Rychlá odpověď:Kapalinou chlazené rychlé nabíjení je dominantním technologickým směrem pro nabíjení vysoce výkonných elektromobilů (480 kW a více) do roku 2031, protože vzduchové chlazení fyzicky nedokáže udržet trvalý proud 500 A–800 A přes nabíjecí kabely a napájecí moduly bez nepřijatelného nárůstu teploty, hmotnosti kabelu nebo degradace konektoru. Díky cirkulaci dielektrické chladicí kapaliny skrz utěsněné chladicí smyčky s krytím IP68 udržují kapalinou chlazené nabíječky nárůst teploty kabelu do 50 K, umožňují nabíjecí proudy přes 500 A, podporují platformy vozidel 800 V/1000 V a dosahují účinnosti přeměny nad 96,5 % – což snižuje celkové náklady na vlastnictví (TCO) o 15–25 % oproti ekvivalentním vzduchem chlazeným architekturám na dálnicích, odpočívadlech pro nákladní vozidla a v depech vozových parků.
Klíčové poznatky
- 500A je nová základní hodnota.Nabíječka s výkonem 480 kW a napětím 800 V vyžaduje 600 A trvalého stejnosměrného proudu; pouze kapalinou chlazené kabely s jmenovitým proudem 500 A–800 A jej dokáží dodat s kabelem, který řidič skutečně zvedne.
- Chlazení se přesouvá z modulu do okruhu.Průmysl se posouvá od modulů s ventilátorem a prachem k utěsněným, kapalinou chlazeným a izolovaným modulům se vzduchovody v krytí IP65 s životností chladicí kapaliny přes 25 000 hodin.
- Efektivita je skrytá páka návratnosti investic.Kapalinou chlazená stanice s účinností 96,5 % oproti vzduchem chlazené jednotce s účinností 91–93 % plýtvá o 3,5–5,5 procentního bodu méně energie jako teplem – což při využití 480 kW představuje hodnotu tisíců eur na lokalitu ročně.
- Standardy tento trend již zafixovaly.Norma IEC 61851-23:2023 nařizuje podporu platformy s napětím 1000 V+ a bezpečnostní požadavky na kapalinové chlazení dle normy IEC 62196-3:2022; normy ISO 15118 Plug & Charge a OCPP 2.0.1 jsou nyní základními požadavky pro komerční HPC.
- Pětiletý plán je 1 MW+.Konektory MCS (Megawatt Charging System) s jmenovitým proudem až 1 500 A a kapalinou chlazené stanice o výkonu 600 kW–1 MW pro elektromobily a autobusy definují další investiční cyklus.
- Kapalinové chlazení není volitelné při výkonu 480 kW a více.Při těchto úrovních výkonu, průměru kabelu, hmotnosti a tepelných limitech jsou vzduchem chlazené pistole nepraktické a nebezpečné pro každodenní komerční použití.
Hloubkový pohled: Proč kapalinové chlazení vítězí nad 480 kW
Fyzika: Proč se vzduchové chlazení porouchá při 500 A
Nabíjecí výkon je součinem napětí a proudu. Na bateriové platformě s napětím 800 V je zapotřebí 480 kW.600 A stejnosměrného proudu— a 600 kW vyžaduje 750 A. Jouleovo zahřívání v kabelu a konektoru se řídí I²R, takže zdvojnásobení proudu čtyřnásobně zvýší teplo generované v mědi kabelu.
Vzduchem chlazené stejnosměrné kabely s jmenovitým proudem 200–250 A používají k rozptýlení tepla nadměrně velké měděné průřezy a silnou izolaci. Při použití tohoto přístupu na 600 A vznikne kabel, který je:
- Extrémně těžký(30 kg+ na sestavu pistole), což způsobuje únavové selhání v bodě odlehčení tahu konektoru;
- Silný a tuhý, což činí ergonomii plug-in zařízení pro každodenní řidiče nepřijatelnou;
- Přehřívání pinu konektoru, což urychluje růst kontaktního odporu, vznik oblouku a předčasnou výměnu konektoru.
Kapalinové chlazení tento kompromis narušuje. Chladivo proudí kanály sousedícími s vodičem a odvádí teplo u zdroje. Výsledkem je kabel s jmenovitým proudem 500 A a zhrubapolovina průměru a třetina hmotnostihypotetického ekvivalentu chlazeného vzduchem, přičemž se nárůst teploty konektoru udržuje na kontrolovaném limitu.
