kop_banner

Snelladen met vloeistofkoeling: de trend voor de komende 5 jaar in het opladen van elektrische voertuigen

Snel antwoord:Vloeistofgekoeld snelladen is de dominante technologische richting voor het opladen van elektrische voertuigen met een hoog vermogen (480 kW en hoger) tot 2031. Luchtkoeling kan namelijk fysiek geen continue stroom van 500-800 A door laadkabels en voedingsmodules leiden zonder onaanvaardbare temperatuurstijging, kabelgewicht of degradatie van de connectoren. Door diëlektrische koelvloeistof te circuleren in afgesloten, IP68-gecertificeerde koelcircuits, houden vloeistofgekoelde laders de kabeltemperatuur binnen 50 K, maken ze laadstromen van 500 A en hoger mogelijk, ondersteunen ze 800V/1000V-voertuigplatformen en leveren ze een conversie-efficiëntie van meer dan 96,5%. Dit resulteert in een verlaging van de totale eigendomskosten (TCO) met 15-25% ten opzichte van vergelijkbare luchtgekoelde systemen op snelwegen, truckstops en wagenparken.


Belangrijkste conclusies

  • 500A is de nieuwe basislijn.Een 480 kW-lader bij 800 V vereist een continue gelijkstroom van 600 A; alleen vloeistofgekoelde kabels met een nominale stroomsterkte van 500 A tot 800 A kunnen dit leveren met een kabel die de bestuurder daadwerkelijk kan optillen.
  • De koeling verplaatst zich van de module naar het circuit.De industrie stapt over van ventilatorgeventileerde, aan stof blootgestelde modules naar afgesloten, vloeistofgekoelde en IP65-geïsoleerde luchtkanalenmodules met een koelunitlevensduur van meer dan 25.000 uur.
  • Efficiëntie is de verborgen sleutel tot een hoog rendement op investering (ROI).Een vloeistofgekoelde installatie met een rendement van 96,5% verspilt 3,5 tot 5,5 procentpunten minder energie als warmte dan een luchtgekoelde installatie met een rendement van 91-93%. Dit scheelt duizenden euro's per locatie per jaar bij een benutting van 480 kW.
  • De normen hebben deze trend al vastgelegd.IEC 61851-23:2023 schrijft platformondersteuning van 1000V+ en veiligheidseisen voor vloeistofkoeling voor volgens IEC 62196-3:2022; ISO 15118 Plug & Charge en OCPP 2.0.1 zijn nu standaardvereisten voor commerciële HPC.
  • De routekaart voor de komende 5 jaar is 1 MW+.MCS-connectoren (Megawatt Charging System) met een vermogen tot 1500A en vloeistofgekoelde laadstations van 600 kW tot 1 MW voor elektrische vrachtwagens en bussen bepalen de volgende investeringscyclus.
  • Vloeistofkoeling is bij vermogens van 480 kW en hoger niet optioneel.Bij deze vermogensniveaus maken de kabeldiameter, het gewicht en de thermische limieten luchtgekoelde laspistolen onpraktisch en onveilig voor dagelijks commercieel gebruik.

Diepgaande analyse: Waarom vloeistofkoeling de beste keuze is boven de 480 kW

De natuurkunde: waarom luchtkoeling het begeeft bij 500A

Het laadvermogen is het product van spanning en stroomsterkte. Op een 800V-batterijplatform vereist 480 kW600A gelijkstroom— en 600 kW vereist 750 A. De Joule-verwarming in de kabel en connector volgt de I²R-wet, dus een verdubbeling van de stroomsterkte verviervoudigt de warmte die in het koper van de kabel wordt gegenereerd.

