Pasaran pengecasan EV global memasuki tahun 2026 dalam keadaan peralihan yang dipercepat tetapi tidak sekata, dengan jualan kereta elektrik di seluruh dunia diunjurkan mencecah23 juta unit (28% daripada semua jualan kereta baharu)Walaupun Jerman, Amerika Syarikat dan Mexico menerapkan dasar yang berbeza secara asasnya. Bagi pengendali pengecasan, pengedar dan pelabur infrastruktur, kesimpulannya jelas: permintaan untuk perkakasan pengecasan bukan lagi persoalannya — persoalannya ialah seni bina, pensijilan dan model perniagaan yang manakah akan bertahan dalam penjajaran semula tarif, perubahan subsidi dan perubahan teknologi 1000V dekad ini.
Jawapan Ringkas:Pasaran pengecasan 2026 ditakrifkan oleh tiga kuasa — (1) jumlah rekod EV (20 juta+ kereta terjual pada tahun 2025, 23 juta dijangka pada tahun 2026) yang memastikan permintaan infrastruktur kukuh secara struktur; (2) penetapan semula dasar di Jerman (program subsidi baharu €3B), Amerika Syarikat (kredit pembelian persekutuan dimansuhkan), dan Mexico (pelan EV yang disokong negeri dengan pembinaan pengecasan 2,000 stesen); dan (3) kitaran naik taraf perkakasan ke arah platform 800–1000V, pengecasan ultra pantas sejukan cecair, pengecasan megawatt untuk trak dan hab yang disokong BESS. Hasil infrastruktur pengecasan diramalkan akan meningkat daripada kira-kira US$50–66 bilion pada tahun 2026 kepada US$239–493 bilion menjelang 2033–2035 (CAGR 16–22%), dengan pensijilan (UL/CE/TUV) dan rantaian bekalan yang mematuhi tarif menjadi pintu persaingan yang menentukan.
Kesimpulan Utama
- Jualan EV global meningkat 20% kepada melebihi 20 juta unit pada tahun 2025 — satu daripada empat kereta baharu yang dijual adalah kereta elektrik — dan diramalkan mencecah 23 juta (28% daripada jualan) pada tahun 2026, dengan Eropah mencatatkan pertumbuhan terbesar antara pasaran utama pada kira-kira +20% tahun ke tahun.
- Infrastruktur pengecasan ialah pasaran bernilai AS$50–66 bilion pada tahun 2026, menuju ke arah US$239–493 bilion menjelang 2033–2035 merentasi ramalan penganalisis terkemuka (CAGR 16–22%); BNEF mengira 6.7 juta penyambung awam yang digunakan di seluruh dunia, meningkat 19% tahun ke tahun.
- Jerman mengembalikan subsidi: perjanjian gabungan pada Oktober 2025 telah membuka pakej insentif EV bernilai €3 bilion (dilancarkan Januari 2026), menawarkan €1,500–€6,000 untuk pembeli berpendapatan rendah dan sederhana; Bahagian kereta baharu BEV Jerman melonjak kepada 25.8% pada April 2026.
- Amerika Syarikat telah memansuhkan kredit pembelian EV persekutuannyadi bawah Akta Rang Undang-Undang Satu Besar yang Indah (4 Julai 2025) untuk kenderaan yang diperoleh selepas 30 September 2025; dana pengecasan persekutuan NEVI telah dibekukan, sebahagiannya dipulihkan di bawah panduan yang disemak semula (Ogos 2025), namun hanya ~550 titik pengecasan pantas yang dibiayai oleh NEVI beroperasi di 19 negeri menjelang April 2026 — meninggalkan modal swasta dan program negeri untuk menjalankan pembinaan tersebut.
- Mexico adalah pasaran yang perlu diperhatikanJualan kenderaan elektrik meningkat 38% pada tahun 2025 kepada 96,636 unit (kumulatif 235,501 menjelang Suku Pertama 2026), tetapi hanya 4,378 pusat pengecasan awam wujud di seluruh negara; program EV domestik Olinia di bawah Pelan México merancang untuk membina 2,000 stesen pengecasan menjelang 2027, manakala negara ini kekal sebagai sumber import EV AS terbesar.