Tepelný management kabelů a konektorů: chladicí smyčka 500 A–800 A
Kritickým subsystémem je kapalinová chladicí jednotka, která cirkuluje chladicí kapalinu skrz plnicí pistoli. Chladicí jednotka MIDA EV-HPC-PCU-01 – navržená proSystémy nabíjecích kabelů chlazených kapalinou 500 A— je reprezentativním návrhem a ilustruje výkonnostní limit, který by měli provozovatelé specifikovat:
| Parametr | Typické specifikace kapalinové chladicí jednotky (třída 500 A–800 A) |
|---|---|
| Podporovaný nabíjecí proud | 500 A – 800 A (až 1 000 A u špičkových variant) |
| Vyzařovací výkon | 3 000 W při průtoku chladicí kapaliny 4 l/min |
| Mezní hodnota nárůstu teploty kabelu | ≤ 50 K nad teplotou okolí (ΔTmax = 50 K) |
| Chladicí kapalina | Dielektrikum (např. dimethylsilikonový olej) |
| Jmenovité napětí | 12V stejnosměrného proudu |
| Ochrana | Utěsněná smyčka IP68 |
| Sdělení | MODBUS přes RS-485 |
| Hluk | ≤ 60 dB(A) |
| Životnost chladicí jednotky | 25 000 hodin |
| Hmotnost | ~7 kg |
Klíčové technické body, které by si kupující měli ověřit:
- Utěsněný dielektrický chladicí okruh (IP68).Chladicí kapalina se nikdy nedotýká elektroniky; okruh je uzavřený a pod tlakem, což eliminuje kontaminaci a náklady na doplňování.
- Aktivní tepelná rezerva.Jednotka musí udržet nárůst teploty kabelu na ≤50K i při50 °C okolní teploty– to je rozdíl mezi nabíječkou, která v letním španělském počasí udrží plný výstup 500 A, a nabíječkou, která sníží výkon o 30 %.
- Redundantní komunikace.Telemetrie založená na protokolu MODBUS umožňuje řídicí jednotce stanice preventivně snížit proud dříve, než dojde k překročení tepelných limitů, čímž chrání konektor i vstup vozidla.
Pro stanoviště s více vozidly nabízí MIDA takéSystémy kapalného chlazení s dvojitou pistolíkteré obsluhují dva vysoce výkonné kabely z jediné chladicí smyčky, čímž se snižuje počet komponent na jednotku.
Architektura výkonových modulů: kapalinou chlazené moduly a vzduchovody s izolací IP65
Nad 480 kW se hustota tepla uvnitř rozvaděče stává druhým tepelným úzkým hrdlem. Průmysl se sblížil se dvěma vysoce spolehlivými architekturami:
- Kapalinou chlazené výkonové moduly (40 kW–125 kW).Chladicí kapalina přímo chladí základní desky výkonových polovodičů. Tyto moduly běží chladněji a tiše, dosahují vyšší hustoty výkonu na rack a jsou vhodné pro skříně s výkonem 600 kW a více, kde je objem vzduchu fyzicky nedostatečný.
- Moduly vzduchovodů s izolací IP65.Tyto moduly, používané ve volně stojící stanicích s výkonem 60 kW–480 kW, nasávají chladicí vzduch utěsněným potrubím, které se nikdy nedotýká desky plošných spojů. Prach, solná mlha a vlhkost – hlavní nepříznivé faktory standardních ventilovaných modulů – se nikdy nedostanou k elektronice, což prodlužuje průměrnou dobu do poruchy na více než 500 000 hodin.
MIDA dokumentuje oba přístupy ve svýchchlazení výkonového moduluportfolia. Pro provozovatele je praktickým důsledkemnáklady na údržbuStandardní ventilované moduly v prašném nebo pobřežním prostředí obvykle selžou během 6–12 měsíců, zatímco moduly s izolovanými kanály a kapalinou chlazené moduly přežijí roky bez nutnosti servisního zásahu.
Karbid křemíku (SiC): polovodičový aktivátor
Kapalinové chlazení a SiC se vzájemně doplňují. SiC MOSFETy přepínají rychleji a vedou s nižšími ztrátami než křemíkové IGBT, což v první řadě snižuje tvorbu tepla – ale při výstupu 600 A a více je nutné aktivně řídit i zlepšené ztráty SiC. Kapalinou chlazené chladicí desky spojené přímo s SiC moduly poskytují účinnost přeměny přes 96,5 %, kterou provozovatelé nyní od HPC zařízení očekávají, a zároveň umožňují výrobu kompaktních skříní, které se hodí do odpočívadel na dálnicích a městských uzlů.
