za kupce je, da upoštevajo tarifne predpise kot del specifikacije izdelka in ne kot logistike.Najbolj odporne dobavne verige za leto 2026 so tiste, ki (a) vzdržujejo certificirane tovarne s čisto dokumentacijo o poreklu, (b) ponujajo več različic konektorjev in napetosti, ki ustrezajo standardom namembnega kraja (CCS1/CCS2/NACS/GBT/CHAdeMO), in (c) imajo varnostne certifikate, ki omogočajo carinjenje in zmago na razpisih za komunalne storitve – UL/ETL, CE in TUV. Uvozniki, ki ta korak preskočijo, se soočajo z erozijo marž zaradi dajatev, carinskih zadržkov in zavrnitve s strani omrežja na stopnji povpraševanja po ponudbah.
4. Uporaba tehnologije: 1000V platforme, tekoče hlajenje, polnjenje z megavati in vozlišča, podprta s shranjevanjem
Sprejemanje tehnologije je tretja sila, ki bo preoblikovala trg leta 2026, in daje prednost arhitekturam z večjo močjo in večjo učinkovitostjo v vseh segmentih.
Platforme z višjo napetostjo uvajajo hitro polnjenje.Prva vozila s 1000 V so prispela leta 2025, napovedi polnjenja v manj kot 10 minutah pa so se nadaljevale vse do leta 2026 (IEA). Polnilniki in priključki, ki so zasnovani za sisteme z napetostjo 800–1000 V in tokovno zmogljivostjo 500 A–1000 A, so zdaj ključni za nove javne uvedbe enosmernega toka, saj omogočajo od 20 do 80 % polnjenje v 10–15 minutah v združljivih vozilih. Ta premik napetosti se neposredno nanaša na celotno dobavno verigo – napajalni moduli, kabli in priključki morajo biti preoblikovani za izolacijo in toplotno upravljanje pri 1000 V.
Tekoče hlajenje se je iz premium možnosti premaknilo na privzeto raven za visokozmogljive enosmerne napajalnike.Postaje z močjo 350 kW in več potrebujejo tekočinsko hlajene kable in module za vzdrževanje izhodne moči brez toplotnega zmanjšanja zmogljivosti; na zgornjem koncu,Sistemi z močjo 600 kW–1 MW+ vstopajo na avtoceste in koridorje za tovornjakeinTekočinsko hlajeni kompresorji z močjo 600 kW–720 kW, izdelani za električna tovornjake in avtobuseobravnavajo segment težkih tovornjakov, kjer se je prodaja električnih tovornjakov leta 2025 več kot podvojila (9 % svetovne prodaje tovornjakov, eden od štirih na Kitajskem).Megavatni polnilni sistem (MCS)Standard je začetek komercialnega delovanja prvih polnilnih mest za tovornjake z močjo več kot 1 MW, medtem ko EU že upravlja več kot 1000 polnilnih mest, namenjenih tovornjakom.
Polnjenje, integrirano z BESS, je odgovor za operaterje, ki so omejeni z omrežjem.Ker naj bi povpraševanje po električni energiji iz električnih vozil do leta 2035 preseglo 1500 TWh, se lokacije brez transformatorskega prostora odločajo za arhitekture, ki jih podpira shranjevanje energije: baterijski medpomnilnik omogoča zmanjšanje konic, preprečevanje polnjenja odjema, lastno porabo sončne energije in nadaljnje delovanje med izpadi v omrežju. Integrirani sistemi, kot so215 kWh integrirani polnilni sistemi BESSomogočiti operaterjem uporabo ultrahitrih zmogljivosti na šibkih omrežjih – najhitreje rastoča konfiguracija na trgih v razvoju, kot je Mehika, in pri prenovi evropskih avtocest.
Povezljivost in dvosmerni standardi se industrializirajo.Standard ISO 15118-20 omogoča funkcijo »Plug & Charge« in dvosmerni prenos energije (V2G/V2H); prve komercialne ponudbe V2G za zasebne lastnike so se pojavile leta 2025 (IEA). OCPP 2.0.1 postaja osnova za gostovanje in oddaljeno upravljanje, medtem ko upravljanje obremenitve, ki ga poganja umetna inteligenca, in napovedno vzdrževanje zmanjšujeta čas izpada delovanja. Narašča tudi regulativni pritisk na kibernetsko varnost – zakon EU o kibernetski odpornosti bo v letih 2026–2027 uvedel zavezujoče zahteve glede kibernetske varnosti za povezano strojno opremo za polnjenje, zaradi česar bosta varna vdelana programska oprema in certificirani komunikacijski skladi merilo za javno naročanje.