- Kod HS 850440 (penukar statik, termasuk pengecas EV) kini merupakan kategori perdagangan geopolitikChina mengeksport kira-kira US$36 bilion setiap tahun di bawah tajuk ini; Duti Seksyen 301 AS (25% ke atas komponen, 100% ke atas EV China), duti timbal balas EU dan peraturan asal/pematuhan yang lebih ketat menjadikan pensijilan UL/CE/TUV sebagai keperluan kemasukan pasaran.
- Kitaran perkakasan telah berubahPlatform 1000V, pengecasan bawah 10 minit, HPC sejukan cecair 600kW+, pengecasan megawatt (MCS) untuk trak, penyatuan NACS (SAE J3400), pengkomersialan V2G dan penyepaduan BESS + solar sedang membentuk semula produk mana yang akan menang pada 2026–2030.
Menyelam Dalam
1. Perubahan Pasaran Global: 20 Juta EV Dijual pada 2025, 23 Juta Dijangka pada 2026
Jualan kereta elektrik global meningkat sebanyak20% pada tahun 2025 melebihi 20 juta unit, bermakna satu perempat daripada semua kereta baharu yang dijual di seluruh dunia adalah elektrik, menurut Tinjauan EV Global IEA 2026. Pertumbuhan adalah menyeluruh — lebih 100 negara mencatatkan pertumbuhan jualan EV pada tahun 2025 — tetapi komposisinya berubah: Bahagian pengeluaran global China mencapai kira-kira 75%, manakala Eropah, Asia Tenggara dan Amerika Latin membekalkan pertumbuhan permintaan yang paling kuat.
Eropah mencatatkan pecutan paling mendadak dalam kalangan pasaran utama, dengan jualan kereta elektrik meningkatlebih daripada 30% pada tahun 2025 untuk mencapai 28% daripada jumlah jualan, didorong oleh pengetatan piawaian armada CO₂ EU. Bahagian EV China mencapai hampir 55% daripada semua jualan kereta pada tahun 2025 dan mencatat rekod bulanan baharu melebihi 60% pada April 2026. Amerika Syarikat mengekalkan hampir 10% daripada jualan, dengan berakhirnya kredit cukai persekutuan menghasilkan penurunan ketara dalam jumlah akhir 2025. Jualan Amerika Latin meningkat 75% pada tahun 2025 (diketuai oleh Brazil dan Mexico), dan jualan Asia Tenggara meningkat lebih daripada dua kali ganda kepada hampir 20% bahagian.
Tinjauan 2026 meneruskan trajektori menaik:Jualan kereta elektrik global dijangka mencecah 23 juta unit, atau 28% daripada jumlah jualan kereta, dengan Eropah berkembang ~20% (satu daripada tiga kereta elektrik), China menghampiri 60% jualan, Asia Pasifik (kecuali China) meningkat lebih 50%, dan Amerika Latin meningkat 45%. Tinjauan Kenderaan Elektrik BNEF 2026 meletakkan jualan EV penumpang pada 23.3 juta dan bilangan penyambung awam pada6.7 juta (+19% tahun ke tahun).
Saiz pasaran infrastruktur pengecasan
Infrastruktur pengecasan sedang berkembang ke pasaran yang benar-benar besar, dengan ramalan menumpu pada pertumbuhan dua digit yang kukuh menjelang pertengahan 2030-an.
| Sumber | Saiz Pasaran 2026 | Ramalan Jangka Panjang | CAGR |
|---|---|---|---|
| Penyelidikan Grand View | AS$50.3 bilion | AS$238.8 bilion (2033) | ~21% |
| Analisis Akar | AS$52.0 bilion | AS$410.9 bilion (2040) | 15.9% |
| Wawasan Pasaran Global | AS$65.7 bilion | AS$405.6 bilion (2035) | 22.4% |
| Penyelidikan Keutamaan | AS$47.6 bilion | AS$492.6 bilion (2035) | ~20% |
Dua pemacu struktur menyokong angka-angka ini. Pertama, asas kenderaan semakin bertambah: armada EV global diunjurkan berkembang lebih daripada enam kali ganda menjelang 2035 kepada sebanyak510 juta kenderaan, mendorong EV ke arah 50% daripada jualan kereta global. Kedua, keamatan tenaga pengecasan semakin meningkat: Permintaan elektrik EV berada di landasan yang betul untuk melebihi1,500 TWh menjelang 2035 — kira-kira enam kali ganda tahap 2025— yang akan memaksa pengendali untuk beralih daripada perkakasan "bodoh" ke arah seni bina yang peka grid, disokong storan dan pengecasan pintar.
