head_banner

Најчесто поставувани прашања

За МИДА

Дали MIDA е производител?

Ние сме фабрика и производител, бидејќи нашата канцеларија е во Шангај и имаме сопствена фабрика за долгорочни кооперативни агенти, имаме сопствен патент и можеме да понудиме услуги за прилагодување, како што се логоа, име на бренд, пакување и бои на кабли според вашите потреби.
Големото количество на акумулација на податоци и повратни информации од клиентите прават производите на MIDA да се ажурираат и да се повторуваат многу брзо со силна приспособливост, што може да ги задоволи потребите за користење во секое опкружување.Mida има многу малку кутии по продажбата, така што нашите дилери можат целосно да се фокусираат на продажбата на производите и промоцијата на каналот без да се грижат за притисокот по продажбата.

Кој е главниот пазар на MIDA?

Областите на пазарот на производи на MIDA вклучуваат Европа, Северна Америка, Блискиот Исток, Југоисточна Азија и делови од Јужна Америка.

Какви производи можете да обезбедите?

2.Нашите главни производи се: конектори и приклучоци за полнач за наизменична струја и еднонасочна струја, кабел за EV тип 1 и тип 2, кабел за полнење EV од тип 1 до тип 2, кабел за полнење EV од тип до тип 2, приклучок и приклучок за полнење за DC Кина, пренослив EV полнач режим2, прилагодлив 16 ампери EV полнач, EV полнач прилагодлив од 32 ампери, паметен куп за полнење со наизменична струја од 3,6 kw/7 kw, станица за полнење EV 7 kw/11kw/22 kw, RCD & RCCB тип B, пренослив контролер EVSE и така натаму.

Зошто ве избравме вас, а не другите добавувачи?

Професионален тим:Ние сме професионален добавувач на компоненти за електрични возила, вклучувајќи приклучоци за електрични возила, EV кабли, EV конектори, станици за полнење EV.Сите наши производи доаѓаат со сертификација CE, TUV, UL.

Безбедност:И највисок степен на отпорност на пламен, супер водоотпорен степен за да се осигури дека дури и ако вашиот автомобил случајно се потопи во вода или оган, ќе можете да бидете безбедни во одреден временски период.
(совети: Не ги потопувајте производите намерно во вода или оган, тоа е многу опасно, негувајте го вашиот живот и држете се подалеку од оган и вода.)

Прекрасна услуга:професионална претпродажба, за време на продажбата и по продажбата. Само треба да ми ги кажете вашите барања, јас ќе се занимавам со останатите работи.И, исто така, можете да добиете искрен кинески пријател, ако планирате да патувате низ Кина во иднина, ќе ве почестам со топло гостопримство.

Какви гаранции имате?

Претпродажба:професионалните инженери внимателно ќе ги тестираат производите за да обезбедат квалитет.

За време на продажба:ќе го следиме статусот на производство, испорака и логистика на нарачките на клиентите, за да обезбедиме нашите клиенти да добијат производи на време или пред предвиденото.

По продажба:Имаме специјален тим за да се справиме со повратните информации од клиентите, ние ќе ги вратиме и размениме производите бесплатно ако тоа е наша одговорност.
(Нашата компанија ветува: разумни цени, кратко време на производство и задоволителна услуга по продажбата.)

За бизнис

Дали работите со стартапи?

Драго ни е што работиме со старт-ап.Врз основа на нашето разбирање за искуството на богатото проектно искуство во индустријата, полето за полнење ЕВ е далеку од зрело, а компаниите кои влегуваат во оваа област во оваа фаза имаат голем потенцијал за развој.Всушност, ние им помогнавме на многу компании да постигнат доста добри резултати на нивните локални пазари.

Која е минималната количина на нарачка за производот?

Не постои барање за MOQ за неприспособени производи.Сепак, ќе се продава по малопродажна цена кога нема да се достигне количината на купеното на големо.

Општиот MOQ за приспособени производи е 100 парчиња, а некои приспособени содржини може да имаат посебни барања за количина.Ве молиме контактирајте го нашиот продажен персонал за повеќе детали.

Кој е рокот на плаќање?