Luchtgekoelde DC-kabels met een nominale stroomsterkte van 200-250A gebruiken extra grote koperdraden en dikke isolatie om de warmte af te voeren. Door deze aanpak toe te passen op 600A ontstaat een kabel die:

  • Extreem zwaar(meer dan 30 kg per pistoolassemblage), wat leidt tot vermoeidheidsbreuk op het punt waar de trekontlasting van de connector plaatsvindt;
  • Dik en stijfwaardoor de ergonomie van plug-ins onacceptabel is voor dagelijks gebruik;
  • De connectorpen wordt heet.waardoor de contactweerstand sneller toeneemt, vonkvorming optreedt en connectoren voortijdig vervangen moeten worden.

Vloeistofkoeling doorbreekt deze afweging. Koelvloeistof stroomt door kanalen naast de geleider en onttrekt warmte direct bij de bron. Het resultaat is een kabel met een nominale stroomsterkte van 500 A en een stroomsterkte van ongeveer 500 A.de helft van de diameter en een derde van het gewichtvan een hypothetisch luchtgekoeld equivalent, terwijl de temperatuurstijging van de connector binnen gecontroleerde grenzen wordt gehouden.

Thermisch beheer van kabels en connectoren: de 500A–800A koellus.

Het cruciale subsysteem is de vloeistofkoeleenheid die koelvloeistof door het laadpistool circuleert. De EV-HPC-PCU-01 koeleenheid van MIDA is ontworpen voor500A vloeistofgekoelde laadkabelsystemen— is een representatief ontwerp en illustreert de prestatie-eisen die operators moeten specificeren:

Parameter Typische specificaties voor vloeistofkoelunits (klasse 500A–800A)
Laadstroom ondersteund 500A – 800A (tot 1000A in de topuitvoeringen)
Stralingskracht 3000W bij een koelvloeistofdebiet van 4 l/min
Temperatuurstijgingslimiet van de kabel ≤ 50K boven de omgevingstemperatuur (ΔTmax = 50K)
Koelmiddel Diëlektrisch materiaal (bijv. dimethylsiliconenolie)
Nominale spanning 12V DC
Bescherming IP68 afgedichte lus
Mededeling MODBUS via RS-485
Lawaai ≤ 60 dB(A)
Levensduur van de koelvloeistofunit 25.000 uur
Gewicht ~7 kg

Belangrijke technische aspecten die kopers moeten controleren:

  1. Afgedichte diëlektrische koelvloeistoflus (IP68).De koelvloeistof komt nooit in contact met de elektronica; het circuit is gesloten en onder druk, waardoor vervuiling en bijvulkosten worden voorkomen.
  2. Actieve thermische buffercapaciteit.De unit moet de temperatuurstijging van de kabel beperken tot ≤50K, zelfs bijOmgevingstemperatuur: 50 °C— Dit is het verschil tussen een lader die in een Spaanse zomer constant 500A levert en een lader die 30% minder vermogen levert.
  3. Overbodige communicatie.Dankzij MODBUS-gebaseerde telemetrie kan de stationscontroller de stroomsterkte preventief verlagen voordat de thermische limieten worden overschreden, waardoor zowel de connector als de voertuiginlaat worden beschermd.

Voor locaties met meerdere voertuigen biedt MIDA ook het volgende aan:dubbele vloeistofkoelsystemendie twee krachtige kabels voeden vanuit één enkele koellus, waardoor het aantal componenten per standplaats wordt verminderd.

Architectuur van de vermogensmodule: vloeistofgekoelde modules en IP65-geïsoleerde luchtkanalen.

Boven de 480 kW wordt de warmtedichtheid in de voedingskast het tweede thermische knelpunt. De industrie is tot twee uiterst betrouwbare architecturen gekomen:

  • Vloeistofgekoelde vermogensmodules (40 kW–125 kW).De koelvloeistof koelt de basisplaten van de vermogenshalfgeleiders direct. Deze modules werken koeler en stiller, bereiken een hogere vermogensdichtheid per rack en worden bij voorkeur gebruikt in racks van 600 kW en hoger, waar de beschikbare luchtruimte fysiek ontoereikend is.
  • IP65 geïsoleerde luchtkanalen.Deze modules, die worden gebruikt in staande stations van 60 kW tot 480 kW, zuigen koellucht aan via een afgesloten kanaal dat nooit in contact komt met de printplaat. Stof, zoutnevel en vocht – de belangrijkste oorzaken van defecten aan standaard geventileerde modules – bereiken de elektronica nooit, waardoor de gemiddelde levensduur tot meer dan 500.000 uur wordt verlengd.