Implikasi komersial adalah langsung: pengecasan pantas awam adalah di mana marginnya.Dengan hanya ~5% daripada stok EV global yang kini mampu menerima lebih daripada 250kW, kapasiti ultra pantas sedang dibina mendahului kenderaan yang akan menggunakannya — pasaran yang diterajui infrastruktur klasik di mana penggerak awal dengan perkakasan berkuasa tinggi yang diperakui menguasai kawalan tapak jangka panjang.
2. Analisis Dasar Serantau: Jerman, Amerika Syarikat, Mexico
2.1 Jerman: Subsidi Pulangan, Koridor Ultra-Pantas Berkembang
Pendulum dasar Jerman berubah secara tegas pada akhir tahun 2025: selepas berakhirnya Umweltbonus secara tiba-tiba pada Disember 2023 dan dua tahun jualan EV yang merosot, gabungan persekutuan bersetuju dalamOktober 2025 untuk pakej insentif EV bernilai €3 bilion (≈US$3.5 bilion), dengan program subsidi pembelian baharu yang dilancarkan secara rasmi pada Januari 2026. Skim ini menyasarkan isi rumah berpendapatan rendah dan sederhana (pendapatan tahunan sehingga kira-kira €60,000), menyediakan€1,500–€6,000 untuk pembelian atau pajakan kenderaan elektrik bateri, dibiayai sehingga tahun 2029.
Keputusan awal mengesahkan dasar tersebut:Bahagian BEV Jerman bagi pendaftaran kereta baharu meningkat semula kepada 25.8% pada April 2026, meningkat daripada kira-kira 15% semasa jurang subsidi 2024–2025. Pemulihan permintaan ini secara langsung mempercepatkan peningkatan pengecasan negara — Jerman sudah mengendalikan rangkaian pengecasan awam terbesar di Eropah (lebih 150,000 titik awam) dan menyasarkan1 juta titik pengecasan awam menjelang 2030di bawah Pelan Induk Ladeinfrastruktur IInya.
Bagi pembekal perkakasan, profil permintaan Jerman adalah jelas: DC berkuasa tinggi di sepanjang lebuh raya (koridor AUTOBANH) dan pengecasan pantas bandar untuk penghuni armada dan pangsapuri. Peraturan Infrastruktur Bahan Api Alternatif (AFIR) EU mengukuhkan perkara ini — mewajibkan kapasiti pengecasan pantas setiap 60 km di sepanjang koridor teras TEN-T dan titik pengecasan yang berkadar dengan armada EV di nod bandar. Inilah persekitaran di mana perkakasan penyejukan cecair berkuasa tinggi yang diperakui memperoleh premiumnya, sepertistesen pengecasan ultra pantas yang disejukkan cecair yang direka untuk koridor lebuh rayayang menggabungkan output 480kW dengan storan tenaga bersepadu untuk tapak yang kekangan grid.
2.2 Amerika Syarikat: Kredit Cukai Hilang, Modal Swasta Masuk
Amerika Syarikat telah melaksanakan pembalikan dasar bersejarah pada tahun 2025:Akta Satu Rang Undang-Undang Besar yang Indah (OBBBA), yang digubal pada 4 Julai 2025, memansuhkan ketiga-tiga kredit kenderaan bersih persekutuan— kredit EV baharu (30D), kredit EV terpakai (25E), dan kredit kenderaan bersih komersial (45W) — untuk kenderaan yang diperoleh selepas30 September 2025Kesannya serta-merta: Jualan EV AS, yang stabil pada hampir 10% pasaran, jatuh pada akhir tahun 2025 sebelum menjadi stabil pada tahun 2026 berdasarkan kekuatan model berharga lebih rendah dan program peringkat negeri.
