banner_de_cabeceira

Carga rápida con refrixeración líquida: a próxima tendencia de 5 anos na carga de vehículos eléctricos

Resposta rápida:A carga rápida refrixerada por líquido é a dirección tecnolóxica dominante para a carga de vehículos eléctricos de alta potencia (480 kW e máis) ata 2031, porque a refrixeración por aire non pode fisicamente soportar unha corrente continua de 500 A a 800 A a través dos cables de carga e os módulos de alimentación sen un aumento de temperatura, peso do cable ou degradación do conector inaceptables. Ao circular refrixerante dieléctrico a través de circuítos de refrixeración selados con clasificación IP68, os cargadores refrixerados por líquido manteñen o aumento de temperatura do cable dentro dos 50 K, permiten correntes de carga de máis de 500 A, admiten plataformas de vehículos de 800 V/1000 V e ofrecen unha eficiencia de conversión superior ao 96,5 %, o que reduce o custo total de propiedade (TCO) entre un 15 e un 25 % en comparación coas arquitecturas equivalentes refrixeradas por aire en autoestradas, estacións de servizo e depósitos de frotas.


Conclusións clave

  • 500A é a nova liña base.Un cargador de 480 kW a 800 V require 600 A de corrente continua continua; só os cables refrixerados por líquido con unha capacidade nominal de 500 A a 800 A poden subministralo cun cable que o condutor poida levantar.
  • A refrigeración móvese do módulo ao bucle.A industria está a cambiar de módulos ventilados por ventilador e expostos ao po a módulos de condutos de aire selados, refrixerados por líquido e illados con grao IP65, cunha vida útil da unidade de refrixeración de máis de 25 000 horas.
  • A eficiencia é a panca oculta do retorno do investimento.Unha estación refrixerada por líquido cun 96,5 % de eficiencia, fronte a unha unidade refrixerada por aire cun 91–93 % de eficiencia, desperdicia entre 3,5 e 5,5 puntos porcentuais menos de enerxía en forma de calor, o que equivale a miles de euros por instalación ao ano cunha utilización de 480 kW.
  • Os estándares xa marcaron a tendencia.A norma IEC 61851-23:2023 esixe a compatibilidade con plataformas de máis de 1000 V e requisitos de seguridade de refrixeración líquida segundo a norma IEC 62196-3:2022; a norma ISO 15118 Plug & Charge e OCPP 2.0.1 son agora imprescindibles para a HPC comercial.
  • A folla de ruta a 5 anos é de 1 MW ou máis.Os conectores MCS (sistema de carga de megavatios) con potencias de ata 1500 A e as estacións de refrixeración líquida de 600 kW a 1 MW para camións e autobuses de vehículos eléctricos definen o seguinte ciclo de investimento.
  • A refrixeración líquida non é opcional a 480 kW ou máis.A estes niveis de potencia, o diámetro do cable, o peso e os límites térmicos fan que as pistolas refrixeradas por aire sexan pouco prácticas e inseguras para o uso comercial diario.

Análise detallada: por que a refrixeración líquida gaña por riba dos 480 kW

A física: por que a refrixeración por aire falla a 500 A

A potencia de carga é o produto da tensión e a corrente. Nunha plataforma de batería de 800 V, requírense 480 kW.600 A de corrente continua— e 600 kW requiren 750 A. O quecemento en Joules no cable e no conector segue o I²R, polo que duplicar a corrente cuadriplica a calor xerada no cobre do cable.

Os cables de CC refrixerados por aire con capacidades de 200–250 A empregan seccións transversais de cobre sobredimensionadas e illamento groso para distribuir esa calor. Ao escalar esa aproximación a 600 A, obtés un cable que é:

  • Extremadamente pesado(máis de 30 kg por conxunto de pistola), causando falla por fatiga no punto de alivio de tensión do conector;
  • Groso e ríxido, facendo que a ergonomía dos vehículos enchufables sexa inaceptable para os condutores cotiáns;
  • Funcionamento quente no pin do conector, acelerando o crecemento da resistencia de contacto, a formación de arcos eléctricos e a substitución prematura do conector.

A refrixeración líquida rompe esta desvantaxe. O refrixerante flúe a través de canles adxacentes ao condutor, extraendo calor na fonte. O resultado é un cable cunha clasificación de 500 A con aproximadamentea metade do diámetro e un terzo do pesodun hipotético equivalente refrixerado por aire, mantendo o aumento da temperatura do conector dentro dun límite controlado.