MIDA documenteert beide benaderingen in zijn geheel.Koeling van de voedingsmoduleportfolio. Voor exploitanten is het praktische gevolg hiervanonderhoudskostenStandaard geventileerde modules in stoffige of kustgebieden gaan doorgaans binnen 6-12 maanden kapot, terwijl modules met geïsoleerde kanalen en vloeistofkoeling jarenlang meegaan zonder dat er een servicebezoek nodig is.

Siliciumcarbide (SiC): de sleutel tot de halfgeleiderindustrie

Vloeistofkoeling en SiC vullen elkaar perfect aan. SiC MOSFETs schakelen sneller en geleiden met minder verliezen dan silicium IGBTs, wat de warmteontwikkeling in eerste instantie vermindert. Maar bij een uitgangsstroom van meer dan 600 A moeten zelfs de verbeterde verliezen van SiC actief worden beheerd. Vloeistofgekoelde koelplaten die direct op SiC-modules zijn bevestigd, leveren het conversierendement van meer dan 96,5% dat operators tegenwoordig van HPC-apparatuur verwachten, en maken tegelijkertijd compacte kasten mogelijk die geschikt zijn voor wegrestaurants en stedelijke knooppunten.

Systeemniveau: wat een vloeistofgekoelde centrale van 480 kW tot 720 kW in de praktijk is

Een modern vloeistofgekoeld HPC-station (bijvoorbeeld dat van MIDA)600 kW vloeistofgekoeld DC-laadstation) integreert:

  • Uitgangsbereik:200V – 1000V DC, geschikt voor bestaande 400V-systemen en de volgende generatie 800V/1000V-platforms;
  • Meerdere connectoren:CCS1, CCS2, CHAdeMO, GB/T (en NACS-compatibele varianten), waarmee tot 3 voertuigen tegelijk vanuit één kast kunnen worden opgeladen;
  • 500A vloeistofgekoelde kabelsper krachtig wapen;
  • OCPP 1.6J / 2.0.1voor open roaming en slim opladen, plusdynamische taakverdelingom netverbindingen te beschermen;
  • ISO 15118 Plug & Chargevoor naadloze authenticatie en, op hardware die bidirectionele communicatie ondersteunt, V2G/V2H-stroomoverdracht;
  • Werkingsbereik:De omgevingstemperatuur varieert van -30°C tot +70°C, waardoor de hardware bruikbaar is van Siberië tot de Golfregio.

Normen die vloeistofkoeling verplicht stellen (2024-2030)

Standaard Wat dit verandert voor HPC
IEC 61851-23:2023 Vereist ondersteuning voor gelijkstroomuitgangen van 1000V of meer en verbeterde isolatiebewaking; definieert veiligheidseisen voor apparatuur met een hoog vermogen (350 kW of meer).
IEC 62196-3:2022 Regelt de eisen aan DC-connectoren en kabelassemblages, inclusief de thermische prestaties van vloeistofgekoelde connectoren, en is de de facto specificatie voor laspistolen van 500A en hoger.
ISO 15118-2 / -20:2022 Plug & Charge en bidirectionele stroomoverdracht (BPT); verwacht op alle nieuwe HPC-hardware.
SAE J3400 (NACS) Het uniforme connectorsegment van Noord-Amerika; NACS vloeistofgekoelde kabels (250A–600A+) zijn nu kernproductlijnen.
OCPP 2.0.1 Cyberbeveiliging, slim opladen en vlootcoördinatie: het minimum voor interoperabiliteit binnen het CPO-netwerk.

