Швидка відповідь:Швидка зарядка з рідинним охолодженням є домінуючим технологічним напрямком для зарядки потужних електромобілів (480 кВт і вище) до 2031 року, оскільки повітряне охолодження фізично не може підтримувати безперервний струм 500–800 А через зарядні кабелі та модулі живлення без неприйнятного підвищення температури, ваги кабелю або деградації роз'єму. Завдяки циркуляції діелектричного охолоджувача через герметичні контури охолодження зі стандартом IP68, зарядні пристрої з рідинним охолодженням утримують підвищення температури кабелю в межах 50 K, забезпечують струми зарядки понад 500 А, підтримують транспортні платформи 800 В/1000 В та забезпечують ефективність перетворення понад 96,5%, що знижує загальну вартість володіння (TCO) на 15–25% порівняно з еквівалентними архітектурами з повітряним охолодженням на автомагістралях, зупинках для вантажівок та автопарках.
Ключові висновки
- 500A – це нова базова лінія.Зарядний пристрій потужністю 480 кВт з напругою 800 В потребує 600 А безперервного постійного струму; лише кабелі з рідинним охолодженням на 500–800 А можуть забезпечити його, якщо водій зможе підняти його.
- Охолодження переміщується від модуля до контуру.Галузь переходить від модулів з вентиляторною вентиляцією та захистом від пилу до герметичних модулів з рідинним охолодженням та ізольованими повітропроводами зі ступенем захисту IP65 та терміном служби блоку охолоджуючої рідини понад 25 000 годин.
- Ефективність – це прихований важіль рентабельності інвестицій.Станція з рідинним охолодженням з ККД 96,5% порівняно з установкою з повітряним охолодженням з ККД 91–93% витрачає на 3,5–5,5 процентних пункти менше енергії у вигляді тепла, що коштує тисячі євро на один об'єкт на рік при використанні 480 кВт.
- Стандарти вже зафіксували цю тенденцію.Стандарт IEC 61851-23:2023 вимагає підтримки платформи 1000 В+ та вимог безпеки рідинного охолодження згідно зі стандартом IEC 62196-3:2022; стандарти ISO 15118 Plug & Charge та OCPP 2.0.1 тепер є обов'язковими для комерційних високопродуктивних обчислень (HPC).
- 5-річна дорожня карта передбачає потужність понад 1 МВт.Роз'єми MCS (мегаватна зарядна система) з номіналом до 1500 А та станції з рідинним охолодженням потужністю 600 кВт–1 МВт для електричних вантажівок та автобусів визначають наступний інвестиційний цикл.
- Рідинне охолодження не є опціональним для моделей потужністю понад 480 кВт.За таких рівнів потужності, діаметр кабелю, вага та теплові обмеження роблять пістолети з повітряним охолодженням непрактичними та небезпечними для щоденного комерційного використання.
Глибоке занурення: Чому рідинне охолодження перемагає понад 480 кВт
Фізика: чому повітряне охолодження виходить з ладу при 500 А
Потужність заряджання є добутком напруги та струму. На акумуляторній платформі 800 В потрібно 480 кВт600 А постійного струму— а для 600 кВт потрібно 750 А. Джоулеве нагрівання в кабелі та роз'ємі відповідає I²R, тому подвоєння струму збільшує тепло, що утворюється в міді кабелю, в чотири рази.
Повітряно-охолоджувані кабелі постійного струму, розраховані на 200–250 А, використовують збільшені мідні кабелі поперечного перерізу та товсту ізоляцію для розподілу тепла. Масштабування цього підходу до 600 А створює кабель, який:
- Надзвичайно важкий(30 кг+ на один пістолет), що призводить до втомного руйнування в точці зняття напруження з'єднувача;
- Товстий і жорсткий, що робить ергономіку підзарядних пристроїв неприйнятною для водіїв, які щодня користуються послугами водіїв;
- Перегрів контакту роз'єму, що прискорює зростання контактного опору, утворення дуги та передчасну заміну роз'єму.
Рідинне охолодження усуває цей компроміс. Охолоджувальна рідина протікає через канали, що прилягають до провідника, відводячи тепло біля джерела. В результаті отримуємо кабель з номіналом 500 А приблизно...половина діаметра та третина вагигіпотетичного еквівалента з повітряним охолодженням, утримуючи при цьому підвищення температури роз'єму на контрольованій межі.
