haadbanner

Fluchladen mei floeistofkoeling: De trend fan 'e kommende 5-jierrigen yn it laden fan elektryske auto's

Fluch antwurd:Floeistofkuolle snelladen is de dominante technologyske rjochting foar it opladen fan elektryske auto's mei hege fermogen (480 kW en heger) oant 2031, om't loftkoeling fysyk gjin trochgeande stroom fan 500 A-800 A troch laadkabels en stroommodules kin ûnderhâlde sûnder ûnakseptabele temperatuerferheging, kabelgewicht of degradaasje fan 'e connector. Troch diëlektryske koelmiddel te sirkulearjen troch fersegele, IP68-klassifisearre koellussen, hâlde floeistofkuolle laders de kabeltemperatuerferheging binnen 50 K, meitsje laadstreamen fan 500 A+ mooglik, stypje 800 V/1000 V autoplatfoarms, en leverje konverzje-effisjinsje boppe 96,5% - wêrtroch de totale eigendomskosten (TCO) mei 15-25% wurde ferlege yn ferliking mei lykweardige loftkuolle arsjitektueren op snelwegen, truckstops en floatdepots.


Wichtige punten

  • 500A is de nije basisline.In lader fan 480 kW by 800 V fereasket 600 A oan trochgeande gelijkstroom; allinnich floeistofkuolle kabels mei in nominaal wearde fan 500 A–800 A kinne dit leverje mei in kabel dy't de bestjoerder eins optille kin.
  • Koeling giet fan 'e module nei de lus.De yndustry ferskowt fan fan-ventilearre, stofbleatstelde modules nei fersegele floeistofkuolle en IP65-isolearre loftkanaalmodules mei in libbensdoer fan mear as 25.000 oeren foar koelmiddel.
  • Effisjinsje is de ferburgen ROI-hendel.In floeistofkuolle stasjon mei in effisjinsje fan 96,5% fergriemt 3,5-5,5 persintaazjepunten minder enerzjy as waarmte yn ferliking mei in loftkuolle ienheid mei in effisjinsje fan 91-93% - in wearde fan tûzenen euro's per lokaasje per jier by in gebrûk fan 480 kW.
  • Normen hawwe de trend al fêstlein.IEC 61851-23:2023 fereasket stipe foar platfoarms fan 1000V+ en feiligenseasken foar floeistofkoeling neffens IEC 62196-3:2022; ISO 15118 Plug & Charge en OCPP 2.0.1 binne no tafelpeallen foar kommersjele HPC.
  • De 5-jierrige roadmap is 1MW+.MCS (Megawatt Charging System)-ferbiningen mei in fermogen oant 1.500A en floeistofkuolle stasjons fan 600kW–1MW foar elektryske frachtweinen en bussen definiearje de folgjende ynvestearringssyklus.
  • Floeistofkoeling is net opsjoneel by 480kW+.By dizze krêftnivo's meitsje kabeldiameter, gewicht en termyske grinzen loftkuolle gewearen ûnpraktysk en ûnfeilich foar deistich kommersjeel gebrûk.

Djipdûke: Wêrom floeibere koeling boppe 480 kW wint

De natuerkunde: wêrom't loftkoeling by 500A ôfbrekt

Laadkrêft is it produkt fan spanning en stroom. Op in 800V batterijplatfoarm is 480kW nedich.600A fan DC-stroom— en 600 kW fereasket 750 A. Joule-ferwaarming yn 'e kabel en ferbining folget I²R, dus ferdûbeling fan 'e stroom ferfjouwerfâldiget de waarmte dy't yn it koper fan 'e kabel generearre wurdt.

Loftkuolle DC-kabels dy't in fermogen hawwe fan 200–250A brûke grutte koperen dwerstrochsneden en dikke isolaasje om dy waarmte te fersprieden. As dy oanpak opskale wurdt nei 600A, ûntstiet in kabel dy't:

  • Ekstreem swier(30 kg+ per pistoal-assemblage), wêrtroch wurgensfalen ûntstiet by it trekûntlastingspunt fan 'e ferbining;
  • Dik en stiif, wêrtroch't de ergonomie fan plug-in net akseptabel is foar deistige bestjoerders;
  • Wurket hjit by de ferbiningspin, it fersnellen fan groei fan kontaktwjerstân, bôgefoarming en te betiid ferfanging fan connectors.

