bàner_capçalera

Informe de tendències del mercat global de càrrega de vehicles elèctrics del 2026: canvis polítics, divergència regional i la cursa cap a la càrrega ultraràpida

El mercat mundial de càrrega de vehicles elèctrics va entrar el 2026 en un estat de transició accelerada però desigual, amb unes previsions de vendes mundials de cotxes elèctrics que arribaran a23 milions d'unitats (el 28% de totes les vendes de cotxes nous)Fins i tot quan Alemanya, els Estats Units i Mèxic segueixen polítiques fonamentalment diferents. Per als operadors de càrrega, els distribuïdors i els inversors en infraestructures, la conclusió és inequívoca: la demanda de maquinari de càrrega ja no és la qüestió, sinó quines arquitectures, certificacions i models de negoci sobreviuran a la reestructuració tarifària, la rotació de subvencions i el canvi tecnològic de 1000 V de la dècada.

Resposta ràpida:El mercat de la càrrega del 2026 es defineix per tres forces: (1) volums rècord de vehicles elèctrics (més de 20 milions de cotxes venuts el 2025, 23 milions previstos el 2026) que mantenen la demanda d'infraestructures estructuralment forta; (2) un restabliment de polítiques a Alemanya (nou programa de subvencions de 3.000 milions d'euros), els EUA (s'han derogat els crèdits federals de compra) i Mèxic (un pla de vehicles elèctrics recolzat per l'estat amb una ampliació de la càrrega de 2.000 estacions); i (3) un cicle d'actualització de maquinari cap a plataformes de 800-1.000 V, càrrega ultraràpida refrigerada per líquid, càrrega de megawatts per a camions i centres de càrrega amb el suport de BESS. Es preveu que els ingressos per infraestructura de càrrega creixin d'aproximadament 50-66.000 milions de dòlars el 2026 a 239-493.000 milions de dòlars el 2033-2035 (taxa de creixement anual composta del 16-22%), amb la certificació (UL/CE/TUV) i les cadenes de subministrament compatibles amb els aranzels com a portes competitives decisives.


Conclusions clau

  • Les vendes mundials de vehicles elèctrics van créixer un 20% fins a superar els 20 milions d'unitats el 2025 (un de cada quatre cotxes nous venuts era elèctric) i es preveu que arribin als 23 milions (el 28% de les vendes) el 2026., amb Europa registrant el creixement més gran entre els principals mercats, aproximadament un +20% interanual.
  • La infraestructura de càrrega serà un mercat de 50.000 a 66.000 milions de dòlars el 2026, encaminant-se cap a 239.000–493.000 milions de dòlars EUA per al període 2033–2035 segons les principals previsions dels analistes (CAGR del 16–22%); BNEF compta amb 6,7 milions de connectors públics desplegats a nivell mundial, un 19% més que l'any anterior.
  • Alemanya va tornar a introduir les subvencions: un acord de coalició a l'octubre de 2025 va desbloquejar un paquet d'incentius per a vehicles elèctrics de 3.000 milions d'euros (llançat al gener de 2026), que oferia entre 1.500 i 6.000 euros per a compradors de ingressos baixos i mitjans; la quota de vehicles elèctrics nous a Alemanya va rebotar fins al 25,8% a l'abril de 2026.
  • Els Estats Units van derogar els seus crèdits federals per a la compra de vehicles elèctricsen virtut de la One Big Beautiful Bill Act (4 de juliol de 2025) per a vehicles adquirits després del 30 de setembre de 2025; els fons federals de càrrega de NEVI es van congelar, parcialment restaurats segons les directrius revisades (agost de 2025), però només uns 550 punts de càrrega ràpida finançats per NEVI estaven operatius a 19 estats a l'abril de 2026, deixant que el capital privat i els programes estatals portessin a terme el desenvolupament.
  • Mèxic és el mercat a tenir en compteLes vendes de vehicles electrificats van créixer un 38% el 2025 fins a les 96.636 unitats (un total de 235.501 el primer trimestre del 2026), però només existeixen 4.378 punts de càrrega públics a tot el país; el programa Olinia per a vehicles elèctrics domèstics del Pla Mèxic preveu 2.000 estacions de càrrega per al 2027, mentre que el país continua sent la principal font d'importacions de vehicles elèctrics dels EUA.
  • El codi HS 850440 (convertidors estàtics, inclosos els carregadors de vehicles elèctrics) ara és una categoria comercial geopolítica.La Xina exporta aproximadament 36.000 milions de dòlars anuals en aquest apartat; els aranzels de la Secció 301 dels EUA (25% sobre components, 100% sobre vehicles elèctrics xinesos), els aranzels compensatoris de la UE i l'enduriment de les normes d'origen/compliment fan que la certificació UL/CE/TUV sigui un requisit d'entrada al mercat.
  • El cicle del maquinari ha canviatPlataformes de 1000 V, càrrega en menys de 10 minuts, HPC refrigerat per líquid de més de 600 kW, càrrega de megawatts (MCS) per a camions, consolidació de NACS (SAE J3400), comercialització V2G i integració BESS + solar estan remodelant quins productes guanyaran el 2026-2030.

