baner nagłówkowy

Raport o trendach na globalnym rynku ładowania pojazdów elektrycznych w 2026 r.: zmiany w polityce, rozbieżności regionalne i wyścig o ultraszybkie ładowanie

Globalny rynek ładowania pojazdów elektrycznych wszedł w rok 2026 w fazie przyspieszonej, ale nierównomiernej transformacji, a prognozy wskazują, że sprzedaż samochodów elektrycznych na całym świecie osiągnie23 miliony sztuk (28% całkowitej sprzedaży nowych samochodów)Nawet gdy Niemcy, Stany Zjednoczone i Meksyk realizują zasadniczo odmienne strategie. Dla operatorów ładowania, dystrybutorów i inwestorów infrastrukturalnych wniosek jest jednoznaczny: popyt na sprzęt do ładowania nie jest już kwestią priorytetową – pytanie brzmi, które architektury, certyfikaty i modele biznesowe przetrwają dekadę zmian taryfowych, rotacji dotacji i zmian technologicznych w zakresie 1000 V.

Szybka odpowiedź:Rynek ładowania w 2026 roku definiują trzy siły — (1) rekordowe wolumeny pojazdów elektrycznych (ponad 20 mln sprzedanych samochodów w 2025 r., 23 mln spodziewane w 2026 r.), które utrzymują strukturalnie silny popyt na infrastrukturę; (2) zmiana polityki w Niemczech (nowy program dotacji o wartości 3 mld euro), USA (uchylone federalne kredyty zakupowe) i Meksyku (państwowy plan rozwoju pojazdów elektrycznych z rozbudową sieci ładowania na 2000 stacji); oraz (3) cykl modernizacji sprzętu w kierunku platform 800–1000 V, ultraszybkiego ładowania chłodzonego cieczą, ładowania megawatami dla ciężarówek i hubów wspieranych przez BESS. Prognozuje się, że przychody z infrastruktury ładowania wzrosną z około 50–66 mld USD w 2026 r. do 239–493 mld USD w latach 2033–2035 (CAGR 16–22%), przy czym certyfikacja (UL/CE/TUV) i łańcuchy dostaw zgodne z taryfami staną się decydującymi czynnikami konkurencyjności.


Najważniejsze wnioski

  • Globalna sprzedaż pojazdów elektrycznych wzrosła o 20%, przekraczając 20 milionów sztuk w 2025 roku — co czwarty nowy sprzedany samochód był elektryczny — i według prognoz do 2026 roku osiągnie 23 miliony (28% sprzedaży)przy czym Europa odnotowała największy wzrost wśród głównych rynków, na poziomie ok. 20% w ujęciu rok do roku.
  • Infrastruktura ładowania będzie w 2026 roku warta 50–66 mld dolarówzmierzając w kierunku 239–493 miliardów dolarów amerykańskich do 2033–2035 r., zgodnie z wiodącymi prognozami analityków (CAGR 16–22%); BNEF szacuje, że na całym świecie wdrożono 6,7 miliona publicznych łączników, co stanowi wzrost o 19% rok do roku.
  • Niemcy przywróciły dotacje: umowa koalicyjna zawarta w październiku 2025 r. odblokowała pakiet zachęt dla producentów pojazdów elektrycznych o wartości 3 mld euro (wprowadzony w styczniu 2026 r.), oferujący 1500–6000 euro dla nabywców o niskich i średnich dochodach; udział nowych samochodów elektrycznych w Niemczech wzrósł do 25,8% w kwietniu 2026 r.
  • Stany Zjednoczone wycofały federalne ulgi na zakup pojazdów elektrycznychna mocy ustawy One Big Beautiful Bill Act (z 4 lipca 2025 r.) w przypadku pojazdów nabytych po 30 września 2025 r.; federalne fundusze NEVI na ładowanie zostały zamrożone, częściowo przywrócone na mocy zmienionych wytycznych (sierpień 2025 r.), jednak do kwietnia 2026 r. działało tylko ok. 550 punktów szybkiego ładowania finansowanych przez NEVI w 19 stanach — co oznacza, że ​​rozbudowę musi przeprowadzić kapitał prywatny i programy stanowe.
  • Meksyk to rynek, który warto obserwowaćSprzedaż pojazdów elektrycznych wzrosła o 38% w 2025 r. do 96 636 sztuk (łącznie 235 501 do I kw. 2026 r.), ale w całym kraju działa tylko 4378 publicznych punktów ładowania. Program Olinia dotyczący krajowych pojazdów elektrycznych w ramach Planu Meksyk zakłada, że ​​do 2027 r. powstanie 2000 stacji ładowania, podczas gdy kraj ten pozostaje największym źródłem importu amerykańskich pojazdów elektrycznych.
  • Kod HS 850440 (przetwornice statyczne, w tym ładowarki pojazdów elektrycznych) jest obecnie kategorią handlową o charakterze geopolitycznymChiny eksportują rocznie w ramach tej pozycji towary o wartości około 36 miliardów dolarów; cła z sekcji 301 USA (25% na podzespoły, 100% na chińskie pojazdy elektryczne), cła wyrównawcze UE oraz zaostrzone przepisy dotyczące pochodzenia/zgodności sprawiają, że certyfikat UL/CE/TUV staje się wymogiem wejścia na rynek.
  • Cykl sprzętowy się odwrócił:Platformy 1000 V, ładowanie w czasie krótszym niż 10 minut, chłodzone cieczą systemy HPC o mocy ponad 600 kW, ładowanie megawatowe (MCS) dla ciężarówek, konsolidacja NACS (SAE J3400), komercjalizacja V2G oraz integracja BESS i energii słonecznej – to czynniki decydujące o tym, które produkty zwyciężą w latach 2026–2030.

