koka_banderolë

Pyetjet e shpeshta

Rreth MIDA

A është MIDA një prodhues?

Ne jemi fabrika dhe prodhues, sepse zyra jonë është në Shangai dhe kemi fabrikën e agjentëve bashkëpunues afatgjatë, ne kemi patentën tonë dhe mund të ofrojmë shërbime personalizimi si logot, emri i markës, paketimi dhe ngjyrat e kabllove sipas suaj nevojave.
Një sasi e madhe e grumbullimit të të dhënave dhe reagimet e klientëve bëjnë që produktet e MIDA të përditësohen dhe të përsëriten shumë shpejt me përshtatshmëri të fortë, e cila mund të plotësojë nevojat e përdorimit në çdo mjedis.Mida ka shumë pak raste pas shitjes, kështu që tregtarët tanë mund të përqendrohen plotësisht në shitjet e produkteve dhe promovimin e kanalit pa u shqetësuar për presionin pas shitjes.

Cili është tregu kryesor i MIDA?

Zonat e tregut të produkteve të MIDA përfshijnë Evropën, Amerikën e Veriut, Lindjen e Mesme, Azinë Juglindore dhe pjesë të Amerikës së Jugut.

Çfarë lloj produktesh mund të ofroni?

2. Produktet tona kryesore janë: lidhësit dhe bazat e karikuesit AC dhe DC EV, kabllo e lidhur EV e tipit 1 dhe e tipit 2, kabllo karikimi EV e tipit 1 në tip 2, kabllo e karikimit EV e tipit 2, lidhës dhe prizë e karikimit DC në Kinë, karikues portativ EV mode2, i rregullueshëm 16 Amp Karikues EV, karikues EV i rregullueshëm 32 Amp, grumbull mbushje inteligjente AC 3,6 kw/7 kw, stacion karikimi EV 7kw/11kw/22kw, lloji B RCD & RCCB, kontrollues portativ EVSE etj.

Pse ju zgjodhëm ju jo furnizues të tjerë?

Ekipi profesional:Ne jemi një furnizues profesionist i komponentëve të automjeteve elektrike, duke përfshirë prizat e prizave EV, kabllot EV, lidhësit EV, stacionet e karikimit të EV.Të gjitha produktet tona vijnë me certifikimin CE, TUV, UL.

Siguria:Dhe shkalla më e lartë e rezistencës ndaj flakës, shkalla super e papërshkueshme nga uji për të siguruar që edhe nëse makina juaj zhytet aksidentalisht në ujë ose zjarr, ju mund të qëndroni të sigurt brenda një periudhe të caktuar kohe.
(këshilla: Mos i zhytni produktet në ujë ose në zjarr me qëllim, është shumë e rrezikshme, vlerësoni jetën tuaj dhe mbajeni larg zjarrit dhe ujit.)

Shërbim i mrekullueshëm:para-shitje profesionale, gjatë shitjes dhe pas shitjes. Ju vetëm duhet të më tregoni kërkesat tuaja, unë do të merrem me punët e tjera.Dhe ju gjithashtu mund të merrni një mik të sinqertë kinez, nëse planifikoni të udhëtoni nëpër Kinë në të ardhmen, unë do t'ju trajtoj me mikpritje të ngrohtë.

Çfarë garancish keni?

Para-shitje:inxhinierë profesionistë do të testojnë produktet me kujdes për të siguruar cilësi.

Gjatë shitjes:ne do të ndjekim statusin e prodhimit, dërgesës dhe logjistikës së porosive të klientëve, për të siguruar që klientët tanë të marrin produktet në kohë ose përpara afatit.

Pas shitjes:ne kemi një ekip të veçantë për t'u marrë me reagimet e klientëve, ne do t'i kthejmë dhe shkëmbejmë produktet pa pagesë nëse kjo është përgjegjësia jonë.
(Kompania jonë premton: çmime të arsyeshme, kohë të shkurtër prodhimi dhe shërbim të kënaqshëm pas shitjes.)