Прифаќаме банкарски трансфер, T/T, Paypal и Western Union или други начини на плаќање според вашите потреби и ситуација.

Кое е времето на вашиот производствен циклус?

Нашето време на производство е 60-75 дена по потврдувањето на нарачката и добивањето на депозитот.

Може ли да добијам детална понуда?Кога можам да очекувам да го добијам откако ќе го испратам моето барање?

Тоа зависи од типовите на производи, функционалните барања и количината на производот што ви треба.Општо земено, првата понуда ќе пристигне во рок од работен ден или два.Примените понуди важат 30 дена, по што автоматски ќе истекуваат.

Може ли да добијам примероци пред да нарачам?

Да, можеме да испратиме примероци за ваша инспекција.Всушност, секогаш препорачуваме да направите примероци за одобрување пред да продолжите со производството.Сметаме дека тоа е одличен начин да се увериме дека сите се на иста страница и веруваме дека тоа исто така избегнува недоразбирања.

Која валута ја прифаќате?

Ние главно прифаќаме американски долари (УСД) и евра и јени.

За пост-продажба

Колку долго е времето на обработка за проблемите по продажбата?

Обично во рок од 1-2 работни дена;
за мал број сложени проблеми по продажбата, можеби ќе треба да поминеме повеќе време во комуникација со клиентите за да ја потврдиме основната причина.

Дали сите неисправни производи треба да се вратат назад во MIDA?

Зависи од.Доколку треба да се врати според проценката на нашиот оддел за постпродажба, ќе побараме од клиентот да го испрати на нашите назначени локации во различни земји за техничкиот персонал заедно да се справи со неисправните производи.

Што да направите ако производот наиде на дефект надвор од гарантниот рок?

На нашите клиенти ќе им обезбедиме подолга услуга по продажбата (освен за штети предизвикани од човекот) според специфични ситуации, како што е замена на компонентите, и ќе наплатиме одреден износ на трошоци за одржување како што е соодветно.

Што треба да направам ако наидам на дефект на производот?

Нашите производи поминаа низ строги фабрички проверки и ретко наидуваат на проблеми по продажбата.Ова е една од причините зошто сè повеќе клиенти избираат да и веруваат на MIDA.Во случај на дефект на производот, ве молиме контактирајте директно со нашиот оддел за постпродажба.Имаме целосен процес по продажбата и можеме да им обезбедиме на клиентите различни методи по продажбата, како што се замена или поправка на неисправниот за да се осигураме дека нашите клиенти ќе ги купуваат нашите производи без грижи.

За Домашни

Што е електрично возило?

Електрично возило нема мотор со внатрешно согорување.Наместо тоа, се напојува со електричен мотор кој се напојува од батерии на полнење.

Можете ли да го полните вашиот електричен автомобил дома?

Да, апсолутно!Полнењето на вашиот електричен автомобил дома е најефикасниот начин за полнење.Тоа ви заштедува и време.Со наменска точка за полнење, едноставно приклучувате кога вашиот автомобил не се користи и паметната технологија ќе започне и ќе го прекине полнењето за вас.

Може ли да го оставам моето EV приклучено преку ноќ?

Да, нема потреба да се грижите за преполнување, едноставно оставете го вашиот автомобил приклучен на посебна точка за полнење и паметниот уред ќе знае колку енергија е потребна за полнење и исклучување после тоа.

Дали е безбедно да се полни електричен автомобил на дожд?

Посебните точки за полнење имаат вградени слоеви на заштита за да издржат дожд и екстремни временски услови што значи дека е совршено безбедно да го полните вашето возило.

Дали електричните возила навистина се подобри за животната средина?

За разлика од нивните силно загадувачки роднини на мотори со согорување, електричните возила се без емисија на штетни гасови на патиштата.Сепак, производството на електрична енергија сè уште генерално произведува емисии, и тоа треба да се земе предвид.И покрај тоа, истражувањата сугерираат намалување на емисиите за 40% во споредба со малите бензински автомобили, и како што употребата на Националната мрежа на Обединетото Кралство станува „позелена“, таа бројка значително ќе се зголеми.

Не можам само да го наполнам мојот електричен автомобил од стандарден штекер со 3 пински?