Immersió profunda

1. Canvis al mercat global: 20 milions de vehicles elèctrics venuts el 2025, 23 milions previstos el 2026

Les vendes mundials de cotxes elèctrics van créixer unUn 20% el 2025 per superar els 20 milions d'unitats, cosa que significa que una quarta part de tots els cotxes nous venuts a tot el món eren elèctrics, segons el Global EV Outlook 2026 de l'AIE. El creixement va ser generalitzat (més de 100 països van registrar un creixement de les vendes de vehicles elèctrics el 2025), però la composició va canviar: la quota de la Xina en la producció mundial va arribar aproximadament al 75%, mentre que Europa, el sud-est asiàtic i Amèrica Llatina van proporcionar el creixement de la demanda més fort.

Europa va registrar l'acceleració més pronunciada entre els principals mercats, amb un augment de les vendes de cotxes elèctricsmés del 30% el 2025 per arribar al 28% de les vendes totals, impulsada per l'enduriment dels estàndards de CO₂ de les flotes de CO₂ de la UE. La quota de vehicles elèctrics de la Xina va arribar a gairebé el 55% de totes les vendes de cotxes el 2025 i va establir un nou rècord mensual per sobre del 60% a l'abril del 2026. Els Estats Units es van mantenir a poc menys del 10% de les vendes, i el final dels crèdits fiscals federals va produir una caiguda visible en el volum a finals del 2025. Les vendes de l'Amèrica Llatina van créixer un 75% el 2025 (liderades pel Brasil i Mèxic), i les vendes del sud-est asiàtic es van més que duplicar fins a una quota de gairebé el 20%.

Les perspectives per al 2026 continuen la trajectòria ascendent:Es preveu que les vendes mundials de cotxes elèctrics arribin als 23 milions d'unitats, o el 28% de les vendes totals de cotxes, amb Europa creixent ~20% (un de cada tres cotxes elèctrics), la Xina que s'acosta al 60% de les vendes, Àsia Pacífic (excloent la Xina) amb un augment de més del 50% i Amèrica Llatina amb un augment del 45%. L'Electric Vehicle Outlook 2026 de BNEF situa les vendes de vehicles elèctrics de passatgers en 23,3 milions i el nombre de connectors públics en6,7 milions (+19% interanual).

Mida del mercat d'infraestructures de càrrega

La infraestructura de càrrega s'està convertint en un mercat realment gran, amb previsions que convergeixen en un fort creixement de dos dígits fins a mitjans de la dècada del 2030.