Rreth Biznesit

A punoni me startups?

Jemi të lumtur që punojmë me bizneset fillestare.Bazuar në të kuptuarit tonë të përvojës së pasur të projektit në industri, fusha e tarifimit të EV është larg të qenit e pjekur dhe kompanitë që hyjnë në këtë fushë në këtë fazë kanë potencial të madh për zhvillim.Në fakt, kemi ndihmuar shumë kompani që të arrijnë rezultate mjaft të mira në tregjet e tyre lokale.

Cila është sasia minimale e porosisë për produktin?

Nuk ka kërkesë MOQ për produkte jo të personalizuara.Megjithatë, ajo do të shitet me çmimin e shitjes me pakicë kur nuk arrihet sasia e blerjes me shumicë.

MOQ i përgjithshëm për produktet e personalizuara është 100 copë dhe disa përmbajtje të personalizuara mund të kenë kërkesa të veçanta sasie.Ju lutemi kontaktoni stafin tonë të shitjeve për më shumë detaje.

Cili është afati i pagesës?

Ne pranojmë transferta bankare, T/T, Paypal & Western Union, ose mënyra të tjera pagese sipas nevojave dhe situatës suaj.

Sa është koha e ciklit tuaj të prodhimit?

Koha jonë e prodhimit është 60-75 ditë pas konfirmimit të porosisë dhe marrjes së depozitës.

A mund të marr një kuotë të detajuar?Kur mund të pres ta marr atë pasi të dërgoj kërkesën time?

Varet nga llojet e produktit, kërkesat funksionale dhe sasia e produktit që ju nevojitet.Në përgjithësi, kuotimi i parë do të arrijë brenda një ose dy ditësh pune.Kuotimet e marra janë të vlefshme për 30 ditë, pas së cilës ato do të skadojnë automatikisht.

A mund të marr mostra përpara se të bëj një porosi?

Po, ne mund të dërgojmë mostra për inspektimin tuaj.Në fakt, ne gjithmonë rekomandojmë marrjen e mostrave për miratim përpara se të vazhdoni me prodhimin.Ne mendojmë se është një mënyrë e shkëlqyeshme për t'u siguruar që të gjithë janë në të njëjtën faqe dhe besojmë se kjo gjithashtu shmang keqkuptimet.

Çfarë monedhe pranoni?

Ne pranojmë kryesisht dollarë amerikanë (USD) dhe euro dhe RMB. Nëse dëshironi të paguani në një lloj monedhe tjetër, ne duhet të konfirmojmë me bankën dhe më pas të kthehemi tek ju.

Rreth pas shitjes

Sa zgjat koha e përpunimit për problemet pas shitjes?

Zakonisht brenda 1-2 ditëve të punës;
për një numër të vogël problemesh komplekse pas shitjes, mund të na duhet të kalojmë më shumë kohë duke komunikuar me klientët në mënyrë që të konfirmojmë shkakun rrënjësor.

A duhet të kthehen të gjitha produktet me defekt në MIDA?

Varet.Nëse duhet të kthehet sipas gjykimit të departamentit tonë pas shitjes, ne do t'i kërkojmë klientit ta dërgojë atë në vendet tona të caktuara në vende të ndryshme, në mënyrë që stafi teknik të mund të merret së bashku me produktet me defekt.

Çfarë duhet të bëni nëse produkti ndeshet me një mosfunksionim përtej periudhës së garancisë?

Ne do t'u ofrojmë klientëve tanë shërbim më të gjatë pas shitjes (përveç dëmtimeve të shkaktuara nga njeriu) sipas situatave specifike, si zëvendësimi i komponentëve, dhe do të paguajmë një sasi të caktuar të kostove të mirëmbajtjes sipas rastit.

Çfarë duhet të bëj nëse has një dështim të produktit?