Xestión térmica de cables e conectores: o circuíto de refrixeración de 500 A a 800 A

O subsistema crítico é a unidade de refrixeración líquida que fai circular o refrixerante a través da pistola de carga. A unidade de refrixeración EV-HPC-PCU-01 de MIDA, deseñada paraSistemas de cables de carga de 500 A con refrixeración líquida— é un deseño representativo e ilustra a envoltura de rendemento que os operadores deben especificar:

Parámetro Especificación típica da unidade de refrixeración líquida (clase de 500 A a 800 A)
Corrente de carga compatible 500A – 800A (ata 1.000A en variantes de gama alta)
potencia de radiación 3.000 W a un fluxo de refrixerante de 4 L/min
Límite de aumento da temperatura do cable ≤ 50K por riba da temperatura ambiente (ΔTmax = 50K)
Refrixerante Dieléctrico (por exemplo, aceite de dimetilsilicona)
Tensión nominal 12 V CC
Protección Bucle selado IP68
Comunicación MODBUS sobre RS-485
Ruído ≤ 60 dB(A)
Vida útil da unidade de refrixeración 25.000 horas
Peso ~7 kg

Puntos clave de enxeñaría que os compradores deben verificar:

  1. Circuito de refrixeración dieléctrica selado (IP68).O refrixerante nunca toca os compoñentes electrónicos; o circuíto está pechado e presurizado, o que elimina a contaminación e os custos de recarga.
  2. Altura térmica activa.A unidade debe manter o aumento da temperatura do cable a ≤50 K mesmo a50 °C de temperatura ambiente— esta é a diferenza entre un cargador que mantén unha saída completa de 500 A nun verán español e un que reduce a potencia nun 30 %.
  3. Comunicación redundante.A telemetría baseada en MODBUS permite que o controlador da estación reduza a corrente de forma preventiva antes de que se superen os límites térmicos, protexendo tanto o conector como a entrada do vehículo.

Para sitios con varios vehículos, MIDA tamén ofrecesistemas de refrixeración líquida de dobre pistolaque alimentan dous cables de alta potencia desde un único circuíto de refrixeración, o que reduce o número de compoñentes por instalación.

Arquitectura do módulo de potencia: módulos refrixerados por líquido e condutos de aire illados IP65

Por riba dos 480 kW, a densidade de calor dentro do armario eléctrico convértese no segundo obstáculo térmico. A industria converxeu en dúas arquitecturas de alta fiabilidade:

  • Módulos de potencia refrixerados por líquido (40 kW–125 kW).O refrixerante arrefría directamente as placas base dos semicondutores de potencia. Estes módulos funcionan de forma máis fría e silenciosa, conseguen unha maior densidade de potencia por rack e son os preferidos para armarios de máis de 600 kW onde o volume de aire é fisicamente insuficiente.
  • Módulos de condutos de aire illados IP65.Usados ​​en estacións de chan de 60 kW a 480 kW, estes módulos aspiran o aire de refrixeración a través dun conduto selado que nunca toca a placa de circuíto impreso. O po, a néboa salina e a humidade (os principais factores causantes dos módulos ventilados estándar) nunca chegan á electrónica, o que prolonga o tempo medio de fallo máis alá das 500 000 horas.

MIDA documenta ambas as abordaxes nos seusrefrixeración do módulo de potenciacarteira. Para os operadores, a consecuencia práctica écusto de mantementoOs módulos ventilados estándar en ambientes poeirentos ou costeiros adoitan fallar nuns 6 a 12 meses, mentres que os módulos de condutos illados e os de refrixeración líquida sobreviven anos sen necesidade de envío de servizo.

Carburo de silicio (SiC): o facilitador de semicondutores

A refrixeración líquida e o SiC son complementarios. Os MOSFET de SiC conmutan máis rápido e conducen con menos perdas que os IGBT de silicio, o que reduce a xeración de calor en primeiro lugar, pero cunha saída de máis de 600 A, mesmo as perdas melloradas do SiC deben xestionarse activamente. As placas frías refrixeradas por líquido unidas directamente aos módulos de SiC ofrecen a eficiencia de conversión de máis do 96,5 % que os operadores esperan agora dos equipos HPC, ao tempo que permiten os armarios compactos que se adaptan ás áreas de servizo das autoestradas e aos centros urbanos.