Systémová úroveň: co vlastně je kapalinou chlazená stanice o výkonu 480 kW–720 kW
Moderní kapalinou chlazená HPC stanice (např. MIDAKapalinou chlazená stejnosměrná nabíjecí stanice s výkonem 600 kW) integruje:
- Výstupní rozsah:200 V – 1000 V DC, pokrývající starší 400V vozové parky a platformy nové generace 800 V/1000 V;
- Více konektorů:CCS1, CCS2, CHAdeMO, GB/T (a varianty připravené pro NACS), nabíjení až 3 vozidel současně z jedné skříně;
- 500A kapalinou chlazené kabelyna vysoce výkonnou zbraň;
- OCPP 1.6J / 2.0.1pro otevřený roaming a inteligentní nabíjení a navícdynamické vyvažování zátěžechránit síťová připojení;
- ISO 15118 Zapojte a nabijtepro bezproblémové ověřování a na obousměrném hardwaru i přenos energie V2G/V2H;
- Provozní rozsah:Okolní teploty -30 °C až +70 °C, což umožňuje použití hardwaru od Sibiře až po Perský záliv.
Normy, které zavádějí povinné chlazení kapalinou (2024–2030)
| Norma | Co se změní pro HPC |
|---|---|
| ČSN EN 61851-23:2023 | Nařizuje podporu stejnosměrného výstupu 1000 V a více a vylepšené monitorování izolace; definuje bezpečnostní požadavky pro zařízení s vysokým výkonem (350 kW a více). |
| ČSN EN 62196-3:2022 | Řídí sestavy stejnosměrných konektorů a kabelů – včetně tepelného výkonu kapalinou chlazených konektorů – což je de facto specifikace pro pistole s proudem 500 A a více. |
| ČSN EN ISO 15118-2 / -20:2022 | Funkce Plug & Charge a obousměrný přenos energie (BPT); očekává se u veškerého nového hardwaru HPC. |
| SAE J3400 (NACS) | Severoamerická jednotná konektorová cesta; kapalinou chlazené kabely NACS (250 A–600 A+) jsou nyní základní produktové řady. |
| OCPP 2.0.1 | Kybernetická bezpečnost, inteligentní nabíjení a koordinace vozového parku – minimum pro interoperabilitu sítě CPO. |
Každý operátor, který si dnes zakoupí hardware s výkonem 480 kW a více a který jenespecifikace zařízení chlazeného kapalinou, které je v souladu s normou IEC 61851-23:2023, nakupuje uvízlá aktiva.
Návratnost investic / Celkové náklady: Obchodní argument pro kapalinové chlazení
Kapalinou chlazený hardware má oproti ekvivalentním konfiguracím s chlazením vzduchem o 10–20 % vyšší počáteční příplatek. Výpočet celkových nákladů na vlastnictví (TCO) ho stále zvýhodňuje ve všech scénářích s vysokým využitím. Dominují tři cenové faktory:
1. Energetická účinnost – opakující se náklady, které se hromadí
Rozdíly v účinnosti konverze nejsou kosmetické. Porovnejte kapalinou chlazenou stanici naÚčinnost 96,5 %s nízkou třídou vzduchem chlazené jednotky na91–93 %:
- Profil lokality: Stanice o výkonu 480 kW, v provozu 10 hodin denně při průměrném zatížení 60 % (průměrný odběr 288 kW) →≈1,05 GWh/rokdoručeno.
- Rozdíl v efektivitě: 96,5 % oproti 93 % →≈3,5 % propustnosti ztraceno jako teplo→ ≈36 800 kWh/rok se promrhá.
- Za 0,15 €/kWh, tedy≈5 500 EUR/rok na lokalituv úsporách nákladů na elektřinu, kterým lze předejít – před započítáním vyššího chladicího zatížení, dimenzování HVAC a poplatků za špičkovou spotřebu.
Během 5letého cyklu vybavení na 3–4 pracovištích tato jediná položka převyšuje celkovou cenovou prémii za hardware.
2. Provozuschopnost a údržba – skryté náklady spojené s prachem
- Standardní ventilované moduly: vnikání prachu/vlhkosti → typická doba selhání 6–12 měsíců v pobřežních nebo průmyslových lokalitách → náklady na expedici + výměnu modulu za každou událost.
- Moduly s izolačním vzduchovodem / kapalinou chlazené moduly s krytím IP65: MTTF > 500 000 hodin; uzavřené chladicí jednotky s jmenovitou životností 25 000 hodin.
- Kapalinou chlazené konektory: nižší teploty pinů → pomalejší růst kontaktního odporu → méně výměn kabelů/připojovacích pistolí (kabelová sestava 500A je významnou investiční položkou).