Głębokie nurkowanie

1. Zmiany na rynku globalnym: 20 milionów sprzedanych pojazdów elektrycznych w 2025 r., 23 miliony spodziewane w 2026 r.

Sprzedaż samochodów elektrycznych na świecie wzrosła o20% w 2025 r. przekroczy 20 milionów jednostek, co oznacza, że ​​jedna czwarta wszystkich nowych samochodów sprzedawanych na świecie była elektryczna, zgodnie z raportem Global EV Outlook 2026 Międzynarodowej Agencji Energii. Wzrost był powszechny — ponad 100 krajów odnotowało wzrost sprzedaży pojazdów elektrycznych w 2025 r. — ale struktura rynku uległa zmianie: udział Chin w światowej produkcji sięgnął około 75%, podczas gdy Europa, Azja Południowo-Wschodnia i Ameryka Łacińska zapewniły największy wzrost popytu.

Europa odnotowała największe przyspieszenie wśród głównych rynków, a sprzedaż samochodów elektrycznych wzrosłaponad 30% w 2025 r., aby osiągnąć 28% całkowitej sprzedaży, napędzany zaostrzeniem unijnych norm emisji CO₂ dla flot. Udział pojazdów elektrycznych w Chinach osiągnął prawie 55% całkowitej sprzedaży samochodów w 2025 r. i ustanowił nowy miesięczny rekord powyżej 60% w kwietniu 2026 r. Stany Zjednoczone utrzymały udział na poziomie nieco poniżej 10% sprzedaży, a koniec federalnych ulg podatkowych spowodował widoczny spadek wolumenu pod koniec 2025 r. Sprzedaż w Ameryce Łacińskiej wzrosła o 75% w 2025 r. (na czele z Brazylią i Meksykiem), a sprzedaż w Azji Południowo-Wschodniej wzrosła ponad dwukrotnie, osiągając prawie 20% udziału.

Prognozy na rok 2026 nadal wskazują na tendencję wzrostową:Oczekuje się, że globalna sprzedaż samochodów elektrycznych osiągnie 23 miliony sztuk, czyli 28% całkowitej sprzedaży samochodów, przy czym Europa rośnie o ~20% (co trzeci samochód elektryczny), Chiny zbliżają się do 60% sprzedaży, Azja i Pacyfik (bez Chin) odnotowują wzrost o ponad 50%, a Ameryka Łacińska o 45%. Raport BNEF Electric Vehicle Outlook 2026 szacuje sprzedaż pojazdów elektrycznych na 23,3 miliona pasażerów, a liczbę publicznych złączy na6,7 mln (+19% rok do roku).

Wielkość rynku infrastruktury ładowania

Infrastruktura ładowania staje się coraz większym rynkiem, a prognozy wskazują na dwucyfrowy wzrost do połowy lat 30. XXI wieku.

