Globálny trh s nabíjaním elektromobilov vstúpil do roku 2026 v stave zrýchlenej, ale nerovnomernej transformácie, pričom sa predpokladá, že celosvetový predaj elektromobilov dosiahne23 miliónov kusov (28 % všetkých predaných nových automobilov)aj keď Nemecko, Spojené štáty a Mexiko uplatňujú zásadne odlišné politické stratégie. Pre prevádzkovateľov nabíjacích systémov, distribútorov a investorov do infraštruktúry je záver jednoznačný: dopyt po nabíjacom hardvéri už nie je otázkou – otázkou je, ktoré architektúry, certifikácie a obchodné modely prežijú desaťročie zmeny taríf, fluktuácie dotácií a technologický posun na 1000 V.
Rýchla odpoveď:Trh s nabíjacími systémami v roku 2026 je definovaný tromi faktormi – (1) rekordnými objemami elektromobilov (v roku 2025 sa predalo viac ako 20 miliónov áut, v roku 2026 sa očakáva 23 miliónov), ktoré udržiavajú štrukturálne silný dopyt po infraštruktúre; (2) resetovaním politiky v Nemecku (nový dotačný program vo výške 3 miliárd EUR), USA (zrušenie federálnych nákupných kreditov) a Mexiku (štátom podporovaný plán pre elektromobily s výstavbou 2 000 nabíjacích staníc); a (3) cyklom modernizácie hardvéru smerom k platformám s napätím 800 – 1 000 V, kvapalinou chladenému ultrarýchlemu nabíjaniu, megawattovému nabíjaniu nákladných vozidiel a uzlom podporovaným systémom BESS. Predpokladá sa, že príjmy z nabíjacej infraštruktúry vzrastú z približne 50 – 66 miliárd USD v roku 2026 na 239 – 493 miliárd USD do rokov 2033 – 2035 (ročná miera rastu 16 – 22 %), pričom rozhodujúcimi konkurenčnými bránami sa stanú certifikácia (UL/CE/TUV) a dodávateľské reťazce spĺňajúce požiadavky na tarify.
Kľúčové poznatky
- Globálny predaj elektromobilov vzrástol o 20 % a v roku 2025 prekročil 20 miliónov kusov – každé štvrté predané nové auto bolo elektrické – a predpokladá sa, že v roku 2026 dosiahne 23 miliónov (28 % predaja)., pričom Európa zaznamenala najväčší rast spomedzi hlavných trhov, a to približne o 20 % medziročne.
- Nabíjacia infraštruktúra bude v roku 2026 mať hodnotu 50 až 66 miliárd USD, pričom podľa prognóz popredných analytikov sa hodnota v rokoch 2033 – 2035 bude pohybovať na úrovni 239 – 493 miliárd USD (ročná miera rastu 16 – 22 %); BNEF eviduje 6,7 milióna verejných konektorov nasadených na celom svete, čo predstavuje medziročný nárast o 19 %.
- Nemecko vrátilo dotácie: koaličná dohoda z októbra 2025 uvoľnila balík stimulov pre elektromobily v hodnote 3 miliárd eur (spustený v januári 2026), ktorý ponúkal 1 500 až 6 000 eur pre kupujúcich s nízkymi a strednými príjmami; podiel nových elektromobilov v Nemecku sa v apríli 2026 opäť zvýšil na 25,8 %.
- Spojené štáty zrušili federálne úľavy na nákup elektromobilov.podľa zákona One Big Beautiful Bill Act (4. júla 2025) pre vozidlá nadobudnuté po 30. septembri 2025; federálne finančné prostriedky na nabíjanie NEVI boli zmrazené, čiastočne obnovené podľa revidovaných usmernení (august 2025), no do apríla 2026 bolo v 19 štátoch v prevádzke iba ~550 rýchlonabíjacích staníc financovaných NEVI – pričom výstavbu musel vykonávať súkromný kapitál a štátne programy.
- Mexiko je trh, ktorý treba sledovaťPredaj elektrifikovaných vozidiel vzrástol v roku 2025 o 38 % na 96 636 kusov (kumulatívne 235 501 do 1. štvrťroka 2026), ale v celej krajine existuje iba 4 378 verejných nabíjacích staníc; program Olinia pre domáce elektromobily v rámci programu Plan México plánuje do roku 2027 2 000 nabíjacích staníc, pričom krajina zostáva najväčším zdrojom dovozu elektromobilov z USA.
