Брз одговор:Брзото полнење со течно ладење е доминантна технолошка насока за полнење електрични возила со голема моќност (480 kW и повеќе) до 2031 година, бидејќи ладењето со воздух физички не може да издржи континуирана струја од 500A–800A низ каблите за полнење и модулите за напојување без неприфатливо зголемување на температурата, тежина на кабелот или деградација на конекторот. Со циркулација на диелектрична течност за ладење низ запечатени јамки за ладење со IP68 оценка, полначите со течно ладење го одржуваат зголемувањето на температурата на кабелот во рамките на 50K, овозможуваат струи на полнење од 500A+, поддржуваат платформи за возила од 800V/1000V и испорачуваат ефикасност на конверзија над 96,5% - намалувајќи ги вкупните трошоци за сопственост (TCO) за 15–25% во споредба со еквивалентните архитектури со воздушно ладење на автопати, станици за камиони и депоа на возни паркови.
Клучни заклучоци
- 500А е новата основна линија.Полнач од 480 kW на 800 V бара 600 A континуирана еднонасочна струја; само кабли со течно ладење номинална вредност од 500 A–800 A можат да ја испорачаат со кабел што возачот всушност може да го подигне.
- Ладењето се движи од модулот до јамката.Индустријата се префрла од модули со вентилаторска вентилација, изложени на прашина, кон запечатени модули со течно ладење и изолирани модули со воздушни канали со IP65 стандард, со век на траење на единицата за ладење од 25.000+ часа.
- Ефикасноста е скриената лост за поврат на инвестицијата.Станица со течно ладење со ефикасност од 96,5% во споредба со единица со воздушно ладење со 91–93% троши 3,5–5,5 процентни поени помалку енергија како топлина - во вредност од илјадници евра по локација годишно со искористеност од 480 kW.
- Стандардите веќе го фиксираа трендот.IEC 61851-23:2023 налага поддршка на платформа од 1000V+ и безбедносни барања за течно ладење според IEC 62196-3:2022; ISO 15118 Plug & Charge и OCPP 2.0.1 сега се столбови за комерцијален HPC.
- Петгодишната планска програма е 1 MW+.MCS (систем за полнење со мегавати) конекторите со номинална моќност до 1.500A и станиците со течно ладење од 600kW–1MW за електрични камиони и автобуси го дефинираат следниот инвестициски циклус.
- Течното ладење не е опционално при 480kW+.На овие нивоа на моќност, дијаметарот на кабелот, тежината и термичките ограничувања ги прават воздушно ладените пиштоли непрактични и небезбедни за секојдневна комерцијална употреба.
Длабоко нурнување: Зошто течното ладење победува над 480kW
Физика: зошто ладењето на воздухот се расипува на 500A
Моќноста на полнење е производ од напонот и струјата. На батериска платформа од 800V, потребни се 480kW600A еднонасочна струја— а 600kW бараат 750A. Џуловото греење во кабелот и конекторот го следи I²R, па удвојувањето на струјата ја четирикратно генерираната топлина во бакарниот кабел.
Воздушно ладените еднонасочни кабли со ознака за 200–250A користат преголеми бакарни пресеци и дебела изолација за да ја шират таа топлина. Скалирањето на тој пристап до 600A произведува кабел кој е:
- Екстремно тежок(30 кг+ по склоп на пиштол), предизвикувајќи дефект поради замор на точката за ослободување на напрегањето на конекторот;
- Дебел и крут, што ја прави ергономијата на приклучоците неприфатлива за секојдневните возачи;
- Работи прегреано на пинот на конекторот, забрзување на растот на контактниот отпор, искрење и предвремена замена на конекторот.
Течното ладење го прекинува овој компромис. Течноста за ладење тече низ каналите во близина на проводникот, извлекувајќи топлина од изворот. Резултатот е кабел со оценка од 500A со приближнополовина од дијаметарот и една третина од тежинатана хипотетички еквивалент со воздушно ладење, додека температурата на конекторот се одржува на контролирана граница.