Elke operator die vandaag de dag hardware van 480 kW of meer aanschaft, dienietHet specificeren van IEC 61851-23:2023-conforme, vloeistofgekoelde apparatuur betekent het kopen van gestrande activa.


ROI / TCO: De businesscase voor vloeistofkoeling

Hardware met vloeistofkoeling heeft een aanschafprijs die 10-20% hoger ligt dan die van vergelijkbare luchtgekoelde configuraties. De totale eigendomskosten (TCO) blijven echter in het voordeel van vloeistofkoeling bij intensief gebruik. Drie kostenfactoren spelen hierbij een dominante rol:

1. Energie-efficiëntie — de terugkerende kosten die zich opstapelen.

De verschillen in conversie-efficiëntie zijn niet louter cosmetisch. Vergelijk bijvoorbeeld een vloeistofgekoelde installatie met...96,5% efficiëntiemet een luchtgekoelde unit uit het lagere segment bij91–93%:

  • Locatieprofiel: 480 kW centrale, 10 uur per dag in bedrijf met een gemiddelde belasting van 60% (gemiddeld 288 kW verbruik) →≈1,05 GWh/jaarafgeleverd.
  • Efficiëntieverschil: 96,5% versus 93% →Ongeveer 3,5% van de doorvoer gaat verloren als warmte.→ Ongeveer 36.800 kWh per jaar wordt verspild.
  • Bij €0,15/kWh is dat≈€5.500/jaar per locatiein vermijdbare elektriciteitskosten — nog voordat rekening wordt gehouden met een hogere koelbelasting, de dimensionering van de HVAC-installatie en piekbelastingtarieven.

Gedurende een periode van 5 jaar, verdeeld over 3-4 locaties, overstijgt deze ene kostenpost de totale meerprijs voor de hardware.

2. Bedrijfstijd en onderhoud — de verborgen kosten van stof

  • Standaard geventileerde modules: stof-/vochtindringing → typische uitvalperiode 6-12 maanden op locaties aan de kust of in industriële gebieden → kosten voor verzending en modulevervanging per storing.
  • IP65 geïsoleerde luchtkanalen/vloeistofgekoelde modules: MTTF > 500.000 uur; afgedichte koelunits met een levensduur van 25.000 uur.
  • Vloeistofgekoelde connectoren: lagere pintemperaturen → langzamere toename van de contactweerstand → minder kabel-/pistoolvervangingen (een 500A-kabelassemblage is een aanzienlijke investering).

Een realistisch onderhoudsbudget voor een luchtgekoelde schietbaan met 6 kanonnen is2–4 keer hogerdan bij een vergelijkbare vloeistofgekoelde installatie, voornamelijk omdat ventilatoren, filters en ventilatiemodules continu defect raken.

3. Doorvoer en omzet — het vraaggestuurde scenario

Op een snelweg- of wagenparklocatie is tijd geld:

  • Een vloeistofgekoeld station van 480 kW met kabels van 500 A houdt de piekstroom gedurende degeheellaadsessie; luchtgekoelde laadstations verliezen na 10-20 minuten hun vermogen, waardoor de laadsessieduur in de zomer met 30-50% wordt verlengd.
  • Hoger aanhoudend vermogen = kortere sessies =meer sessies per stand per dag— de belangrijkste inkomstenbron waarover een CPO beschikt.
  • Eén 480 kW-aansluiting vervangt 3-4 x 120 kW-aansluitingen voor een gelijkwaardige dagelijkse energiedoorvoer, waardoor de benodigde ruimte, de aansluitkosten op het elektriciteitsnet en de investeringskosten op locatie worden verlaagd.

