banner_de_cap

Raportul privind tendințele pieței globale de încărcare a vehiculelor electrice din 2026: Schimbări de politici, divergențe regionale și cursa către încărcarea ultrarapidă

Piața globală de încărcare a vehiculelor electrice a intrat în 2026 într-o stare de tranziție accelerată, dar inegală, vânzările mondiale de mașini electrice fiind estimate să atingă23 de milioane de unități (28% din totalul vânzărilor de mașini noi)Chiar dacă Germania, Statele Unite și Mexic urmăresc politici fundamental diferite. Pentru operatorii de încărcare, distribuitori și investitori în infrastructură, concluzia este clară: cererea de hardware de încărcare nu mai este o problemă - întrebarea este ce arhitecturi, certificări și modele de afaceri vor supraviețui realinierii tarifare, pierderii subvențiilor și schimbării tehnologice de 1000V din ultimul deceniu.

Răspuns rapid:Piața de încărcare pentru 2026 este definită de trei forțe - (1) volume record de vehicule electrice (peste 20 de milioane de mașini vândute în 2025, 23 de milioane așteptate în 2026) care mențin cererea de infrastructură structural puternică; (2) o resetare a politicilor în Germania (un nou program de subvenții de 3 miliarde de euro), SUA (creditele federale de achiziție abrogate) și Mexic (un plan pentru vehicule electrice susținut de stat, cu o dezvoltare a 2.000 de stații de încărcare); și (3) un ciclu de modernizare a hardware-ului către platforme de 800-1000V, încărcare ultrarapidă răcită cu lichid, încărcare de megawați pentru camioane și hub-uri susținute de BESS. Veniturile din infrastructura de încărcare sunt prevăzute să crească de la aproximativ 50-66 de miliarde USD în 2026 la 239-493 de miliarde USD până în 2033-2035 (CAGR 16-22%), certificarea (UL/CE/TUV) și lanțurile de aprovizionare conforme cu tarifele devenind porțile decisive pentru concurență.


Concluzii cheie

  • Vânzările globale de vehicule electrice au crescut cu 20%, depășind 20 de milioane de unități în 2025 — una din patru mașini noi vândute a fost electrică — și se preconizează că vor ajunge la 23 de milioane (28% din vânzări) în 2026., Europa înregistrând cea mai mare creștere dintre piețele majore, de aproximativ +20% față de anul precedent.
  • Infrastructura de încărcare va reprezenta o piață de 50-66 miliarde USD în 2026, îndreptându-se spre 239–493 miliarde USD până în perioada 2033–2035, conform previziunilor principalilor analiști (CAGR 16–22%); BNEF numără 6,7 milioane de conectori publici implementați la nivel global, în creștere cu 19% față de anul precedent.
  • Germania a readus subvențiileUn acord de coaliție din octombrie 2025 a deblocat un pachet de stimulente pentru vehicule electrice de 3 miliarde de euro (lansat în ianuarie 2026), care oferă între 1.500 și 6.000 de euro pentru cumpărătorii cu venituri mici și medii; Cota de mașini noi pentru vehicule electrice din Germania a revenit la 25,8% în aprilie 2026.
  • Statele Unite au abrogat creditele federale pentru achiziționarea de vehicule electriceîn temeiul Legii One Big Beautiful Bill (4 iulie 2025) pentru vehiculele achiziționate după 30 septembrie 2025; fondurile federale de încărcare NEVI au fost înghețate, parțial restabilite conform îndrumărilor revizuite (august 2025), însă doar ~550 de puncte de încărcare rapidă finanțate de NEVI erau operaționale în 19 state până în aprilie 2026 — lăsând capitalul privat și programele de stat să suporte dezvoltarea.
  • Mexicul este piața de urmăritVânzările de vehicule electrificate au crescut cu 38% în 2025, ajungând la 96.636 de unități (cumulativ 235.501 până în primul trimestru al anului 2026), dar există doar 4.378 de puncte publice de încărcare la nivel național; programul Olinia pentru vehicule electrice interne din cadrul Planului México prevede 2.000 de stații de încărcare până în 2027, în timp ce țara rămâne cea mai mare sursă de importuri de vehicule electrice din SUA.
  • Codul HS 850440 (convertoare statice, inclusiv încărcătoare pentru vehicule electrice) este acum o categorie comercială geopoliticăChina exportă aproximativ 36 de miliarde de dolari americani anual la această categorie; taxele vamale americane conform Secțiunii 301 (25% pentru componente, 100% pentru vehiculele electrice chinezești), taxele compensatorii ale UE și înăsprirea regulilor de origine/conformitate fac din certificarea UL/CE/TUV o cerință de intrare pe piață.
  • Ciclul hardware s-a schimbatPlatformele de 1000V, încărcarea în sub 10 minute, HPC răcit cu lichid de peste 600 kW, încărcarea în megawați (MCS) pentru camioane, consolidarea NACS (SAE J3400), comercializarea V2G și integrarea BESS + energie solară remodelează produsele care vor câștiga în perioada 2026-2030.