- Kód HS 850440 (statické meniče vrátane nabíjačiek pre elektromobily) je teraz geopolitickou obchodnou kategóriou.Čína v rámci tejto položky vyváža ročne približne 36 miliárd USD; clá USA podľa paragrafu 301 (25 % na komponenty, 100 % na čínske elektromobily), vyrovnávacie clá EÚ a sprísňujúce sa pravidlá pôvodu/súladu robia z certifikácie UL/CE/TUV požiadavku pre vstup na trh.
- Hardvérový cyklus sa zmenilPlatformy s napätím 1000 V, nabíjanie za menej ako 10 minút, kvapalinou chladené vysokovýkonné počítače s výkonom viac ako 600 kW, megawattové nabíjanie (MCS) pre nákladné vozidlá, konsolidácia NACS (SAE J3400), komercializácia V2G a integrácia BESS + solárnej energie menia formu produktov, ktoré zvíťazia v rokoch 2026 – 2030.
Hlboký ponor
1. Globálne zmeny na trhu: 20 miliónov predaných elektromobilov v roku 2025, očakáva sa 23 miliónov v roku 2026
Globálny predaj elektromobilov vzrástol o20 % v roku 2025, aby prekročil 20 miliónov kusov, čo znamená, že podľa správy IEA Global EV Outlook 2026 bola štvrtina všetkých nových áut predaných na celom svete elektrických. Rast bol širokospektrálny – v roku 2025 zaznamenalo rast predaja elektromobilov viac ako 100 krajín – ale zloženie sa zmenilo: podiel Číny na svetovej produkcii dosiahol približne 75 %, zatiaľ čo Európa, juhovýchodná Ázia a Latinská Amerika poskytli najsilnejší rast dopytu.
Európa zaznamenala najprudšie zrýchlenie spomedzi hlavných trhov, pričom predaj elektromobilov vzrástolviac ako 30 % v roku 2025 a dosiahne 28 % z celkového predaja, čo bolo spôsobené sprísnením noriem EÚ pre emisie CO₂ pre vozový park. Podiel Číny na predaji elektromobilov dosiahol v roku 2025 takmer 55 % všetkých predaných automobilov a v apríli 2026 vytvoril nový mesačný rekord nad 60 %. Spojené štáty sa udržali na úrovni necelých 10 % predaja, pričom koniec federálnych daňových úľav spôsobil viditeľný pokles objemu koncom roka 2025. Predaj v Latinskej Amerike vzrástol v roku 2025 o 75 % (na čele s Brazíliou a Mexikom) a predaj v juhovýchodnej Ázii sa viac ako zdvojnásobil na takmer 20 % podiel.
Výhľad na rok 2026 pokračuje v rastúcej trajektórii:Očakáva sa, že celosvetový predaj elektromobilov dosiahne 23 miliónov kusov, čo predstavuje 28 % z celkového predaja automobilov., pričom Európa rastie o ~20 % (každé tretie auto je elektrické), Čína sa blíži k 60 % predaja, Ázia a Tichomorie (bez Číny) s nárastom o viac ako 50 % a Latinská Amerika s nárastom o 45 %. Správa BNEF o výhľade elektromobilov na rok 2026 odhaduje predaj osobných elektromobilov na 23,3 milióna a počet verejných konektorov na...6,7 milióna (+19 % medziročne).
Veľkosť trhu s nabíjacou infraštruktúrou
Nabíjacia infraštruktúra sa rozširuje do skutočne veľkého trhu s prognózami, ktoré sa približujú k silnému dvojcifernému rastu do polovice 30. rokov 21. storočia.