Pada bahagian pengecasan,Program formula NEVI bernilai $5 bilion mengalami kitaran pembekuan dan pemulihan: pembiayaan telah dihentikan pada awal tahun 2025, sebahagiannya dipulihkan untuk 14 negeri pada Ogos 2025, dan dirangka semula di bawah panduan USDOT yang disemak semula yang dikeluarkan pada11 Ogos 2025yang memberikan lebih banyak fleksibiliti kepada negeri-negeri pada jarak, saiz stesen dan teknologi. Walaupun telah ditetapkan semula, hanya~550 titik pengecasan pantas yang dibiayai NEVI telah beroperasi di 19 negeri menjelang April 2026(IEA) — sebahagian kecil daripada rangkaian kebangsaan. Akibat praktikalnya ialahmodal swasta, utiliti dan program negeri kini menanggung sebahagian besar beban pembinaan, dan pembeli sedang menggabungkan stesen dengan spesifikasi yang lebih tinggi dan lebih sedikit.
Dua kuasa teknikal membentuk perolehan AS pada tahun 2026. Pertama,NACS (SAE J3400)telah menjadi standard penyambung Amerika Utara de facto, dan stesen yang boleh digunakan untuk kedua-dua kenderaan NACS dan CCS1 memaksimumkan penggunaan. Kedua, kerana insentif persekutuan telah berkurangan,masa operasi dan jumlah kos pemilikan (TCO) kini menentukan pemilihan peralatan— pengendali semakin menuntut perkakasan yang diperakui UL/ETL dengan kebolehkhidmatan modular dan bukannya kotak kos terendah, danStesen pengecasan DC pantas yang tersenarai dalam UL/ETL untuk pasaran Amerika Utaramenjadi garis dasar perolehan lalai untuk CPO dan utiliti.
2.3 Mexico: Hab Pembuatan Baharu dengan Jurang Pengecasan
Mexico merupakan pasaran yang paling pesat meningkat dalam senarai ini, menggabungkan ledakan pembuatan dengan defisit pengecasan awam yang teruk.Jualan kenderaan elektrik meningkat 38% pada tahun 2025 kepada 96,636 unit(9.5% daripada jualan kenderaan baharu), dan pendaftaran kumulatif dicapai235,501 unit menjelang Suku Pertama 2026(EMA). Pertumbuhan didorong oleh import China yang berpatutan, pelaburan perkilangan yang menuju ke AS, dan peralihan nearshoring yang menjadikan Mexicosumber tunggal terbesar import EV AS pada tahun 2025(IEA).
Walau bagaimanapun, infrastruktur adalah kekangan yang mengikat. Data EMA menunjukkan hanya4,378 pusat pengecasan awam dan 55,000+ kebanyakannya lokasi persendirian/kediaman di seluruh negara pada akhir Suku Pertama 2026— dan 26% daripada bukan pembeli masih menyatakan kesukaran mencari pengecas pantas sebagai sebab utama untuk tidak menggunakan elektrik. Pengecasan awam tertumpu di Bandar Raya Mexico, Negeri Mexico, Nuevo León dan Jalisco (58% daripada jualan EV kebangsaan), menyebabkan koridor antara bandar dan bandar sekunder kurang mendapat perkhidmatan.