Термічний менеджмент кабелів та роз'ємів: контур охолодження 500A–800A
Критичною підсистемою є блок рідинного охолодження, який циркулює охолоджувальну рідину через зарядний пістолет. Блок охолодження MIDA EV-HPC-PCU-01, розроблений дляСистеми зарядних кабелів з рідинним охолодженням 500A— є репрезентативним проектом та ілюструє діапазон продуктивності, який повинні вказати оператори:
| Параметр | Типові характеристики рідинного охолоджувального блоку (клас 500A–800A) |
|---|---|
| Підтримуваний струм зарядки | 500A – 800A (до 1000A у варіантах вищого класу) |
| Випромінювальна потужність | 3000 Вт при потоці охолоджувальної рідини 4 л/хв |
| Межа підвищення температури кабелю | ≤ 50K вище температури навколишнього середовища (ΔTmax = 50K) |
| Охолоджувальна рідина | Діелектрик (наприклад, диметилсиліконова олія) |
| Номінальна напруга | 12 В постійного струму |
| Захист | Герметичний контур IP68 |
| Зв'язок | MODBUS через RS-485 |
| Шум | ≤ 60 дБ(А) |
| Термін служби блоку охолоджувальної рідини | 25 000 годин |
| Вага | ~7 кг |
Ключові інженерні моменти, які покупці повинні перевірити:
- Герметичний діелектричний контур охолодження (IP68).Охолоджувальна рідина ніколи не торкається електроніки; контур замкнутий і знаходиться під тиском, що виключає забруднення та витрати на доливання.
- Активний тепловий запас.Пристрій повинен витримувати підвищення температури кабелю до ≤50K навіть при50°C навколишнього середовища— ось різниця між зарядним пристроєм, який підтримує повний вихідний струм 500 А влітку в Іспанії, та тим, який знижує потужність на 30%.
- Надлишковий зв'язок.Телеметрія на основі MODBUS дозволяє контролеру станції превентивно зменшувати струм до порушення теплових меж, захищаючи як роз'єм, так і вхід транспортного засобу.
Для майданчиків з кількома транспортними засобами MIDA також пропонуєсистеми рідинного охолодження з двома гарматамищо обслуговують два високопотужні кабелі від одного контуру охолодження, зменшуючи кількість компонентів на кожне кріплення.
Архітектура силового модуля: модулі з рідинним охолодженням та ізольовані повітроводи IP65
Понад 480 кВт щільність тепла всередині силової шафи стає другим тепловим вузьким місцем. Галузь зосередилася на двох високонадійних архітектурах:
- Силові модулі з рідинним охолодженням (40 кВт–125 кВт).Охолоджувальна рідина безпосередньо охолоджує базові плати силових напівпровідників. Ці модулі працюють холодніше та тихіше, досягають вищої щільності потужності на стійку та є кращими для шаф потужністю понад 600 кВт, де об'єм повітря фізично недостатній.
- Ізольовані повітропровідні модулі IP65.Використовувані в підлогових підстанціях потужністю 60–480 кВт, ці модулі пропускають охолоджувальне повітря через герметичний повітропровід, який ніколи не торкається друкованої плати. Пил, сольовий туман і волога — головні причини небезпеки стандартних вентильованих модулів — ніколи не досягають електроніки, що збільшує середній час до відмови понад 500 000 годин.
MIDA документує обидва підходи у своїхохолодження силового модуляпортфоліо. Для операторів практичним наслідком євартість технічного обслуговуванняСтандартні вентильовані модулі в запиленому або прибережному середовищі зазвичай виходять з ладу протягом 6–12 місяців, тоді як модулі з ізольованими повітроводами та рідинним охолодженням працюють роками без звернення до сервісного центру.
Карбід кремнію (SiC): напівпровідниковий компонент
Рідинне охолодження та карбід кремнію (SC) доповнюють один одного. SiC MOSFET перемикаються швидше та проводять струм з меншими втратами, ніж кремнієві IGBT, що, в першу чергу, зменшує виділення тепла, але при вихідному струмі понад 600 А навіть покращені втрати SiC необхідно активно контролювати. Рідинно охолоджувані холодні пластини, безпосередньо з'єднані з модулями SiC, забезпечують ефективність перетворення понад 96,5%, яку оператори зараз очікують від обладнання високопродуктивних обчислень (HPC), водночас дозволяючи створювати компактні шафи, які підходять для зон обслуговування автомагістралей та міських вузлів.