| Zdroj | Veľkosť trhu v roku 2026 | Dlhodobá prognóza | Ročná ročný rast (CAGR) |
|---|---|---|---|
| Výskum Grand View | 50,3 miliardy USD | 238,8 miliárd USD (2033) | ~21 % |
| Analýza koreňov | 52,0 miliárd USD | 410,9 miliárd USD (2040) | 15,9 % |
| Prehľady globálneho trhu | 65,7 miliardy USD | 405,6 miliardy USD (2035) | 22,4 % |
| Výskum preferencií | 47,6 miliardy USD | 492,6 miliardy USD (2035) | ~20 % |
Tieto čísla podporujú dva štrukturálne faktory. Po prvé, základňa vozidiel sa zväčšuje: predpokladá sa, že globálna flotila elektromobilov do roku 2035 vzrastie viac ako šesťnásobne na až510 miliónov vozidiel, čím sa elektromobily podielia na celosvetovom predaji automobilov na trhu s elektromobilmi na 50 %. Po druhé, energetická náročnosť nabíjania rastie: dopyt po elektrine z elektromobilov je na ceste k prekročeniu1 500 TWh do roku 2035 – zhruba šesťnásobok úrovní z roku 2025– čo prinúti operátorov prejsť od „hlúpeho“ hardvéru k architektúram zohľadňujúcim sieť, podporujúcim úložisko a inteligentné nabíjanie.
Obchodný dôsledok je priamy: verejná rýchla nabíjačka je miestom, kde je výhoda.Keďže iba približne 5 % globálneho počtu elektromobilov v súčasnosti dokáže prijať viac ako 250 kW, ultrarýchla kapacita sa buduje ešte predtým, ako sa objavia vozidlá, ktoré ju budú používať – ide o klasický trh riadený infraštruktúrou, kde prví používatelia s certifikovaným vysokovýkonným hardvérom získavajú dlhodobú kontrolu nad lokalitou.
2. Analýza regionálnej politiky: Nemecko, USA, Mexiko
2.1 Nemecko: Návrat dotácií, rozširovanie ultrarýchlych koridorov
Nemecké politické kyvadlo sa koncom roka 2025 rozhodne vychýlilo: po náhlom ukončení programu Umweltbonus v decembri 2023 a dvoch rokoch klesajúceho predaja elektromobilov sa federálna koalícia dohodla na...október 2025 o balíku stimulov pre elektromobily v hodnote 3 miliárd eur (≈3,5 miliardy USD), pričom nový program dotácií na nákup bol formálne spustený v januári 2026. Program je zameraný na domácnosti s nízkymi a strednými príjmami (ročný príjem do približne 60 000 EUR) a poskytuje1 500 – 6 000 € na kúpu alebo prenájom elektrického vozidla na batérie, financované do roku 2029.
Prvé výsledky potvrdzujú túto politiku:Podiel elektrických vozidiel v Nemecku na registráciách nových automobilov sa v apríli 2026 opäť zvýšil na 25,8 %., čo je nárast oproti približne 15 % počas rozdielu v dotáciách v rokoch 2024 – 2025. Toto oživenie dopytu priamo urýchľuje rozvoj nabíjania v krajine – Nemecko už prevádzkuje najväčšiu sieť verejných nabíjacích staníc v Európe (viac ako 150 000 verejných bodov) a zameriava sa na1 milión verejných nabíjacích staníc do roku 2030podľa svojho hlavného plánu Ladeinfrastruktur II.
Pokiaľ ide o dodávateľov hardvéru, profil dopytu v Nemecku je jasný: vysokovýkonný jednosmerný prúd pozdĺž diaľnic (koridory AUTOBANH) a rýchle nabíjanie v mestách pre obyvateľov vozových parkov a bytov. Nariadenie EÚ o infraštruktúre pre alternatívne palivá (AFIR) to posilňuje – nariaďuje kapacitu rýchleho nabíjania každých 60 km pozdĺž základných koridorov TEN-T a nabíjacie stanice úmerné flotilám elektromobilov v mestských uzloch. Práve v tomto prostredí sa uplatňuje certifikovaný, vysokovýkonný kvapalinou chladený hardvér, ako napríkladkvapalinou chladené ultrarýchle nabíjacie stanice určené pre diaľničné koridoryktoré spájajú výkon 480 kW s integrovaným úložiskom energie pre lokality s obmedzeným pripojením k sieti.
2.2 Spojené štáty: Daňové úľavy sú preč, nastupuje súkromný kapitál
Spojené štáty v roku 2025 vykonali historický zvrat v politike:Zákon One Big Beautiful Bill Act (OBBBA), prijatý 4. júla 2025, zrušil všetky tri federálne kredity za čisté vozidlá.— kredit za nové elektrické vozidlá (30D), kredit za ojazdené elektrické vozidlá (25E) a kredit za komerčné čisté vozidlá (45W) – pre vozidlá nadobudnuté po30. septembra 2025Efekt bol okamžitý: predaj elektromobilov v USA, ktorý bol stabilný na úrovni necelých 10 % trhu, koncom roka 2025 klesol a v roku 2026 sa stabilizoval vďaka lacnejším modelom a programom na úrovni štátov.