Floeistofkoeling ûnderbrekt dizze ôfwaging. Koelmiddel streamt troch kanalen neist de geleider, en ûntlient waarmte by de boarne. It resultaat is in kabel mei in wurdearring fan 500A en sawatde helte fan 'e diameter en in tredde fan it gewichtfan in hypotetysk loftkuolle ekwivalint, wylst de temperatuerstiging fan 'e ferbining binnen in kontroleare limyt hâlden wurdt.

Termysk behear fan kabels en ferbiningen: de koellus fan 500A–800A

It krityske subsysteem is de floeibere koelienheid dy't koelmiddel troch it laadpistoal sirkulearret. MIDA's EV-HPC-PCU-01 koelienheid - ûntworpen foar500A floeistofkuolle oplaadkabelsystemen— is in represintatyf ûntwerp en yllustrearret de prestaasje-envelop dy't operators spesifisearje moatte:

Parameter Typyske spesifikaasje fan floeibere koelunit (klasse 500A–800A)
Laadstroom stipe 500A – 800A (oant 1.000A yn high-end farianten)
Strieljende krêft 3.000W @ 4L/min koelmiddelstream
Limyt foar it stigen fan 'e kabeltemperatuer ≤ 50K boppe omjouwingstemperatuer (ΔTmax = 50K)
Koelmiddel Diëlektrysk (bygelyks, dimethylsilikonoalje)
Nominale spanning 12V DC
Beskerming IP68 fersegele lus
Kommunikaasje MODBUS oer RS-485
Lûd ≤ 60 dB(A)
Libbensduur fan koelmiddelienheid 25.000 oeren
Gewicht ~7 kg

Wichtige yngenieurspunten dy't keapers ferifiearje moatte:

  1. Fersegele diëlektryske koelmiddellus (IP68).De koelmiddel rekket noait elektroanika; de lus is sletten en ûnder druk, wêrtroch fersmoarging en byfolkosten eliminearre wurde.
  2. Aktive termyske haadromte.De ienheid moat de kabeltemperatuerferheging oant ≤50K hâlde, sels by50 °C omjouwingstemperatuer— dit is it ferskil tusken in lader dy't in folsleine útfier fan 500A yn in Spaanske simmer oanhâldt en ien dy't mei 30% ôfnimt.
  3. Redundante kommunikaasje.MODBUS-basearre telemetrie lit de stasjonskontroller de stroom previntyf ferminderje foardat termyske limiten oerskreden wurde, wêrtroch sawol de connector as de ynlaat fan it auto beskerme wurde.

Foar lokaasjes mei meardere auto's biedt MIDA ekdûbele-gun floeistofkoelingssystemendy't twa hege-krêftkabels fanút ien koellus betsjinje, wêrtroch it oantal komponinten per stall ferminderet.

Arsjitektuer fan 'e krêftmodule: floeistofkuolle modules en IP65-isolearre loftkanalen

Boppe 480 kW wurdt de waarmtedichtheid yn 'e stroomkast de twadde termyske knelpunt. De yndustry is gearfoege ta twa heechbetroubere arsjitektueren:

  • Floeistofkuolle krêftmodules (40kW–125kW).Koelmiddel koelt de basisplaten fan 'e fermogenshalfgeleiders direkt. Dizze modules wurkje koeler en stiller, berikke in hegere krêfttichtens per rek, en hawwe de foarkar foar kasten fan 600 kW+ wêr't it luchtvolume fysyk net genôch is.
  • IP65 isolearre loftkanaalmodules.Dizze modules, dy't brûkt wurde yn steande stasjons fan 60 kW oant 480 kW, lûke koellucht troch in fersegele kanaal dat de PCB nea rekket. Stof, sâltdamp en focht - de grutste oarsaak fan standert fentilearre modules - berikke nea de elektroanika, wêrtroch't de gemiddelde tiid oant storing mear as 500.000 oeren duorret.

MIDA dokumintearret beide oanpakken oer harkoeling fan 'e krêftmoduleportefúlje. Foar operators is de praktyske gefolgenûnderhâldskostenStandert fentilearre modules yn stoffige of kustomjouwings geane typysk binnen 6-12 moannen mis, wylst modules mei isolearre kanalen en floeistofkuolle jierren oerlibje sûnder tsjinstferliening.