Illustratieve vergelijking van de totale eigendomskosten (TCO) over 5 jaar (480 kW locatie langs de snelweg)

Kostenlijn (5 jaar) Luchtgekoeld (4×120kW) Vloeistofgekoeld (1×480kW, 500A pistolen)
Hardware CAPEX €90.000–110.000 €110.000–135.000
Energieverliezen (5 jaar @ €0,15/kWh) €32.000–38.000 €16.000–20.000
Onderhoud en modulevervanging (5 jaar) €15.000–25.000 €4.000–8.000
Stands / oppervlakte / netaansluiting 4 standplaatsen, grotere oppervlakte, hogere aansluitkosten 1-2 kraampjes, kleinere oppervlakte
Aantal sessies per stal per dag (gemiddeld) 8–10 14–18
Totale eigendomskosten over 5 jaar (genormaliseerd per standplaats) €37.000–47.000 €23.000–30.000

De conclusie is consistent in alle geografische gebieden:Vloeistofkoeling verlaagt de totale eigendomskosten over 5 jaar met ongeveer 20-35%.op commercieel gebruiksniveau, en tegelijkertijd de laadervaring bieden waar automobilisten daadwerkelijk voor in de rij staan. Voor een gedetailleerde hardware-referentie, zie MIDA's.480 kW DC snellaadstationals instapmodel voor het vloeistofgekoelde assortiment.


De vooruitzichten voor de komende 5 jaar (2026-2031)

  1. Megawatt-laden is er voor de zwaarste klussen.MCS-connectoren met een nominale stroomsterkte tot 1500 A en vloeistofgekoelde laadstations van 1 MW zullen het opladen bij truckstops standaardiseren; naar verwachting zullen laadkasten van 600 kW tot 1 MW tegen 2028 de norm worden langs de snelwegen in Europa en Noord-Amerika.
  2. De consolidatie binnen NACS versnelt.Noord-Amerika kiest steeds vaker voor SAE J3400; vloeistofgekoelde kanonnen met meerdere standaarden (CCS2 + NACS + GB/T) worden de standaard voor export.
  3. 1000V-platforms worden steeds gangbaarder.Met IEC 61851-23:2023 en 800V/1000V-voertuigarchitecturen zullen laders met een vermogen van minder dan 480 kW steeds minder kans maken op aanbestedingen voor wagenparken.
  4. Koeling wordt een beheerd digitaal bezit.MODBUS/CAN-telemetrie op koelcircuits levert gegevens aan cloudanalyses — voorspellende vermindering van vermogen, bewaking van de koelvloeistofconditie en planning van onderhoud en beheer vervangen reactief onderhoud.
  5. BESS + vloeistofgekoelde HPC-fusie.Batterijgevoede locaties (zonnepanelen + opslag + 600 kW warmtepomp) verlagen de aansluitkosten en de piekbelastingtarieven; vloeistofgekoelde modules vormen de thermische basis die het mogelijk maakt om 1 MW aan vermogen te leveren vanuit een kleine netaansluiting.

Veelgestelde vragen

1. Wat is een vloeistofgekoelde EV-lader?Een vloeistofgekoelde EV-lader circuleert diëlektrische koelvloeistof door afgesloten circuits in de voedingskast en de laadkabel/connector om warmte af te voeren. In tegenstelling tot luchtgekoelde systemen die omgevingslucht (vaak stoffige lucht) over de elektronica blazen, houden vloeistofgekoelde systemen de componenten op lagere, stabielere temperaturen. Dit maakt een continue stroom van meer dan 500 A mogelijk en ondersteunt laadvermogens van 480 kW tot 1 MW.

2. Waarom hebben laders van 480 kW en meer vloeistofkoeling nodig?Bij 480 kW op een 800V-platform loopt de stroomsterkte op tot 600 A; bij 600 kW loopt deze op tot 750 A. De warmteontwikkeling in kabels en connectoren is evenredig met het kwadraat van de stroomsterkte (I²R). Luchtkoeling zou onpraktisch dikke en zware kabels vereisen en zou binnen enkele minuten leiden tot oververhitting en vermindering van het vermogen van de connectoren. Vloeistofkoeling houdt de temperatuurstijging van de kabel binnen 50 K en zorgt ervoor dat het volledige vermogen gedurende de hele sessie behouden blijft.