Na strane nabíjania,Program NEVI v hodnote 5 miliárd dolárov prešiel cyklom zmrazenia a obnovyFinancovanie bolo zastavené začiatkom roka 2025, čiastočne obnovené pre 14 štátov v auguste 2025 a prepracované podľa revidovaného usmernenia USDOT vydaného dňa11. augusta 2025čo dáva štátom väčšiu flexibilitu, pokiaľ ide o rozstupy, veľkosť staníc a technológiu. Napriek resetu, ibaDo apríla 2026 bolo v 19 štátoch v prevádzke približne 550 rýchlonabíjacích staníc financovaných programom NEVI.(IEA) – malá časť národnej siete. Praktickým dôsledkom je, žesúkromný kapitál, verejnoprospešné služby a štátne programy teraz nesú väčšinu stavebného bremenaa kupujúci sa sústreďujú na menší počet staníc s vyššou špecifikáciou.
Obstarávanie v USA v roku 2026 bude formovať dva technické faktory. Po prvé,NACS (SAE J3400)sa stal de facto severoamerickým štandardom konektorov a stanice, ktoré môžu obsluhovať vozidlá NACS aj CCS1, maximalizujú využitie. Po druhé, pretože federálne stimuly ustúpili,Pri výbere zariadenia teraz rozhoduje prevádzkyschopnosť a celkové náklady na vlastníctvo (TCO).— prevádzkovatelia čoraz viac požadujú hardvér s certifikáciou UL/ETL a modulárnou prevádzkyschopnosťou namiesto najlacnejších zariadení aRýchlonabíjacie stanice s jednosmerným prúdom s certifikáciou UL/ETL pre severoamerický trhsa stávajú štandardným základom obstarávania pre CPO a verejnoprospešné spoločnosti.
2.3 Mexiko: Nové výrobné centrum s rozdielom v nabíjaní
Mexiko je najrýchlejšie rastúcim trhom na tomto zozname, ktorý kombinuje boom výroby s výrazným deficitom v oblasti verejných nabíjaní.Predaj elektrifikovaných vozidiel v roku 2025 vzrástol o 38 % na 96 636 kusov(9,5 % predaja nových vozidiel) a kumulatívny počet dosiahnutých registrácií235 501 kusov do 1. štvrťroka 2026(EMA). Rast je poháňaný cenovo dostupným čínskym dovozom, investíciami do výroby smerujúcimi do USA a presunom do nearshoringu, vďaka ktorému sa Mexiko stalonajväčší samostatný zdroj dovozu elektromobilov z USA v roku 2025(MEA).
Infraštruktúra je však záväzným obmedzením. Údaje EMA ukazujú len4 378 verejných nabíjacích staníc a viac ako 55 000 prevažne súkromných/rezidenčných pozícií v celej krajine na konci 1. štvrťroka 2026– a 26 % nekupujúcich stále uvádza ako hlavný dôvod, prečo neprechádzajú na elektrické vozidlá, ťažkosti s nájdením rýchlonabíjačiek. Verejné nabíjanie je sústredené v Mexico City, štáte Mexiko, Nuevo León a Jalisco (58 % celoštátneho predaja elektromobilov), čím sa medzimestské koridory a sekundárne mestá stávajú nedostatočne obsluhované.
Reakcia vlády jeProgram Olinia v rámci plánu MéxicoPrezident Sheinbaum predstavil v júni 2026 domácu verziu Olinia 1 (cena okolo 150 000 pesos, ≈8 600 USD), pričom výroba sa začne v roku 2027 s počiatočnými 20 000 kusmi ročne a ambíciou 100 000 kusov, ktorá bude podporená plánom infraštruktúry prvej fázy pre...2 000 nabíjacích staníc v Mexico City, štáte Mexiko a Pueble do roku 2027Vzhľadom na odhad analytikov, že Mexiko potrebuje aspoň38 000 nabíjacích staníc do roku 2045Rozdiel medzi oznámenými plánmi a skutočnou potrebou je obrovský – čo vytvára priestor pre distribútorov a prevádzkovateľov, ktorí nasadzujú flexibilný a nenáročný jednosmerný hardvér. Kompaktné komerčné jednotky, ako napríkladNástenné rýchlonabíjacie stanice úrovne 3 DC pre mestské a ľahké komerčné priestorydobre zodpovedajú segmentom mexického mestského maloobchodu, taxíkov a vozových parkov s vysokým obratom, kde dominujú obmedzenia týkajúce sa rýchlosti inštalácie a zastavanej plochy.