Produktet tona i janë nënshtruar inspektimeve të rrepta të fabrikës dhe rrallë hasin probleme pas shitjes.Kjo është një nga arsyet pse gjithnjë e më shumë klientë zgjedhin t'i besojnë MIDA-s.Në rast të ndonjë dështimi të produktit, ju lutemi kontaktoni direkt departamentin tonë të pas shitjes.Ne kemi një proces të plotë pas shitjes dhe mund t'u ofrojmë klientëve metoda të ndryshme pas shitjes, të tilla si zëvendësimi ose riparimi i atij të defektit për të siguruar që klientët tanë do t'i blejnë produktet tona pa shqetësime.

Për të Brendshme

Çfarë është një automjet elektrik?

Një makinë elektrike nuk ka motor me djegie të brendshme.Në vend të kësaj, ai mundësohet nga një motor elektrik i mundësuar nga bateri të ringarkueshme.

A mund ta karikoni makinën tuaj elektrike në shtëpi?

Po, absolutisht!Karikimi i makinës tuaj elektrike në shtëpi është mënyra më efikase për të karikuar.Ju kursen gjithashtu kohë.Me një pikë karikimi të dedikuar, thjesht lidhni kur makina juaj nuk është në përdorim dhe teknologjia inteligjente do të fillojë dhe ndalojë tarifimin për ju.

A mund ta lë automjetin tim në prizë gjatë natës?

Po, nuk ka nevojë të shqetësoheni për ngarkimin e tepërt, thjesht lini makinën tuaj të kyçur në një pikë karikimi të dedikuar dhe pajisja inteligjente do të dijë se sa energji nevojitet për të mbushur dhe fikur më pas.

A është e sigurt të karikosh një makinë elektrike në shi?

Pikat e dedikuara të karikimit kanë shtresa mbrojtëse të integruara për t'i bërë ballë shiut dhe kushteve ekstreme të motit që do të thotë se është krejtësisht e sigurt për të karikuar automjetin tuaj.

A janë automjetet elektrike vërtet më të mira për mjedisin?

Ndryshe nga kushërinjtë e tyre me motorë me djegie shumë ndotëse, automjetet elektrike janë pa emetim në rrugë.Megjithatë, gjenerimi i energjisë elektrike ende prodhon në përgjithësi emetime, dhe kjo duhet të merret parasysh.Megjithatë, hulumtimi sugjeron një reduktim prej 40% të emetimeve në krahasim me një makinë të vogël me benzinë, dhe ndërsa përdorimi i Rrjetit Kombëtar të Mbretërisë së Bashkuar bëhet 'më i gjelbër', kjo shifër do të rritet ndjeshëm.

A nuk mund ta karikoj makinën time elektrike vetëm nga një prizë standarde me 3 pin?

Po, mundeni – por me shumë kujdes…

1. Ju duhet të kontrolloni prizën e shtëpisë tuaj nga një elektricist i kualifikuar për t'u siguruar që instalimet elektrike janë të sigurta për ngarkesën e lartë elektrike të nevojshme

2. Sigurohuni që të keni një prizë në një vend të përshtatshëm për të marrë kabllon e karikimit: NUK është e sigurt të përdorni një kabllo zgjatuese për të rimbushur makinën tuaj

3. Kjo metodë karikimi është shumë e ngadaltë - rreth 6-8 orë për një distancë prej 100 miljesh

Përdorimi i një pike të dedikuar karikimi të makinës është shumë më i sigurt, më i lirë dhe më i shpejtë se prizat standarde të prizës.Për më tepër, me grantet OLEV tani gjerësisht të disponueshme, një pikë karikimi cilësore nga Go Electric mund të kushtojë deri në 250 £, e pajisur dhe funksionale.

Si mund të marr grantin e qeverisë?