Да, можеш – но со голема претпазливост…

1. Ќе треба да го прегледате вашиот домашен приклучок од квалификуван електричар за да бидете сигурни дека вашите жици се безбедни за потребното големо електрично оптоварување

2. Проверете дали имате приклучок на соодветна локација за да го земете кабелот за полнење: НЕ е безбедно да користите продолжен кабел за полнење на вашиот автомобил

3. Овој начин на полнење е многу бавен - околу 6-8 часа за опсег од 100 милји

Користењето на посебна точка за полнење на автомобилот е многу побезбедно, поевтино и побрзо од стандардните приклучоци.Уште повеќе, со OLEV грантови сега широко достапни, квалитетна точка за полнење од Go Electric може да чини дури 250 фунти, монтирана и работи.

Како да добијам грант од владата?

Само оставете ни го нам!Кога ќе ја нарачате вашата точка за полнење од Go Electric, ние едноставно ја проверуваме вашата подобност и земаме неколку детали за да можеме да се справиме со вашето барање за вас.Ќе ја завршиме целата работа и вашата сметка за инсталација на точката за полнење ќе биде намалена за 500 фунти!

Дали електричните автомобили ви ја зголемуваат сметката за струја?

Неизбежно, користењето на повеќе енергија со полнење на вашето возило дома ќе ја зголеми вашата сметка за електрична енергија.Сепак, порастот на оваа цена е само дел од трошоците за гориво со стандардни возила со бензин или дизел.

Како ќе најдам станици за полнење кога сум далеку од дома?

Иако поголемиот дел од полнењето на автомобилот веројатно ќе го правите дома или на работа, одвреме-навреме ќе ви треба полнење додека сте на пат.Постојат бројни веб-локации и апликации (како што се Zap Map и Open Charge Map) кои ги означуваат најблиските станици за полнење и видовите на полначи што се достапни.

Во моментов има повеќе од 15.000 јавни точки за полнење во ОК со над 26.000 приклучоци и постојано се инсталираат нови, така што можностите за полнење на вашиот автомобил на пат се зголемуваат од недела во недела.

За производите

Какви сертификати има добиено MIDA?

Mida поседува сертификати вклучувајќи CE, TUV, CSA, UL, ROHS, ETL итн. Сите наши сертификати за производи се во согласност со локалните барања за продажба.Доколку имате посебни потреби, ве молиме известете не навреме!

Дали MIDA има производи на залиха?

Подготвивме доволна количина на неприлагодени производи како примероци или за привремени итни пратки за клиентите.

Колку е долга гаранцијата?

За сите наши производи се применува стандардната гаранција од 12 месеци во индустријата.Гаранцијата важи само доколку производот се користи и инсталира правилно и не покрива каква било штета предизвикана од неправилна инсталација, неправилна употреба или употреба во исклучително опасни средини.Ако производот е манипулиран на кој било начин од страна на клиентот, како што е расклопување на производот за поправка, модификација итн., тогаш гаранцијата повеќе не се применува.Не грижете се, производите кои се стари повеќе од 12 месеци исто така ќе бидат соодветно постапувани од случај до случај.

Дали е тешко да се инсталира ѕидната кутија?Дали корисниците можат сами да ја завршат инсталацијата по купувањето?

Нашите производи се дизајнирани според нашите сопствени стандарди и се многу лесни за инсталирање.И имаме инструкции за инсталација и видеа кои се исто така лесно разбирливи.Целиот процес на инсталација обично трае помалку од 10 минути со професионална струја.Но, не предлагаме сами да го инсталирате EVSE заради безбедност.

Дали вашиот полнач е компатибилен со сите марки на автомобили или може да полни само одредени марки?

Нашите полначи се компатибилни со сите модели на автомобили на пазарот.

Дали вашиот производ ја има сертификацијата што ја бараат локалните пазари?

Се продаваат низ целиот свет, сите наши производи имаат положено релевантно сертификат признато од локалните власти, вклучувајќи, но не ограничувајќи се на UL, CE, TUV, CSA, ETL, CCC итн. Тие се целосно безбедни за користење на клиентите.

За испорака

Како се справувате со испораките?