Scufundare profundă

1. Schimbări pe piața globală: 20 de milioane de vehicule electrice vândute în 2025, 23 de milioane așteptate în 2026

Vânzările globale de mașini electrice au crescut cu20% în 2025 pentru a depăși 20 de milioane de unități, ceea ce înseamnă că un sfert din toate mașinile noi vândute la nivel mondial au fost electrice, conform raportului IEA Global EV Outlook 2026. Creșterea a fost generalizată - peste 100 de țări au înregistrat o creștere a vânzărilor de vehicule electrice în 2025 - dar componența s-a schimbat: ponderea Chinei în producția globală a ajuns la aproximativ 75%, în timp ce Europa, Asia de Sud-Est și America Latină au furnizat cea mai puternică creștere a cererii.

Europa a înregistrat cea mai accentuată accelerare dintre piețele majore, vânzările de mașini electrice crescândpeste 30% în 2025, ajungând la 28% din vânzările totale, determinată de înăsprirea standardelor UE privind emisiile de CO₂ pentru flotele de vehicule electrice. Cota de vehicule electrice a Chinei a atins aproape 55% din totalul vânzărilor de autoturisme în 2025 și a stabilit un nou record lunar de peste 60% în aprilie 2026. Statele Unite s-au menținut la puțin sub 10% din vânzări, sfârșitul creditelor fiscale federale producând o scădere vizibilă a volumului de la sfârșitul anului 2025. Vânzările Americii Latine au crescut cu 75% în 2025 (conduse de Brazilia și Mexic), iar vânzările din Asia de Sud-Est s-au mai mult decât dublat, ajungând la o cotă de aproape 20%.

Perspectiva pentru 2026 continuă traiectoria ascendentă:Vânzările globale de mașini electrice sunt estimate să ajungă la 23 de milioane de unități, sau 28% din totalul vânzărilor de automobile., cu o creștere de ~20% în Europa (una din trei mașini este electrică), China apropiindu-se de 60% din vânzări, Asia Pacific (excluzând China) în creștere cu peste 50% și America Latină în creștere cu 45%. Perspectivele vehiculelor electrice 2026 ale BNEF estimează vânzările de vehicule electrice pentru pasageri la 23,3 milioane, iar numărul de connectoare publice la6,7 milioane (+19% față de anul precedent).

Dimensiunea pieței infrastructurii de încărcare

Infrastructura de încărcare se extinde și devine o piață cu adevărat mare, cu previziuni convergente către o creștere puternică de două cifre până la mijlocul anilor 2030.