5. Kaj to pomeni za operaterje polnjenja in kupce v letu 2026
Če združimo tržne, politične, trgovinske in tehnološke premike v dejanja, je priročnik o javnih naročilih za leto 2026 videti takole:
- Kupite za obdobje 1000 V, ne za obdobje 400 V.Specifikacije polnilnikov in priključkov z nazivno napetostjo 1000 V in zmogljivostjo ≥500 A zagotavljajo, da osnovna sredstva ostajajo pomembna, saj se vozila z napetostjo 800–1000 V širijo.
- Načrtujte tekoče hlajenje nad 350 kW.Od tega so odvisni trajna proizvodnja, ergonomija kablov in čas delovanja na avtocestnih gradbiščih.
- Uporabite BESS za odklepanje omejenih spletnih mest.Skladiščno podprta središča pretvarjajo lokacije z omejenim omrežjem v izvedljiva ultrahitra mesta in izboljšujejo ekonomičnost lokacij z zmanjševanjem konic in lastno porabo sončne energije.
- Uskladite standard konektorja s ciljnim trgom— CCS2 po Evropi, NACS + CCS1 v Severni Ameriki, GBT/CHAdeMO, kjer jih vozni parki potrebujejo – in imajo raje večstandardne postaje, kjer je promet mešan.
- Certificiranje in dokumentacijo o poreklu obravnavajte kot komercialna izraza.UL/ETL, CE, TUV in čista tarifna klasifikacija so razlika med zmagovalnim RFQ in carinskim zadržanjem.
- Cena za skupne stroške lastništva, ne za začetne stroške.Ker v ZDA ni več spodbud za nakupe, operaterji v Severni Ameriki – in vse bolj v Evropi – izbirajo med časom delovanja, učinkovitostjo (≥96 %), modularnostjo in garancijo, ne pa cenovno nalepko.
Pogosta vprašanja
1. Ali bo svetovni trg polnjenja električnih vozil leta 2026 še vedno rasel?Da. Svetovna prodaja električnih vozil naj bi leta 2026 dosegla približno 23 milijonov enot (28 % prodaje novih avtomobilov), trg polnilne infrastrukture pa naj bi se povečal s približno 50–66 milijard USD leta 2026 na 239–493 milijard USD do leta 2033–2035, kar predstavlja skupno letno stopnjo rasti 16–22 %. Uporaba javnih priključkov se medletno povečuje za približno 19 % na 6,7 milijona priključkov po vsem svetu (BNEF).
2. Kaj se je zgodilo z nemškimi subvencijami za električna vozila in ali so se vrnile?Nemčija je decembra 2023 končala svoj program Umweltbonus, kar je prispevalo k dvema slabima letoma prodaje električnih vozil. Oktobra 2025 se je koalicija dogovorila o spodbudnem paketu v višini 3 milijard evrov, program pa se je začel januarja 2026: gospodinjstva z nizkimi in srednjimi dohodki (ki zaslužijo do približno 60.000 evrov na leto) prejmejo od 1.500 do 6.000 evrov za nakup ali najem električnega vozila. Delež novih električnih vozil v Nemčiji se je aprila 2026 povečal na 25,8 %.
3. Ali so ZDA res odpravile zvezno davčno olajšavo za električna vozila in ali to vpliva na povpraševanje po polnjenju?Da. Zakon o velikem lepem zakonu (En Big Beautiful Bill Act, sprejet 4. julija 2025) je razveljavil dobropise za nova, rabljena in komercialna električna vozila, pridobljena po 30. septembru 2025. Ne odpravlja povpraševanja po polnilni infrastrukturi – vozni park električnih vozil v ZDA še naprej raste, operaterji pa z manj spodbudami za nakup tekmujejo v času polnjenja in skupnih stroških lastništva, ne pa v začetnih stroških opreme. Zasebni kapital in državni programi zapolnjujejo vrzel, ki jo je pustil zamrznjen in delno obnovljen program NEVI.
4. Ali je financiranje NEVI še vedno na voljo za projekte polnjenja električnih vozil v ZDA?Da, vendar v revidirani obliki. Po zamrznitvi v začetku leta 2025 je bilo financiranje delno obnovljeno, USDOT pa je 11. avgusta 2025 izdal revidirane smernice NEVI, ki so državam omogočile večjo prožnost glede razmika in zasnove postaj. Kljub temu je do aprila 2026 v 19 državah delovalo le približno 550 hitrih polnilnic, ki jih financira NEVI, zato državni programi in zasebna omrežja ostajajo glavni dejavniki rasti v ZDA.