Ако ви треба, можеме да се справиме со испораката и царинските работи користејќи ги нашите сопствени логистички канали.Ова значи дека нашиот возач или FedEx, DHL, ќе ја достави вашата нарачка до вашата врата.

Колку е просечното време на испорака?

Ако се работи за мал пакет испорачан од Кина со експресно, просечното време на испорака ќе биде околу 12 дена;
Ако се работи за голема серија на стоки испорачани од Кина по море, просечното време на испорака ќе биде околу 45 дена;
Ако се работи за мал пакет испорачан од нашиот прекуокеански магацин во Соединетите Американски Држави/Канада/Европа експресно, просечното време на испорака ќе биде околу 2-7 дена.

Од каде се испраќаат стоките?

Испраќаме директно од нашата канцеларија или од нашата фабрика.

Како ги испраќате производите што ги нарачав?

Ние соработуваме со превозници како што се DHL, Fedex, TNT, UPS итн. Морски, воздушен, железнички и копнен транспорт се исто така достапни на ваше барање.

Што користите за пакување на производите што ги купивме?

Висококвалитетни картонски кутии кои ги задоволуваат извозните стандарди, доколку е потребно.

Како можам да се осигурам дека мојата нарачка не е одложена?

Уверете се дека сите информации што ги испраќате се точни и целосни, особено информациите за плаќање.
Одговорете веднаш на нашите е-пошта со какви било барања за промена и потврда и ние ќе ве контактираме навреме.Нема да произведеме ништо без ваша писмена согласност. Драго ни е што ве информираме за статусот на вашата нарачка!

Дали мојата нарачка ќе биде испорачана безбедно?Можеш ли да гарантираш дека можам да го добијам недопрениот производ?

Сите предмети се темелно проверени за какви било оштетувања или дефекти пред да бидат испратени.Кога ќе ја примите вашата пратка, погрижете се внимателно да ги прегледате сите картони за какви било знаци на несоодветна испорака, како што се вдлабнатини, дупки, исеченици, кинење или стиснати агли пред да ја потпишете потврдата.Исклучително мала е веројатноста да добиете оштетен предмет без знаци на лошо ракување од надворешната страна на пакувањето.Меѓутоа, ако најдете какви било проблеми, ве молиме контактирајте не веднаш.Потребни ни се дигитални фотографии од која било оштетена или неисправна стока и пакување за да се обработат барањата.Ве молиме бидете внимателни кога го отворате пакувањето и го внесувате производот во вашиот дом.

За бизнис

Која е разликата помеѓу DC и AC полнење?

Кога барате станица за полнење EV, можете да изберете или AC или DC полнење во зависност од времето што сакате да го потрошите на полнење на возилото.Обично, ако сакате да поминете некое време на некое место и нема брзање, тогаш одлучете се за порта за полнење со наизменична струја.AC е опција за бавно полнење во споредба со онаа на DC.Со DC обично можете да го наполните вашето EV до фер процент за еден час, додека со AC ќе добиете околу 70% наполнето за 4 часа.

AC е достапен на електричната мрежа и може економично да се пренесува на долги растојанија, но автомобилот го менува AC во DC за полнење.DC, од друга страна, се користи главно за брзо полнење ЕВ и е константа.Тој е директна струја и се чува во батериите на електронскиот пренослив уред.

Главната разлика помеѓу AC и DC полнењето е конверзијата на моќноста;во еднонасочна струја конверзијата се случува надвор од возилото, додека во наизменична струја моќта се претвора во внатрешноста на возилото.

Може ли да го приклучам мојот автомобил во мојот обичен приклучок за дома или можам да користам продолжен кабел?

Не, не треба да го приклучувате вашиот автомобил во обична куќа или надворешен штекер или да користите продолжни кабли бидејќи тоа може да биде опасно.Најбезбедниот начин за полнење на електричен автомобил дома е да се користи посветена опрема за снабдување со електрични возила (EVSE).Ова се состои од надворешен приклучок соодветно заштитен од дожд и тип на уред со преостаната струја кој е дизајниран да ракува со DC импулси, како и со наизменична струја.За снабдување на EVSE треба да се користи посебно коло од дистрибутивната табла.Продолжните кабли не треба да се користат, дури и незавиткани;тие не се наменети да носат целосна номинална струја за долги периоди

Како да користите РФИД картичка за полнење?