Системний рівень: що насправді являє собою рідинно-охолоджена станція потужністю 480–720 кВт
Сучасна рідинно-охолоджувана високопродуктивна виробнича станція (наприклад, MIDAЗарядна станція постійного струму з рідинним охолодженням потужністю 600 кВт) інтегрує:
- Вихідний діапазон:200 В – 1000 В постійного струму, що охоплює як застарілі парки обладнання на 400 В, так і платформи наступного покоління на 800 В/1000 В;
- Кілька роз'ємів:CCS1, CCS2, CHAdeMO, GB/T (та варіанти, готові до NACS), заряджання до 3 транспортних засобів одночасно від однієї шафи;
- Кабелі з рідинним охолодженням 500Aна одну потужну гармату;
- OCPP 1.6J / 2.0.1для відкритого роумінгу та розумної зарядки, а такождинамічне балансування навантаженнядля захисту мережевих з'єднань;
- ISO 15118 Підключи та зарядидля безперебійної автентифікації та, на обладнанні з підтримкою двонаправленого зв'язку, передачі потужності V2G/V2H;
- Операційний діапазон:За температури навколишнього середовища від -30°C до +70°C, що робить обладнання придатним для використання від Сибіру до Перської затоки.
Стандарти, що роблять рідинне охолодження обов'язковим (2024–2030)
| Стандартний | Що це змінює для високопродуктивних обчислень (HPC) |
|---|---|
| ІЕК 61851-23:2023 | Обов'язково забезпечує підтримку вихідного постійного струму понад 1000 В та покращений моніторинг ізоляції; визначає вимоги безпеки для обладнання високої потужності (350 кВт+). |
| ІЕК 62196-3:2022 | Регулює збірки роз'ємів постійного струму та кабелів, включаючи теплові характеристики роз'ємів з рідинним охолодженням, що є фактичною специфікацією для гармат на 500 А+. |
| ISO 15118-2 / -20:2022 | Підтримка технології Plug & Charge та двонаправлена передача живлення (BPT); очікується на всьому новому обладнанні високопродуктивних обчислень. |
| SAE J3400 (NACS) | Уніфікований шлях підключення в Північній Америці; рідинно-охолоджені кабелі NACS (250A–600A+) тепер є основними лінійками продуктів. |
| OCPP 2.0.1 | Кібербезпека, розумна зарядка та координація автопарку — мінімум для сумісності мережі CPO. |
Будь-який оператор, який сьогодні купує обладнання потужністю 480 кВт+,неспецифікація обладнання з рідинним охолодженням, що відповідає вимогам IEC 61851-23:2023, купує невикористані активи.
ROI / TCO: бізнес-кейс для рідинного охолодження
Апаратне забезпечення з рідинним охолодженням має початкову перевагу на 10–20% порівняно з еквівалентними конфігураціями з повітряним охолодженням. Математика загальної вартості володіння все ще свідчить на його користь у кожному сценарії високого використання. Домінують три важелі вартості:
1. Енергоефективність — періодичні витрати, які накопичуються
Різниця в ефективності перетворення не є косметичною. Порівняйте станцію з рідинним охолодженням за адресоюККД 96,5%з низькопродуктивним блоком з повітряним охолодженням91–93%:
- Профіль об'єкта: станція потужністю 480 кВт, працює 10 годин на день із середнім навантаженням 60% (середнє споживання 288 кВт) →≈1,05 ГВт·год/рікдоставлено.
- Розрив в ефективності: 96,5% проти 93% →≈3,5% пропускної здатності втрачається у вигляді тепла→ ≈36 800 кВт·год/рік витрачається втратами.
- За ціною 0,15 євро/кВт·год, тобто≈€5 500/рік за ділянкуу витратах на електроенергію, яких можна уникнути, — без урахування вищого навантаження на охолодження, розміру систем опалення, вентиляції та кондиціонування повітря та витрат у пікові періоди.
Протягом 5-річного циклу обладнання на 3–4 об'єктах ця окрема стаття перевищує загальну премію ціни на обладнання.
2. Час безвідмовної роботи та технічне обслуговування — прихована ціна пилу
- Стандартні вентильовані модулі: потрапляння пилу/вологи → типовий період виходу з ладу 6–12 місяців на прибережних або промислових об'єктах → вартість доставки + заміни модуля за кожну подію.
- Ізольовані повітропровідні/рідинно-охолоджувальні модулі IP65: MTTF > 500 000 годин; герметичні охолоджувальні блоки з номінальною тривалістю роботи 25 000 годин.
- Роз'єми з рідинним охолодженням: нижча температура контактів → повільніше зростання контактного опору → менше замін кабелю/гармати (кабельний вузол на 500 А є значним капітальним витратою).