Źródło Wielkość rynku w 2026 r. Prognoza długoterminowa CAGR
Badania Grand View 50,3 miliarda dolarów amerykańskich 238,8 miliarda dolarów (2033) ~21%
Analiza korzeni 52,0 miliardów dolarów amerykańskich 410,9 miliarda dolarów (2040) 15,9%
Globalne spostrzeżenia rynkowe 65,7 miliarda dolarów amerykańskich 405,6 miliarda dolarów (2035) 22,4%
Badania precedensowe 47,6 miliarda dolarów amerykańskich 492,6 miliarda dolarów (2035) ~20%

Dwa czynniki strukturalne leżą u podstaw tych liczb. Po pierwsze, baza pojazdów rośnie: przewiduje się, że globalna flota pojazdów elektrycznych wzrośnie ponad sześciokrotnie do 2035 r., osiągając poziom510 milionów pojazdów, zwiększając udział pojazdów elektrycznych w globalnej sprzedaży samochodów do 50%. Po drugie, rośnie energochłonność ładowania: zapotrzebowanie na energię elektryczną z pojazdów elektrycznych jest na dobrej drodze do przekroczenia1500 TWh do 2035 r. — mniej więcej sześć razy więcej niż w 2025 r.— co zmusi operatorów do przejścia od „głupiego” sprzętu do stosowania architektur uwzględniających sieć, wspieranych przez magazyny energii i zapewniających inteligentne ładowanie.

Konsekwencją komercyjną jest bezpośrednie powiązanie: marginesem są publiczne szybkie stacje ładowania.Ponieważ obecnie tylko ok. 5% światowych pojazdów elektrycznych jest w stanie przyjąć moc większą niż 250 kW, powstają ultraszybkie rozwiązania, wyprzedzając pojazdy, które będą z nich korzystać — to klasyczny rynek oparty na infrastrukturze, na którym pierwsi gracze z certyfikowanym, wydajnym sprzętem przejmują długoterminową kontrolę nad obiektem.

2. Analiza polityki regionalnej: Niemcy, USA, Meksyk

2.1 Niemcy: powrót dotacji, rozbudowa ultraszybkich korytarzy

Wahadło polityki Niemiec przechyliło się zdecydowanie pod koniec 2025 r.: po nagłym zakończeniu programu Umweltbonus w grudniu 2023 r. i dwóch latach spadku sprzedaży pojazdów elektrycznych koalicja federalna zgodziła się wPaździernik 2025 r. w ramach pakietu zachęt dla pojazdów elektrycznych o wartości 3 mld EUR (≈3,5 mld USD), wraz z nowym programem dopłat do zakupów, który oficjalnie zostanie uruchomiony w styczniu 2026 r. Program jest skierowany do gospodarstw domowych o niskich i średnich dochodach (roczny dochód do około 60 000 euro), zapewniając1500–6000 euro na zakup lub leasing pojazdu elektrycznego na baterie, finansowane do 2029 roku.

Wstępne wyniki potwierdzają słuszność tej polityki:Udział pojazdów elektrycznych w rejestracji nowych samochodów w Niemczech wzrósł do 25,8% w kwietniu 2026 r., w porównaniu z około 15% w okresie luki subsydiów w latach 2024–2025. To ożywienie popytu bezpośrednio przyspiesza rozwój infrastruktury ładowania w kraju — Niemcy już obsługują największą publiczną sieć ładowania w Europie (znacznie ponad 150 000 publicznych punktów) i dążą do1 milion publicznych punktów ładowania do 2030 r.zgodnie z Masterplanem Ladeinfrastruktur II.

Dla dostawców sprzętu profil popytu w Niemczech jest jasny: prąd stały dużej mocy wzdłuż autostrad (korytarze AUTOBANH) oraz szybkie ładowanie w miastach dla flot i mieszkańców mieszkań. Unijne rozporządzenie w sprawie infrastruktury paliw alternatywnych (AFIR) to wzmacnia – nakazując szybkie ładowanie co 60 km wzdłuż głównych korytarzy TEN-T oraz zapewnienie punktów ładowania proporcjonalnie do liczby flot pojazdów elektrycznych w węzłach miejskich. To właśnie w tym środowisku certyfikowany, chłodzony cieczą sprzęt dużej mocy zyskuje na wartości, na przykład:chłodzone cieczą, ultraszybkie stacje ładowania przeznaczone do korytarzy autostradowychłączące moc wyjściową 480 kW ze zintegrowanym magazynowaniem energii w miejscach o ograniczonym dostępie do sieci.

2.2 Stany Zjednoczone: Koniec ulg podatkowych, wkracza kapitał prywatny

Stany Zjednoczone dokonały historycznej zmiany polityki w 2025 r.:Ustawa One Big Beautiful Bill Act (OBBBA), uchwalona 4 lipca 2025 r., uchyliła wszystkie trzy federalne ulgi dotyczące pojazdów ekologicznych— kredyt na nowe pojazdy elektryczne (30D), kredyt na używane pojazdy elektryczne (25E) i kredyt na komercyjne pojazdy czyste (45W) — w przypadku pojazdów nabytych po30 września 2025 r.Efekt był natychmiastowy: sprzedaż pojazdów elektrycznych w USA, która wcześniej utrzymywała się na stabilnym poziomie nieco poniżej 10% rynku, spadła pod koniec 2025 r., a następnie ustabilizowała się w 2026 r. dzięki tańszym modelom i programom stanowym.