Realistický rozpočet na údržbu dálničního areálu se 6 děly chlazenými vzduchem je2–4× vyššínež u ekvivalentní instalace chlazené kapalinou, a to především proto, že ventilátory, filtry a ventilované moduly neustále selhávají.
3. Propustnost a tržby – případ na straně poptávky
Na dálnici nebo ve vozovém parku je čas příjmem:
- Kapalinou chlazená stanice o výkonu 480 kW s kabely 500 A udržuje špičkový proud procelýnabíjecí sezení; vzduchem chlazené stanice snižují výkon po 10–20 minutách, což v létě prodlužuje dobu nabíjení o 30–50 %.
- Vyšší trvalý výkon = kratší sezení =více sezení na stánek za den— největší páka, kterou CPO kontroluje, z hlediska příjmů.
- Jedna 480kW stanice nahrazuje 3–4 x 120kW stanice, což zajišťuje ekvivalentní denní energetický výkon, snižuje zastavěnou plochu, náklady na připojení k síti a kapitálové výdaje na staveništi.
Ilustrativní srovnání celkových nákladů na vlastnictví (TCO) za 5 let (dálniční provoz s 480 kW)
| Nákladová linie (5 let) | Vzduchem chlazený (4×120 kW) | Kapalinou chlazené (1×480 kW, 500 A kanóny) |
|---|---|---|
| Kapitálové výdaje na hardware | 90 000–110 000 € | 110 000–135 000 € |
| Energetické ztráty (5 let @ 0,15 €/kWh) | 32 000–38 000 € | 16 000–20 000 € |
| Údržba a výměna modulů (5 let) | 15 000–25 000 € | 4 000–8 000 € |
| Stánky / půdorys / připojení k síti | 4 stánky, větší půdorys, vyšší náklady na připojení | 1–2 stánky, menší půdorys |
| Počet sezení na stánek za den (typicky) | 8–10 | 14–18 |
| 5leté celkové náklady na vlastnictví (normalizované na stání) | 37 000–47 000 € | 23 000–30 000 € |
Závěr je konzistentní napříč geografickými oblastmi:Kapalinové chlazení snižuje pětileté celkové náklady na vlastnictví (TCO) zhruba o 20–35 %na úrovni komerčního využití a zároveň poskytovat zážitek z nabíjení, na který se řidiči skutečně čekají. Podrobnou referenci hardwaru naleznete v dokumentu MIDA.Rychlonabíjecí stanice DC 480 kWjako vstupní bod do řady kapalinou chlazených motorů.
Pětiletý výhled (2026–2031)
- Megawattové nabíjení pro náročné podmínky.Konektory MCS s jmenovitým proudem až 1 500 A a kapalinou chlazené stanice třídy 1 MW standardizují nabíjení u odstavných boxů pro nákladní vozidla; očekává se, že skříně s výkonem 600 kW–1 MW se do roku 2028 stanou normou pro dálnice v Evropě a Severní Americe.
- Konsolidace NACS se zrychluje.Severní Amerika se přiklání k normě SAE J3400; standardním exportním standardem se stávají vícestandardní kapalinou chlazené zbraně (CCS2 + NACS + GB/T).
- Platformy 1000V se stávají mainstreamem.S architekturou vozidel dle normy IEC 61851-23:2023 a napětím 800 V/1000 V budou nabíječky s výkonem pod 480 kW postupně ztrácet uplatnění ve flotilových tendrech.
- Chlazení se stává spravovaným digitálním aktivem.Telemetrie MODBUS/CAN v chladicích smyčkách dodává data do cloudové analýzy – prediktivní snižování výkonu, monitorování stavu chladicí kapaliny a plánování provozu a údržby nahrazují reaktivní servis.
- Sloučení BESS + kapalinou chlazeného HPC.Lokality s bateriovým vyrovnávacím zdrojem (solární + úložiště + 600kW HPC) snižují náklady na připojení k síti a poplatky za špičkovou spotřebu; kapalinou chlazené moduly tvoří tepelnou páteř, která umožňuje dodávku energie třídy 1 MW z malého přívodu do sítě.
Často kladené otázky
1. Co je kapalinou chlazená nabíječka pro elektromobily?Kapalinou chlazená nabíječka elektromobilů cirkuluje dielektrické chladivo utěsněnými smyčkami uvnitř napájecí skříně a sestavy nabíjecího kabelu/konektoru, čímž odvádí teplo. Na rozdíl od vzduchem chlazených jednotek, které foukají okolní (často prašný) vzduch přes elektroniku, kapalinou chlazené systémy udržují komponenty na nižších a stabilnějších teplotách, což umožňuje nepřetržitý proud přes 500 A a podporuje nabíjení s výkonem 480 kW–1 MW.