3. Welke stroomsterkte kunnen vloeistofgekoelde laadkabels aan?Commerciële vloeistofgekoelde DC-kabels hebben tegenwoordig een nominale stroomsterkte van 500A–800A (CCS2/GB/T), met NACS-varianten van 250A–600A en MCS/CHAOJI-connectoren tot 1500A voor megawatt-laden. De nominale stroomsterkte van de kabel moet overeenkomen met de uitgangsspanning van het laadstation: een station van 480 kW bij 800V vereist minimaal een vloeistofgekoelde laadkabel met een nominale stroomsterkte van 600A.

4. Hoeveel efficiënter is een vloeistofgekoelde lader dan een luchtgekoelde?Hoogwaardige vloeistofgekoelde en geïsoleerde luchtkanaleninstallaties bereiken een AC-naar-DC-conversie-efficiëntie van ≥96,5%, terwijl eenvoudige geventileerde installaties doorgaans op 91-93% zitten. Bij een vermogen van 480 kW en een dagelijkse bedrijfstijd van 10 uur leidt dat verschil van 3,5-5,5 procentpunt tot een verspilling van ongeveer 36.000-58.000 kWh per locatie per jaar – duizenden euro's aan vermijdbare elektriciteitskosten.

5. Vereisen vloeistofgekoelde laders meer onderhoud?Nee, meestal minder. Het koelcircuit is afgedicht (IP68), dus er hoeven geen filters of ventilatoren vervangen te worden. Koelunits hebben een levensduur van ongeveer 25.000 uur, en modules met geïsoleerde luchtkanalen of vloeistofkoeling hebben een veel langere gemiddelde tijd tussen storingen (MTBF) dan modules met ventilatie, die in stoffige of kustgebieden doorgaans binnen 6-12 maanden defect raken.

6. Is vloeistofkoeling de hogere aanschafkosten waard?Ja, voor elk commercieel gebruiksscenario. De meerprijs voor de hardware wordt doorgaans binnen 12-24 maanden terugverdiend door een hogere conversie-efficiëntie, minder vervangingen van modules/kabels en 30-50% meer sessies per werkplek per dag. Op basis van de totale eigendomskosten (TCO) over 5 jaar zijn vloeistofgekoelde 480 kW-locaties per werkplek ongeveer 20-35% goedkoper dan vergelijkbare luchtgekoelde configuraties.

7. Welke normen gelden voor vloeistofgekoeld snelladen?Het kernkader wordt gevormd door IEC 61851-23:2023 (gelijkstroomuitgang van 1000V+, isolatiebewaking, veiligheid bij hoog vermogen), IEC 62196-3:2022 (eisen voor vloeistofgekoelde connectoren en kabels), ISO 15118-2/-20:2022 (Plug & Charge, bidirectionele stroomvoorziening), SAE J3400 (NACS) en OCPP 1.6J/2.0.1 voor netwerk- en slimme laadinteroperabiliteit. Kopers dienen al deze eisen te stellen bij aanbestedingen voor systemen van 480 kW of meer.


MIDA Power (Shanghai Mida EV Power Co., Ltd.) ontwerpt en produceert vloeistofgekoelde DC-snellaadstations van 480 kW tot 720 kW, vloeistofgekoelde kabelsystemen van 500 A tot 800 A en geïsoleerde stroommodules voor laadtoepassingen langs snelwegen, wagenparken en megawatt-klasse laadsystemen. Neem contact op met ons engineeringteam voor OEM/ODM-projectondersteuning.


Geplaatst op: 14 augustus 2026

Laat uw bericht achter:

Schrijf hier je bericht en stuur het naar ons.