3. Kód HS 850440: Obchodné údaje a nová colná realita
Kód HS 850440 —statické meniče, colná rodina, ktorá zahŕňa nabíjačky elektromobilov, nabíjacie stojany a napájacie moduly – sa stala jednou z geopoliticky najcitlivejších položiek v globálnom obchode.Čínsky export v rámci HS 850440 dosiahol za dvanásť mesiacov do polovice roka 2026 približne 36 miliárd USD., pričom Ázia absorbuje približne 45 % zásielok a Európa a Severná Amerika sú ďalšími najväčšími destináciami; Čína sa tiež podieľa približne 46 % na svetovom exporte dielov pre elektromobily (OECD). Rast tejto kategórie sleduje cyklus hardvéru pre elektromobily: s elektrifikáciou vozidiel sa nabíjačky stávajú opakujúcim sa obchodným tovarom s vysokou hodnotou.
Colné prostredie sa medzi rokmi 2024 a 2026 sprísnilo na všetkých hlavných trhoch:
- Spojené štátyPovinnosti podľa § 301 teraz dosahujú100 % na elektromobily vyrobené v Čínea25 % zľava na batérie a súčiastky pre elektromobily(tranža z roku 2024), ktorá sa pridáva k už existujúcim 25 % clám podľa § 301, ktoré sa vzťahujú na mnohé nabíjacie komponenty, moduly a elektroniku dovážanú z Číny. Kupujúci dovážajúci tovar pod podpoložkou 8504.40 si musia overiť sadzby cla pre daný produkt, krajinu pôvodu a oprávnenosť na výnimky.
- Európska úniaKonečné vyrovnávacie clá na čínske batériové elektrické vozidlá (až do výšky ~35 % nad rámec 10 % štandardného cla) platia od rokuOktóber 2024 na päť rokova kontrola v oblasti obchodnej ochrany sa rozširuje v rámci hodnotového reťazca od vozidiel smerom k batériám a nabíjaciemu hardvéru.
- Rastúce overovanie pôvodu a súladuColné orgány sprísňujú presadzovanie pravidiel pôvodu pre nabíjacie stanice „zostavené v X“ a certifikácia bezpečnosti/EMC (CE v EÚ, UL/ETL v Severnej Amerike) sa na hraniciach čoraz viac presadzuje ako faktická obchodná bariéra.
Strategickým dôsledkom pre kupujúcich je považovať dodržiavanie colných sadzieb za súčasť špecifikácie produktu, nie za logistiku.Najodolnejšie dodávateľské reťazce v roku 2026 sú tie, ktoré (a) udržiavajú certifikované továrne s čistou dokumentáciou o pôvode, (b) ponúkajú viacero variantov konektorov a napätia, ktoré zodpovedajú štandardom miesta určenia (CCS1/CCS2/NACS/GBT/CHAdeMO) a (c) majú bezpečnostné certifikáty, ktoré im umožňujú preclenie a vyhrávať tendre v oblasti energetiky – UL/ETL, CE a TUV. Dovozcovia, ktorí tento krok vynechajú, čelia erózii marží v dôsledku ciel, colných blokovaní a odmietnutia zo strany siete vo fáze výzvy na predkladanie ponúk.
4. Prijatie technológií: 1000V platformy, kvapalinové chladenie, megawattové nabíjanie a úložiská podporované rozbočovačmi
Prijímanie technológií je treťou silou, ktorá pretvára trh v roku 2026, a uprednostňuje architektúry s vyšším výkonom a vyššou účinnosťou v každom segmente.