Po stronie ładowania,Program formuły NEVI o wartości 5 miliardów dolarów przeszedł cykl zamrożenia i przywrócenia:finansowanie zostało wstrzymane na początku 2025 r., częściowo przywrócone dla 14 stanów w sierpniu 2025 r. i przeformułowane zgodnie ze zmienionymi wytycznymi Departamentu Transportu Stanów Zjednoczonych (USDOT) wydanymi w dniu11 sierpnia 2025 r.co daje stanom większą elastyczność w zakresie rozmieszczenia, wielkości stacji i technologii. Pomimo resetu, tylkoDo kwietnia 2026 r. w 19 stanach działało ok. 550 punktów szybkiego ładowania finansowanych przez NEVI(IEA) — niewielka część sieci krajowej. Praktyczna konsekwencja jest taka, żekapitał prywatny, przedsiębiorstwa użyteczności publicznej i programy państwowe ponoszą obecnie większość ciężaru budowy, a nabywcy konsolidują się, skupiając się na mniejszej liczbie stacji o wyższych parametrach.

Dwie siły techniczne będą kształtować zamówienia publiczne w USA w 2026 r. Po pierwsze,NACS (SAE J3400)Stał się de facto północnoamerykańskim standardem złącza, a stacje obsługujące zarówno pojazdy NACS, jak i CCS1 maksymalizują wykorzystanie. Po drugie, ponieważ federalne zachęty zmalały,czas sprawności i całkowity koszt posiadania (TCO) decydują teraz o wyborze sprzętu— operatorzy coraz częściej domagają się sprzętu z certyfikatem UL/ETL i możliwością modułowej obsługi, zamiast najtańszych pudełek,Stacje szybkiego ładowania prądem stałym z certyfikatem UL/ETL przeznaczone na rynek północnoamerykańskistają się domyślną podstawą zamówień publicznych dla CPO i przedsiębiorstw użyteczności publicznej.

2.3 Meksyk: Nowy ośrodek produkcyjny z luką w opłatach

Meksyk jest najszybciej rozwijającym się rynkiem na tej liście, łącząc boom produkcyjny z poważnym deficytem w opłatach publicznych.Sprzedaż pojazdów zelektryfikowanych wzrosła w 2025 r. o 38% do 96 636 sztuk(9,5% sprzedaży nowych pojazdów), a łączna liczba rejestracji osiągnęła235 501 jednostek do I kw. 2026 r.(EMA). Wzrost napędzany jest przez niedrogi chiński import, inwestycje w produkcję w USA i zmianę w kierunku nearshoringu, która uczyniła Meksyknajwiększe pojedyncze źródło importu pojazdów elektrycznych do USA w 2025 r.(IEA).

Infrastruktura jest jednak wiążącym ograniczeniem. Dane EMA pokazują, że4378 publicznych punktów ładowania i ponad 55 000 stanowisk, głównie prywatnych/mieszkalnych, w całym kraju na koniec pierwszego kwartału 2026 r.— a 26% osób, które nie kupują pojazdów elektrycznych, nadal podaje trudności ze znalezieniem szybkich ładowarek jako główny powód rezygnacji z jazdy na prąd. Publiczne stacje ładowania koncentrują się w mieście Meksyk, stanie Meksyk, Nuevo León i Jalisco (58% krajowej sprzedaży pojazdów elektrycznych), co powoduje, że korytarze międzymiastowe i miasta o mniejszym znaczeniu są niedostatecznie obsługiwane.