Font Mida del mercat el 2026 Previsió a llarg termini CAGR
Recerca de Grand View 50.300 milions de dòlars americans 238.800 milions de dòlars EUA (2033) ~21%
Anàlisi d'arrels 52.000 milions de dòlars americans 410.900 milions de dòlars americans (2040) 15,9%
Perspectives del mercat global 65.700 milions de dòlars americans 405.600 milions de dòlars americans (2035) 22,4%
Recerca de precedència 47.600 milions de dòlars americans 492.600 milions de dòlars americans (2035) ~20%

Dos factors estructurals sustenten aquestes xifres. En primer lloc, la base de vehicles s'està agreujant: es preveu que la flota mundial de vehicles elèctrics es multipliqui per més de sis el 2035 fins a arribar a510 milions de vehicles, cosa que porta els vehicles elèctrics cap al 50% de les vendes mundials de cotxes. En segon lloc, la intensitat energètica de la càrrega està augmentant: la demanda d'electricitat per a vehicles elèctrics està en camí de superar1.500 TWh el 2035, aproximadament sis vegades els nivells del 2025— cosa que obligarà els operadors a anar més enllà del maquinari "ximple" cap a arquitectures de càrrega intel·ligent, compatibles amb la xarxa i amb emmagatzematge.

La implicació comercial és directa: la càrrega ràpida pública és on hi ha el marge.Amb només un 5% del parc mundial de vehicles elèctrics actualment capaç d'acceptar més de 250 kW, s'està construint capacitat ultraràpida abans dels vehicles que la faran servir: un mercat clàssic liderat per infraestructures on els primers impulsors amb maquinari certificat d'alta potència capturen el control del lloc a llarg termini.

2. Anàlisi de política regional: Alemanya, EUA, Mèxic

2.1 Alemanya: Tornen les subvencions, s'amplien els corredors ultraràpids

El pèndol polític d'Alemanya va oscil·lar decisivament a finals del 2025: després del final sobtat de l'Umweltbonus el desembre del 2023 i dos anys de caiguda de les vendes de vehicles elèctrics, la coalició federal va acordarOctubre de 2025 amb un paquet d'incentius per a vehicles elèctrics de 3.000 milions d'euros (aproximadament 3.500 milions de dòlars), amb el nou programa de subvencions a la compra llançat formalment el gener de 2026. El programa s'adreça a llars amb ingressos baixos i mitjans (ingressos anuals de fins a aproximadament 60.000 €), proporcionant1.500 €–6.000 € per a la compra o el lloguer d'un vehicle elèctric de bateria, finançat fins al 2029.

Els primers resultats validen la política:La quota de matriculacions de vehicles elèctrics (BEV) a Alemanya va rebotar fins al 25,8% a l'abril del 2026., en comparació amb aproximadament el 15% durant el període de bretxa de subvencions 2024-2025. Aquesta recuperació de la demanda accelera directament el desenvolupament de la càrrega del país: Alemanya ja opera la xarxa de càrrega pública més gran d'Europa (més de 150.000 punts públics) i té com a objectiu1 milió de punts de càrrega públics el 2030sota el seu pla director Ladeinfrastruktur II.

Per als proveïdors de maquinari, el perfil de la demanda d'Alemanya és clar: corrent continu d'alta potència al llarg de les autopistes (corredors AUTOBANH) i càrrega ràpida urbana per a flotes de vehicles i habitants d'apartaments. El Reglament d'infraestructures de combustibles alternatius (AFIR) de la UE reforça això, obligant a la capacitat de càrrega ràpida cada 60 km al llarg dels corredors principals de la RTE-T i punts de càrrega proporcionals a les flotes de vehicles elèctrics en nodes urbans. Aquest és precisament l'entorn on el maquinari certificat d'alta potència refrigerat per líquid guanya la seva prima, com araestacions de càrrega ultraràpida refrigerades per líquid dissenyades per a corredors d'autopistesque combinen una sortida de 480 kW amb emmagatzematge d'energia integrat per a llocs amb restriccions de la xarxa.