Vetëm na lini neve!Kur porositni pikën tuaj të karikimit nga Go Electric, ne thjesht kontrollojmë përshtatshmërinë tuaj dhe marrim disa detaje në mënyrë që të mund të trajtojmë kërkesën tuaj për ju.Ne do të bëjmë të gjitha punët ligjore dhe fatura e instalimit të pikës suaj të karikimit do të reduktohet me 500 £!

A e bëjnë makinat elektrike të rritet fatura juaj elektrike?

Në mënyrë të pashmangshme, përdorimi i më shumë energjisë duke karikuar automjetin tuaj në shtëpi do të rrisë faturën tuaj të energjisë elektrike.Megjithatë, rritja e kësaj kostoje është vetëm një pjesë e kostos së karburantit të automjeteve standarde me benzinë ​​ose naftë.

Si do t'i gjej stacionet e karikimit kur jam larg shtëpisë?

Edhe pse me siguri do ta kryeni pjesën më të madhe të karikimit të makinës në shtëpi ose në punë, me siguri do të keni nevojë për rimbushje herë pas here ndërsa jeni në rrugë.Ka shumë faqe interneti dhe aplikacione (si Zap Map dhe Open Charge Map) të cilat tregojnë stacionet më të afërta të karikimit dhe llojet e karikuesve të disponueshëm.

Aktualisht ka më shumë se 15,000 pika publike karikimi në MB me mbi 26,000 priza dhe të reja janë duke u instaluar gjatë gjithë kohës, kështu që mundësitë për të rimbushur makinën tuaj gjatë rrugës po rriten javë pas jave.

Rreth Produkteve

Çfarë çertifikimesh ka marrë MIDA?

Mida zotëron certifikata duke përfshirë CE, TUV, CSA, UL, ROHS, ETL, etj. Të gjitha certifikatat tona të produkteve janë në përputhje me kërkesat lokale të shitjeve.Nëse keni nevoja të veçanta, ju lutemi na njoftoni me kohë!

A ka MIDA produkte në magazinë?

Ne kemi përgatitur një sasi të mjaftueshme produktesh jo të personalizuara si mostra ose për dërgesa të përkohshme emergjente për klientët.

Sa kohë është garancia?

Një garanci 12-mujore e standardeve të industrisë vlen për të gjitha produktet tona.Garancia është e vlefshme vetëm nëse produkti përdoret dhe instalohet në mënyrë korrekte dhe nuk mbulon asnjë dëmtim të shkaktuar nga instalimi i gabuar, përdorimi i gabuar ose përdorimi në mjedise jashtëzakonisht të rrezikshme.Nëse produkti është manipuluar në çfarëdo mënyre nga klienti, si çmontimi i produktit për riparim, modifikim, etj., atëherë garancia nuk është më e zbatueshme.Mos u shqetësoni, produktet që janë më shumë se 12 muaj do të trajtohen siç duhet rast pas rasti.

A është e vështirë të instaloni kutinë e murit?A mund ta kryejnë vetë përdoruesit instalimin pas blerjes?

Produktet tona janë të dizajnuara sipas standardeve tona dhe janë shumë të lehta për t'u instaluar.Dhe ne kemi udhëzime instalimi dhe video të cilat janë gjithashtu të lehta për t'u kuptuar.I gjithë procesi i instalimit zakonisht zgjat më pak se 10 minuta nga një elektricitet profesionist.Por ne nuk sugjerojmë të instaloni vetë EVSE për hir të sigurisë.

A është karikuesi juaj i pajtueshëm me të gjitha markat e makinave, apo mund të karikojë vetëm marka të caktuara?

Karikuesit tanë janë të pajtueshëm me të gjitha modelet e makinave në treg.

A ka produkti juaj certifikimin e kërkuar nga tregjet lokale?

Duke u shitur në të gjithë botën, të gjitha produktet tona kanë kaluar certifikimin përkatës të njohur nga qeveritë vendore, duke përfshirë por pa u kufizuar në UL, CE, TUV, CSA, ETL, CCC, etj. Ato janë plotësisht të sigurta për t'u përdorur nga klientët.