Реалістичний бюджет на технічне обслуговування автомагістралі з повітряним охолодженням та 6 гарматами становитьу 2–4 рази вищеніж для еквівалентної установки з рідинним охолодженням, головним чином тому, що вентилятори, фільтри та вентильовані модулі постійно виходять з ладу.
3. Пропускна здатність та дохід — випадок з боку попиту
На автомагістралі чи в автопарку час – це дохід:
- Станція з рідинним охолодженням потужністю 480 кВт з кабелями на 500 А підтримує піковий струм дляцілийсеанс заряджання; станції з повітряним охолодженням знижують свою потужність через 10–20 хвилин, що збільшує час сеансу на 30–50% влітку.
- Вища стійка потужність = коротші сеанси =більше сеансів на кіоск на день— найбільший важіль доходу, який контролює CPO.
- Одна кіоск потужністю 480 кВт замінює 3–4 кіоски по 120 кВт, забезпечуючи еквівалентну добову пропускну здатність енергії, зменшуючи площу, вартість підключення до мережі та капітальні витрати на об'єкті.
Ілюстративне порівняння 5-річних сукупних витрат на володіння (майданчик на автомагістралі 480 кВт)
| Лінія витрат (5 років) | Повітряне охолодження (4×120 кВт) | Рідинне охолодження (1×480 кВт, гармати 500 А) |
|---|---|---|
| Капітальні витрати на обладнання | 90 000–110 000 євро | 110 000–135 000 євро |
| Втрати енергії (5 років @ €0,15/кВт·год) | 32 000–38 000 євро | 16 000–20 000 євро |
| Технічне обслуговування та заміна модулів (5 років) | 15 000–25 000 євро | 4 000–8 000 євро |
| Кіоски / площа / підключення до мережі | 4 кіоски, більша площа, вища вартість підключення | 1–2 кіоски, менша площа |
| Сеансів на кіоск на день (типово) | 8–10 | 14–18 |
| 5-річна сукупна вартість володіння (нормована на кожне стійло) | 37 000–47 000 євро | 23 000–30 000 євро |
Висновок однаковий у всіх географічних регіонах:Рідинне охолодження знижує 5-річну сукупну вартість володіння приблизно на 20–35%на комерційних рівнях використання, водночас забезпечуючи досвід заряджання, на який фактично чекають драйвери. Докладний опис апаратного забезпечення див. у MIDAСтанція швидкої зарядки постійного струму потужністю 480 кВтяк вхідна точка для лінійки рідинного охолодження.
5-річний прогноз (2026–2031)
- Мегаватна зарядка для важких умов експлуатації.Роз'єми MCS з номіналом до 1500 А та станції з рідинним охолодженням класу 1 МВт стандартизують зарядку вантажівок на зупинках; очікується, що шафи потужністю 600 кВт–1 МВт стануть нормою для автомагістралей Європи та Північної Америки до 2028 року.
- Консолідація NACS прискорюється.Північна Америка переходить на SAE J3400; багатостандартні гармати з рідинним охолодженням (CCS2 + NACS + GB/T) стають експортним стандартом.
- Платформи 1000 В стають мейнстрімом.З урахуванням архітектур транспортних засобів IEC 61851-23:2023 та 800V/1000V, зарядні пристрої потужністю до 480kW поступово втрачатимуть тендери на участь у тендерах для автопарків.
- Охолодження стає керованим цифровим активом.Телеметрія MODBUS/CAN у контурах охолодження забезпечує хмарну аналітику — прогнозне зниження потужності, моніторинг стану охолоджувальної рідини та планування експлуатації та технічного обслуговування замінюють реактивне обслуговування.
- Об'єднання BESS та рідинно-охолодженого високопродуктивного обчислювального процесора (ГВП).Об'єкти з буферним живленням від акумуляторів (сонячна енергія + накопичувач енергії + гідроенергетика потужністю 600 кВт) зменшують витрати на підключення до мережі та пікові навантаження; модулі з рідинним охолодженням є тепловою основою, яка робить можливим виробництво електроенергії класу 1 МВт з невеликої мережі.
Найчастіші запитання
1. Що таке зарядний пристрій для електромобілів з рідинним охолодженням?Рідинно охолоджуваний зарядний пристрій для електромобілів циркулює діелектричний охолоджувач через герметичні контури всередині силової шафи та зарядного кабелю/роз'єму для відведення тепла. На відміну від пристроїв з повітряним охолодженням, які обдувають електроніку навколишнім (часто запиленим) повітрям, системи з рідинним охолодженням підтримують компоненти при нижчих, стабільніших температурах, що забезпечує безперервний струм понад 500 А та підтримує зарядку потужністю 480 кВт–1 МВт.