Sursă Dimensiunea pieței în 2026 Prognoza pe termen lung CAGR
Grand View Research 50,3 miliarde de dolari americani 238,8 miliarde USD (2033) ~21%
Analiza rădăcinilor 52,0 miliarde USD 410,9 miliarde USD (2040) 15,9%
Informații despre piața globală 65,7 miliarde USD 405,6 miliarde USD (2035) 22,4%
Cercetare privind precedența 47,6 miliarde USD 492,6 miliarde USD (2035) ~20%

Doi factori structurali susțin aceste cifre. În primul rând, baza de vehicule este în creștere: se preconizează că flota globală de vehicule electrice va crește de peste șase ori până în 2035, ajungând la510 milioane de vehicule, împingând vehiculele electrice spre 50% din vânzările globale de autoturisme. În al doilea rând, intensitatea energetică a încărcării este în creștere: cererea de energie electrică pentru vehiculele electrice este pe cale să depășească1.500 TWh până în 2035 — aproximativ de șase ori mai mult decât nivelurile din 2025— ceea ce va obliga operatorii să treacă de la hardware-ul „prost” la arhitecturi de încărcare inteligentă, bazate pe stocare și compatibile cu rețeaua electrică.

Implicația comercială este directă: încărcarea rapidă publică este locul unde există marja de profit.Având în vedere că doar ~5% din stocul global de vehicule electrice este capabil în prezent să accepte mai mult de 250 kW, se construiește o capacitate ultra-rapidă înaintea vehiculelor care o vor utiliza - o piață clasică bazată pe infrastructură, unde primii jucători cu hardware certificat de mare putere preiau controlul pe termen lung asupra amplasamentului.

2. Analiza politicii regionale: Germania, SUA, Mexic

2.1 Germania: Subvențiile revin, coridoarele ultrarapide se extind

Pendulul politicii Germaniei a oscilat decisiv la sfârșitul anului 2025: după încheierea bruscă a bonusului Umwelt în decembrie 2023 și doi ani de scădere a vânzărilor de vehicule electrice, coaliția federală a convenit înOctombrie 2025, cu un pachet de stimulente pentru vehicule electrice de 3 miliarde de euro (≈3,5 miliarde de dolari americani), odată cu lansarea oficială a noului program de subvenționare a achizițiilor în ianuarie 2026. Schema vizează gospodăriile cu venituri mici și medii (venit anual de până la aproximativ 60.000 EUR), oferind1.500–6.000 € pentru achiziționarea sau leasingul unui vehicul electric cu baterie, finanțat până în 2029.

Primele rezultate validează politica:Ponderea vehiculelor electrice cu motor (BEV) din înmatriculările de mașini noi din Germania a revenit la 25,8% în aprilie 2026, în creștere de la aproximativ 15% în perioada 2024-2025, când deficitul de subvenții a fost înregistrat. Această redresare a cererii accelerează în mod direct dezvoltarea încărcării în țară - Germania operează deja cea mai mare rețea publică de încărcare din Europa (peste 150.000 de puncte publice) și vizează1 milion de puncte publice de încărcare până în 2030în cadrul Masterplanului său Ladeinfrastruktur II.

Pentru furnizorii de hardware, profilul cererii din Germania este clar: curent continuu de mare putere de-a lungul autostrăzilor (coridoarele AUTOBANH) și încărcare rapidă urbană pentru flote și locuitorii din apartamente. Regulamentul UE privind infrastructura pentru combustibili alternativi (AFIR) consolidează acest lucru - impunând o capacitate de încărcare rapidă la fiecare 60 km de-a lungul coridoarelor TEN-T de bază și puncte de încărcare proporționale cu flotele de vehicule electrice în nodurile urbane. Tocmai în acest mediu se îndreaptă spre avantajul hardware-ului certificat, de mare putere, răcit cu lichid, cum ar fi...stații de încărcare ultrarapide răcite cu lichid, concepute pentru coridoarele de autostradăcare combină o putere de 480 kW cu stocarea integrată a energiei pentru amplasamente cu constrângeri de rețea.