Rreth dorëzimit

Si i trajtoni dërgesat?

Nëse keni nevojë, ne mund të trajtojmë dërgesat dhe çështjet doganore duke përdorur kanalet tona logjistike.Kjo do të thotë se shoferi ynë ose FedEx, DHL, do ta dorëzojë porosinë tuaj në derën tuaj.

Cila është koha mesatare e dorëzimit?

Nëse është një paketë e vogël e dërguar nga Kina me ekspres, koha mesatare e dorëzimit do të jetë rreth 12 ditë;
Nëse bëhet fjalë për një grup të madh mallrash të dërguara nga Kina nga deti, koha mesatare e dorëzimit do të jetë rreth 45 ditë;
Nëse është një paketë e vogël e dërguar nga magazina jonë jashtë shtetit në Shtetet e Bashkuara/Kanada/Evropë me shpejtësi, koha mesatare e dorëzimit do të jetë rreth 2-7 ditë.

Nga dërgohen mallrat?

Ne dërgojmë nga zyra jonë ose nga fabrika jonë direkt.

Si i dërgoni produktet që kam porositur?

Ne bashkëpunojmë me transportues si DHL, Fedex, TNT, UPS, etj. Transporti detar, ajror, hekurudhor dhe tokësor është gjithashtu i disponueshëm sipas kërkesës tuaj.

Çfarë përdorni për të paketuar produktet që kemi blerë?

Kuti kartoni me cilësi të lartë që plotësojnë standardet e eksportit, nëse është e nevojshme.

Si mund të sigurohem që porosia ime të mos vonohet?

Sigurohuni që të gjitha informacionet që dorëzoni janë të sakta dhe të plota, veçanërisht informacioni i pagesës.
Përgjigjuni menjëherë emaileve tona me çdo kërkesë ndryshimi dhe konfirmim dhe ne do t'ju kontaktojmë me kohë.Ne nuk do të prodhojmë asgjë pa pëlqimin tuaj me shkrim. Jemi të lumtur t'ju mbajmë të përditësuar për statusin e porosisë tuaj!

A do të dërgohet porosia ime në mënyrë të sigurtë?A mund të garantoni që unë mund të marr produktin e paprekur?

Të gjithë artikujt inspektohen tërësisht për çdo dëmtim ose defekt përpara se të dërgohen.Kur të merrni dërgesën tuaj, sigurohuni që të inspektoni me kujdes të gjitha kutitë për ndonjë shenjë të transportit të pahijshëm, si p.sh. ndonjë dhëmbëzim, vrimë, prerje, grisje ose qoshe të shtypur përpara se të nënshkruani për faturë.Ka shumë pak gjasa që të merrni një artikull të dëmtuar pa shenja keqpërdorimi në pjesën e jashtme të paketimit.Megjithatë, nëse gjeni ndonjë problem, ju lutemi na kontaktoni menjëherë.Ne kërkojmë fotografi dixhitale të çdo malli dhe paketimi të dëmtuar ose të dëmtuar për të përpunuar pretendimet.Kini kujdes kur hapni paketimin dhe sillni produktin në shtëpinë tuaj.

Për Biznes

Cili është ndryshimi midis karikimit DC dhe AC?

Kur jeni duke kërkuar për një stacion karikimi EV, mund të zgjidhni karikimin AC ose DC në varësi të kohës që dëshironi të shpenzoni për të karikuar automjetin.Në mënyrë tipike, nëse dëshironi të kaloni pak kohë në një vend dhe nuk ka nxitim, atëherë zgjidhni portin e karikimit AC.AC është një opsion i ngadaltë i karikimit në krahasim me atë të DC.Me DC zakonisht mund ta ngarkoni EV-në tuaj në një përqindje të drejtë në një orë, ndërsa me AC ju do të ngarkoni rreth 70% në 4 orë.

