hlavičkový_banner

Rýchlonabíjanie kvapalinovým chladením: Ďalší 5-ročný trend v nabíjaní elektromobilov

Rýchla odpoveď:Rýchlonabíjanie kvapalinou chladené je dominantným technologickým smerom pre nabíjanie vysokovýkonných elektromobilov (480 kW a viac) do roku 2031, pretože chladenie vzduchom fyzicky nedokáže udržať nepretržitý prúd 500 A – 800 A cez nabíjacie káble a napájacie moduly bez neprijateľného zvýšenia teploty, hmotnosti kábla alebo degradácie konektora. Cirkuláciou dielektrického chladiva cez utesnené chladiace slučky s krytím IP68 kvapalinou chladené nabíjačky udržiavajú nárast teploty kábla do 50 K, umožňujú nabíjacie prúdy 500 A a viac, podporujú platformy vozidiel 800 V/1 000 V a dosahujú účinnosť konverzie nad 96,5 % – čím sa znižujú celkové náklady na vlastníctvo (TCO) o 15 – 25 % v porovnaní s ekvivalentnými architektúrami chladenými vzduchom na diaľniciach, odpočívadlách pre nákladné vozidlá a vozových parkoch.


Kľúčové poznatky

  • 500A je nová základná hodnota.Nabíjačka s výkonom 480 kW pri napätí 800 V vyžaduje 600 A nepretržitého jednosmerného prúdu; iba kvapalinou chladené káble s menovitým prúdom 500 A – 800 A ho dokážu dodať s káblom, ktorý vodič dokáže skutočne zdvihnúť.
  • Chladenie sa presúva z modulu do slučky.Priemysel prechádza z modulov s ventilátorom a prachom vystavených modulov na utesnené kvapalinou chladené moduly so vzduchovodmi s krytím IP65 a životnosťou chladiacej kvapaliny viac ako 25 000 hodín.
  • Efektívnosť je skrytá páka návratnosti investícií.Stanica chladená kvapalinou s účinnosťou 96,5 % v porovnaní s jednotkou chladenou vzduchom s účinnosťou 91 – 93 % plytvá o 3,5 – 5,5 percentuálneho bodu menej energie ako teplo – čo pri využití 480 kW predstavuje hodnotu tisícov eur na lokalitu ročne.
  • Normy už tento trend zachytili.Norma IEC 61851-23:2023 nariaďuje podporu platformy s napätím 1000 V+ a bezpečnostné požiadavky na kvapalinové chladenie podľa normy IEC 62196-3:2022; normy ISO 15118 Plug & Charge a OCPP 2.0.1 sú teraz základnými požiadavkami pre komerčné HPC.
  • Päťročný plán je 1 MW+.Konektory MCS (Megawatt Charging System) s menovitým prúdom až 1 500 A a kvapalinou chladené stanice s výkonom 600 kW – 1 MW pre elektrické nákladné vozidlá a autobusy definujú ďalší investičný cyklus.
  • Kvapalinové chladenie nie je voliteľné pri výkone 480 kW a viac.Pri týchto úrovniach výkonu, priemere kábla, hmotnosti a tepelných limitoch sú vzduchom chladené zbrane nepraktické a nebezpečné pre každodenné komerčné použitie.

Hlboký ponor: Prečo kvapalinové chladenie víťazí nad 480 kW

Fyzika: prečo sa vzduchové chladenie rozpadá pri 500 A

Nabíjací výkon je súčinom napätia a prúdu. Na 800V batériovej platforme je potrebných 480 kW.600 A jednosmerného prúdu— a 600 kW vyžaduje 750 A. Jouleovo zahrievanie v kábli a konektore sa riadi I²R, takže zdvojnásobenie prúdu štvornásobne zvýši teplo generované v medenom vodiči kábla.