РФИД е акроним за идентификација со радиофреквенција.Тоа е метод на безжична комуникација што помага во утврдувањето на идентитетот на физичкиот објект, во овој случај, вашето возило и вие самите.РФИД го пренесува идентитетот користејќи радио бранови на објект безжично.Од која било РФИД-картичка, корисникот треба да биде прочитан од читач и компјутер.Оттука, за да ја користите картичката, ќе ви треба прво да купите РФИД картичка и да ја регистрирате со деталите што ги бара.

Следно, кога одите на јавно место на која било од регистрираните комерцијални станици за полнење EV, треба да ја скенирате вашата RFID-картичка и да ја автентицирате со само скенирање на картичката кај испитувачот RFID што е вграден во единицата Smart let.Ова ќе му овозможи на читателот да ја идентификува картичката и сигналот ќе биде шифриран на идентификациониот број што се пренесува од RFID картичката.Откако ќе заврши идентификацијата, можете да почнете да го полните вашето EV.Сите јавни станици за полначи за електрични возила Bharat ќе ви овозможат да го полните вашето возило по RFID идентификација.

Како да го наполнам мојот електричен автомобил?

1. Паркирајте го возилото така што до штекерот за полнење може лесно да се дојде со конекторот за полнење: Кабелот за полнење не смее да се напрега за време на постапката за полнење.

2. Отворете го штекерот за полнење на возилото.

3. Целосно приклучете го конекторот за полнење во штекерот.Процесот на полнење ќе започне само кога конекторот за полнење има безбедно поврзување помеѓу точката за полнење и автомобилот.

Кои се различните типови на електрични возила?

Електрични возила со батерии (BEV): BEV користат само батерија за напојување на моторот и батериите се полнат преку станици за полнење со приклучок.
Хибридни електрични возила (HEV): HEV се напојуваат од традиционални горива, како и од електрична енергија складирана во батерија.Наместо приклучок, тие користат регенеративно сопирање или мотор со внатрешно согорување за полнење на нивната батерија.
Вклучени хибридни електрични возила (PHEV): PHEV имаат мотори со внатрешно согорување или други погонски извори и електрични мотори.Тие исто така се напојуваат или од конвенционални горива или од батерија, но батериите во PHEV се поголеми од оние во HEV.PHEV батериите се полнат или со приклучна станица за полнење, со регенеративно сопирање или со мотор со внатрешно согорување.

Кога ни е потребно AC или DC полнење?

Пред да размислите за полнење на вашето EV, важно е да ја научите разликата помеѓу AC и DC електричните станици за жалење.Станицата за полнење со наизменична струја е опремена да снабдува до 22 kW на полначот на возилото.DC полначот може директно да испорача до 150 kW на батеријата на возилото.Сепак, главната разлика е во тоа што штом со DC полнач вашето електрично возило ќе достигне 80% од полнењето, тогаш за преостанатите 20% потребното време е подолго.Процесот на полнење со наизменична струја е стабилен и бара подолго време за полнење на вашиот автомобил отколку приклучокот за полнење DC.

Но, придобивката од поседувањето порта за полнење со наизменична струја е фактот што е исплатлива и може да се користи од која било електрична мрежа без да мора да правите многу надградби.

Во случај да брзате да го полните вашето EV, тогаш побарајте точка за полнење на електричен автомобил што има DC конекција бидејќи тоа ќе го полни вашето возило побрзо.Меѓутоа, ако го полните вашиот автомобил или друго електронско возило дома, тие одлучат за точка за полнење со наизменична струја и дајте му значително време да го наполни вашето возило.

Која е придобивката од AC и DC полнењето?

И AC и DC точките за полнење електрични автомобили имаат свои предности.Со AC полнач можете да полните дома или на работа и да го користите стандардниот електричен PowerPoint кој е напојување со струја од 240 волти / 15 ампери.Во зависност од вградениот полнач на ЕВ, ќе се одреди стапката на полнење.Обично тоа е помеѓу 2,5 киловати (kW) до 7 ,5 kW?Оттука, ако електричниот автомобил е на 2,5 kW, тогаш ќе треба да го оставите преку ноќ за целосно да се наполни.Исто така, приклучоците за полнење со наизменична струја овозможува исплатливост и може да се направи од која било електрична мрежа додека може да се пренесува на долги растојанија.