AC është i disponueshëm në rrjetin e energjisë dhe mund të transmetohet në distanca të gjata ekonomikisht, por një makinë e ndryshon AC në DC për karikim.DC, nga ana tjetër, përdoret kryesisht për karikimin e shpejtë të EV dhe është konstante.Është rrymë e drejtpërdrejtë dhe ruhet në bateritë e pajisjes elektronike portative.

Dallimi kryesor midis karikimit AC dhe DC është konvertimi i energjisë;në DC konvertimi ndodh jashtë automjetit, ndërsa në AC fuqia konvertohet brenda automjetit.

A mund ta lidh makinën time në prizën e zakonshme të shtëpisë time apo mund të përdor një kabllo zgjatuese?

Jo, nuk duhet ta lidhni makinën tuaj në një prizë të zakonshme shtëpie ose të jashtme ose të përdorni kabllo zgjatuese pasi kjo mund të jetë e rrezikshme.Mënyra më e sigurt për të karikuar një makinë elektrike në shtëpi është përdorimi i pajisjeve të dedikuara për furnizimin e automjeteve elektrike (EVSE).Ai përbëhet nga një prizë e jashtme e mbrojtur siç duhet nga shiu dhe një lloj pajisjeje të rrymës së mbetur që është projektuar për të trajtuar pulset DC, si dhe rrymën AC.Një qark i veçantë nga bordi i shpërndarjes duhet të përdoret për të furnizuar EVSE.Kanalet e zgjatimit nuk duhet të përdoren, madje edhe të pambështjellura;ato nuk kanë për qëllim të mbajnë rrymë të plotë nominale për periudha të gjata

Si të përdorni një kartë RFID për karikim?

RFID është akronimi për Identifikimin e Frekuencave të Radios.Është një metodë e komunikimit me valë që ndihmon në përcaktimin e identitetit të një objekti fizik, në këtë rast, EV-së tuaj dhe vetes.RFID transmeton identitetin duke përdorur valët radio të një objekti me valë.Që nga çdo kartë RFID, përdoruesi duhet të lexohet nga një lexues dhe një kompjuter.Prandaj, për të përdorur kartën do t'ju duhet që së pari të blini një kartë RFID dhe ta regjistroni atë me detajet që kërkon.

Më pas, kur shkoni në një vend publik në cilindo nga stacionet komerciale të karikimit të EV-ve të regjistruara, duhet të skanoni kartën tuaj RFID dhe ta vërtetoni atë duke skanuar thjesht kartën në pyetësin RFID që është i ngulitur në njësinë Smart Let.Kjo do t'i lejojë lexuesit të identifikojë kartën dhe sinjali do të kodohet në numrin e ID që transmetohet nga karta RFID.Pasi të kryhet identifikimi, mund të filloni të karikoni EV-në tuaj.Të gjitha stacionet publike të karikuesit EV Bharat do t'ju lejojnë të karikoni EV-në tuaj pas identifikimit RFID.

Si ta karikoj makinën time elektrike?

1. Parkoni automjetin tuaj në mënyrë që priza e karikimit të mund të arrihet lehtësisht me lidhësin e karikimit: Kablli i karikimit nuk duhet të jetë nën asnjë tendosje gjatë procedurës së karikimit.

2. Hapni prizën e karikimit në automjet.

3. Fusni plotësisht lidhësin e karikimit në prizë.Procesi i karikimit do të fillojë vetëm kur lidhësi i karikimit të ketë një lidhje të sigurt midis pikës së karikimit dhe makinës.

Cilat janë llojet e ndryshme të automjeteve elektrike?