Silisiumkarbid (SiC): de healgeleider-aktivator

Floeistofkoeling en SiC binne komplementêr. SiC MOSFET's skeakelje rapper en geliede mei legere ferliezen as silisium IGBT's, wat de waarmtegeneraasje yn it foarste plak ferminderet - mar by in útfier fan 600A+ moatte sels de ferbettere ferliezen fan SiC aktyf beheard wurde. Floeistofkoele kâlde platen dy't direkt oan SiC-modules ferbûn binne, leverje de konverzje-effisjinsje fan 96,5%+ dy't operators no ferwachtsje fan HPC-apparatuer, wylst se de kompakte kasten mooglik meitsje dy't passe by snelwei-servicegebieten en stedske hubs.

Systeemnivo: wat in floeistofkuolle stasjon fan 480 kW–720 kW eins is

In modern floeistofkuolle HPC-stasjon (bygelyks MIDA's600kW floeistofkuolle DC-laadstasjon) yntegreart:

  • Utfierberik:200V – 1000V DC, dy't sawol âlde 400V-floaten as 800V/1000V-platfoarms fan 'e folgjende generaasje dekt;
  • Meardere ferbiningen:CCS1, CCS2, CHAdeMO, GB/T (en NACS-klear farianten), laden maksimaal 3 auto's tagelyk fanút ien kast;
  • 500A floeistofkuolle kabelsper hege-krêft gewear;
  • OCPP 1.6J / 2.0.1foar iepen roaming en tûk opladen, plusdynamyske ladingbalânsom netferbiningen te beskermjen;
  • ISO 15118 Ynstekke en opladefoar naadleaze autentikaasje en, op bidireksjonele hardware, V2G/V2H-stroomoerdracht;
  • Operasjonele envelop:−30 °C oant +70 °C omjouwingstemperatuer, wêrtroch de hardware libbensfetber is fan Sibearje oant de Golf.

Normen dy't floeistofkoeling ferplicht meitsje (2024–2030)

Standert Wat it feroaret foar HPC
IEC 61851-23:2023 Fereasket stipe foar 1000V+ DC-útfier en opwurdearre isolaasjemonitoring; definiearret feiligenseasken foar apparatuer mei hege fermogen (350kW+).
IEC 62196-3:2022 Regelt DC-connector en kabelassemblages - ynklusyf termyske prestaasjes fan floeistofkuolle connector - de de facto spesifikaasje foar 500A+ pistolen.
ISO 15118-2 / -20:2022 Plug & Charge en bidireksjonele stroomoerdracht (BPT); ferwachte op alle nije HPC-hardware.
SAE J3400 (NACS) Noard-Amearika's ferienige ferbiningspaad; NACS floeistofkuolle kabels (250A–600A+) binne no kearnproduktlinen.
OCPP 2.0.1 Cyberfeiligens, tûk opladen en floatkoördinaasje - it minimum foar CPO-netwurkynteroperabiliteit.

Elke operator dy't hjoed 480kW+ hardware keapet dy't isnetit spesifisearjen fan IEC 61851-23:2023-kompatibele, floeistofkuolle apparatuer keapet stranded assets.


ROI / TCO: De saaklike saak foar floeibere koeling

Floeistofkuolle hardware hat in foarôfgeande premium fan 10-20% boppe lykweardige loftkuolle konfiguraasjes. De TCO-berekkening is noch altyd yn it foardiel fan elk heech gebrûksscenario. Trije kostenhefbomen dominearje:

1. Enerzjy-effisjinsje - de weromkommende kosten dy't gearstalle

Ferskillen yn konverzje-effisjinsje binne net kosmetysk. Fergelykje in floeistofkuolle stasjon by96,5% effisjinsjemei in leechweardige loftkuolle ienheid by91–93%:

  • Profyl fan 'e lokaasje: 480 kW stasjon, 10 oeren/dei yn wurking by in gemiddelde lading fan 60% (gemiddeld fermogen fan 288 kW) →≈1,05 GWh/jierlevere.
  • Effisjinsjeferskil: 96,5% tsjin 93% →≈3,5% fan de trochfier ferlern as waarmte→ ≈36.800 kWh/jier fergriemd.
  • Dat is € 0,15/kWh.≈€ 5.500/jier per lokaasjeyn foarkombere elektrisiteitsútjeften - foardat hegere koellast, HVAC-grutte en pykfraachkosten meirekkene wurde.

Oer in apparatuersyklus fan 5 jier op 3-4 lokaasjes giet dizze ienige regelpost boppe de totale hardwarepriispreemje út.