Tindak balas kerajaan adalahProgram Olinia di bawah Plan MéxicoPresiden Sheinbaum telah melancarkan Olinia 1 yang direka bentuk dalam negara pada Jun 2026 (berharga sekitar 150,000 peso, ≈US$8,600), dengan pengeluaran bermula pada tahun 2027 pada kadar permulaan 20,000 unit setahun dan cita-cita 100,000 unit, disokong oleh pelan infrastruktur fasa pertama untuk2,000 stesen pengecasan di seluruh Bandar Raya Mexico, Negeri Mexico dan Puebla menjelang 2027Memandangkan anggaran penganalisis bahawa Mexico memerlukan sekurang-kurangnya38,000 stesen pengecasan menjelang 2045, jurang antara rancangan yang diumumkan dan keperluan sebenar adalah sangat besar — peluang untuk pengedar dan pengendali yang menggunakan perkakasan DC yang fleksibel dan berjejak rendah. Unit komersial padat sepertiStesen pengecasan pantas DC Aras 3 yang dipasang di dinding untuk tapak bandar dan komersial ringansepadan dengan segmen runcit, teksi dan armada bandar yang mempunyai pusing ganti tinggi di Mexico yang mana kekangan kelajuan pemasangan dan jejak mendominasi.
3. Kod HS 850440: Data Perdagangan dan Realiti Tarif Baharu
Kod HS 850440 —penukar statik, keluarga kastam yang merangkumi pengecas EV, cerucuk pengecas dan modul kuasa — telah menjadi salah satu item barisan paling sensitif dari segi geopolitik dalam perdagangan global.Eksport China di bawah HS 850440 mencecah kira-kira US$36 bilion sepanjang dua belas bulan hingga pertengahan 2026, dengan Asia menyerap kira-kira 45% penghantaran dan Eropah dan Amerika Utara sebagai destinasi seterusnya terbesar; China juga menyumbang kira-kira 46% daripada eksport alat ganti EV global (OECD). Pertumbuhan kategori ini menjejaki kitaran perkakasan EV: apabila kenderaan menjadi elektrik, pengecas menjadi barangan perdagangan berulang dan bernilai tinggi.
Persekitaran tarif menjadi lebih kukuh merentasi semua pasaran utama antara tahun 2024 dan 2026:
- Amerika Syarikat: Tugas Seksyen 301 kini sampai100% untuk EV buatan Chinadan25% untuk bateri EV dan alat ganti bateri(tranche 2024), berlapis pada duti Seksyen 301 25% sedia ada yang meliputi banyak komponen pengecasan, modul dan elektronik yang diimport dari China. Pembeli yang mengimport di bawah subtajuk 8504.40 mesti mengesahkan kadar duti khusus produk, negara asal dan kelayakan untuk pengecualian.
- Kesatuan Eropah: Duti balas definitif ke atas kenderaan elektrik bateri China (sehingga ~35% di atas tarif standard 10%) telah berkuat kuasa sejakOktober 2024 selama lima tahun, dan penelitian pertahanan perdagangan sedang memperluas rantaian nilai daripada kenderaan kepada bateri dan perkakasan pengecas.
- Pengesahan asal dan pematuhan yang semakin meningkatPihak berkuasa kastam sedang mengetatkan penguatkuasaan peraturan asal untuk stesen pengecasan “dipasang di X”, dan pensijilan keselamatan/EMC (CE di EU, UL/ETL di Amerika Utara) semakin dikuatkuasakan di sempadan sebagai penghalang perdagangan de facto.
Implikasi strategik bagi pembeli adalah untuk menganggap pematuhan tarif sebagai sebahagian daripada spesifikasi produk, bukan logistik.Rantaian bekalan 2026 yang paling berdaya tahan ialah yang (a) menyelenggara kilang yang diperakui dengan dokumentasi asal yang bersih, (b) menawarkan pelbagai varian penyambung dan voltan untuk dipadankan dengan piawaian destinasi (CCS1/CCS2/NACS/GBT/CHAdeMO), dan (c) memegang pensijilan keselamatan yang melepasi kastam dan memenangi tender utiliti — UL/ETL, CE dan TUV. Pengimport yang melangkau langkah ini menghadapi hakisan margin daripada duti, penahanan kastam dan penolakan rangkaian pada peringkat RFQ.
4. Penerimaan Teknologi: Platform 1000V, Penyejukan Cecair, Pengecasan Megawatt dan Hab Disokong Storan
Penerimaan teknologi merupakan kuasa ketiga yang membentuk semula pasaran 2026, dan ia mengutamakan seni bina berkuasa tinggi dan kecekapan tinggi merentasi setiap segmen.