Термичко управување со кабелот и конекторот: јамка за ладење од 500A–800A
Критичниот подсистем е единицата за ладење со течност што циркулира течност за ладење низ пиштолот за полнење. Единицата за ладење EV-HPC-PCU-01 на MIDA — дизајнирана заКабелски системи за полнење со течно ладење од 500A— е репрезентативен дизајн и ја илустрира пликот за перформанси што операторите треба да го наведат:
| Параметар | Типична спецификација на единицата за ладење со течност (класа 500A–800A) |
|---|---|
| Поддржана струја на полнење | 500A – 800A (до 1.000A во варијанти од висока класа) |
| Зрачна моќност | 3.000W @ 4L/мин проток на течноста за ладење |
| Ограничување на зголемувањето на температурата на кабелот | ≤ 50K над амбиенталната температура (ΔTmax = 50K) |
| Течност за ладење | Диелектрик (на пр., диметил силиконско масло) |
| Номинален напон | 12V DC |
| Заштита | IP68 запечатена јамка |
| Комуникација | MODBUS преку RS-485 |
| Шум | ≤ 60 dB(A) |
| Животен век на единицата за ладење | 25.000 часа |
| Тежина | ~7 кг |
Клучни инженерски точки што купувачите треба да ги проверат:
- Запечатена диелектрична јамка за течноста за ладење (IP68).Течноста за ладење никогаш не ја допира електрониката; јамката е затворена и под притисок, со што се елиминира контаминацијата и трошоците за дополнување.
- Активен термички простор за глава.Уредот мора да го задржи зголемувањето на температурата на кабелот на ≤50K дури и при50°C амбиентална температура— ова е разликата помеѓу полнач што одржува целосен излез од 500A во шпанско лето и таков што се намалува за 30%.
- Редундантна комуникација.Телеметријата базирана на MODBUS му овозможува на контролорот на станицата превентивно да ја намали струјата пред да се прекршат термичките ограничувања, заштитувајќи го и конекторот и влезот на возилото.
За локации со повеќе возила, MIDA исто така нудисистеми за ладење со течност со двоен пиштолкои сервисираат два кабли со голема моќност од една јамка за ладење, намалувајќи го бројот на компоненти по единица.
Архитектура на модулот за напојување: модули со течно ладење и IP65 изолирани воздушни канали
Над 480kW, густината на топлината во рамките на електричниот кабинет станува второ термичко тесно грло. Индустријата се конвергирала на две архитектури со висока сигурност:
- Модули за напојување со течно ладење (40kW–125kW).Течноста за ладење директно ги лади основните плочи на полупроводниците за напојување. Овие модули работат поладно и потивко, постигнуваат поголема густина на моќност по решетка и се претпочитаат за кабинети од 600 kW+ каде што волуменот на воздух е физички недоволен.
- IP65 изолирани модули за воздушни канали.Користени во подни станици од 60kW–480kW, овие модули го влечат воздухот за ладење низ запечатен канал кој никогаш не ја допира печатената плочка. Прашината, солената магла и влагата - главните убијци на стандардните вентилирани модули - никогаш не стигнуваат до електрониката, продолжувајќи го просечното време до дефект над 500.000 часа.
MIDA ги документира двата пристапи низ целиот својладење на напојувачкиот модулпортфолио. За операторите, практичната последица етрошоци за одржувањеСтандардните вентилирани модули во прашливи или крајбрежни средини обично откажуваат во рок од 6-12 месеци, додека модулите со изолирани канали и модулите со течно ладење преживуваат со години без сервис.
Силициум карбид (SiC): овозможувач на полупроводници
Ладењето со течност и SiC се комплементарни. SiC MOSFET-ите се префрлаат побрзо и спроведуваат струја со помали загуби од силициумските IGBT-и, што го намалува производството на топлина на прво место - но при излез од 600A+, дури и подобрените загуби на SiC мора активно да се управуваат. Ладните плочи со течност ладена, директно поврзани со SiC модулите, ја испорачуваат ефикасноста на конверзија од 96,5%+ што операторите сега ја очекуваат од HPC опремата, а воедно овозможуваат компактните кабинети што се вклопуваат во сервисните зони на автопатите и урбаните центри.