5. Kaj je mehiški načrt Olinia in kaj pomeni za polnilno infrastrukturo?Olinia je mehiški državni program za domača električna vozila v okviru programa Plan México. Mestni avtomobil Olinia 1 je bil predstavljen junija 2026 po ceni približno 150.000 pesov (≈8.600 ameriških dolarjev), proizvodnja pa je načrtovana od leta 2027 (sprva 20.000 enot/leto, cilj pa je 100.000). Prva faza načrta polnjenja predvideva 2000 polnilnih postaj v mestu Mexico City, zvezni državi Mehika in Puebli do leta 2027 – v primerjavi z ocenjeno nacionalno potrebo vsaj 38.000 postaj do leta 2045 – kar ustvarja veliko priložnost za uvedbo hitrega polnjenja z enosmernim tokom.
6. Kaj je oznaka HS 850440 in zakaj je pomembna za uvoz polnilnic za električna vozila?Koda HS 850440 zajema statične pretvornike – carinsko družino, ki vključuje polnilce za električna vozila, polnilne stebre in napajalne module. Kitajska v okviru te tarifne postavke izvozi približno 36 milijard ameriških dolarjev na leto, tarifni ukrepi (dajatve ZDA iz oddelka 301 do 100 % za kitajska električna vozila in 25 % za baterije/komponente; izravnalne dajatve EU) ter izvrševanje pravil o poreklu pa določajo, da so pravilna klasifikacija, dokumentacija o poreklu in varnostni certifikati (UL/ETL, CE, TUV) bistveni za uvoznike in distributerje v letu 2026.
7. Katere tehnologije polnjenja bi morali operaterji sprejeti leta 2026?Operaterji bi morali dati prednost strojni opremi za enosmerni tok, pripravljeni za 800–1000 V, z zmogljivostjo ≥500 A, tekočinsko hlajenim sistemom nad 350 kW (vključno s 600 kW+ HPC in megavatnim MCS za koridorje za tovornjake), postajam, integriranim z BESS, za lokacije z omejenim omrežjem, podpori za večstandardne konektorje (CCS1/CCS2/NACS) in povezljivosti OCPP 2.0.1 / ISO 15118-20 (Plug & Charge, V2G) – pri čemer bi skladnost s kibernetsko varnostjo (npr. zakon EU o kibernetski odpornosti) obravnavali kot osnovno zahtevo in ne kot naknadno misel.
Zaključek
Svetovni trg polnjenja električnih vozil leta 2026 ni enoten trend – gre za konvergenco rekordnih količin vozil, različnih političnih režimov, zaostrovanja tarifnega okolja in odločilnega cikla nadgradnje strojne opreme. Ponovno uveden nemški program subvencij ponovno zažene največji evropski trg potniških električnih vozil; Združene države Amerike prehajajo iz odvisnosti od zveznih spodbud k krepitvi zasebnega kapitala, ki jo poganjajo skupni stroški lastništva; Mehika pa se uveljavlja kot proizvodno središče in velik, premalo ponudben trg polnjenja. Pod temi regionalnimi zgodbami podatki o trgovini s HS 850440 potrjujejo, da so polnilniki zdaj strateško blago – zaradi česar so certificirane, tarifno skladne dobavne verige z visoko močjo pravi konkurenčni jarek. Operaterji in kupci, ki zahtevajo 1000 V, uporabljajo tekoče hlajenje in arhitekture BESS ter si zagotovijo dobavitelje s certifikatom UL/CE/TUV, bodo v položaju, ko bodo priča najtrajnejši rasti infrastrukture v tem desetletju.
MIDA Power je globalni proizvajalec polnilnih postaj za električna vozila (60–480 kW samostoječe, 360–1680 kW deljene, 600–1080 kW tekočinsko hlajene, mobilne, stenske in integrirane z BESS), napajalnih modulov za električna vozila (20–125 kW standardni, tekočinsko hlajeni, dvosmerni in V2G) in polnilnih priključkov (CCS1/CCS2/NACS/GBT/CHAdeMO/MCS). Za tehnične specifikacije, certifikate in povpraševanja OEM/ODM obiščitemidapower.com.
Čas objave: 14. avg. 2026
Prenosni polnilnik za električna vozila
Domača stenska omarica za električna vozila
Polnilna postaja za enosmerni tok
Polnilna postaja BESS
V2G V2H V2V V2L
Modul za polnjenje električnih vozil
Priključek za polnjenje z enosmernim tokom
Dodatki za električna vozila