2. Чому зарядні пристрої потужністю 480 кВт+ потребують рідинного охолодження?При потужності 480 кВт на платформі 800 В струм досягає 600 А; при 600 кВт він досягає 750 А. Нагрівання кабелів і роз'ємів залежить від квадрата струму (I²R). Повітряне охолодження вимагало б непрактично товстих і важких кабелів і призвело б до перегріву роз'єму та зниження його номінальних характеристик протягом кількох хвилин. Рідинне охолодження підтримує підвищення температури кабелю в межах 50 К і забезпечує повну потужність протягом усього сеансу.
3. Який номінальний струм можуть підтримувати зарядні кабелі з рідинним охолодженням?Комерційні кабелі постійного струму з рідинним охолодженням сьогодні мають номінальний струм 500 А–800 А (CCS2/GB/T), варіанти NACS – 250 А–600 А, а роз'єми MCS/CHAOJI – до 1500 А для заряджання потужністю мегават. Номінальний струм кабелю має відповідати вихідній напрузі станції: станція потужністю 480 кВт з напругою 800 В потребує рідинноохолодженого зарядного пристрою з номіналом струму щонайменше 600 А.
4. Наскільки ефективніший зарядний пристрій з рідинним охолодженням, ніж з повітряним?Високоякісні станції з рідинним охолодженням та ізольованими канальними станціями досягають ефективності перетворення змінного струму в постійний ≥96,5%, тоді як низькоякісні вентильовані блоки зазвичай становлять 91–93%. При потужності 480 кВт та 10 годинах щоденної роботи цей розрив у 3,5–5,5 пункту призводить до втрат приблизно 36 000–58 000 кВт·год на об'єкт на рік — тисячі євро витрат на електроенергію, яких можна уникнути.
5. Чи потребують зарядні пристрої з рідинним охолодженням більше технічного обслуговування?Ні — зазвичай менше. Контур охолодження герметичний (IP68), тому немає фільтрів чи вентиляторів, які потрібно замінювати. Блоки охолодження розраховані на ~25 000 годин, а модулі живлення з ізольованими каналами або рідинним охолодженням мають показники MTBF, що значно вищі, ніж у вентильованих модулів, які зазвичай виходять з ладу протягом 6–12 місяців у запиленому або прибережному середовищі.
6. Чи виправдовує рідинне охолодження вищих початкових витрат?Так, для будь-якого комерційного сценарію використання. Премія за обладнання зазвичай окуповується протягом 12–24 місяців завдяки вищій ефективності перетворення, меншій кількості замін модулів/кабелів та на 30–50% більшій кількості сеансів на стійку на день. З урахуванням 5-річної загальної вартості володіння (TCO), установки з рідинним охолодженням потужністю 480 кВт приблизно на 20–35% дешевші на стійку, ніж еквівалентні конфігурації з повітряним охолодженням.
7. Які стандарти застосовуються до швидкої зарядки з рідинним охолодженням?Основними стандартами є IEC 61851-23:2023 (вихідний сигнал постійного струму понад 1000 В, моніторинг ізоляції, безпека високої потужності), IEC 62196-3:2022 (вимоги до роз'ємів та кабелів з рідинним охолодженням), ISO 15118-2/-20:2022 (Plug & Charge, двонаправлене живлення), SAE J3400 (NACS) та OCPP 1.6J/2.0.1 для сумісності мереж та інтелектуальної зарядки. Покупці повинні вимагати всі ці вимоги для будь-якого тендеру потужністю понад 480 кВт.
MIDA Power (Shanghai Mida EV Power Co., Ltd.) проектує та виробляє станції швидкої зарядки постійного струму з рідинним охолодженням потужністю від 480 кВт до 720 кВт, кабельні системи з рідинним охолодженням 500–800 А та модулі живлення з ізольованими каналами для заряджання на автомагістралях, для автопарків та мегаватних зарядних систем. Зверніться до нашої інженерної команди для підтримки проектів OEM/ODM.
Час публікації: 14 серпня 2026 р.
Портативний зарядний пристрій для електромобілів
Домашній настінний блок для електромобілів
Зарядна станція постійного струму
Зарядна станція BESS
V2G V2H V2V V2L
Модуль зарядки електромобілів
Роз'єм для заряджання постійного струму
Аксесуари для електромобілів