Ниво на систем: што всушност претставува течно ладена станица од 480kW–720kW
Модерна HPC станица со течно ладење (на пр., MIDA)Станица за полнење со еднонасочна струја со течно ладење од 600 kW) интегрира:
- Излезен опсег:200V – 1000V DC, што ги опфаќа старите 400V флоти и платформите од следната генерација од 800V/1000V;
- Повеќе конектори:CCS1, CCS2, CHAdeMO, GB/T (и варијанти подготвени за NACS), полнење до 3 возила истовремено од еден кабинет;
- Кабли со течно ладење од 500Aпо пиштол со голема моќност;
- OCPP 1.6J / 2.0.1за отворен роаминг и паметно полнење, плусдинамичко балансирање на оптоварувањетоза заштита на мрежните врски;
- ISO 15118 Вклучи и полниза беспрекорна автентикација и, на двонасочен хардвер, V2G/V2H пренос на енергија;
- Оперативен плик:амбиентална температура од −30°C до +70°C, што го прави хардверот одржлив од Сибир до Заливот.
Стандарди што го прават течното ладење задолжително (2024–2030)
| Стандарден | Што се менува за HPC |
|---|---|
| IEC 61851-23:2023 | Налага поддршка за излез од 1000V+ DC и надградено следење на изолацијата; дефинира безбедносни барања за опрема со голема моќност (350kW+). |
| IEC 62196-3:2022 | Ги регулира склоповите на DC конектори и кабли — вклучувајќи ги и термичките перформанси на конектори со течно ладење — де факто спецификацијата за пиштоли од 500A+. |
| ISO 15118-2 / -20:2022 | Вклучи и полни и двонасочен пренос на енергија (BPT); се очекува кај целиот нов HPC хардвер. |
| SAE J3400 (NACS) | Унифициран пат на конектори во Северна Америка; NACS каблите со течно ладење (250A–600A+) сега се основни производни линии. |
| OCPP 2.0.1 | Кибербезбедноста, паметното полнење и координацијата на возниот парк — минимум за интероперабилност на мрежата на CPO. |
Секој оператор кој денес купува хардвер од 480kW+, кој енеспецифицирајќи опрема со течно ладење што е во согласност со IEC 61851-23:2023, купува заглавени средства.
ROI / TCO: Бизнис случај за течно ладење
Опремата со течно ладење има однапред премија од 10–20% во однос на еквивалентните конфигурации со воздушно ладење. Математиката на вкупната потрошувачка сè уште е во корист на оваа опрема во секое сценарио со висока искористеност. Доминираат три фактори на трошоци:
1. Енергетска ефикасност — периодичниот трошок што се зголемува
Разликите во ефикасноста на конверзијата не се козметички. Споредете станица со течно ладење на96,5% ефикасностсо ниско-квалитетна воздушно ладена единица на91–93%:
- Профил на локацијата: станица од 480 kW, која работи 10 часа/ден при 60% просечно оптоварување (просечно трошење од 288 kW) →≈1,05 GWh/годишнодоставено.
- Јаз во ефикасноста: 96,5% наспроти 93% →≈3,5% од пропусниот капацитет изгубен како топлина→ ≈36.800 kWh/годишно потрошено.
- Со цена од 0,15 евра/kWh, тоа е≈5.500 евра годишно по локацијаво потрошувачката на електрична енергија што може да се избегне — пред да се земат предвид поголемото оптоварување со ладење, димензионирањето на HVAC системот и трошоците за врвна побарувачка.
Во текот на 5-годишен циклус на опрема на 3-4 локации, оваа единечна ставка ја надминува вкупната премија за цена на хардверот.
2. Време на работа и одржување — скриената цена на прашината
- Стандардни вентилирани модули: навлегување на прашина/влажност → типичен прозорец за дефект 6–12 месеци во крајбрежни или индустриски локации → трошоци за диспечерски услуги + замена на модули по настан.
- IP65 изолирани модули со воздушен канал / течно ладени модули: MTTF > 500.000 часа; запечатени единици за ладење со оценка од 25.000 часа.