Vzduchom chladené jednosmerné káble s menovitým prúdom 200 – 250 A používajú nadrozmerné medené prierezy a hrubú izoláciu na rozptyl tepla. Zmenšenie tohto prístupu na 600 A vytvára kábel, ktorý je:

  • Extrémne ťažký(30 kg+ na zostavu pištole), čo spôsobuje únavové zlyhanie v bode odľahčenia napätia konektora;
  • Hrubý a tuhý, čím sa ergonómia plug-in zariadení stáva neprijateľnou pre každodenných vodičov;
  • Prehrievanie na konektorovom pine, čo urýchľuje rast kontaktného odporu, iskrenie a predčasnú výmenu konektora.

Kvapalinové chladenie tento kompromis ruší. Chladiaca kvapalina prúdi cez kanály priľahlé k vodiču a odvádza teplo pri zdroji. Výsledkom je kábel s menovitým prúdom 500 A s približnepolovica priemeru a tretina hmotnostihypotetického ekvivalentu chladeného vzduchom, pričom sa nárast teploty konektora udrží na kontrolovanej hranici.

Tepelný manažment káblov a konektorov: chladiaci okruh 500 A – 800 A

Kritickým subsystémom je kvapalinová chladiaca jednotka, ktorá cirkuluje chladiacu kvapalinu cez plniacu pištoľ. Chladiaca jednotka MIDA EV-HPC-PCU-01 – navrhnutá pre500A kvapalinou chladené nabíjacie káblové systémy— je reprezentatívnym návrhom a ilustruje výkonnostný limit, ktorý by mali prevádzkovatelia špecifikovať:

Parameter Typické špecifikácie kvapalinovej chladiacej jednotky (trieda 500 A – 800 A)
Podporovaný nabíjací prúd 500 A – 800 A (až 1 000 A vo variantoch vyššej triedy)
Vyžarovací výkon 3 000 W pri prietoku chladiacej kvapaliny 4 l/min
Limit nárastu teploty kábla ≤ 50 K nad teplotou okolia (ΔTmax = 50 K)
Chladiaca kvapalina Dielektrikum (napr. dimetylsilikónový olej)
Menovité napätie 12V jednosmerný prúd
Ochrana Utesnená slučka IP68
Komunikácia MODBUS cez RS-485
Hluk ≤ 60 dB(A)
Životnosť chladiacej jednotky 25 000 hodín
Hmotnosť ~7 kg

Kľúčové technické body, ktoré by si kupujúci mali overiť:

  1. Utesnený dielektrický chladiaci okruh (IP68).Chladiaca kvapalina sa nikdy nedotýka elektroniky; slučka je uzavretá a natlakovaná, čím sa eliminujú náklady na kontamináciu a dopĺňanie.
  2. Aktívna tepelná rezerva.Jednotka musí udržať nárast teploty kábla ≤50K aj priokolitá teplota 50 °C– toto je rozdiel medzi nabíjačkou, ktorá v španielskom lete udrží plný výstup 500 A, a nabíjačkou, ktorá znižuje výkon o 30 %.
  3. Redundantná komunikácia.Telemetria založená na protokole MODBUS umožňuje riadiacej jednotke stanice preventívne znížiť prúd skôr, ako dôjde k prekročeniu tepelných limitov, čím sa chráni konektor aj vstup vozidla.

Pre stanovištia s viacerými vozidlami MIDA ponúka ajsystémy kvapalinového chladenia s dvoma pištoľamiktoré obsluhujú dva vysokovýkonné káble z jednej chladiacej slučky, čím sa znižuje počet komponentov na státie.

Architektúra výkonového modulu: kvapalinou chladené moduly a izolované vzduchovody s krytím IP65

Nad 480 kW sa hustota tepla vo vnútri rozvodnej skrine stáva druhým tepelným úzkym hrdlom. Priemysel sa zblížil s dvoma vysoko spoľahlivými architektúrami:

  • Kvapalinou chladené výkonové moduly (40 kW – 125 kW).Chladiaca kvapalina priamo chladí základné dosky výkonových polovodičov. Tieto moduly pracujú chladnejšie a tichšie, dosahujú vyššiu hustotu výkonu na rack a sú vhodné pre rozvádzače s výkonom 600 kW a viac, kde je objem vzduchu fyzicky nedostatočný.
  • Moduly vzduchových potrubí s krytím IP65.Tieto moduly, ktoré sa používajú v podlahových staniciach s výkonom 60 kW – 480 kW, nasávajú chladiaci vzduch cez utesnený kanál, ktorý sa nikdy nedotýka dosky plošných spojov. Prach, soľná hmla a vlhkosť – hlavné príčiny nebezpečenstva štandardných vetraných modulov – sa nikdy nedostanú k elektronike, čím sa predlžuje priemerná doba do poruchy na viac ako 500 000 hodín.