1Odpowiedź rządu jest taka:Program Olinia w ramach Plan México:Prezydent Sheinbaum zaprezentował krajowo zaprojektowaną Olinię 1 w czerwcu 2026 r. (w cenie około 150 000 pesos, ≈8600 USD), a produkcja rozpocznie się w 2027 r. początkowo w ilości 20 000 sztuk rocznie, a ambicją jest wyprodukowanie 100 000 sztuk, co jest wspierane planem infrastrukturalnym pierwszej fazy2000 stacji ładowania w mieście Meksyk, stanie Meksyk i Puebla do 2027 r.Biorąc pod uwagę szacunki analityków, że Meksyk potrzebuje co najmniej38 000 stacji ładowania do 2045 r.Różnica między ogłoszonymi planami a rzeczywistymi potrzebami jest ogromna – to szansa dla dystrybutorów i operatorów wdrażających elastyczny sprzęt DC o niewielkich gabarytach. Kompaktowe jednostki komercyjne, takie jakstacje szybkiego ładowania DC poziomu 3 montowane na ścianie do zastosowań miejskich i obiektów komercyjnych o niewielkim natężeniu ruchudobrze sprawdzają się w meksykańskim segmencie handlu detalicznego, taksówek i flot pojazdów o dużym obrocie, gdzie decydujące znaczenie mają szybkość instalacji i ograniczenia powierzchni.

3. Kod HS 850440: Dane handlowe i nowa rzeczywistość taryfowa

Kod HS 850440 —konwertery statyczne, rodzina towarów objętych cłem, obejmująca ładowarki pojazdów elektrycznych, stacje ładowania i moduły zasilania, stała się jednym z najbardziej wrażliwych geopolitycznie towarów w handlu światowym.Eksport Chin w ramach kodu HS 850440 osiągnął wartość około 36 miliardów dolarów amerykańskich w ciągu dwunastu miesięcy do połowy 2026 r.Azja pochłania około 45% dostaw, a Europa i Ameryka Północna są kolejnymi co do wielkości kierunkami eksportu; Chiny odpowiadają również za około 46% globalnego eksportu części do pojazdów elektrycznych (OECD). Wzrost w tej kategorii jest zgodny z cyklem rozwoju sprzętu do pojazdów elektrycznych: wraz z elektryfikacją pojazdów, ładowarki stają się powtarzalnym, wartościowym towarem handlowym.

W latach 2024–2026 na wszystkich głównych rynkach nastąpiło zaostrzenie warunków taryfowych:

  • Stany ZjednoczoneObowiązki wynikające z sekcji 301 sięgają teraz100% na pojazdy elektryczne wyprodukowane w ChinachI25% zniżki na akumulatory i części do akumulatorów pojazdów elektrycznych(transza 2024), nałożona na istniejące wcześniej cła w wysokości 25% z sekcji 301, obejmujące wiele komponentów ładowania, modułów i urządzeń elektronicznych importowanych z Chin. Kupujący importujący w ramach podpozycji 8504.40 muszą zweryfikować stawki celne dla poszczególnych produktów, kraj pochodzenia oraz uprawnienia do wyłączeń.
  • Unia Europejska:Ostateczne cła wyrównawcze na chińskie pojazdy elektryczne zasilane bateriami (do ~35% ponad 10% standardowej stawki celnej) obowiązują odPaździernik 2024 na pięć lat, a kontrola ochrony handlu rozszerza się na cały łańcuch wartości, od pojazdów w kierunku akumulatorów i sprzętu do ładowania.
  • Weryfikacja pochodzenia i zgodności:Organy celne zaostrzają egzekwowanie przepisów dotyczących pochodzenia w przypadku stacji ładowania „zmontowanych w X”, a certyfikacja bezpieczeństwa/EMC (CE w UE, UL/ETL w Ameryce Północnej) jest coraz częściej egzekwowana na granicy, stanowiąc de facto barierę handlową.

Strategicznym skutkiem dla kupujących jest traktowanie przestrzegania taryf jako części specyfikacji produktu, a nie logistyki.Najbardziej odporne łańcuchy dostaw w 2026 roku to te, które (a) utrzymują certyfikowane fabryki z czystą dokumentacją pochodzenia, (b) oferują wiele wariantów złączy i napięć zgodnych ze standardami docelowymi (CCS1/CCS2/NACS/GBT/CHAdeMO) oraz (c) posiadają certyfikaty bezpieczeństwa, które pozwalają na odprawę celną i wygrywanie przetargów na usługi komunalne — UL/ETL, CE i TUV. Importerzy, którzy pominą ten etap, borykają się z utratą marży z powodu ceł, wstrzymania odprawy celnej i odrzucenia sieci na etapie zapytania ofertowego (RFQ).

4. Wdrażanie technologii: platformy 1000 V, chłodzenie cieczą, ładowanie megawatowe i koncentratory z obsługą pamięci masowej

Trzecią siłą napędową zmian na rynku w roku 2026 jest wdrażanie nowych technologii, które będą sprzyjać architekturze o większej mocy i wydajności we wszystkich segmentach.