2. Uptime en ûnderhâld - de ferburgen kosten fan stof

  • Standert fentilearre modules: stof-/fochtyngong → typysk falingsfinster 6–12 moannen op kust- of yndustriële lokaasjes → ferstjoering + modulewikselkosten per barren.
  • IP65 isolearre loftkanaal- / floeistofkuolle modules: MTTF > 500.000 oeren; fersegele koelienheden mei in beoardieling fan 25.000 oeren.
  • Floeistofkuolle ferbiningen: legere pintemperatueren → stadiger groei fan kontaktwjerstân → minder kabel-/pistoalferfangingen (in 500A-kabelassemblage is in wichtich kapitaalitem).

In realistysk ûnderhâldsbudzjet foar in loftkuolle snelwei-lokaasje mei 6 gewearen is2–4× hegeras foar de lykweardige floeistofkuolle ynstallaasje, benammen om't fans, filters en fentilearre modules kontinu útfalle.

3. Trochfier en ynkomsten - it gefal oan 'e fraachkant

Op in snelwei of floatlokaasje is tiid ynkomsten:

  • In floeistofkuolle stasjon fan 480 kW mei 500 A-kabels hâldt pykstroom yn stân foar dehieloplaadsesje; loftkuolle stasjons ferminderje it laadnivo nei 10–20 minuten, wêrtroch't de sesjetiden yn 'e simmer mei 30–50% ferlingd wurde.
  • Hegere oanhâldende krêft = koartere sesjes =mear sesjes per kraam per dei— de grutste ynkomstenhefboom dy't in CPO kontrolearret.
  • Ien stall fan 480 kW ferfangt 3-4 x 120 kW stallen foar in lykweardige deistige enerzjytrochfier, wêrtroch't de foetôfdruk, de kosten foar netferbining en de CAPEX op lokaasje wurde fermindere.

Yllustrative 5-jierrige TCO-ferliking (site fan 480 kW op 'e snelwei)

Kostenline (5 jier) Loftkuolle (4×120kW) Floeistofkuolle (1 × 480 kW, 500 A pistolen)
Hardware CAPEX €90.000–110.000 € 110.000–135.000
Enerzjyferliezen (5 jier @ € 0,15/kWh) €32.000–38.000 € 16.000–20.000
Underhâld & modulewikselingen (5 jier) € 15.000–25.000 €4.000–8.000
Kramen / foetôfdruk / netferbining 4 kramen, gruttere foetôfdruk, hegere oanslutingskosten 1–2 stallen, lytsere foetôfdruk
Sesjes per kraam per dei (typysk) 8–10 14–18
5-jierrige TCO (normalisearre per stal) €37.000–47.000 € 23.000–30.000

De konklúzje is konsekwint oer geografyske gebieten:floeistofkoeling ferleget de totale eigendomskosten (TCO) oer 5 jier mei sawat 20–35%op kommersjele gebrûksnivo's, wylst se de oplaadûnderfining leverje dêr't bestjoerders eins foar yn 'e wachtrige steane. Foar in detaillearre hardwarereferinsje, sjoch MIDA's480kW DC snellaadstasjonas it yngongspunt ta it floeistofkuolle berik.


De 5-jierrige útsjoch (2026–2031)

  1. Megawatt-opladen komt foar swier wurk.MCS-ferbiningen mei in fermogen oant 1.500A en floeistofkuolle stasjons fan 1MW-klasse sille it opladen fan frachtweinen standerdisearje; ferwachte wurdt dat kasten fan 600kW–1MW yn 2028 de snelwei-norm yn Jeropa en Noard-Amearika wurde.
  2. NACS-konsolidaasje fersnelt.Noard-Amearika konvergearret op SAE J3400; multi-standert floeistofkuolle gewearen (CCS2 + NACS + GB/T) wurde de eksportstandert.
  3. 1000V-platfoarms wurde mainstream.Mei IEC 61851-23:2023 en 800V/1000V auto-arsjitektueren sille laders ûnder 480kW stadichoan float-oanbieders ferlieze.
  4. Koeling wurdt in beheard digitaal asset.MODBUS/CAN-telemetrie op koellussen fiedet wolkanalyses - foarsizzende derating, koelmiddelstatusmonitoring en O&M-planning ferfange reaktive tsjinst.
  5. BESS + floeistofkuolle HPC-gearfoeging.Batterijbufferde lokaasjes (sinne-enerzjy + opslach + 600kW HPC) ferminderje de kosten foar ferbining mei it net en de pykfraach; floeistofkuolle modules binne de termyske rêchbonke dy't stroomlevering fan 1MW-klasse út in lytse netvoeding mooglik makket.