Platform voltan tinggi sedang mengarusperdanakan pengecasan pantas.Kenderaan 1000V pertama tiba pada tahun 2025, dan pengumuman pengecasan kurang daripada 10 minit telah diteruskan sehingga tahun 2026 (IEA). Pengecas dan penyambung yang dinilai untuk sistem 800–1000V dengan keupayaan arus 500A–1000A kini menjadi taruhan untuk penggunaan DC awam baharu, membolehkan pengecasan 20–80% dalam masa 10–15 minit pada kenderaan yang serasi. Peralihan voltan ini mengalir terus melalui keseluruhan rantaian bekalan — modul kuasa, kabel dan penyambung mesti direkayasa semula untuk penebat 1000V dan pengurusan haba.
Penyejukan cecair telah beralih daripada pilihan premium kepada lalai untuk DC berkuasa tinggi.Stesen 350kW+ memerlukan kabel dan modul yang disejukkan cecair untuk mengekalkan output tanpa pengurangan haba; di hujung atas,Sistem 600kW–1MW+ memasuki perkhidmatan lebuh raya dan koridor trak, danSupercharger sejukan cecair 600kW–720kW yang dibina untuk trak dan bas EVmenangani segmen tugas berat di mana jualan trak elektrik meningkat lebih dua kali ganda pada tahun 2025 (9% daripada jualan trak global, satu daripada empat di China).Sistem Pengecasan Megawatt (MCS)Standard ini memacu tapak pengecasan trak 1MW+ yang pertama ke dalam operasi komersial, manakala EU sudah mengendalikan lebih 1,000 titik pengecasan khusus trak.
Pengecasan bersepadu BESS ialah jawapan pengendali yang kekangan grid.Dengan permintaan elektrik EV diunjurkan melebihi 1,500 TWh menjelang 2035, tapak tanpa ruang kepala transformer memilih seni bina yang disokong storan: penimbal bateri membolehkan pencukuran puncak, mengelakkan cas permintaan, penggunaan kendiri solar dan operasi berterusan semasa peristiwa grid. Sistem bersepadu sepertiSistem pengecasan bersepadu BESS 215kWhmembolehkan pengendali menggunakan kapasiti ultra pantas pada grid yang lemah — konfigurasi tunggal yang paling pesat berkembang di pasaran baru muncul seperti Mexico dan dalam pengubahsuaian lebuh raya Eropah.
Kesambungan dan piawaian dwiarah sedang diindustrialisasikan.ISO 15118-20 membolehkan Plug & Charge dan pemindahan kuasa dwiarah (V2G/V2H); tawaran V2G komersial pertama untuk pemilik persendirian muncul pada tahun 2025 (IEA). OCPP 2.0.1 menjadi garis dasar untuk perayauan dan pengurusan jarak jauh, sementara pengurusan beban yang dipacu AI dan penyelenggaraan ramalan mengurangkan masa henti operasi. Tekanan keselamatan siber kawal selia juga meningkat — Akta Ketahanan Siber EU akan mengenakan keperluan keselamatan siber yang mengikat pada perkakasan pengecasan yang disambungkan sepanjang 2026–2027, menjadikan firmware selamat mengikut reka bentuk dan susunan komunikasi yang diperakui sebagai kriteria perolehan.
5. Apakah Maknanya Ini untuk Pengendali Pengecasan dan Pembeli pada Tahun 2026
Dengan menyaring pasaran, dasar, perdagangan dan teknologi beralih kepada tindakan, buku panduan perolehan 2026 kelihatan seperti ini:
- Beli untuk era 1000V, bukan era 400V.Pengecas dan penyambung spesifikasi diberi penarafan kepada 1000V dengan keupayaan ≥500A supaya aset modal kekal relevan apabila kenderaan 800–1000V berkembang biak.
- Rancang untuk penyejukan cecair melebihi 350kW.Output yang mampan, ergonomik kabel dan masa operasi di tapak lebuh raya bergantung padanya.
- Gunakan BESS untuk membuka kunci laman web yang dikekang.Hab yang disokong storan menukar lokasi terhad grid kepada tapak ultra pantas yang berdaya maju dan meningkatkan ekonomi tapak melalui penjimatan puncak dan penggunaan sendiri solar.