MIDA dokumentuje oba prístupy vo svojichchladenie výkonového moduluportfólia. Pre prevádzkovateľov je praktickým dôsledkomnáklady na údržbuŠtandardné vetrané moduly v prašnom alebo pobrežnom prostredí zvyčajne zlyhajú v priebehu 6 – 12 mesiacov, zatiaľ čo moduly s izolovanými kanálmi a kvapalinou chladené moduly prežijú roky bez výjazdu servisného technika.

Karbid kremíka (SiC): polovodičový aktivátor

Chladenie kvapalinou a SiC sa dopĺňajú. SiC MOSFETy prepínajú rýchlejšie a vedú s nižšími stratami ako kremíkové IGBT, čo v prvom rade znižuje tvorbu tepla – ale pri výstupe 600 A+ je potrebné aktívne riadiť aj zlepšené straty SiC. Kvapalinou chladené studené dosky priamo spojené s SiC modulmi poskytujú účinnosť konverzie viac ako 96,5 %, ktorú prevádzkovatelia teraz očakávajú od HPC zariadení, a zároveň umožňujú výrobu kompaktných skríň, ktoré sa hodia do odpočívadiel na diaľniciach a mestských uzlov.

Systémová úroveň: čo je vlastne kvapalinou chladená stanica s výkonom 480 kW – 720 kW

Moderná kvapalinou chladená HPC stanica (napr. MIDA600 kW kvapalinou chladená nabíjacia stanica na jednosmerný prúd) integruje:

  • Výstupný rozsah:200 V – 1 000 V DC, pokrývajúce staršie 400 V flotily a platformy novej generácie 800 V/1 000 V;
  • Viaceré konektory:CCS1, CCS2, CHAdeMO, GB/T (a varianty pripravené na NACS), nabíjanie až 3 vozidiel súčasne z jednej skrinky;
  • 500A kvapalinou chladené káblena vysokovýkonnú zbraň;
  • OCPP 1,6J / 2,0,1pre otvorený roaming a inteligentné nabíjanie a navyšedynamické vyvažovanie záťažena ochranu sieťových pripojení;
  • ISO 15118 Zapojte a nabitepre bezproblémovú autentifikáciu a na hardvéri s obojsmernou podporou aj prenos energie V2G/V2H;
  • Prevádzkový rozsah:Okolitá teplota -30 °C až +70 °C, vďaka čomu je hardvér použiteľný od Sibíri až po Perzský záliv.

Normy, ktoré zavádzajú povinnosť kvapalinového chladenia (2024 – 2030)

Štandard Čo sa zmení pre HPC
IEC 61851-23:2023 Nariaďuje podporu jednosmerného výstupu s napätím 1000 V a viac a vylepšené monitorovanie izolácie; definuje bezpečnostné požiadavky pre zariadenia s vysokým výkonom (350 kW a viac).
IEC 62196-3:2022 Riadi zostavy jednosmerných konektorov a káblov – vrátane tepelného výkonu kvapalinou chladených konektorov – čo je štandardná špecifikácia pre pištole s prúdom 500 A a viac.
ISO 15118-2 / -20:2022 Plug & Charge a obojsmerný prenos energie (BPT); očakávané na všetkých nových HPC hardvéroch.
SAE J3400 (NACS) Severoamerická jednotná konektorová cesta; kvapalinou chladené káble NACS (250 A – 600 A+) sú teraz hlavnými produktovými radmi.
OCPP 2.0.1 Kybernetická bezpečnosť, inteligentné nabíjanie a koordinácia vozového parku – minimum pre interoperabilitu siete CPO.