FAQ

1. Wat is in floeistofkuolle EV-lader?In floeistofkuolle EV-lader sirkulearret diëlektryske koelmiddel troch fersegele lussen yn 'e stroomkast en de oplaadkabel/ferbiningsassemblage om waarmte ôf te fieren. Oars as loftkuolle ienheden dy't omjouwingslucht (faak stoffige) oer elektroanika blaze, hâlde floeistofkuolle systemen komponinten op legere, stabiler temperatueren, wat in trochgeande stroom fan 500A+ mooglik makket en laden fan 480kW–1MW stipet.

2. Wêrom hawwe laders fan 480kW+ floeistofkoeling nedich?By 480 kW op in 800 V platfoarm berikt de stroom 600 A; by 600 kW berikt it 750 A. Waarmte yn kabels en ferbiningen skaalet mei it kwadraat fan 'e stroom (I²R). Loftkoeling soe ûnpraktysk dikke, swiere kabels fereaskje en soe binnen minuten oerferhitting en derating fan 'e ferbining feroarsaakje. Floeistofkoeling hâldt de kabeltemperatuerstiging binnen 50 K en hâldt fol fermogen foar de hiele sesje.

3. Hokker stroomwearde kinne floeistofkuolle oplaadkabels stypje?Kommersjele floeistofkuolle DC-kabels binne hjoed de dei wurdearre mei 500A–800A (CCS2/GB/T), mei NACS-farianten op 250A–600A en MCS/CHAOJI-ferbiningen oant 1.500A foar it opladen fan megawatt. De kabelwurdearring moat oerienkomme mei de útgongsspanning fan it stasjon: in stasjon fan 480kW op 800V fereasket teminsten in floeistofkuolle kanon mei in wurdearring fan 600A.

4. Hoefolle effisjinter is in floeistofkuolle lader as in loftkuolle?Premium floeistofkuolle en isolearre-kanaalstasjons berikke in AC-nei-DC-konverzje-effisjinsje fan ≥96,5%, wylst leech-ein fentilearre ienheden typysk op 91–93% sitte. Mei 480 kW en 10 oeren deistige operaasje fergriemt dy gat fan 3,5–5,5 punten sawat 36.000–58.000 kWh per lokaasje per jier - tûzenen euro's oan foarkombere elektrisiteitskosten.

5. Hawwe floeistofkuolle laders mear ûnderhâld nedich?Nee - meastentiids minder. De koelmiddellus is ôfsletten (IP68), dus d'r binne gjin filters of fans te ferfangen. Koelinheden binne beoardiele foar ~ 25.000 oeren, en isolearre-kanaal- of floeistofkuolle krêftmodules hawwe MTBF-sifers dy't fier boppe fentilearre modules binne, dy't typysk binnen 6-12 moannen falje yn stoffige of kustomjouwings.

6. Is floeistofkoeling de hegere kosten foarôf wurdich?Ja, foar elk kommersjeel gebrûksscenario. De hardwarepreemje wurdt typysk binnen 12-24 moannen weromhelle troch hegere konverzje-effisjinsje, minder module-/kabelferfangingen, en 30-50% mear sesjes per stall per dei. Op in TCO-basis fan 5 jier binne floeistofkuolle 480 kW-lokaasjes sawat 20-35% goedkeaper per stall as lykweardige loftkuolle konfiguraasjes.

7. Hokker noarmen jilde foar floeistofkuolle snelladen?It kearnraamwurk is IEC 61851-23:2023 (1000V+ DC-útfier, isolaasjemonitoring, feiligens by hege stroom), IEC 62196-3:2022 (easken foar floeistofkuolle ferbiningen en kabels), ISO 15118-2/-20:2022 (Plug & Charge, bidireksjonele stroom), SAE J3400 (NACS), en OCPP 1.6J/2.0.1 foar netwurk- en smart-charging-ynteroperabiliteit. Keapers moatte al dizze easken hawwe foar elke oanbesteging fan 480kW+.


MIDA Power (Shanghai Mida EV Power Co., Ltd.) ûntwerpt en produseart floeistofkuolle DC-snellaadstasjons fan 480 kW oant 720 kW, floeistofkuolle kabelsystemen fan 500 A–800 A, en isolearre-kanaal-stroommodules foar snelwei-, float- en megawatt-klasse laadapplikaasjes. Nim kontakt op mei ús yngenieursteam foar OEM/ODM-projektstipe.


Pleatsingstiid: 14 augustus 2026

Lit jo berjocht achter:

Skriuw jo berjocht hjir en stjoer it nei ús