Platformy wyższego napięcia stają się coraz bardziej powszechne w szybkim ładowaniu.Pierwsze pojazdy o napięciu 1000 V pojawiły się w 2025 roku, a zapowiedzi ładowania w czasie krótszym niż 10 minut były kontynuowane do 2026 roku (IEA). Ładowarki i złącza przeznaczone do systemów 800–1000 V i o wydajności prądowej 500–1000 A są obecnie niezbędne w nowych publicznych instalacjach prądu stałego, umożliwiając ładowanie 20–80% w ciągu 10–15 minut w kompatybilnych pojazdach. Ta zmiana napięcia ma bezpośredni wpływ na cały łańcuch dostaw — moduły zasilania, kable i złącza muszą zostać przeprojektowane pod kątem izolacji i zarządzania temperaturą 1000 V.

Chłodzenie cieczą przestało być opcją premium i stało się standardem w przypadku prądów stałych o dużej mocy.Stacje o mocy 350 kW i więcej wymagają kabli i modułów chłodzonych cieczą, aby utrzymać moc wyjściową bez obniżania parametrów termicznych; w górnym zakresieSystemy o mocy 600 kW–1 MW+ wchodzą do użytku na autostradach i korytarzach dla ciężarówek, ISprężarki chłodzone cieczą o mocy 600–720 kW przeznaczone do ciężarówek i autobusów elektrycznychzająć się segmentem pojazdów ciężarowych o dużej ładowności, w którym sprzedaż ciężarówek elektrycznych wzrośnie ponad dwukrotnie w 2025 r. (9% globalnej sprzedaży ciężarówek, co czwarty w Chinach).System ładowania megawatowego (MCS)standard wprowadza do użytku komercyjnego pierwsze stacje ładowania ciężarówek o mocy ponad 1 MW, podczas gdy w UE działa już ponad 1000 punktów ładowania przeznaczonych specjalnie dla ciężarówek.

Zintegrowane ładowanie BESS jest odpowiedzią operatorów ograniczonych dostępem do sieci.W związku z prognozowanym wzrostem zapotrzebowania na energię elektryczną z pojazdów elektrycznych do 2035 roku do ponad 1500 TWh, lokalizacje bez rezerwy mocy transformatorów wybierają architektury oparte na magazynowaniu energii: bufor akumulatorowy umożliwia redukcję szczytów mocy, unikanie opłat za zużycie energii, samowystarczalność słoneczną i ciągłą pracę w przypadku awarii sieci. Zintegrowane systemy, takie jakZintegrowane systemy ładowania BESS o mocy 215 kWhumożliwienie operatorom wdrażania ultraszybkiej przepustowości w słabych sieciach — najszybciej rozwijającej się konfiguracji na rynkach wschodzących, takich jak Meksyk, oraz w przypadku modernizacji autostrad w Europie.

Łączność i standardy dwukierunkowe ulegają industrializacji.Norma ISO 15118-20 umożliwia ładowanie i podłączanie (Plug & Charge) oraz dwukierunkowy przesył energii (V2G/V2H); pierwsze komercyjne oferty V2G dla użytkowników prywatnych pojawiły się w 2025 roku (IEA). Protokół OCPP 2.0.1 staje się podstawą roamingu i zdalnego zarządzania, a zarządzanie obciążeniem oparte na sztucznej inteligencji i konserwacja predykcyjna skracają przestoje operacyjne. Rosną również regulacyjne wymogi dotyczące cyberbezpieczeństwa — unijna ustawa o odporności cybernetycznej nałoży wiążące wymogi dotyczące cyberbezpieczeństwa na podłączony sprzęt do ładowania w latach 2026–2027, czyniąc z oprogramowania układowego bezpiecznego w fazie projektowania i certyfikowanych stosów komunikacyjnych kryterium zakupu.

5. Co to oznacza dla operatorów i nabywców opłat w 2026 r.

Po przełożeniu zmian na rynek, politykę, handel i technologię w życie, plan zamówień publicznych na rok 2026 wygląda następująco:

  1. Kupuj z myślą o erze 1000 V, a nie 400 V.Specyfikuj ładowarki i złącza o napięciu 1000 V i wydajności ≥500 A, aby środki trwałe pozostały istotne w obliczu rosnącej liczby pojazdów o napięciu 800–1000 V.
  2. Plan chłodzenia cieczą powyżej 350 kW.Od tego zależy stała wydajność, ergonomia kabli i dostępność urządzeń na autostradach.
  3. Użyj BESS do odblokowania ograniczonych witryn.Centra oparte na magazynowaniu danych przekształcają miejsca o ograniczonym dostępie do sieci w opłacalne, ultraszybkie lokalizacje i poprawiają ekonomikę lokalizacji poprzez ograniczanie szczytowego zapotrzebowania na energię i autokonsumpcję słoneczną.
  4. Dopasuj standard złącza do rynku docelowego— CCS2 w całej Europie, NACS + CCS1 w Ameryce Północnej, GBT/CHAdeMO tam, gdzie wymagają tego floty — i preferują stacje wielostandardowe w miejscach, gdzie ruch jest mieszany.
  5. Traktuj certyfikację i dokumentację pochodzenia jako terminy komercyjne.UL/ETL, CE, TUV i czysta klasyfikacja taryfowa stanowią różnicę między zwycięskim zapytaniem o ofertę a zatrzymaniem towaru przez urząd celny.
  6. Cena dotyczy całkowitego kosztu posiadania, a nie pierwotnego kosztu.Skoro federalne zachęty zakupowe w USA zniknęły, operatorzy w Ameryce Północnej — i coraz częściej w Europie — wybierają na podstawie czasu sprawności, wydajności (≥96%), modułowości i gwarancji, a nie ceny katalogowej.

Często zadawane pytania

1. Czy globalny rynek ładowania pojazdów elektrycznych będzie nadal rósł w 2026 roku?Tak. Prognozuje się, że globalna sprzedaż pojazdów elektrycznych osiągnie około 23 milionów sztuk w 2026 roku (28% sprzedaży nowych samochodów), a rynek infrastruktury ładowania wzrośnie z około 50–66 miliardów dolarów w 2026 roku do 239–493 miliardów dolarów w latach 2033–2035, co daje średnioroczną stopę wzrostu na poziomie 16–22%. Wdrożenie publicznych złączy rośnie o około 19% rok do roku, do 6,7 miliona złączy na całym świecie (BNEF).

2. Co stało się z dopłatami do pojazdów elektrycznych w Niemczech i czy zostały przywrócone?Niemcy zakończyły program Umweltbonus w grudniu 2023 roku, co przyczyniło się do dwóch słabych lat sprzedaży pojazdów elektrycznych. W październiku 2025 roku koalicja uzgodniła pakiet zachęt o wartości 3 miliardów euro, a program wystartował w styczniu 2026 roku: gospodarstwa domowe o niskich i średnich dochodach (do około 60 000 euro rocznie) otrzymują od 1500 do 6000 euro na zakup lub leasing pojazdu elektrycznego. Udział nowych samochodów elektrycznych w Niemczech wzrósł do 25,8% w kwietniu 2026 roku.

3. Czy Stany Zjednoczone naprawdę zakończyły federalną ulgę podatkową na pojazdy elektryczne i czy ma to wpływ na popyt na ładowanie?Tak. Ustawa One Big Beautiful Bill Act (uchwalona 4 lipca 2025 r.) uchyliła ulgi na nowe, używane i komercyjne pojazdy elektryczne nabyte po 30 września 2025 r. Nie zmniejsza to jednak popytu na infrastrukturę ładowania — flota pojazdów elektrycznych w USA stale rośnie, a przy mniejszej liczbie zachęt zakupowych operatorzy konkurują pod względem czasu sprawności ładowania i całkowitego kosztu posiadania (TCO) zamiast kosztu początkowego sprzętu. Prywatny kapitał i programy stanowe wypełniają lukę po zamrożonym i częściowo przywróconym programie NEVI.

4. Czy finansowanie NEVI jest nadal dostępne dla projektów ładowania pojazdów elektrycznych w USA?Tak, ale w zmienionej formie. Po zamrożeniu na początku 2025 roku, finansowanie zostało częściowo przywrócone, a Departament Transportu Stanów Zjednoczonych (USDOT) wydał 11 sierpnia 2025 roku zmienione wytyczne NEVI, dając stanom większą elastyczność w zakresie rozmieszczenia i projektowania stacji. Mimo to, do kwietnia 2026 roku w 19 stanach działało tylko około 550 punktów szybkiego ładowania finansowanych przez NEVI, więc programy stanowe i sieci prywatne pozostają głównymi motorami napędowymi rozwoju infrastruktury w USA.