Platformy s vyšším napätím zavádzajú rýchle nabíjanie.Prvé vozidlá s napätím 1000 V prišli v roku 2025 a oznámenia o nabíjaní za menej ako 10 minút pokračovali až do roku 2026 (IEA). Nabíjačky a konektory určené pre systémy s napätím 800 – 1000 V a prúdovou kapacitou 500 A – 1000 A sú teraz kľúčové pre nové verejné jednosmerné nasadenia, čo umožňuje nabitie kompatibilných vozidiel o 20 – 80 % za 10 – 15 minút. Tento posun napätia sa priamo prejavuje celým dodávateľským reťazcom – napájacie moduly, káble a konektory musia byť prepracované pre izoláciu a tepelný manažment na 1000 V.
Kvapalinové chladenie sa pre vysokovýkonné jednosmerné zdroje presunulo z prémiovej možnosti na štandardnú verziu.Stanice s výkonom 350 kW a viac vyžadujú kvapalinou chladené káble a moduly na udržanie výkonu bez tepelného zníženia výkonu; v hornej časti,Systémy s výkonom 600 kW – 1 MW+ vstupujú do prevádzky na diaľniciach a v koridoroch pre nákladné vozidláaKvapalinou chladené kompresory s výkonom 600 kW – 720 kW vyrobené pre elektrické nákladné vozidlá a autobusyzamerať sa na segment ťažkých úžitkových vozidiel, kde sa predaj elektrických nákladných vozidiel v roku 2025 viac ako zdvojnásobil (9 % celosvetového predaja nákladných vozidiel, každý štvrtý v Číne).Megawattový nabíjací systém (MCS)Štandardom je uvedenie prvých nabíjacích staníc pre nákladné vozidlá s výkonom viac ako 1 MW do komerčnej prevádzky, zatiaľ čo EÚ už prevádzkuje viac ako 1 000 nabíjacích staníc určených pre nákladné vozidlá.
Nabíjanie integrované s BESS je riešením pre prevádzkovateľov s obmedzenou sieťou.Keďže sa predpokladá, že dopyt po elektrine z elektromobilov do roku 2035 prekročí 1 500 TWh, lokality bez kapacity transformátora si vyberajú architektúry s úložiskom energie: vyrovnávacia pamäť batérie umožňuje elimináciu špičky, predchádzanie nabíjaniu pri dopyte, vlastnú spotrebu solárnej energie a pokračujúcu prevádzku počas porúch siete. Integrované systémy, ako napríkladNabíjacie systémy integrované s BESS s výkonom 215 kWhumožniť prevádzkovateľom nasadiť ultrarýchlu kapacitu v slabých sieťach – čo je najrýchlejšie rastúca konfigurácia na rozvíjajúcich sa trhoch, ako je Mexiko, a pri modernizácii európskych diaľnic.
Pripojenie a obojsmerné štandardy sa industrializujú.Norma ISO 15118-20 umožňuje funkciu Plug & Charge a obojsmerný prenos energie (V2G/V2H); prvé komerčné ponuky V2G pre súkromných vlastníkov sa objavili v roku 2025 (IEA). OCPP 2.0.1 sa stáva základom pre roaming a vzdialenú správu, zatiaľ čo riadenie záťaže riadené umelou inteligenciou a prediktívna údržba skracujú prevádzkové prestoje. Rastie aj regulačný tlak na kybernetickú bezpečnosť – zákon EÚ o kybernetickej odolnosti zavedie v rokoch 2026 – 2027 záväzné požiadavky na kybernetickú bezpečnosť pripojeného nabíjacieho hardvéru, čím sa kritériom obstarávania stane firmvér bezpečný už od návrhu a certifikované komunikačné zásobníky.
5. Čo to znamená pre prevádzkovateľov nabíjacích staníc a kupujúcich v roku 2026
Ak zhrnieme zmeny trhu, politiky, obchodu a technológií do praxe, vyzerá stratégia obstarávania na rok 2026 takto:
- Kupujte pre éru 1000V, nie pre éru 400V.Nabíjačky a konektory s technickými parametrami sú dimenzované na 1000 V s kapacitou ≥500 A, aby kapitálové aktíva zostali relevantné aj pri rozširovaní vozidiel s napätím 800 – 1000 V.
- Naplánujte kvapalinové chladenie nad 350 kW.Závisí od toho trvalý výkon, ergonómia káblov a prevádzkyschopnosť na diaľničných staveniskách.