Automjetet elektrike me bateri (BEV): BEV-të përdorin vetëm një bateri për të fuqizuar motorin dhe bateritë ngarkohen nga stacionet e karikimit me prizë.
Automjetet elektrike hibride (HEV): HEV-të ushqehen nga karburantet tradicionale, si dhe nga energjia elektrike e ruajtur në një bateri.Në vend të prizës, ata përdorin frenim rigjenerues ose motorin me djegie të brendshme për të ngarkuar baterinë e tyre.
Automjetet elektrike hibride me prizë (PHEV): PHEV-të kanë motorë me djegie të brendshme ose burime të tjera shtytëse dhe motorë elektrikë.Ato ushqehen gjithashtu nga karburantet konvencionale ose nga një bateri, por bateritë në PHEV janë më të mëdha se ato në HEV.Bateritë PHEV karikohen ose nga një stacion karikimi me prizë, nga frenimi rigjenerues ose nga motori me djegie të brendshme.

Kur kemi nevojë për karikim AC ose DC?

Përpara se të mendoni të karikoni EV-në tuaj, është e rëndësishme që të mësoni ndryshimin midis stacioneve të bezdisjes elektrike AC dhe DC.Stacioni i karikimit AC është i pajisur për të furnizuar deri në 22 kW karikuesin e automjetit në bord.Karikuesi DC mund të furnizojë drejtpërdrejt deri në 150 kW baterinë e automjetit.Megjithatë, ndryshimi kryesor është se sapo me karikuesin DC automjeti juaj elektrik arrin 80% të karikimit, atëherë për 20% të mbetur koha e kërkuar është më e gjatë.Procesi i karikimit AC është i qëndrueshëm dhe kërkon një kohë më të gjatë për të rimbushur makinën tuaj sesa një portë karikimi DC.

Por përfitimi i të paturit të një porti karikimi AC është fakti se ai është me kosto efektive dhe mund të përdoret nga çdo rrjet elektrik pa pasur nevojë të bëni shumë përmirësime.

Në rast se jeni në nxitim për të karikuar EV-në tuaj, atëherë kërkoni një pikë karikimi të makinës elektrike që ka lidhje DC pasi kjo do ta karikojë automjetin tuaj më shpejt.Megjithatë, nëse jeni duke karikuar makinën tuaj ose një automjet tjetër elektronik në shtëpi, ata zgjedhin një pikë karikimi AC dhe jepini një kohë të konsiderueshme për të rimbushur automjetin tuaj.

Cili është përfitimi i karikimit AC dhe DC?

Të dyja pikat e karikimit të makinave elektrike AC dhe DC kanë përfitimet e tyre.Me karikuesin AC mund të karikoni në shtëpi ose në punë dhe të përdorni PowerPoint-in standard elektrik që është furnizimi me energji elektrike 240 volt / 15 amp.Në varësi të karikuesit në bord të EV do të përcaktohet shkalla e karikimit.Zakonisht është midis 2,5 kilovat (kW) deri në 7 ,5 kW?Prandaj, nëse një makinë elektrike është 2.5 kW, atëherë do t'ju kërkohet ta lini atë gjatë natës për t'u rimbushur plotësisht.Gjithashtu, portat e karikimit AC janë me kosto efektive dhe mund të bëhen nga çdo rrjet elektrik ndërsa mund të transmetohet në distanca të gjata.

Nga ana tjetër, karikimi DC do t'ju sigurojë të ngarkoni EV-në tuaj me një shpejtësi më të shpejtë, duke ju lejuar të keni më shumë fleksibilitet me kalimin e kohës.Për këtë qëllim, shumë vende publike që ofrojnë stacione karikimi të makinave elektrike po ofrojnë tani porte karikimi DC për EV.

Çfarë do të zgjedhim në Shtëpinë apo Stacionin Publik të Karikimit?