2.2 Estats Units: Els crèdits fiscals desapareixen, el capital privat intervé

Els Estats Units van dur a terme un canvi de política històric el 2025:La One Big Beautiful Bill Act (OBBBA), promulgada el 4 de juliol de 2025, va derogar els tres crèdits federals per a vehicles nets.— el crèdit per a vehicles elèctrics nous (30D), el crèdit per a vehicles elèctrics usats (25E) i el crèdit per a vehicles comercials nets (45W) — per a vehicles adquirits després30 de setembre de 2025L'efecte va ser immediat: les vendes de vehicles elèctrics als EUA, que s'havien mantingut estables en poc menys del 10% del mercat, van caure a finals del 2025 abans d'estabilitzar-se el 2026 gràcies als models de menor preu i als programes a nivell estatal.

Pel que fa a la càrrega, elEl programa de fórmula NEVI de 5.000 milions de dòlars va patir un cicle de congelació i restauració: el finançament es va aturar a principis del 2025, es va restablir parcialment per a 14 estats a l'agost del 2025 i es va reformular segons les directrius revisades del USDOT emeses el11 d'agost de 2025això dóna als estats més flexibilitat pel que fa a l'espaiat, la mida de les estacions i la tecnologia. Malgrat el reinici, només~550 punts de càrrega ràpida finançats per NEVI estaven operatius a 19 estats a l'abril de 2026(IEA) — una petita fracció de la xarxa nacional. La conseqüència pràctica és queEl capital privat, els serveis públics i els programes estatals ara suporten la major part de la càrrega de construcció, i els compradors s'estan consolidant en menys estacions de més altes especificacions.

Dues forces tècniques donaran forma a les compres dels EUA el 2026. En primer lloc,NACS (SAE J3400)s'ha convertit en l'estàndard de connector de facto d'Amèrica del Nord, i les estacions que poden servir tant vehicles NACS com CCS1 maximitzen la utilització. En segon lloc, com que els incentius federals han retrocedit,El temps de funcionament i el cost total de propietat (TCO) ara decideixen la selecció de l'equip— els operadors exigeixen cada cop més maquinari certificat per UL/ETL amb capacitat de manteniment modular en lloc de caixes de cost més baix, iEstacions de càrrega ràpida de CC amb certificació UL/ETL per al mercat nord-americàs'estan convertint en la línia de base de contractació per defecte per a CPO i serveis públics.

2.3 Mèxic: el nou centre de fabricació amb un buit de càrrega

Mèxic és el mercat que creix més ràpidament en aquesta llista, combinant un auge manufacturer amb un greu dèficit de càrrega pública.Les vendes de vehicles electrificats van créixer un 38% el 2025 fins a les 96.636 unitats(9,5% de les vendes de vehicles nous), i les matriculacions acumulades van assolir235.501 unitats per al primer trimestre del 2026(EMA). El creixement està impulsat per les importacions xineses assequibles, la inversió manufacturera amb destinació als EUA i el canvi de deslocalització propera que va convertir Mèxic en ella major font d'importacions de vehicles elèctrics dels EUA el 2025(AIE).

La infraestructura, però, és la restricció vinculant. Les dades de l'EMA mostren només4.378 punts de càrrega públics i més de 55.000 posicions, majoritàriament privades/residencials, a tot el país a finals del primer trimestre del 2026— i el 26% dels no compradors encara citen la dificultat de trobar carregadors ràpids com la principal raó per no optar per l'electricitat. La càrrega pública es concentra a la Ciutat de Mèxic, l'Estat de Mèxic, Nuevo León i Jalisco (58% de les vendes nacionals de vehicles elèctrics), cosa que deixa els corredors interurbans i les ciutats secundàries desatès.