Полнењето со еднонасочна струја, од друга страна, ќе ви овозможи да го полните вашето EV со поголема брзина, што ќе ви овозможи да имате поголема флексибилност со текот на времето.За таа цел, многу јавни места кои нудат станици за полнење електрични автомобили сега нудат пристаништа за полнење DC за електричните возила.

Што да избереме дома или јавна станица за полнење?

Повеќето EV автомобили сега се изградени со станица за полнење од Ниво 1, односно имаат струја за полнење од 12A 120V.Ова овозможува автомобилот да се полни од стандарден штекер за домаќинство.Но, ова е по можност погодно за оние кои имаат хибриден автомобил или не патуваат многу.Во случај да патувате многу, тогаш подобро е да инсталирате станица за полнење EV што е на ниво 2. Ова ниво значи дека можете да го полните вашето EV 10 часа што ќе помине 100 милји или повеќе според опсегот на возилото, а Нивото 2 има 16A 240V.Исто така, ако имате точка за полнење со наизменична струја дома значи дека можете да го користите постоечкиот систем за полнење на вашиот автомобил без да морате да правите многу надградби.Исто така е пониско од еднонасочното полнење.Оттука, дома изберете станица за полнење со наизменична струја, додека во јавност одете на приклучоци за DC полнење.

На јавни места, подобро е да имате приклучоци за DC полнење бидејќи DC обезбедува брзо полнење на електричниот автомобил.Со порастот на EV на патот, приклучоците за полнење DC ќе овозможат повеќе автомобили да се полнат во станицата за полнење.

Дали конекторот за полнење со наизменична струја одговара на мојот влез за EV?

За да се исполнат глобалните стандарди за полнење, полначите Delta AC доаѓаат со различни типови конектори за полнење, вклучувајќи SAE J1772, IEC 62196-2 Тип 2 и GB/T.Овие се глобални стандарди за полнење и ќе одговараат на поголемиот дел од EV достапни денес.

SAE J1772 е вообичаен во САД и Јапонија, додека IEC 62196-2 Тип 2 е вообичаен во Европа и Југоисточна Азија.GB/T е национален стандард што се користи во Кина.

Дали конекторот за полнење со еднонасочна струја одговара на мојот приклучок за влез во автомобил за EV?

DC полначите доаѓаат со различни типови на конектори за полнење за да ги задоволат глобалните стандарди за полнење, вклучувајќи ги CCS1, CCS2, CHAdeMO и GB/T 20234.3.

CCS1 е вообичаен во САД и CCS2 е широко прифатен во Европа и Југоисточна Азија.CHAdeMO го користат јапонските производители на електрични возила, а GB/T е национален стандард што се користи во Кина.

Кој полнач за EV да изберам?

Ова зависи од вашата ситуација.Брзите еднонасочни полначи се идеални за случаи кога треба брзо да го наполните вашето EV, како на пример на станица за полнење меѓуградски автопат или станица за одмор.Полначот за наизменична струја е погоден за места каде што останувате подолго, како што се работно место, трговски центри, кино и дома.

Колку време е потребно за полнење на електрично возило?

Постојат три типа на опции за полнење:
• Домашно полнење - 6-8* часа.
• Јавно полнење - 2-6* часа.
• За брзо полнење потребни се само 25* минути за да се постигне полнење од 80%.
Поради различни типови и големини на батерии на електрични автомобили, овие времиња може да се разликуваат.

Каде е инсталирана точката за полнење дома?

Точката за полнење дома е инсталирана на надворешен ѕид блиску до местото каде што го паркирате автомобилот.За повеќето куќи ова лесно може да се инсталира.Меѓутоа, ако живеете во стан без сопствен паркинг простор, или во терасовидна куќа со јавна пешачка патека на вашата влезна врата, може да биде тешко да се постави точка за полнење.

Оставете ја вашата порака:

Напишете ја вашата порака овде и испратете ни ја