Shumica e makinave EV tani janë ndërtuar me një stacion karikimi të Nivelit 1, pra kanë një rrymë karikimi prej 12A 120V.Kjo lejon që makina të karikohet nga një prizë standarde shtëpiake.Por kjo preferohet të jetë e përshtatshme për ata që kanë një makinë hibride ose nuk udhëtojnë shumë.Në rast se udhëtoni shumë, atëherë është më mirë të instaloni një stacion karikimi EV që është i nivelit 2. Ky nivel do të thotë që ju mund ta karikoni EV-në tuaj për 10 orë që do të përshkojnë 100 milje ose më shumë sipas diapazonit të automjetit dhe Niveli 2 ka 16A 240V.Gjithashtu, të kesh një pikë karikimi AC në shtëpi do të thotë që mund të përdorësh sistemin ekzistues për të karikuar makinën pa pasur nevojë të bësh shumë përmirësime.Është gjithashtu më e ulët se karikimi DC.Prandaj në shtëpi zgjidhni një stacion karikimi AC, ndërsa në publik shkoni te portat e karikimit DC.

Në vende publike është më mirë të keni porte karikimi DC sepse DC siguron karikim të shpejtë të makinës elektrike.Me rritjen e EV në rrugë, portat e karikimit DC do të lejojnë më shumë makina të karikohen në stacionin e karikimit.

A përshtatet lidhësi i karikimit AC me hyrjen time të EV?

Për të përmbushur standardet globale të karikimit, karikuesit Delta AC vijnë me lloje të ndryshme lidhësish karikimi, duke përfshirë SAE J1772, IEC 62196-2 Type 2 dhe GB/T.Këto janë standarde globale të karikimit dhe do t'i përshtaten shumicës së EV që disponohen sot.

SAE J1772 është e zakonshme në Shtetet e Bashkuara dhe Japoni, ndërsa IEC 62196-2 Lloji 2 është i zakonshëm në Evropë dhe Azinë Juglindore.GB/T është standardi kombëtar i përdorur në Kinë.

A përshtatet lidhësi i karikimit DC me prizën e hyrjes së makinës time EV?

Karikuesit DC vijnë me lloje të ndryshme lidhësish karikimi për të përmbushur standardet globale të karikimit, duke përfshirë CCS1, CCS2, CHAdeMO dhe GB/T 20234.3.

CCS1 është i zakonshëm në Shtetet e Bashkuara dhe CCS2 është miratuar gjerësisht në Evropë dhe Azinë Juglindore.CHAdeMO përdoret nga prodhuesit japonezë të EV dhe GB/T është standardi kombëtar i përdorur në Kinë.

Cilin karikues EV duhet të zgjedh?

Kjo varet nga situata juaj.Karikuesit e shpejtë DC janë idealë për rastet kur ju duhet të rikarikoni shpejt EV-në tuaj, si p.sh. në një stacion karikimi në autostradë ndërqytetare ose në stacion pushimi.Një karikues AC është i përshtatshëm për vendet ku qëndroni më gjatë, si vendi i punës, qendrat tregtare, kinemaja dhe shtëpia.

Sa kohë duhet për të karikuar një automjet Elektrik?

Ekzistojnë tre lloje të opsioneve të karikimit:
• Karikimi në shtëpi - 6-8* orë.
• Karikimi publik - 2-6* orë.
• Karikimi i shpejtë kërkon vetëm 25* minuta për të arritur një karikim 80%.
Për shkak të llojeve të ndryshme dhe madhësive të baterive të makinave elektrike, këto kohë mund të ndryshojnë.

Ku është instaluar pika e karikimit në shtëpi?

Pika e karikimit në shtëpi është instaluar në një mur të jashtëm afër vendit ku parkoni makinën tuaj.Për shumicën e shtëpive kjo mund të instalohet lehtësisht.Megjithatë, nëse jetoni në apartament pa hapësirën tuaj të parkimit, ose në një shtëpi me tarracë me një shteg publik në derën tuaj të përparme, mund të jetë e vështirë të instaloni një pikë karikimi.

Lini Mesazhin tuaj:

Shkruani mesazhin tuaj këtu dhe na dërgoni