Každý operátor, ktorý si dnes kupuje hardvér s výkonom 480 kW a viac a ktorý jeniešpecifikácia kvapalinou chladených zariadení, ktoré sú v súlade s normou IEC 61851-23:2023, nakupuje uviaznuté aktíva.


ROI / TCO: Obchodný argument pre kvapalinové chladenie

Hardvér chladený kvapalinou má o 10 – 20 % vyšší počiatočný bonus ako ekvivalentné konfigurácie chladené vzduchom. Výpočet celkových nákladov na vlastníctvo ho stále uprednostňuje v každom scenári s vysokým využitím. Dominujú tri cenové páky:

1. Energetická účinnosť – opakujúce sa náklady, ktoré sa zvyšujú

Rozdiely v účinnosti konverzie nie sú kozmetické. Porovnajte kvapalinou chladenú stanicu naÚčinnosť 96,5 %s nízkoenergetickou vzduchom chladenou jednotkou na91 – 93 %:

  • Profil lokality: Stanica s výkonom 480 kW, v prevádzke 10 hodín denne pri priemernom zaťažení 60 % (priemerný odber 288 kW) →≈1,05 GWh/rokdoručené.
  • Rozdiel v efektívnosti: 96,5 % oproti 93 % →≈3,5 % priepustnosti stratenej ako teplo→ ≈36 800 kWh/rok premrhaných.
  • Pri cene 0,15 €/kWh, teda≈5 500 €/rok na lokalituv nákladoch na elektrinu, ktorým sa dá vyhnúť – pred zohľadnením vyššieho chladiaceho zaťaženia, dimenzovania HVAC a poplatkov v čase špičkovej spotreby.

Počas 5-ročného cyklu zariadení na 3 – 4 miestach táto jediná položka prekračuje celkovú cenovú prémiu za hardvér.

2. Prevádzková doba a údržba – skryté náklady na prach

  • Štandardné vetrané moduly: vniknutie prachu/vlhkosti → typické okno poruchy 6–12 mesiacov v pobrežných alebo priemyselných lokalitách → náklady na odoslanie + výmenu modulu za každú udalosť.
  • Moduly s izolovaným vzduchovým kanálom/kvapalinou chladené s krytím IP65: MTTF > 500 000 hodín; uzavreté chladiace jednotky s menovitou životnosťou 25 000 hodín.
  • Kvapalinou chladené konektory: nižšie teploty pinov → pomalší rast kontaktného odporu → menej výmen káblov/zvodov (káblová zostava 500 A je významnou investičnou položkou).

Realistický rozpočet na údržbu diaľničnej lokality so 6 delami a vzduchovým chladením je2–4× vyššienež pri ekvivalentnej kvapalinou chladenej inštalácii, najmä preto, že ventilátory, filtre a vetrané moduly neustále zlyhávajú.

3. Priepustnosť a príjmy – prípad na strane dopytu

Na diaľnici alebo v areáli vozového parku je čas ziskom:

  • Kvapalinou chladená stanica s výkonom 480 kW a 500A káblami udržiava špičkový prúd precelýnabíjacia sedenie; vzduchom chladené stanice znižujú výkon po 10 – 20 minútach, čím sa v lete predlžuje čas sedenia o 30 – 50 %.
  • Vyšší trvalý výkon = kratšie sedenia =viac sedení na stánok za deň— najväčšia páka príjmov, ktorú CPO kontroluje.
  • Jedna 480kW stanica nahradí 3–4 x 120kW stanice, čím sa dosiahne ekvivalentný denný energetický prietok, čím sa zníži zastavaná plocha, náklady na pripojenie k sieti a kapitálové výdavky na mieste.