Nivel de sistema: que é en realidade unha estación de refrixeración líquida de 480 kW a 720 kW

Unha estación HPC moderna arrefriada por líquido (por exemplo, a de MIDA)Estación de carga CC de 600 kW con refrixeración líquida) integra:

  • Rango de saída:200 V – 1000 V CC, que abrangue frotas antigas de 400 V e plataformas de 800 V/1000 V de próxima xeración;
  • Conectores múltiples:CCS1, CCS2, CHAdeMO, GB/T (e variantes compatibles con NACS), cargando ata 3 vehículos simultaneamente desde un armario;
  • Cables de 500 A con refrixeración líquidapor arma de alta potencia;
  • OCPP 1.6J / 2.0.1para roaming aberto e carga intelixente, ademais debalanceamento dinámico de cargapara protexer as conexións á rede;
  • ISO 15118 Conectar e cargarpara unha autenticación sen fisuras e, en hardware bidireccional, transferencia de enerxía V2G/V2H;
  • Envolvente operativa:De −30 °C a +70 °C de temperatura ambiente, o que fai que o hardware sexa viable desde Siberia ata o Golfo.

Normas que fan obrigatoria a refrixeración líquida (2024–2030)

Estándar O que cambia para HPC
IEC 61851-23:2023 Exixe soporte de saída de máis de 1000 V CC e monitorización mellorada do illamento; define os requisitos de seguridade para equipos de alta potencia (máis de 350 kW).
IEC 62196-3:2022 Regula os conxuntos de conectores e cables de CC, incluído o rendemento térmico do conector refrixerado por líquido, a especificación de facto para pistolas de máis de 500 A.
ISO 15118-2 / -20:2022 Conectar e cargar e transferencia de enerxía bidireccional (BPT); espérase en todo o novo hardware HPC.
SAE J3400 (NACS) A ruta de conectores unificada de América do Norte; Os cables NACS refrixerados por líquido (250 A–600 A+) son agora liñas de produtos principais.
OCPP 2.0.1 Ciberseguridade, carga intelixente e coordinación de frotas: o mínimo para a interoperabilidade da rede CPO.

Calquera operador que compre hoxe hardware de máis de 480 kW que sexanonOs equipos refrixerados por líquido que cumpren coa norma IEC 61851-23:2023 están a mercar activos varados.


ROI/COT: o caso de negocio para a refrixeración líquida

O hardware refrixerado por líquido ten unha prima inicial do 10 ao 20 % sobre as configuracións equivalentes refrixeradas por aire. Os cálculos do custo total de propiedade (TCO) aínda o favorecen en todos os escenarios de alta utilización. Tres factores dominan o custo:

1. Eficiencia enerxética: o custo recorrente que se agrava

As diferenzas de eficiencia de conversión non son estéticas. Compare unha estación refrixerada por líquido en96,5 % de eficienciacunha unidade refrixerada por aire de gama baixa en91–93%:

  • Perfil do sitio: estación de 480 kW, funcionando 10 horas/día a unha carga media do 60 % (consumo medio de 288 kW) →≈1,05 GWh/anoentregado.
  • Brecha de eficiencia: 96,5 % fronte a 93 % →≈3,5 % do rendemento perdido en forma de calor→ ≈36.800 kWh/ano desperdiciados.
  • A 0,15 €/kWh, é dicir≈5.500 €/ano por emprazamentono gasto de electricidade evitable, antes de ter en conta a maior carga de refrixeración, o dimensionamento do sistema de climatización e os cargos por demanda máxima.

Durante un ciclo de equipamento de 5 anos en 3 ou 4 instalacións, esta única partida supera a prima de prezo total do hardware.

2. Tempo de funcionamento e mantemento: o custo oculto do po

  • Módulos ventilados estándar: entrada de po/humidade → xanela de fallo típica de 6 a 12 meses en sitios costeiros ou industriais → custos de envío + cambio de módulos por evento.
  • Módulos illados de condutos de aire/refrixeración líquida IP65: MTTF > 500.000 horas; unidades de refrixeración seladas cunha duración nominal de 25.000 horas.
  • Conectores refrixerados por líquido: temperaturas de pines máis baixas → crecemento máis lento da resistencia de contacto → menos substitucións de cables/pistolas (un conxunto de cables de 500 A é un elemento de capital importante).