2. Proč potřebují nabíječky s výkonem 480 kW a více kapalinové chlazení?Při výkonu 480 kW na platformě 800 V dosahuje proud 600 A; při 600 kW dosahuje 750 A. Teplo v kabelech a konektorech se zvyšuje s druhou mocninou proudu (I²R). Chlazení vzduchem by vyžadovalo neprakticky silné a těžké kabely a způsobilo by přehřátí a snížení výkonu konektorů během několika minut. Kapalinové chlazení udržuje nárůst teploty kabelu do 50 K a po celou dobu trvání provozu zajišťuje plný výkon.
3. Jakou jmenovitou proudovou kapacitu mohou kapalinou chlazené nabíjecí kabely podporovat?Komerční kapalinou chlazené stejnosměrné kabely jsou dnes dimenzovány na 500 A–800 A (CCS2/GB/T), varianty NACS na 250 A–600 A a konektory MCS/CHAOJI až na 1 500 A pro megawattové nabíjení. Jmenovitý proud kabelu musí odpovídat výstupnímu napětí stanice: stanice s výkonem 480 kW a napětím 800 V vyžaduje kapalinou chlazenou pistoli s jmenovitým proudem alespoň 600 A.
4. O kolik účinnější je kapalinou chlazená nabíječka než vzduchem chlazená?Prémiové kapalinou chlazené stanice s izolovanými kanály dosahují účinnosti přeměny střídavého proudu na stejnosměrný proud ≥96,5 %, zatímco levné ventilované jednotky se obvykle pohybují kolem 91–93 %. Při výkonu 480 kW a 10 hodinách denního provozu tento rozdíl 3,5–5,5 bodu znamená plýtvání zhruba 36 000–58 000 kWh na lokalitu ročně – což jsou tisíce eur na nákladech na elektřinu, kterým by se dalo předejít.
5. Vyžadují kapalinou chlazené nabíječky více údržby?Ne – obvykle méně. Chladicí okruh je utěsněn (IP68), takže není třeba vyměňovat žádné filtry ani ventilátory. Chladicí jednotky jsou dimenzovány na ~25 000 hodin a napájecí moduly s izolovaným potrubím nebo kapalinou chlazené mají hodnoty MTBF výrazně vyšší než ventilované moduly, které v prašném nebo pobřežním prostředí obvykle selžou během 6–12 měsíců.
6. Vyplatí se kapalinové chlazení vyšší počáteční náklady?Ano, pro jakýkoli scénář komerčního využití. Prémie za hardware se obvykle vrátí během 12–24 měsíců díky vyšší účinnosti konverze, menšímu počtu výměn modulů/kabelů a o 30–50 % více relací na stání za den. Na základě 5letých celkových nákladů na vlastnictví (TCO) jsou kapalinou chlazené lokality s výkonem 480 kW zhruba o 20–35 % levnější na stání než ekvivalentní konfigurace s vzduchovým chlazením.
7. Jaké normy platí pro kapalinou chlazené rychlé nabíjení?Základní rámec tvoří normy IEC 61851-23:2023 (výstup 1000 V a více stejnosměrného proudu, monitorování izolace, bezpečnost při vysokých výkonech), IEC 62196-3:2022 (požadavky na kapalinou chlazené konektory a kabely), ISO 15118-2/-20:2022 (Plug & Charge, obousměrné napájení), SAE J3400 (NACS) a OCPP 1.6J/2.0.1 pro interoperabilitu sítí a inteligentního nabíjení. Kupující by měli všechny tyto normy vyžadovat u všech tendrů s výkonem 480 kW a více.
Společnost MIDA Power (Shanghai Mida EV Power Co., Ltd.) navrhuje a vyrábí kapalinou chlazené stejnosměrné rychlonabíjecí stanice od 480 kW do 720 kW, kapalinou chlazené kabelové systémy 500 A–800 A a napájecí moduly s izolovanými kanály pro dálniční, fleetové a megawattové nabíjecí aplikace. Pro podporu projektů OEM/ODM kontaktujte náš technický tým.
Čas zveřejnění: 14. srpna 2026
Přenosná nabíječka pro elektromobily
Domácí nástěnná krabice pro elektromobily
Nabíjecí stanice DC
Nabíjecí stanice BESS
V2G V2H V2V V2L
Nabíjecí modul pro elektromobily
Konektor pro nabíjení stejnosměrným proudem
Příslušenství pro elektromobily