Ilustratívne porovnanie celkových nákladov na vlastníctvo (TCO) za 5 rokov (lokalita s diaľnicou 480 kW)

Nákladová línia (5 rokov) Vzduchom chladený (4×120 kW) Kvapalinou chladené (1× 480 kW, 500 A kanóny)
Kapitálové výdavky na hardvér 90 000 – 110 000 € 110 000 – 135 000 €
Energetické straty (5 rokov pri cene 0,15 €/kWh) 32 000 – 38 000 € 16 000 – 20 000 €
Údržba a výmena modulov (5 rokov) 15 000 – 25 000 € 4 000 – 8 000 €
Stánky / pôdorys / pripojenie k sieti 4 stánky, väčšia zastavaná plocha, vyššie náklady na pripojenie 1–2 stánky, menšia zastavaná plocha
Počet stretnutí na stánok za deň (typický) 8–10 14 – 18
5-ročné celkové náklady na vlastníctvo (normalizované na stánie) 37 000 – 47 000 € 23 000 – 30 000 €

Záver je konzistentný vo všetkých geografických oblastiach:kvapalinové chladenie znižuje 5-ročné celkové náklady na vlastníctvo (TCO) približne o 20 – 35 %na úrovni komerčného využitia a zároveň poskytuje zážitok z nabíjania, na ktorý sa vodiči skutočne čakajú. Podrobnú referenciu hardvéru nájdete v dokumente MIDA.Rýchlonabíjacia stanica DC s výkonom 480 kWako vstupný bod do radu kvapalinou chladených motorov.


Päťročný výhľad (2026 – 2031)

  1. Megawattové nabíjanie prichádza pre náročnú prevádzku.Konektory MCS s menovitým prúdom až do 1 500 A a kvapalinou chladené stanice triedy 1 MW štandardizujú nabíjanie nákladných vozidiel na zastávkach; očakáva sa, že rozvádzače s výkonom 600 kW – 1 MW sa do roku 2028 stanú normou na diaľniciach v Európe a Severnej Amerike.
  2. Konsolidácia NACS sa zrýchľuje.Severná Amerika sa prikláňa k norme SAE J3400; viacštandardné kvapalinou chladené zbrane (CCS2 + NACS + GB/T) sa stávajú štandardným exportným doplnkom.
  3. Platformy 1000V sa stávajú bežnými.S architektúrami vozidiel podľa normy IEC 61851-23:2023 a napätím 800 V/1000 V budú nabíjačky s výkonom pod 480 kW postupne strácať zákazky na výberové konania pre flotily.
  4. Chladenie sa stáva spravovaným digitálnym aktívom.Telemetria MODBUS/CAN v chladiacich slučkách napája cloudové analytické dáta – prediktívne odľahčovanie, monitorovanie stavu chladiacej kvapaliny a plánovanie prevádzky a údržby nahrádzajú reaktívny servis.
  5. Zlúčenie BESS a kvapalinou chladeného HPC.Lokality s batériovým tlmičom (solárna energia + úložisko + 600 kW HPC) znižujú náklady na pripojenie k sieti a poplatky za špičkový dopyt; kvapalinou chladené moduly tvoria tepelnú chrbticu, ktorá umožňuje dodávku energie triedy 1 MW z malého napájania zo siete.

Často kladené otázky

1. Čo je kvapalinou chladená nabíjačka pre elektromobily?Kvapalinou chladená nabíjačka elektromobilov cirkuluje dielektrické chladivo cez utesnené slučky vo vnútri napájacej skrinky a zostavy nabíjacieho kábla/konektora, aby sa odvádzalo teplo. Na rozdiel od vzduchom chladených jednotiek, ktoré fúkajú okolitý (často prašný) vzduch nad elektroniku, kvapalinou chladené systémy udržiavajú komponenty na nižších a stabilnejších teplotách, čo umožňuje nepretržitý prúd viac ako 500 A a podporuje nabíjanie s výkonom 480 kW – 1 MW.

2. Prečo potrebujú nabíjačky s výkonom 480 kW a viac kvapalinové chladenie?Pri výkone 480 kW na platforme 800 V dosahuje prúd 600 A; pri 600 kW dosahuje 750 A. Teplo v kábloch a konektoroch sa zvyšuje s druhou mocninou prúdu (I²R). Vzduchové chladenie by vyžadovalo neprakticky hrubé a ťažké káble a spôsobilo by prehriatie a zníženie výkonu konektorov v priebehu niekoľkých minút. Kvapalinové chladenie udržiava nárast teploty kábla do 50 K a udržiava plný výkon počas celej relácie.