- Použite BESS na odomknutie obmedzených stránok.Centrá s úložiskom premieňajú lokality s obmedzeným prístupom k sieti na životaschopné ultrarýchle lokality a zlepšujú ekonomiku lokalít prostredníctvom zníženia špičkovej spotreby a vlastnej solárnej spotreby.
- Prispôsobte štandard konektora cieľovému trhu— CCS2 v celej Európe, NACS + CCS1 v Severnej Amerike, GBT/CHAdeMO tam, kde ich vyžadujú vozové parky – a uprednostňujú viacštandardné stanice tam, kde je zmiešaná premávka.
- Certifikáciu a dokumentáciu o pôvode považovať za obchodné podmienky.Rozdiel medzi víťaznou výzvou na cenovú ponuku a colným zadržaním spočíva v certifikácii UL/ETL, CE, TUV a čistej colnej sadzbe.
- Cena za celkové náklady, nie za počiatočné náklady.Keďže v USA zrušili federálne stimuly pre nákup, prevádzkovatelia v Severnej Amerike – a čoraz viac aj v Európe – si vyberajú prevádzkyschopnosť, efektivitu (≥96 %), modularitu a záruku, nie fixnú cenu.
Často kladené otázky
1. Bude globálny trh s nabíjaním elektromobilov v roku 2026 stále rásť?Áno. Predpokladá sa, že celosvetový predaj elektromobilov dosiahne v roku 2026 približne 23 miliónov kusov (28 % predaja nových automobilov) a trh s nabíjacou infraštruktúrou by mal vzrásť z približne 50 – 66 miliárd USD v roku 2026 na 239 – 493 miliárd USD do rokov 2033 – 2035, čo predstavuje zloženú ročnú mieru rastu 16 – 22 %. Nasadenie verejných konektorov medziročne rastie približne o 19 % na 6,7 milióna konektorov na celom svete (BNEF).
2. Čo sa stalo s nemeckými dotáciami na elektromobily a sú späť?Nemecko ukončilo svoj program Umweltbonus v decembri 2023, čo prispelo k dvom slabým rokom predaja elektromobilov. V októbri 2025 sa koalícia dohodla na balíku stimulov vo výške 3 miliárd eur a program sa spustil v januári 2026: domácnosti s nízkymi a strednými príjmami (s príjmom približne do 60 000 eur ročne) dostanú 1 500 až 6 000 eur na kúpu alebo prenájom elektromobilu. Podiel nových elektromobilov v Nemecku sa v apríli 2026 opäť zvýšil na 25,8 %.
3. Naozaj USA zrušili federálny daňový bonus na elektromobily a ovplyvňuje to dopyt po nabíjaní?Áno. Zákon One Big Beautiful Bill Act (prijatý 4. júla 2025) zrušil kredity na nové, ojazdené a komerčné elektromobily pre vozidlá nadobudnuté po 30. septembri 2025. Neodstraňuje však dopyt po nabíjacej infraštruktúre – flotila elektromobilov v USA naďalej rastie a s menším počtom stimulov na nákup si prevádzkovatelia konkurujú v dostupnosti nabíjania a celkových nákladoch na vlastníctvo, a nie v počiatočných nákladoch na zariadenie. Medzeru, ktorú zanechal zmrazený a čiastočne obnovený program NEVI, zapĺňajú súkromný kapitál a štátne programy.
4. Je financovanie z NEVI stále dostupné pre projekty nabíjania elektromobilov v USA?Áno, ale v revidovanej podobe. Po zmrazení začiatkom roka 2025 bolo financovanie čiastočne obnovené a USDOT vydal 11. augusta 2025 revidované usmernenie NEVI, ktoré štátom poskytlo väčšiu flexibilitu v oblasti rozmiestnenia a návrhu staníc. Napriek tomu bolo do apríla 2026 v 19 štátoch v prevádzke iba približne 550 rýchlonabíjacích staníc financovaných NEVI, takže štátne programy a súkromné siete zostávajú hlavnými hnacími silami budovania v USA.
5. Čo je mexický plán Olinia a čo znamená pre nabíjaciu infraštruktúru?Olinia je mexický štátom podporovaný program pre domáce elektromobily v rámci programu Plan México. Mestské auto Olinia 1 debutovalo v júni 2026 za cenu približne 150 000 pesos (≈8 600 USD) s plánovanou výrobou od roku 2027 (spočiatku 20 000 kusov ročne, s cieľom 100 000). Prvá fáza plánu nabíjania predpokladá 2 000 nabíjacích staníc v Mexico City, štáte Mexiko a Pueble do roku 2027 – oproti odhadovanej celoštátnej potrebe najmenej 38 000 staníc do roku 2045 – čo vytvára významnú príležitosť pre nasadenie rýchleho nabíjania jednosmerným prúdom.