5. Na czym polega meksykański plan Olinii i co oznacza on dla infrastruktury ładowania?Olinia to meksykański program rozwoju pojazdów elektrycznych, wspierany przez państwo w ramach Planu Meksyk. Samochód miejski Olinia 1 zadebiutował w czerwcu 2026 roku w cenie około 150 000 pesos (≈8600 USD), a jego produkcja planowana jest na 2027 rok (początkowo 20 000 sztuk rocznie, docelowo 100 000). Plan ładowania w pierwszej fazie zakłada powstanie 2000 stacji ładowania w mieście Meksyk, stanie Meksyk i Puebli do 2027 roku – w porównaniu z szacowanym zapotrzebowaniem krajowym na co najmniej 38 000 stacji do 2045 roku – co stwarza ogromną szansę na wdrożenie szybkiego ładowania prądem stałym.

6. Czym jest kod HS 850440 i dlaczego ma znaczenie w przypadku importu ładowarek do pojazdów elektrycznych?Kod HS 850440 obejmuje przetwornice statyczne – rodzinę towarów objętych taryfą celną, do której należą ładowarki pojazdów elektrycznych, stacje ładowania i moduły zasilania. Chiny eksportują w ramach tej pozycji towary o wartości około 36 miliardów dolarów rocznie, a środki taryfowe (amerykańskie cła na podstawie sekcji 301 do 100% na chińskie pojazdy elektryczne i 25% na akumulatory/podzespoły; cła wyrównawcze UE) oraz egzekwowanie reguł pochodzenia sprawiają, że prawidłowa klasyfikacja, dokumentowanie pochodzenia i certyfikacja bezpieczeństwa (UL/ETL, CE, TUV) są niezbędne dla importerów i dystrybutorów w 2026 roku.

7. Jakie technologie ładowania powinni wdrożyć operatorzy w 2026 roku?Operatorzy powinni priorytetowo traktować sprzęt prądu stałego przystosowany do pracy pod napięciem 800–1000 V i wydajności ≥500 A, chłodzone cieczą systemy o mocy powyżej 350 kW (w tym HPC o mocy 600 kW+ i MCS klasy megawatowej dla korytarzy dla ciężarówek), stacje zintegrowane z BESS dla lokalizacji o ograniczonym dostępie do sieci, obsługę wielu standardów złączy (CCS1/CCS2/NACS) oraz łączność OCPP 2.0.1 / ISO 15118-20 (Plug & Charge, V2G) — przy czym zgodność z wymogami cyberbezpieczeństwa (np. unijną ustawą o odporności cybernetycznej) powinna być traktowana jako podstawowy wymóg, a nie jako coś drugorzędnego.


Wniosek

Globalny rynek ładowania pojazdów elektrycznych w 2026 roku nie jest jednolitym trendem — to połączenie rekordowych wolumenów pojazdów, rozbieżnych systemów polityki, zaostrzającego się otoczenia taryfowego i decydującego cyklu modernizacji sprzętu. Ponownie uruchomiony przez Niemcy program subsydiowania ożywia największy w Europie rynek pojazdów elektrycznych dla pasażerów; Stany Zjednoczone przechodzą od uzależnienia od federalnych zachęt do rozwoju opartego na całkowitym koszcie posiadania (TCO) z udziałem kapitału prywatnego; a Meksyk staje się zarówno centrum produkcyjnym, jak i dużym, niedostatecznie zaopatrzonym rynkiem ładowania. W kontekście tych regionalnych wydarzeń, dane handlowe HS 850440 potwierdzają, że ładowarki są obecnie towarami strategicznymi — co sprawia, że ​​certyfikowane, zgodne z taryfami, wysokowydajne łańcuchy dostaw stanowią prawdziwą przewagę konkurencyjną. Operatorzy i nabywcy, którzy specyfikują napięcie 1000 V, wdrażają architekturę chłodzenia cieczą i BESS oraz utrzymują dostawców z certyfikatami UL/CE/TUV, będą przygotowani na najbardziej trwały wzrost infrastruktury w tej dekadzie.


MIDA Power to globalny producent stacji ładowania pojazdów elektrycznych (stojących o mocy 60–480 kW, typu split o mocy 360–1680 kW, chłodzonych cieczą o mocy 600–1080 kW, mobilnych, ściennych i zintegrowanych z BESS), modułów mocy ładowarek pojazdów elektrycznych (standardowych o mocy 20–125 kW, chłodzonych cieczą, dwukierunkowych i V2G) oraz złączy ładowania (CCS1/CCS2/NACS/GBT/CHAdeMO/MCS). Aby uzyskać specyfikacje techniczne, certyfikaty i zapytania OEM/ODM, odwiedź stronę.midapower.com.


Czas publikacji: 14-08-2026

Zostaw swoją wiadomość:

Napisz tutaj swoją wiadomość i wyślij ją do nas