2.2 Statele Unite: Creditele fiscale au dispărut, capitalul privat intervine

Statele Unite au efectuat o inversare istorică a politicii lor în 2025:Legea „One Big Beautiful Bill Act” (OBBBA), adoptată la 4 iulie 2025, a abrogat toate cele trei credite federale pentru vehicule curate— creditul pentru vehicule electrice noi (30D), creditul pentru vehicule electrice uzate (25E) și creditul pentru vehicule comerciale curate (45W) — pentru vehiculele achiziționate după30 septembrie 2025Efectul a fost imediat: vânzările de vehicule electrice din SUA, care fuseseră stabile la puțin sub 10% din piață, au scăzut la sfârșitul anului 2025, înainte de a se stabiliza în 2026, datorită modelelor cu prețuri mai mici și a programelor la nivel de stat.

Pe partea de încărcare,Programul de formulă NEVI de 5 miliarde de dolari a suferit un ciclu de înghețare și restaurare: finanțarea a fost oprită la începutul anului 2025, parțial restabilită pentru 14 state în august 2025 și reformulată conform îndrumărilor revizuite ale USDOT emise la11 august 2025ceea ce oferă statelor mai multă flexibilitate în ceea ce privește distanțarea, dimensiunea stației și tehnologia. În ciuda resetării, doar~550 de puncte de încărcare rapidă finanțate de NEVI erau operaționale în 19 state până în aprilie 2026(IEA) — o mică parte din rețeaua națională. Consecința practică este căCapitalul privat, utilitățile și programele de stat suportă acum cea mai mare parte a poverii dezvoltării...iar cumpărătorii se concentrează pe mai puține stații, cu specificații superioare.

Două forțe tehnice vor influența achizițiile publice din SUA în 2026. În primul rând,NACS (SAE J3400)a devenit standardul de facto al conectorilor nord-americani, iar stațiile care pot deservi atât vehiculele NACS, cât și cele CCS1 maximizează utilizarea. În al doilea rând, deoarece stimulentele federale au scăzut,timpul de funcționare și costul total de proprietate (TCO) decid acum selecția echipamentelor— operatorii solicită din ce în ce mai mult hardware certificat UL/ETL cu service modular, în loc de cutii cu cost minim garantat șiStații de încărcare rapidă DC certificate UL/ETL pentru piața nord-americanădevin baza implicită de achiziții pentru CPO-uri și utilități.

2.3 Mexic: Noul centru de producție cu o lacună în tarifare

Mexicul este piața cu cea mai rapidă creștere din această listă, combinând un boom al industriei manufacturiere cu un deficit sever de taxe publice.Vânzările de vehicule electrificate au crescut cu 38% în 2025, ajungând la 96.636 de unități(9,5% din vânzările de vehicule noi), iar înmatriculările cumulative au atins235.501 unități până în primul trimestru al anului 2026(EMA). Creșterea este determinată de importurile chinezești accesibile, investițiile în producție către SUA și de trecerea la delocalizarea rapidă a producției, care a transformat Mexicul încea mai mare sursă unică de importuri de vehicule electrice din SUA în 2025(AIE).

Infrastructura, însă, este constrângerea obligatorie. Datele EMA arată doar4.378 de puncte publice de încărcare și peste 55.000 de poziții, în mare parte private/rezidențiale, la nivel național la sfârșitul trimestrului 1 din 2026— și 26% dintre cei care nu cumpără vehicule citează în continuare dificultatea de a găsi încărcătoare rapide drept principalul motiv pentru care nu trec la vehicule electrice. Încărcarea publică este concentrată în Mexico City, statul Mexico, Nuevo León și Jalisco (58% din vânzările naționale de vehicule electrice), ceea ce face ca coridoarele interurbane și orașele secundare să fie insuficient deservite.

1Răspunsul guvernului esteProgramul Olinia în cadrul Planului MéxicoPreședintele Sheinbaum a lansat modelul Olinia 1, proiectat în țară, în iunie 2026 (cu un preț de aproximativ 150.000 de pesos, ≈8.600 USD), producția urmând să înceapă în 2027, cu o producție inițială de 20.000 de unități pe an și o ambiție de 100.000 de unități, susținută de un plan de infrastructură în prima fază pentru2.000 de stații de încărcare în Mexico City, statul Mexico și Puebla până în 2027Având în vedere estimarea analiștilor că Mexicul are nevoie de cel puțin38.000 de stații de încărcare până în 2045, decalajul dintre planurile anunțate și nevoia reală este enorm — o oportunitate pentru distribuitorii și operatorii care implementează hardware de curent continuu flexibil, cu amprentă redusă. Unități comerciale compacte, cum ar fiStații de încărcare rapidă CC de nivel 3, montate pe perete, pentru amplasamente urbane și comerciale ușoarese potrivesc bine segmentelor de comerț cu amănuntul urban, taxiuri și flote auto cu o rotație ridicată din Mexic, unde domină constrângerile legate de viteza de instalare și amprenta.