- Конектори ладени со течност: пониски температури на пиновите → побавен раст на отпорот на контактот → помалку замени на кабли/пиштоли (склоп на кабел од 500A е значаен капитален елемент).
Реален буџет за одржување на автопат со 6 топови и воздушно ладење е2–4 пати повисокоотколку за еквивалентната инсталација со течно ладење, главно затоа што вентилаторите, филтрите и вентилираните модули постојано откажуваат.
3. Проток и приходи — случајот на страната на побарувачката
На автопат или локација на возен парк, времето е приход:
- Станица со течно ладење од 480 kW и кабли од 500 A одржува врвна струја зацелсесија за полнење; станиците со воздушно ладење се намалуваат по 10-20 минути, продолжувајќи го времето на полнење за 30-50% во лето.
- Повисока одржлива моќност = пократки сесии =повеќе сесии по штанд дневно— најголемата единствена лост за приходи што ја контролира CPO.
- Една постројка од 480 kW заменува 3–4 постројки од 120 kW за еквивалентен дневен проток на енергија, намалување на влијанието, трошоци за поврзување со мрежата и капитални трошоци на локацијата.
Илустративна споредба на вкупниот вкупен капитал (TCO) за 5 години (локација на автопат од 480 kW)
| Линија на трошоци (5 години) | Воздушно ладено (4×120kW) | Ладено со течност (1×480kW, 500A пиштоли) |
|---|---|---|
| Капитални трошоци за хардвер за хардвер | 90.000–110.000 евра | 110.000–135.000 евра |
| Загуби на енергија (5 години @ 0,15 евра/kWh) | 32.000–38.000 евра | 16.000–20.000 евра |
| Одржување и замена на модули (5 години) | 15.000–25.000 евра | 4.000–8.000 евра |
| Тезги / отпечаток / мрежна врска | 4 тезги, поголема површина, повисоки трошоци за поврзување | 1–2 тезги, помала површина |
| Сесии по штанд дневно (типично) | 8–10 | 14–18 |
| 5-годишен TCO (нормализиран по штанд) | 37.000–47.000 евра | 23.000–30.000 евра |
Заклучокот е конзистентен низ сите географски подрачја:Течното ладење го намалува 5-годишниот вкупен капитал за приближно 20–35%на комерцијални нивоа на искористеност, додека истовремено го испорачуваат искуството за полнење за кое драјверите всушност чекаат. За детална референца за хардвер, видете го MIDAСтаница за брзо полнење од 480kW DCкако влезна точка во опсегот со течно ладење.
5-годишна перспектива (2026–2031)
- Полнењето од мегавати пристигнува за тешки услови на работа.MCS конекторите со номинална моќност до 1.500A и станиците со течно ладење од класа 1MW ќе го стандардизираат полнењето на камиони; се очекува кабинетите од 600kW–1MW да станат норма на автопатите во Европа и Северна Америка до 2028 година.
- Консолидацијата на NACS се забрзува.Северна Америка се конвергира на SAE J3400; повеќестандардните пушки со течно ладење (CCS2 + NACS + GB/T) стануваат стандардни за извоз.
- Платформите од 1000V стануваат мејнстрим.Со IEC 61851-23:2023 и архитектурите за возила од 800V/1000V, полначите под 480kW прогресивно ќе ги губат понудите за возен парк.
- Ладењето станува управувано дигитално средство.MODBUS/CAN телеметријата на ладилните јамки ја напојува аналитиката во облакот - предвидливото намалување на вредноста, следењето на состојбата на течноста за ладење и закажувањето на работењето и одржување ја заменуваат реактивната услуга.
- BESS + спојување на HPC со течно ладење.Локациите со баферирани батерии (соларна енергија + складирање + 600kW HPC) ги намалуваат трошоците за поврзување со мрежата и трошоците за врвна побарувачка; модулите ладени со течност се термичкиот столб што овозможува испорака на енергија од класа 1MW од мала мрежа.