- Padankan piawaian penyambung dengan pasaran destinasi— CCS2 merentasi Eropah, NACS + CCS1 di Amerika Utara, GBT/CHAdeMO di mana armada memerlukannya — dan lebih suka stesen berbilang standard di mana trafik bercampur.
- Anggap pensijilan dan dokumentasi asal usul sebagai terma komersial.Klasifikasi UL/ETL, CE, TUV dan tarif bersih adalah perbezaan antara RFQ yang menang dan penahanan kastam.
- Harga untuk TCO, bukan kos pertama.Dengan insentif pembelian persekutuan AS yang telah tiada, pengendali di Amerika Utara — dan semakin Eropah — memilih berdasarkan masa operasi, kecekapan (≥96%), modulariti dan jaminan, bukan harga pelekat.
Soalan Lazim
1. Adakah pasaran pengecasan EV global masih berkembang pada tahun 2026?Ya. Jualan EV global diramalkan mencecah kira-kira 23 juta unit pada tahun 2026 (28% daripada jualan kereta baharu), dan pasaran infrastruktur pengecasan diunjurkan berkembang daripada kira-kira US$50–66 bilion pada tahun 2026 kepada US$239–493 bilion menjelang 2033–2035, mewakili kadar pertumbuhan tahunan kompaun sebanyak 16–22%. Penggunaan penyambung awam berkembang kira-kira 19% tahun ke tahun, kepada 6.7 juta penyambung di seluruh dunia (BNEF).
2. Apa yang berlaku kepada subsidi EV Jerman, dan adakah ia kembali?Jerman menamatkan Umweltbonusnya pada Disember 2023, yang menyumbang kepada dua tahun jualan EV yang lemah. Pada Oktober 2025, gabungan itu bersetuju dengan pakej insentif €3 bilion, dan program itu dilancarkan pada Januari 2026: isi rumah berpendapatan rendah dan sederhana (berpendapatan sehingga kira-kira €60,000 setahun) menerima €1,500–€6,000 untuk membeli atau memajak BEV. Bahagian kereta baharu BEV Jerman pulih kepada 25.8% pada April 2026.
3. Adakah AS benar-benar menamatkan kredit cukai EV persekutuan, dan adakah itu menjejaskan permintaan pengecasan?Ya. Akta Rang Undang-Undang Satu Besar yang Indah (digubal pada 4 Julai 2025) telah memansuhkan kredit EV baharu, terpakai dan komersial untuk kenderaan yang diperoleh selepas 30 September 2025. Ia tidak menghapuskan permintaan untuk infrastruktur pengecasan — armada EV AS terus berkembang, dan dengan insentif pembelian yang lebih sedikit, pengendali bersaing pada masa operasi pengecasan dan TCO dan bukannya pada kos pertama peralatan. Program modal swasta dan negeri sedang mengisi jurang yang ditinggalkan oleh program NEVI yang dibekukan dan dipulihkan sebahagiannya.
4. Adakah pembiayaan NEVI masih tersedia untuk projek pengecasan EV di AS?Ya, tetapi dalam bentuk yang disemak semula. Selepas pembekuan pada awal tahun 2025, pembiayaan telah dipulihkan sebahagiannya dan USDOT mengeluarkan panduan NEVI yang disemak semula pada 11 Ogos 2025, memberikan negeri lebih fleksibiliti mengenai jarak dan reka bentuk stesen. Walaupun begitu, hanya kira-kira 550 titik pengecasan pantas yang dibiayai NEVI beroperasi di 19 negeri menjelang April 2026, jadi program negeri dan rangkaian swasta kekal sebagai pemacu utama pembinaan AS.