3. Codul HS 850440: Date comerciale și noua realitate tarifară

Cod HS 850440 —convertoare statice, familia vamală care include încărcătoarele pentru vehicule electrice, pilele de încărcare și modulele de alimentare — a devenit unul dintre cele mai sensibile din punct de vedere geopolitic articole din comerțul global.Exporturile Chinei în cadrul HS 850440 au atins aproximativ 36 de miliarde USD în cele douăsprezece luni până la mijlocul anului 2026., Asia absorbind aproximativ 45% din livrări, iar Europa și America de Nord ca următoarele destinații ca mărime; China reprezintă, de asemenea, aproximativ 46% din exporturile globale de piese pentru vehicule electrice (OCDE). Creșterea categoriei urmărește ciclul hardware pentru vehicule electrice: pe măsură ce vehiculele se electrifică, încărcătoarele devin bunuri comerciale recurente și de mare valoare.

Mediul tarifar s-a înăsprit pe toate piețele majore între 2024 și 2026:

  • Statele UniteTaxele din Secțiunea 301 ajung acum100% pentru vehiculele electrice fabricate în Chinaşi25% reducere la bateriile și piesele de baterii pentru vehicule electrice(tranșa din 2024), adăugate la taxele vamale preexistente de 25% conform Secțiunii 301, care acoperă numeroase componente de încărcare, module și electronice importate din China. Cumpărătorii care importă în cadrul subpozițiilor 8504.40 trebuie să verifice ratele taxelor vamale specifice produsului, țara de origine și eligibilitatea pentru excluderi.
  • Uniunea EuropeanăTaxe compensatorii definitive asupra vehiculelor electrice cu baterii chinezești (până la ~35% pe lângă tariful standard de 10%) sunt în vigoare de laOctombrie 2024 timp de cinci ani...iar controlul în materie de apărare comercială se extinde în lanțul valoric, de la vehicule la baterii și hardware de încărcare.
  • Verificarea originii și a conformității în creștereAutoritățile vamale înăspresc aplicarea regulilor de origine pentru stațiile de încărcare „asamblate în X”, iar certificarea de siguranță/EMC (CE în UE, UL/ETL în America de Nord) este din ce în ce mai mult aplicată la frontieră, ca o barieră comercială de facto.

Implicația strategică pentru cumpărători este de a trata conformitatea tarifară ca parte a specificațiilor produsului, nu ca parte a logisticii.Cele mai rezistente lanțuri de aprovizionare pentru 2026 sunt cele care (a) mențin fabrici certificate cu documentație de origine curată, (b) oferă multiple variante de conectori și tensiuni pentru a se potrivi standardelor de destinație (CCS1/CCS2/NACS/GBT/CHAdeMO) și (c) dețin certificările de siguranță care permit trecerea vămii și câștigarea licitațiilor pentru utilități - UL/ETL, CE și TUV. Importatorii care sar peste acest pas se confruntă cu erodarea marjei din cauza taxelor vamale, a reținerilor vamale și a respingerii rețelei în etapa RFQ.

4. Adoptarea tehnologiei: Platforme de 1000V, răcire cu lichid, încărcare de megawați și hub-uri cu stocare de date

Adoptarea tehnologiei este a treia forță care va remodela piața din 2026 și favorizează arhitecturi cu putere mai mare și eficiență mai mare în fiecare segment.