1La resposta del govern és laPrograma Olinia en el marc del Pla MèxicEl president Sheinbaum va estrenar l'Olinia 1, de disseny nacional, el juny de 2026 (amb un preu d'uns 150.000 pesos, ≈8.600 dòlars EUA), amb una producció que començaria el 2027 amb una producció inicial de 20.000 unitats a l'any i una ambició de 100.000 unitats, recolzada per un pla d'infraestructures de primera fase per a2.000 estacions de càrrega a la Ciutat de Mèxic, l'Estat de Mèxic i Puebla el 2027Donat l'estimació dels analistes que Mèxic necessita com a mínim38.000 estacions de càrrega el 2045, la diferència entre els plans anunciats i la necessitat real és enorme: una oportunitat per als distribuïdors i operadors que implementen maquinari de CC flexible i de baixa petjada. Unitats comercials compactes com araestacions de càrrega ràpida de CC de nivell 3 muntades a la paret per a llocs urbans i comercials lleugerss'adapten bé als segments d'alta rotació del comerç minorista urbà, els taxis i les flotes de vehicles de Mèxic, on dominen la velocitat d'instal·lació i les restriccions d'empremta.

3. Codi HS 850440: Dades comercials i la nova realitat aranzelària

Codi HS 850440 —convertidors estàtics, la família de duanes que inclou carregadors de vehicles elèctrics, piles de càrrega i mòduls d'energia, s'ha convertit en una de les partides geopolíticament més sensibles del comerç mundial.Les exportacions de la Xina en el marc del HS 850440 van arribar aproximadament als 36.000 milions de dòlars durant els dotze mesos fins a mitjans del 2026., amb Àsia absorbint aproximadament el 45% dels enviaments i Europa i Amèrica del Nord com a següents destinacions més grans; la Xina també representa aproximadament el 46% de les exportacions mundials de peces per a vehicles elèctrics (OCDE). El creixement de la categoria segueix el cicle del maquinari dels vehicles elèctrics: a mesura que els vehicles s'electrifiquen, els carregadors es converteixen en béns comercials recurrents i d'alt valor.

L'entorn tarifari es va endurir a tots els principals mercats entre el 2024 i el 2026:

  • Estats Units: Els deures de la Secció 301 ara arriben100% en vehicles elèctrics fabricats a la Xinai25% en bateries i peces de bateria per a vehicles elèctrics(tram del 2024), afegit als aranzels preexistents del 25% de la Secció 301 que cobreixen molts components de càrrega, mòduls i electrònica importats de la Xina. Els compradors que importen sota les subpartides 8504.40 han de verificar els tipus d'aranzel específics del producte, el país d'origen i l'elegibilitat per a les exclusions.
  • Unió EuropeaEls drets compensatoris definitius sobre els vehicles elèctrics de bateria xinesos (fins a un 35% a més de l'aranzel estàndard del 10%) han estat en vigor des deOctubre de 2024 durant cinc anys, i l'escrutini de la defensa comercial s'està expandint per la cadena de valor, des dels vehicles fins a les bateries i el maquinari de càrrega.
  • Verificació creixent de l'origen i del complimentLes autoritats duaneres estan endurint l'aplicació de les normes d'origen per a les estacions de càrrega "muntades en X", i la certificació de seguretat/EMC (CE a la UE, UL/ETL a Amèrica del Nord) s'aplica cada cop més a la frontera com a barrera comercial de facto.

La implicació estratègica per als compradors és tractar el compliment aranzelari com a part de l'especificació del producte, no de la logística.Les cadenes de subministrament més resilients per al 2026 són les que (a) mantenen fàbriques certificades amb documentació d'origen neta, (b) ofereixen múltiples variants de connectors i voltatges per coincidir amb els estàndards de destinació (CCS1/CCS2/NACS/GBT/CHAdeMO) i (c) tenen les certificacions de seguretat que permeten passar la duana i guanyar licitacions de serveis públics: UL/ETL, CE i TUV. Els importadors que se saltin aquest pas s'enfronten a l'erosió del marge a causa dels aranzels, les retencions duaneres i el rebuig de la xarxa a la fase de sol·licitud de cotització.

4. Adopció de tecnologia: plataformes de 1000 V, refrigeració líquida, càrrega de megawatts i concentradors amb emmagatzematge

L'adopció de tecnologia és la tercera força que remodelarà el mercat del 2026 i afavoreix les arquitectures de més potència i eficiència en tots els segments.