3. Aký prúdový limit dokážu kvapalinou chladené nabíjacie káble zvládnuť?Komerčné kvapalinou chladené jednosmerné káble majú dnes menovitý prúd 500 A – 800 A (CCS2/GB/T), s variantmi NACS s prúdom 250 A – 600 A a konektormi MCS/CHAOJI až do 1 500 A pre megawattové nabíjanie. Menovitý prúd kábla musí byť prispôsobený výstupnému napätiu stanice: stanica s výkonom 480 kW pri 800 V vyžaduje kvapalinou chladenú pištoľ s menovitým prúdom najmenej 600 A.

4. O koľko je kvapalinou chladená nabíjačka účinnejšia ako vzduchom chladená?Prémiové kvapalinou chladené stanice a stanice s izolovanými kanálmi dosahujú účinnosť premeny striedavého prúdu na jednosmerný prúd ≥96,5 %, zatiaľ čo lacnejšie vetrané jednotky sa zvyčajne pohybujú na úrovni 91 – 93 %. Pri výkone 480 kW a 10 hodinách dennej prevádzky tento rozdiel 3,5 – 5,5 bodu spôsobuje stratu približne 36 000 – 58 000 kWh na stanicu ročne – čo sú tisíce eur na nákladoch na elektrinu, ktorým sa dá vyhnúť.

5. Potrebujú kvapalinou chladené nabíjačky viac údržby?Nie – zvyčajne menej. Chladiaci okruh je utesnený (IP68), takže nie je potrebné vymieňať žiadne filtre ani ventilátory. Chladiace jednotky sú dimenzované na približne 25 000 hodín a napájacie moduly s izolovaným kanálom alebo kvapalinou chladené majú hodnoty MTBF výrazne vyššie ako vetrané moduly, ktoré v prašnom alebo pobrežnom prostredí zvyčajne zlyhajú v priebehu 6 – 12 mesiacov.

6. Oplatí sa kvapalinové chladenie vyššie počiatočné náklady?Áno, pre akýkoľvek scenár komerčného využitia. Prémia za hardvér sa zvyčajne vráti v priebehu 12 – 24 mesiacov vďaka vyššej účinnosti konverzie, menšiemu počtu výmen modulov/káblov a o 30 – 50 % viac relácií na stánku za deň. Na základe 5-ročných celkových nákladov na vlastníctvo sú kvapalinou chladené lokality s výkonom 480 kW zhruba o 20 – 35 % lacnejšie na stánku ako ekvivalentné konfigurácie s vzduchovým chladením.

7. Aké normy platia pre rýchlonabíjanie chladené kvapalinou?Základným rámcom sú normy IEC 61851-23:2023 (výstup 1000 V+ DC, monitorovanie izolácie, bezpečnosť pri vysokých výkonoch), IEC 62196-3:2022 (požiadavky na kvapalinou chladené konektory a káble), ISO 15118-2/-20:2022 (Plug & Charge, obojsmerné napájanie), SAE J3400 (NACS) a OCPP 1.6J/2.0.1 pre interoperabilitu siete a inteligentného nabíjania. Kupujúci by mali všetky tieto normy vyžadovať pri každom tendri s výkonom 480 kW+.


Spoločnosť MIDA Power (Shanghai Mida EV Power Co., Ltd.) navrhuje a vyrába kvapalinou chladené rýchlonabíjacie stanice na jednosmerný prúd od 480 kW do 720 kW, kvapalinou chladené káblové systémy 500 A – 800 A a izolované napájacie moduly pre nabíjanie na diaľniciach, vozových parkoch a v megawattových nabíjacích aplikáciách. Kontaktujte náš technický tím pre podporu projektov OEM/ODM.


Čas uverejnenia: 14. augusta 2026

Zanechajte svoju správu:

Napíšte sem svoju správu a pošlite nám ju