Platformele de înaltă tensiune integrează încărcarea rapidă.Primele vehicule de 1000V au sosit în 2025, iar anunțurile privind încărcarea în sub 10 minute au continuat până în 2026 (IEA). Încărcătoarele și conectorii cu capacitate de încărcare de 800–1000V, cu o capacitate de curent de 500A–1000A, sunt acum elemente esențiale pentru noile implementări publice de curent continuu, permițând încărcări de 20–80% în 10–15 minute pe vehiculele compatibile. Această schimbare de tensiune se regăsește direct în întregul lanț de aprovizionare - modulele de alimentare, cablurile și conectorii trebuie toate reproiectate pentru izolație și gestionare termică de 1000V.

Răcirea cu lichid a trecut de la opțiunea premium la cea implicită pentru curent continuu de mare putere.Stațiile de peste 350 kW necesită cabluri și module răcite cu lichid pentru a menține puterea fără reducerea puterii termice; la capătul superior,Sistemele de 600 kW–1 MW+ intră în serviciul autostrăzilor și al coridoarelor de camioaneșiSupraîncărcătoare răcite cu lichid de 600 kW–720 kW, construite pentru camioane și autobuze electriceaborda segmentul de camioane grele, unde vânzările de camioane electrice s-au dublat în 2025 (9% din vânzările globale de camioane, una din patru în China).Sistem de încărcare Megawatt (MCS)Standardul duce la punerea în funcțiune comercială a primelor stații de încărcare pentru camioane de peste 1 MW, în timp ce UE operează deja peste 1.000 de puncte de încărcare dedicate camioanelor.

Încărcarea integrată cu BESS este răspunsul operatorului cu constrângeri de rețea.Având în vedere că se preconizează că cererea de energie electrică pentru vehiculele electrice va depăși 1.500 TWh până în 2035, amplasamentele fără spațiu liber pentru transformatoare aleg arhitecturi bazate pe stocare: o baterie tampon permite reducerea vârfurilor de putere, evitarea cererii de încărcare, autoconsumul solar și funcționarea continuă în timpul evenimentelor legate de rețea. Sisteme integrate precumSisteme de încărcare integrate BESS de 215 kWhpermiteți operatorilor să implementeze capacitate ultra-rapidă pe rețele slabe — configurația cu cea mai rapidă creștere pe piețele emergente precum Mexicul și în modernizarea autostrăzilor europene.

Conectivitatea și standardele bidirecționale se industrializează.ISO 15118-20 permite funcția Plug & Charge și transferul bidirecțional de energie (V2G/V2H); primele oferte comerciale V2G pentru proprietarii privați au apărut în 2025 (IEA). OCPP 2.0.1 devine standardul de referință pentru roaming și gestionarea la distanță, în timp ce gestionarea sarcinii bazată pe inteligență artificială și întreținerea predictivă reduc timpul de nefuncționare operațională. Presiunea din partea reglementărilor privind securitatea cibernetică este, de asemenea, în creștere - Legea UE privind reziliența cibernetică va impune cerințe obligatorii de securitate cibernetică pentru hardware-ul de încărcare conectat în perioada 2026-2027, făcând din firmware-ul securizat din punct de vedere al designului și stivele de comunicații certificate un criteriu de achiziții publice.

5. Ce înseamnă acest lucru pentru operatorii de încărcare și cumpărători în 2026

Concluzionând schimbările de piață, politici, comerț și tehnologie în acțiune, strategia de achiziții publice pentru 2026 arată astfel:

  1. Cumpără pentru era de 1000V, nu pentru cea de 400V.Încărcătoare și conectori cu specificații tehnice, cu o capacitate de ≥500 A, astfel încât activele de capital să rămână relevante pe măsură ce vehiculele de 800–1000 V proliferează.
  2. Planificați răcire cu lichid peste 350 kW.Randamentul susținut, ergonomia cablurilor și timpul de funcționare pe șantierele de autostrăzi depind de acest lucru.
  3. Folosește BESS pentru a debloca site-uri restricționate.Hub-urile bazate pe stocare transformă locațiile cu restricții de rețea în locații ultrarapide viabile și îmbunătățesc economia amplasamentului prin reducerea vârfurilor de energie și autoconsumul solar.
  4. Potriviți standardul conectorului cu piața de destinație— CCS2 în Europa, NACS + CCS1 în America de Nord, GBT/CHAdeMO acolo unde flotele le necesită — și preferă stații multi-standard unde traficul este mixt.
  5. Tratați documentația de certificare și de origine ca termeni comerciali.UL/ETL, CE, TUV și clasificarea tarifară curată fac diferența dintre o cerere de ofertă câștigătoare și o reținere vamală.
  6. Preț pentru costul total de proprietate (TCO), nu costul inițial.Odată cu dispariția stimulentelor federale la achiziții din SUA, operatorii din America de Nord - și din ce în ce mai mult din Europa - aleg în funcție de timpul de funcționare, eficiență (≥96%), modularitate și garanție, nu de prețul afișat.

FAQ

1. Piața globală de încărcare a vehiculelor electrice va continua să crească în 2026?Da. Se preconizează că vânzările globale de vehicule electrice vor ajunge la aproximativ 23 de milioane de unități în 2026 (28% din vânzările de mașini noi), iar piața infrastructurii de încărcare este proiectată să crească de la aproximativ 50-66 de miliarde USD în 2026 la 239-493 de miliarde USD până în perioada 2033-2035, reprezentând o rată anuală compusă de creștere de 16-22%. Implementarea conectorilor publici crește cu aproximativ 19% față de anul precedent, ajungând la 6,7 ​​milioane de conectori la nivel global (BNEF).

2. Ce s-a întâmplat cu subvențiile pentru vehicule electrice din Germania și au revenit?Germania a încheiat Umweltbonus-ul în decembrie 2023, ceea ce a contribuit la doi ani slabi de vânzări de vehicule electrice. În octombrie 2025, coaliția a convenit asupra unui pachet de stimulente de 3 miliarde de euro, iar programul a fost lansat în ianuarie 2026: gospodăriile cu venituri mici și medii (cu venituri de până la aproximativ 60.000 de euro pe an) primesc între 1.500 și 6.000 de euro pentru cumpărarea sau leasingul unui vehicul electric (BEV). Ponderea mașinilor noi BEV din Germania a revenit la 25,8% în aprilie 2026.

3. Au eliminat SUA cu adevărat creditul fiscal federal pentru vehiculele electrice și afectează acest lucru cererea de încărcare?Da. Legea „One Big Beautiful Bill” (adoptată la 4 iulie 2025) a abrogat creditele pentru vehicule electrice noi, second-hand și comerciale, pentru vehiculele achiziționate după 30 septembrie 2025. Nu elimină cererea de infrastructură de încărcare - flota de vehicule electrice din SUA continuă să crească, iar cu mai puține stimulente pentru cumpărare, operatorii concurează în funcție de timpul de funcționare a încărcării și de costul total de proprietate, mai degrabă decât în ​​funcție de costul inițial al echipamentului. Programele de capital privat și de stat umplu golul lăsat de programul NEVI înghețat și parțial restaurat.

4. Mai este disponibilă finanțarea NEVI pentru proiecte de încărcare a vehiculelor electrice în SUA?Da, dar într-o formă revizuită. După o înghețare la începutul anului 2025, finanțarea a fost parțial restabilită, iar USDOT a emis îndrumări NEVI revizuite pe 11 august 2025, oferind statelor mai multă flexibilitate în ceea ce privește distanțarea și proiectarea stațiilor. Chiar și așa, doar aproximativ 550 de puncte de încărcare rapidă finanțate de NEVI erau operaționale în 19 state până în aprilie 2026, așa că programele de stat și rețelele private rămân principalii factori ai dezvoltării SUA.