Un orzamento de mantemento realista para unha autoestrada refrixerada por aire con 6 canóns é2–4× máis altoque para a instalación equivalente de refrixeración líquida, principalmente porque os ventiladores, os filtros e os módulos ventilados fallan continuamente.

3. Produción e ingresos: o caso da demanda

Nunha autoestrada ou nunha localización de frota, o tempo son ingresos:

  • Unha estación de refrixeración líquida de 480 kW con cables de 500 A mantén a corrente máxima para oenteirosesión de carga; as estacións refrixeradas por aire reducen a potencia despois de 10–20 minutos, o que prolonga os tempos de sesión entre un 30 e un 50 % no verán.
  • Maior potencia sostida = sesións máis curtas =máis sesións por posto ao día— a maior panca de ingresos que controla un CPO.
  • Unha instalación de 480 kW substitúe de 3 a 4 instalacións de 120 kW para un rendemento enerxético diario equivalente, reducindo a pegada, o custo de conexión á rede e o gasto de capital no sitio.

Comparación ilustrativa do TCO a 5 anos (sitio de autoestrada de 480 kW)

Liña de custos (5 anos) Refrigerado por aire (4×120 kW) Refrixerado por líquido (1 × 480 kW, canóns de 500 A)
Inversión en hardware 90.000–110.000 € 110.000–135.000 €
Perdas de enerxía (5 anos a 0,15 €/kWh) 32.000–38.000 € 16.000–20.000 €
Mantemento e cambios de módulos (5 anos) 15.000–25.000 € 4.000–8.000 €
Postos / pegada / conexión á rede 4 postos, maior superficie, maior custo de conexión 1–2 postos, pegada máis pequena
Sesións por posto por día (típicas) 8–10 14–18
TCO a 5 anos (normalizado por posto) 37.000–47.000 € 23.000–30.000 €

A conclusión é consistente en todas as xeografías:A refrixeración líquida reduce o TCO a 5 anos aproximadamente entre un 20 e un 35 %a niveis de utilización comerciais, ao mesmo tempo que ofrece a experiencia de carga que os condutores realmente buscan. Para obter unha referencia detallada do hardware, consulte a información de MIDAEstación de carga rápida de CC de 480 kWcomo punto de entrada á gama de refrixeración líquida.


Perspectiva a 5 anos (2026–2031)

  1. A carga de megavatios chega para servizos pesados.Os conectores MCS con capacidades de ata 1500 A e as estacións de refrixeración líquida de 1 MW estandarizarán a carga nas paradas de camións; espérase que os armarios de 600 kW a 1 MW se convertan na norma nas autoestradas de Europa e América do Norte para 2028.
  2. A consolidación da NACS acelérase.América do Norte converxe na SAE J3400; as pistolas multiestándar refrixeradas por líquido (CCS2 + NACS + GB/T) convértense na exportación por defecto.
  3. As plataformas de 1000 V convértense en algo común.Coa norma IEC 61851-23:2023 e as arquitecturas de vehículos de 800 V/1000 V, os cargadores de menos de 480 kW perderán progresivamente as súas ofertas de frota.
  4. A refrixeración convértese nun activo dixital xestionado.A telemetría MODBUS/CAN nos bucles de refrixeración alimenta a análise na nube: a redución preditiva, a monitorización do estado do refrixerante e a programación de operación e mantemento substitúen o servizo reactivo.
  5. Fusión de BESS + HPC refrixerado por líquido.As instalacións con baterías intermedias (solar + almacenamento + HPC de 600 kW) reducen os custos de conexión á rede e os cargos por demanda máxima; os módulos refrixerados por líquido son a columna vertebral térmica que fai posible a subministración de enerxía de clase 1 MW desde unha pequena alimentación á rede.