Les plataformes d'alt voltatge estan generalitzant la càrrega ràpida.Els primers vehicles de 1000 V van arribar el 2025, i els anuncis de càrrega en menys de 10 minuts han continuat fins al 2026 (IEA). Els carregadors i connectors amb classificació per a sistemes de 800–1000 V amb una capacitat de corrent de 500 A–1000 A ara són una aposta important per a les noves implementacions públiques de CC, permetent càrregues del 20–80 % en 10–15 minuts en vehicles compatibles. Aquest canvi de voltatge flueix directament a través de tota la cadena de subministrament: els mòduls d'alimentació, els cables i els connectors s'han de redissenyar per a l'aïllament i la gestió tèrmica de 1000 V.

La refrigeració líquida ha passat de ser una opció premium a ser la predeterminada per a CC d'alta potència.Les estacions de més de 350 kW requereixen cables i mòduls refrigerats per líquid per mantenir la producció sense desvalorització tèrmica; a l'extrem superior,Els sistemes de 600 kW–1 MW+ estan entrant en servei a les carreteres i als corredors de camions., iSupercarregadors refrigerats per líquid de 600 kW–720 kW construïts per a camions i autobusos de vehicles elèctricsabordar el segment de camions pesants, on les vendes de camions elèctrics es van més que duplicar el 2025 (9% de les vendes mundials de camions, un de cada quatre a la Xina).Sistema de càrrega de megawatts (MCS)L'estàndard està impulsant la posada en funcionament comercial dels primers punts de càrrega de camions de més d'1 MW, mentre que la UE ja opera més de 1.000 punts de càrrega dedicats a camions.

La càrrega integrada amb BESS és la resposta de l'operador amb restriccions de xarxa.Amb una demanda d'electricitat dels vehicles elèctrics prevista que superi els 1.500 TWh el 2035, els llocs sense marge de transformador estan optant per arquitectures amb suport d'emmagatzematge: un buffer de bateria permet reduir els pics, evitar la càrrega de la demanda, l'autoconsum solar i el funcionament continu durant els esdeveniments de la xarxa. Sistemes integrats com araSistemes de càrrega integrats amb BESS de 215 kWhpermetre que els operadors despleguin capacitat ultraràpida en xarxes febles, la configuració de més ràpid creixement en mercats emergents com Mèxic i en reformes d'autopistes europees.

La connectivitat i els estàndards bidireccionals s'estan industrialitzant.La norma ISO 15118-20 permet la funció Plug & Charge i la transferència d'energia bidireccional (V2G/V2H); les primeres ofertes comercials de V2G per a propietaris privats van aparèixer el 2025 (IEA). L'OCPP 2.0.1 s'està convertint en la línia de base per a la itinerància i la gestió remota, mentre que la gestió de la càrrega basada en IA i el manteniment predictiu redueixen el temps d'inactivitat operatiu. La pressió reguladora sobre la ciberseguretat també està augmentant: la Llei de ciberresiliència de la UE imposarà requisits de ciberseguretat vinculants al maquinari de càrrega connectat durant el període 2026-2027, convertint el firmware segur des del disseny i les piles de comunicació certificades en un criteri de contractació pública.

5. Què significa això per als operadors de càrrega i els compradors el 2026

Si ens fixem en els canvis en el mercat, les polítiques, el comerç i la tecnologia, el manual de contractació pública del 2026 té aquest aspecte:

  1. Compra per a l'era dels 1000V, no per a l'era dels 400V.Carregadors i connectors amb especificacions de 1000 V i una capacitat de ≥500 A, de manera que els actius de capital es mantinguin rellevants a mesura que proliferen els vehicles de 800–1000 V.
  2. Planifiqueu la refrigeració líquida per sobre dels 350 kW.La producció sostinguda, l'ergonomia del cable i el temps de funcionament a les carreteres en depenen.
  3. Utilitzeu BESS per desbloquejar llocs restringits.Els centres d'emmagatzematge converteixen ubicacions limitades a la xarxa en llocs ultraràpids viables i milloren l'economia del lloc mitjançant la reducció de pics i l'autoconsum solar.
  4. Adapta l'estàndard del connector al mercat de destinació— CCS2 a tot Europa, NACS + CCS1 a Amèrica del Nord, GBT/CHAdeMO on les flotes els requereixen — i prefereixen estacions multiestàndard on el trànsit és mixt.
  5. Tracteu la certificació i la documentació d'origen com a termes comercials.UL/ETL, CE, TUV i la classificació aranzelària neta són la diferència entre una sol·licitud de cotització guanyadora i una retenció de duanes.
  6. Preu per al cost total de propietat (TCO), no per al cost inicial.Amb la desaparició dels incentius federals de compra dels EUA, els operadors d'Amèrica del Nord (i cada cop més d'Europa) seleccionen el temps de funcionament, l'eficiència (≥96%), la modularitat i la garantia, no el preu de venda.

Preguntes freqüents

1. El mercat mundial de càrrega de vehicles elèctrics continuarà creixent el 2026?Sí. Es preveu que les vendes mundials de vehicles elèctrics arribin a uns 23 milions d'unitats el 2026 (el 28% de les vendes de cotxes nous), i es preveu que el mercat d'infraestructures de càrrega creixi d'aproximadament 50.000 a 66.000 milions de dòlars el 2026 a 239.000 a 493.000 milions de dòlars el 2033-2035, cosa que representa una taxa de creixement anual composta del 16-22%. El desplegament de connectors públics està creixent al voltant d'un 19% interanual, fins a 6,7 ​​milions de connectors a nivell mundial (BNEF).

2. Què va passar amb les subvencions alemanyes als vehicles elèctrics i han tornat?Alemanya va posar fi al seu Umweltbonus el desembre de 2023, cosa que va contribuir a dos anys fluixos de vendes de vehicles elèctrics. A l'octubre de 2025, la coalició va acordar un paquet d'incentius de 3.000 milions d'euros, i el programa es va llançar el gener de 2026: les llars de renda baixa i mitjana (que guanyen fins a uns 60.000 euros anuals) reben entre 1.500 i 6.000 euros per comprar o llogar un vehicle elèctric. La quota de vehicles elèctrics nous a Alemanya va repuntar fins al 25,8% l'abril de 2026.

3. Els EUA van acabar realment amb el crèdit fiscal federal per a vehicles elèctrics, i això afecta la demanda de càrrega?Sí. La Llei One Big Beautiful Bill (promulgada el 4 de juliol de 2025) va derogar els crèdits per a vehicles elèctrics nous, usats i comercials per a vehicles adquirits després del 30 de setembre de 2025. No elimina la demanda d'infraestructures de càrrega: la flota de vehicles elèctrics dels EUA continua creixent i, amb menys incentius de compra, els operadors competeixen pel temps de funcionament de la càrrega i el cost total de propietat en lloc del cost inicial de l'equip. Els programes estatals i de capital privat estan omplint el buit deixat pel programa NEVI congelat i parcialment restaurat.

4. Encara hi ha finançament NEVI disponible per a projectes de càrrega de vehicles elèctrics als EUA?Sí, però en forma revisada. Després d'una congelació a principis del 2025, el finançament es va restablir parcialment i el Departament de Transport dels Estats Units (USDOT) va publicar les directrius NEVI revisades l'11 d'agost de 2025, donant als estats més flexibilitat pel que fa a l'espaiat i el disseny de les estacions. Tot i això, només uns 550 punts de càrrega ràpida finançats per NEVI estaven operatius en 19 estats a l'abril del 2026, de manera que els programes estatals i les xarxes privades continuen sent els principals impulsors del desenvolupament dels EUA.