5. Ce este planul Olinia al Mexicului și ce înseamnă acesta pentru infrastructura de încărcare?Olinia este programul autohton de vehicule electrice susținut de statul Mexic, în cadrul Planului México. Mașina de oraș Olinia 1 a debutat în iunie 2026 la un preț de aproximativ 150.000 de pesos (≈8.600 USD), producția fiind planificată începând cu 2027 (inițial 20.000 de unități/an, cu o viză de 100.000). Planul de încărcare din prima fază prevede 2.000 de stații de încărcare în Mexico City, statul Mexico și Puebla până în 2027 - față de un necesar național estimat de cel puțin 38.000 de stații până în 2045 - creând o oportunitate majoră pentru implementarea încărcării rapide în curent continuu.

6. Ce este codul HS 850440 și de ce este important pentru importurile de încărcătoare EV?Codul HS 850440 acoperă convertoarele statice — familia vamală care include încărcătoarele pentru vehicule electrice, pilele de încărcare și modulele de alimentare. China exportă aproximativ 36 de miliarde de dolari americani pe an la această rubrică, iar măsurile tarifare (taxe conform Secțiunii 301 din SUA de până la 100% pentru vehiculele electrice chinezești și 25% pentru baterii/componente; taxe compensatorii ale UE), plus aplicarea regulilor de origine, fac ca clasificarea corectă, documentația de origine și certificarea de siguranță (UL/ETL, CE, TUV) să fie esențiale pentru importatori și distribuitori în 2026.

7. Ce tehnologii de încărcare ar trebui să adopte operatorii în 2026?Operatorii ar trebui să acorde prioritate hardware-ului de curent continuu compatibil cu 800–1000V cu o capacitate ≥500A, sistemelor răcite cu lichid de peste 350kW (inclusiv HPC de peste 600kW și MCS de clasa megawaților pentru coridoarele de transport camioane), stațiilor integrate BESS pentru amplasamente cu constrângeri de rețea, suportului pentru conectori multi-standard (CCS1/CCS2/NACS) și conectivității OCPP 2.0.1 / ISO 15118-20 (Plug & Charge, V2G) - conformitatea cu securitatea cibernetică (de exemplu, Legea UE privind reziliența cibernetică) fiind tratată ca o cerință fundamentală, mai degrabă decât ca o idee ulterioară.


Concluzie

Piața globală de încărcare a vehiculelor electrice (EV) din 2026 nu reprezintă o singură tendință - este o convergență a volumelor record de vehicule, a regimurilor de politici divergente, a unui mediu tarifar înăsprit și a unui ciclu decisiv de modernizare a hardware-ului. Programul de subvenții relansat al Germaniei repornește cea mai mare piață de vehicule electrice pentru pasageri din Europa; Statele Unite trec de la dependența de stimulente federale la o dezvoltare a capitalului privat, bazată pe costul total de proprietate (TCO); iar Mexicul se impune atât ca un centru de producție, cât și ca o piață mare de încărcare, subaprovizionată. Dincolo de aceste evenimente regionale, datele comerciale HS 850440 confirmă faptul că încărcătoarele sunt acum bunuri strategice - ceea ce face ca lanțurile de aprovizionare certificate, conforme cu tarifele, de mare putere să fie adevăratul șanț competitiv. Operatorii și cumpărătorii care specifică 1000V, adoptă arhitecturi de răcire cu lichid și BESS și se asigură că apelează la furnizori certificați UL/CE/TUV vor fi poziționați pentru cea mai durabilă poveste de creștere a infrastructurii din deceniu.


MIDA Power este un producător global de stații de încărcare pentru vehicule electrice (60–480 kW de podea, 360–1680 kW de tip split, 600–1080 kW răcite cu lichid, mobile, montate pe perete și integrate cu BESS), module de alimentare pentru încărcătoare EV (20–125 kW standard, răcite cu lichid, bidirecționale și V2G) și conectori de încărcare (CCS1/CCS2/NACS/GBT/CHAdeMO/MCS). Pentru specificații tehnice, certificări și solicitări OEM/ODM, vizitațimidapower.com.


Data publicării: 14 august 2026

Lasă mesajul tău:

Scrie mesajul tău aici și trimite-l nouă