6. Čo je kód HS 850440 a prečo je dôležitý pre dovoz nabíjačiek pre elektromobily?Kód HS 850440 zahŕňa statické meniče – colnú skupinu, ktorá zahŕňa nabíjačky elektromobilov, nabíjacie stĺpy a napájacie moduly. Čína v rámci tejto položky vyváža približne 36 miliárd USD ročne a colné opatrenia (clá USA podľa § 301 až do výšky 100 % na čínske elektromobily a 25 % na batérie/komponenty; vyrovnávacie clá EÚ) a presadzovanie pravidiel pôvodu robia správnu klasifikáciu, dokumentáciu pôvodu a bezpečnostnú certifikáciu (UL/ETL, CE, TUV) nevyhnutnou pre dovozcov a distribútorov v roku 2026.
7. Ktoré nabíjacie technológie by mali prevádzkovatelia prijať v roku 2026?Prevádzkovatelia by mali uprednostniť hardvér na jednosmerný prúd pripravený na 800 – 1 000 V s kapacitou ≥ 500 A, kvapalinou chladené systémy nad 350 kW (vrátane HPC s výkonom viac ako 600 kW a megawattových MCS pre koridory pre nákladné vozidlá), stanice integrované s BESS pre lokality s obmedzenou sieťou, podporu viacštandardných konektorov (CCS1/CCS2/NACS) a pripojenie OCPP 2.0.1 / ISO 15118-20 (Plug & Charge, V2G) – pričom dodržiavanie kybernetických bezpečnostných predpisov (napr. zákon EÚ o kybernetickej odolnosti) by sa malo považovať za základnú požiadavku, a nie za dodatočnú myšlienku.
Záver
Globálny trh s nabíjaním elektromobilov v roku 2026 nie je jednostranným trendom – ide o konvergenciu rekordných objemov vozidiel, odlišných politických režimov, sprísňujúce sa colné prostredie a rozhodujúci cyklus modernizácie hardvéru. Obnovený nemecký program dotácií reštartuje najväčší európsky trh s osobnými elektromobilmi; Spojené štáty prechádzajú zo závislosti od federálnych stimulov na budovanie súkromného kapitálu riadené celkovými nákladmi na vlastníctvo; a Mexiko sa stáva výrobným centrom aj veľkým, nedostatočne zásobovaným trhom s nabíjaním. Pod týmito regionálnymi príbehmi obchodné údaje HS 850440 potvrdzujú, že nabíjačky sú teraz strategickým tovarom, vďaka čomu sa certifikované, clá spĺňajúce dodávateľské reťazce s vysokým výkonom stávajú skutočnou konkurenčnou priekopou. Prevádzkovatelia a kupujúci, ktorí špecifikujú 1000 V, prijímajú kvapalinové chladenie a architektúry BESS a zaisťujú si dodávateľov s certifikátmi UL/CE/TUV, budú v pozícii pre najodolnejší rast infraštruktúry v tomto desaťročí.
MIDA Power je globálny výrobca nabíjacích staníc pre elektromobily (60 – 480 kW stojace, 360 – 1 680 kW delených, 600 – 1 080 kW kvapalinou chladených, mobilných, nástenných a integrovaných BESS), napájacích modulov pre elektromobily (20 – 125 kW štandardné, kvapalinou chladené, obojsmerné a V2G) a nabíjacích konektorov (CCS1/CCS2/NACS/GBT/CHAdeMO/MCS). Technické špecifikácie, certifikácie a otázky týkajúce sa OEM/ODM nájdete na stránkemidapower.com.
Čas uverejnenia: 14. augusta 2026
Prenosná nabíjačka pre elektromobily
Domáca nástenná krabica pre elektromobily
Nabíjacia stanica DC
Nabíjacia stanica BESS
V2G V2H V2V V2L
Nabíjací modul pre elektromobily
Konektor pre nabíjanie jednosmerným prúdom
Príslušenstvo pre elektromobily