Preguntas frecuentes

1. Que é un cargador de vehículos eléctricos con refrixeración líquida?Un cargador de vehículos eléctricos refrixerado por líquido fai circular refrixerante dieléctrico a través de circuítos selados dentro do armario de alimentación e do conxunto de cable/conector de carga para eliminar a calor. A diferenza das unidades refrixeradas por aire que sopran aire ambiente (a miúdo poeirento) sobre os compoñentes electrónicos, os sistemas refrixerados por líquido manteñen os compoñentes a temperaturas máis baixas e estables, o que permite unha corrente continua de máis de 500 A e admite cargas de 480 kW a 1 MW.

2. Por que precisan refrixeración líquida os cargadores de máis de 480 kW?A 480 kW nunha plataforma de 800 V, a corrente alcanza os 600 A; a 600 kW chega aos 750 A. A calor nos cables e conectores aumenta co cadrado da corrente (I²R). A refrixeración por aire requiriría cables pouco grosos e pesados, o que provocaría un sobrequecemento e unha redución da potencia dos conectores en cuestión de minutos. A refrixeración líquida mantén o aumento da temperatura dos cables dentro dos 50 K e mantén a potencia máxima durante toda a sesión.

3. Que clasificación de corrente poden soportar os cables de carga refrixerados por líquido?Os cables de CC comerciais refrixerados por líquido actuais teñen unha capacidade nominal de 500 A a 800 A (CCS2/GB/T), con variantes NACS de 250 A a 600 A e conectores MCS/CHAOJI de ata 1500 A para carga de megavatios. A capacidade nominal do cable debe coincidir coa tensión de saída da estación: unha estación de 480 kW a 800 V require unha pistola refrixerada por líquido cunha capacidade nominal de polo menos 600 A.

4. Canto máis eficiente é un cargador refrixerado por líquido que un refrixerado por aire?As estacións de alta calidade refrixeradas por líquido e con condutos illados alcanzan unha eficiencia de conversión de CA a CC ≥96,5 %, mentres que as unidades ventiladas de gama baixa adoitan situarse no 91–93 %. Con 480 kW e 10 horas de funcionamento diario, esa brecha de 3,5 a 5,5 puntos desperdicia aproximadamente entre 36 000 e 58 000 kWh por instalación ao ano, o que supón miles de euros en custos electricidade evitables.

5. Os cargadores con refrixeración líquida precisan máis mantemento?Non, normalmente menos. O circuíto de refrixeración está selado (IP68), polo que non hai filtros nin ventiladores que substituír. As unidades de refrixeración teñen unha duración nominal de ~25 000 horas, e os módulos de alimentación de condutos illados ou refrixerados por líquido teñen cifras de MTBF moi superiores ás dos módulos ventilados, que normalmente fallan nuns 6-12 meses en ambientes poeirentos ou costeiros.

6. Paga a pena o maior custo inicial da refrixeración líquida?Si, para calquera escenario de utilización comercial. A prima por hardware recupérase normalmente nun prazo de 12 a 24 meses grazas a unha maior eficiencia de conversión, menos substitucións de módulos/cables e entre un 30 e un 50 % máis de sesións por instalación ao día. Cunha base de TCO de 5 anos, as instalacións de 480 kW refrixeradas por líquido son aproximadamente entre un 20 e un 35 % máis baratas por instalación que as configuracións equivalentes refrixeradas por aire.

7. Que normas se aplican á carga rápida con refrixeración líquida?O marco básico é a norma IEC 61851-23:2023 (saída de máis de 1000 V CC, monitorización do illamento, seguridade de alta potencia), a norma IEC 62196-3:2022 (requisitos para conectores e cables refrixerados por líquido), a norma ISO 15118-2/-20:2022 (conectar e cargar, alimentación bidireccional), a norma SAE J3400 (NACS) e a norma OCPP 1.6J/2.0.1 para a interoperabilidade de redes e carga intelixente. Os compradores deberían esixir todos estes requisitos en calquera licitación de máis de 480 kW.


MIDA Power (Shanghai Mida EV Power Co., Ltd.) deseña e fabrica estacións de carga rápida de CC refrixeradas por líquido de 480 kW a 720 kW, sistemas de cables refrixerados por líquido de 500 A a 800 A e módulos de alimentación de condutos illados para aplicacións de carga en autoestradas, frotas e megavatios. Póñase en contacto co noso equipo de enxeñería para obter asistencia en proxectos OEM/ODM.


Data de publicación: 14 de agosto de 2026

Deixa a túa mensaxe:

Escribe aquí a túa mensaxe e envíanosla