5. Què és el pla Olinia de Mèxic i què significa per a la infraestructura de càrrega?Olinia és el programa nacional de vehicles elèctrics finançat per l'estat de Mèxic en el marc del Pla Mèxic. El cotxe urbà Olinia 1 va debutar el juny de 2026 a uns 150.000 pesos (≈8.600 dòlars EUA), amb una producció prevista a partir del 2027 (20.000 unitats/any inicialment, amb l'objectiu de 100.000). El pla de càrrega de la primera fase preveu 2.000 estacions de càrrega a la Ciutat de Mèxic, l'Estat de Mèxic i Puebla per al 2027, enfront d'una necessitat nacional estimada d'almenys 38.000 estacions per al 2045, cosa que crea una gran oportunitat per al desplegament de la càrrega ràpida de corrent continu.

6. Què és el codi HS 850440 i per què és important per a les importacions de carregadors de vehicles elèctrics?El codi HS 850440 cobreix els convertidors estàtics, la família duanera que inclou els carregadors de vehicles elèctrics, les piles de càrrega i els mòduls d'alimentació. La Xina exporta aproximadament 36.000 milions de dòlars anuals en aquest apartat, i les mesures aranzelàries (drets de la Secció 301 dels EUA fins al 100% sobre els vehicles elèctrics xinesos i el 25% sobre les bateries/components; drets compensatoris de la UE), a més de l'aplicació de les normes d'origen, fan que la classificació correcta, la documentació d'origen i la certificació de seguretat (UL/ETL, CE, TUV) siguin essencials per als importadors i distribuïdors el 2026.

7. Quines tecnologies de càrrega haurien d'adoptar els operadors el 2026?Els operadors haurien de prioritzar el maquinari de CC preparat per a 800–1000 V amb una capacitat de ≥500 A, sistemes de refrigeració líquida superiors a 350 kW (inclosos HPC de més de 600 kW i MCS de classe megawatt per a corredors de camions), estacions integrades amb BESS per a llocs amb restriccions de xarxa, compatibilitat amb connectors multiestàndard (CCS1/CCS2/NACS) i connectivitat OCPP 2.0.1 / ISO 15118-20 (Plug & Charge, V2G), amb el compliment de la ciberseguretat (per exemple, la Llei de ciberresiliència de la UE) tractat com un requisit bàsic en lloc d'una idea secundària.


Conclusió

El mercat mundial de càrrega de vehicles elèctrics (VE) del 2026 no és una sola tendència, sinó una convergència de volums rècord de vehicles, règims polítics divergents, un entorn aranzelari endurit i un cicle decisiu d'actualització de maquinari. El programa de subvencions reactivat d'Alemanya reinicia el mercat de vehicles elèctrics de passatgers més gran d'Europa; els Estats Units estan passant de la dependència dels incentius federals a la construcció de capital privat impulsada pel TCO; i Mèxic s'està convertint tant en un centre de fabricació com en un gran mercat de càrrega amb poc subministrament. Per sota d'aquestes històries regionals, les dades comercials de l'HS 850440 confirmen que els carregadors ara són béns estratègics, cosa que converteix les cadenes de subministrament d'alta potència certificades, conformes amb les tarifes i el veritable fossat competitiu. Els operadors i compradors que especifiquen 1000 V, adopten arquitectures de refrigeració líquida i BESS, i s'adhereixen a proveïdors certificats per UL/CE/TUV estaran posicionats per a la història de creixement d'infraestructures més duradora de la dècada.


MIDA Power és un fabricant mundial d'estacions de càrrega per a vehicles elèctrics (de 60 a 480 kW de peu, de 360 ​​a 1680 kW de tipus dividit, de 600 a 1080 kW refrigerades per líquid, mòbils, de paret i integrades amb BESS), mòduls de potència per a carregadors de vehicles elèctrics (estàndard de 20 a 125 kW, refrigerats per líquid, bidireccionals i V2G) i connectors de càrrega (CCS1/CCS2/NACS/GBT/CHAdeMO/MCS). Per a especificacions tècniques, certificacions i consultes sobre OEM/ODM, visiteumidapower.com.


Data de publicació: 14 d'agost de 2026

Deixa el teu missatge:

Escriu el teu missatge aquí i envia'ns-el