Најчесто поставувани прашања
1. Што е течно ладен полнач за електрични возила?Полначот за електрични возила со течно ладење циркулира диелектрична течност за ладење низ запечатени јамки во внатрешноста на куќиштето за напојување и склопот на кабелот/конекторот за полнење за да ја отстрани топлината. За разлика од единиците со воздушно ладење кои го насочуваат амбиенталниот (често прашлив) воздух над електрониката, системите со течно ладење ги одржуваат компонентите на пониски, постабилни температури, што овозможува континуирана струја од 500A+ и поддржува полнење од 480kW–1MW.
2. Зошто полначите од 480kW+ имаат потреба од течно ладење?При 480kW на платформа од 800V, струјата достигнува 600A; при 600kW достигнува 750A. Топлината во каблите и конекторите се скалира со квадратот на струјата (I²R). Воздушното ладење би барало непрактично дебели, тешки кабли и би предизвикало прегревање на конекторите и намалување на моќноста за неколку минути. Течното ладење го одржува зголемувањето на температурата на кабелот во рамките на 50K и ја одржува полната моќност во текот на целата сесија.
3. Колкава струја можат да издржат каблите за полнење со течно ладење?Комерцијалните течно ладени еднонасочни кабли денес се со номинална вредност од 500A–800A (CCS2/GB/T), со NACS варијанти од 250A–600A и MCS/CHAOJI конектори до 1.500A за полнење со мегавати. Номиналната вредност на кабелот мора да се совпадне со излезниот напон на станицата: станица од 480kW на 800V бара пиштол со течно ладење од најмалку 600A.
4. Колку е поефикасен полначот со течно ладење од оној со воздушно ладење?Премиум станиците со течно ладење и изолирани канали достигнуваат ефикасност на конверзија од AC во DC напон од ≥96,5%, додека вентилираните единици од пониска класа обично се движат од 91–93%. Со 480 kW и 10 часа дневно работење, тој јаз од 3,5–5,5 поени троши приближно 36.000–58.000 kWh по локација годишно - илјадници евра трошоци за електрична енергија што може да се избегнат.
5. Дали полначите со течно ладење бараат повеќе одржување?Не — обично помалку. Јамката за ладење е запечатена (IP68), така што нема филтри или вентилатори за замена. Единиците за ладење се оценети за ~25.000 часа, а модулите за напојување со изолиран канал или со течно ладење имаат вредности за MTBF далеку над вентилираните модули, кои обично откажуваат во рок од 6-12 месеци во прашливи или крајбрежни средини.
6. Дали течното ладење вреди за повисоките однапред трошоци?Да, за кое било сценарио за комерцијална употреба. Премијата за хардвер обично се надоместува во рок од 12-24 месеци преку поголема ефикасност на конверзија, помалку замени на модули/кабли и 30-50% повеќе сесии по штанд дневно. На основа на 5-годишен TCO, локациите со течно ладење од 480kW се приближно 20-35% поевтини по штанд од еквивалентните конфигурации со воздушно ладење.
7. Кои стандарди важат за брзо полнење со течно ладење?Основната рамка е IEC 61851-23:2023 (излез од 1000V+ DC, следење на изолацијата, безбедност при висока моќност), IEC 62196-3:2022 (барања за конектор и кабел со течно ладење), ISO 15118-2/-20:2022 (Вклучи и полни, двонасочно напојување), SAE J3400 (NACS) и OCPP 1.6J/2.0.1 за интероперабилност на мрежата и паметното полнење. Купувачите треба да ги бараат сите овие на која било понуда од 480kW+.
MIDA Power (Shanghai Mida EV Power Co., Ltd.) дизајнира и произведува станици за брзо полнење со еднонасочна струја со течно ладење од 480kW до 720kW, кабелски системи со течно ладење од 500A–800A и модули за напојување со изолиран канал за апликации за полнење на автопати, возни паркови и мегавати. Контактирајте го нашиот инженерски тим за поддршка на проекти од OEM/ODM.
Време на објавување: 14 август 2026 година
Пренослив полнач за електрични возила
Домашен електричен ѕиден полнач за електрични возила
Станица за полнење со еднонасочна струја
Станица за полнење BESS
V2G V2H V2V V2L
Модул за полнење електрични возила
Конектор за полнење со еднонасочна струја
Додатоци за електрични возила