5. Apakah pelan Olinia Mexico dan apakah maksudnya untuk infrastruktur pengecasan?Olinia ialah program EV domestik yang disokong oleh negeri Mexico di bawah Pelan México. Kereta bandar Olinia 1 dilancarkan pada Jun 2026 dengan harga kira-kira 150,000 peso (≈US$8,600), dengan pengeluaran dirancang dari 2027 (20,000 unit/tahun pada mulanya, menyasarkan 100,000). Pelan pengecasan fasa pertama memerlukan 2,000 stesen pengecasan di seluruh Bandar Raya Mexico, Negeri Mexico dan Puebla menjelang 2027 — berbanding anggaran keperluan negara sekurang-kurangnya 38,000 stesen menjelang 2045 — mewujudkan peluang utama untuk penggunaan pengecasan pantas DC.
6. Apakah kod HS 850440 dan mengapa ia penting untuk import pengecas EV?Kod HS 850440 merangkumi penukar statik — keluarga kastam yang merangkumi pengecas EV, cerucuk pengecas dan modul kuasa. China mengeksport kira-kira US$36 bilion setahun di bawah tajuk ini, dan langkah tarif (duti Seksyen 301 AS sehingga 100% ke atas EV China dan 25% ke atas bateri/komponen; duti timbal balas EU) serta penguatkuasaan peraturan asal menjadikan pengelasan, dokumentasi asal dan pensijilan keselamatan (UL/ETL, CE, TUV) yang betul penting untuk pengimport dan pengedar pada tahun 2026.
7. Teknologi pengecasan yang manakah perlu diguna pakai oleh pengendali pada tahun 2026?Pengendali harus mengutamakan perkakasan DC sedia 800–1000V dengan keupayaan ≥500A, sistem penyejukan cecair melebihi 350kW (termasuk HPC 600kW+ dan MCS kelas megawatt untuk koridor trak), stesen bersepadu BESS untuk tapak kekangan grid, sokongan penyambung berbilang standard (CCS1/CCS2/NACS) dan sambungan OCPP 2.0.1 / ISO 15118-20 (Plug & Charge, V2G) — dengan pematuhan keselamatan siber (cth., Akta Ketahanan Siber EU) dianggap sebagai keperluan teras dan bukannya sekadar pertimbangan kemudian.
Kesimpulan
Pasaran pengecasan EV global 2026 bukanlah satu trend tunggal — ia merupakan penumpuan jumlah kenderaan yang tertinggi, rejim dasar yang berbeza, persekitaran tarif yang semakin kukuh, dan kitaran naik taraf perkakasan yang tegas. Program subsidi Jerman yang terlibat semula memulakan semula pasaran EV penumpang terbesar di Eropah; Amerika Syarikat sedang beralih daripada pergantungan insentif persekutuan kepada pembinaan modal swasta yang dipacu TCO; dan Mexico sedang muncul sebagai hab pembuatan dan pasaran pengecasan besar yang kekurangan bekalan. Di sebalik kisah serantau ini, data perdagangan HS 850440 mengesahkan bahawa pengecas kini merupakan barangan strategik — menjadikan rantaian bekalan berkuasa tinggi yang diperakui dan mematuhi tarif sebagai parit persaingan yang sebenar. Pengendali dan pembeli yang menetapkan spesifikasi untuk 1000V, menerima pakai penyejukan cecair dan seni bina BESS, dan mengunci pembekal yang diperakui UL/CE/TUV akan berada di kedudukan untuk kisah pertumbuhan infrastruktur paling tahan lama dalam dekad ini.
MIDA Power ialah pengeluar global stesen pengecasan EV (60–480kW berdiri di lantai, 360–1680kW jenis berpecah, 600–1080kW sejukan cecair, mudah alih, dipasang di dinding dan bersepadu BESS), modul kuasa pengecas EV (standard 20–125kW, sejukan cecair, dwiarah dan V2G) dan penyambung pengecasan (CCS1/CCS2/NACS/GBT/CHAdeMO/MCS). Untuk spesifikasi teknikal, pensijilan dan pertanyaan OEM/ODM, lawatimidapower.com.
Masa siaran: 14 Ogos 2026
Pengecas EV Mudah Alih
Kotak Dinding EV Rumah
Stesen Pengecas DC
Stesen Pengecasan BESS
V2G V2H V2V V2L
Modul Pengecasan EV
Penyambung Pengecasan DC
Aksesori EV