Resposta ràpida:La càrrega ràpida refrigerada per líquid és la direcció tecnològica dominant per a la càrrega de vehicles elèctrics d'alta potència (480 kW i més) fins al 2031, perquè la refrigeració per aire no pot físicament suportar un corrent continu de 500 A a 800 A a través dels cables de càrrega i els mòduls d'alimentació sense un augment de temperatura, un pes del cable o una degradació del connector inacceptables. En fer circular refrigerant dielèctric a través de bucles de refrigeració segellats amb classificació IP68, els carregadors refrigerats per líquid mantenen l'augment de temperatura del cable dins dels 50 K, permeten corrents de càrrega de més de 500 A, admeten plataformes de vehicles de 800 V/1000 V i ofereixen una eficiència de conversió superior al 96,5 %, cosa que redueix el cost total de propietat (TCO) entre un 15 i un 25 % en comparació amb les arquitectures equivalents refrigerades per aire a les autopistes, les parades de camions i els dipòsits de flotes.
Conclusions clau
- 500A és la nova línia de base.Un carregador de 480 kW a 800 V requereix 600 A de corrent continu; només els cables refrigerats per líquid amb una capacitat de 500 A a 800 A poden subministrar-lo amb un cable que el conductor pot aixecar.
- El refredament es mou del mòdul al bucle.La indústria està canviant de mòduls ventilats per ventilador i exposats a la pols a mòduls de conductes d'aire segellats, refrigerats per líquid i aïllats amb protecció IP65, amb una vida útil de la unitat de refrigeració de més de 25.000 hores.
- L'eficiència és la palanca oculta del retorn de la inversió.Una estació refrigerada per líquid amb una eficiència del 96,5% en comparació amb una unitat refrigerada per aire del 91-93% malgasta entre 3,5 i 5,5 punts percentuals menys d'energia en forma de calor, cosa que equival a milers d'euros per lloc a l'any amb una potència d'utilització de 480 kW.
- Els estàndards ja han consolidat la tendència.La norma IEC 61851-23:2023 exigeix la compatibilitat amb plataformes de més de 1000 V i els requisits de seguretat de refrigeració líquida segons la norma IEC 62196-3:2022; la norma ISO 15118 Plug & Charge i l'OCPP 2.0.1 ara són imprescindibles per a la HPC comercial.
- La full de ruta a 5 anys és d'1 MW+.Els connectors MCS (Megawatt Charging System) amb una potència nominal de fins a 1.500 A i les estacions refrigerades per líquid de 600 kW a 1 MW per a camions i autobusos de vehicles elèctrics defineixen el proper cicle d'inversió.
- La refrigeració líquida no és opcional a 480 kW+.A aquests nivells de potència, el diàmetre del cable, el pes i els límits tèrmics fan que les pistoles refrigerades per aire siguin poc pràctiques i insegures per a l'ús comercial diari.
Immersió profunda: per què la refrigeració líquida guanya per sobre dels 480 kW
La física: per què la refrigeració per aire es trenca a 500A
La potència de càrrega és el producte del voltatge i el corrent. En una plataforma de bateria de 800 V, es necessiten 480 kW.600A de corrent continu— i 600 kW requereixen 750 A. L'escalfament en Joule al cable i al connector segueix l'I²R, de manera que duplicar el corrent quadruplica la calor generada al coure del cable.
Els cables de CC refrigerats per aire amb una capacitat nominal de 200–250 A utilitzen seccions transversals de coure sobredimensionades i un aïllament gruixut per distribuir aquesta calor. Escalar aquest enfocament a 600 A produeix un cable que és:
- Extremadament pesat(més de 30 kg per conjunt de pistola), cosa que provoca una fallada per fatiga al punt d'alleujament de tensió del connector;
- Gruixut i rígid, fent que l'ergonomia dels vehicles endollables sigui inacceptable per als conductors diaris;
- S'escalfa el pin del connector, accelerant el creixement de la resistència de contacte, la formació d'arcs elèctrics i la substitució prematura del connector.
La refrigeració líquida trenca aquest inconvenient. El refrigerant flueix a través de canals adjacents al conductor, extraient calor a la font. El resultat és un cable amb una capacitat nominal de 500 A amb aproximadamentla meitat del diàmetre i un terç del pesd'un hipotètic equivalent refrigerat per aire, mentre es manté l'augment de temperatura del connector a un límit controlat.
Gestió tèrmica de cables i connectors: el bucle de refrigeració de 500A–800A
El subsistema crític és la unitat de refrigeració líquida que fa circular el refrigerant a través de la pistola de càrrega. La unitat de refrigeració EV-HPC-PCU-01 de MIDA, dissenyada per aSistemes de cable de càrrega refrigerats per líquid de 500A— és un disseny representatiu i il·lustra l'encapsula de rendiment que els operadors haurien d'especificar:
| Paràmetre | Especificacions típiques de la unitat de refrigeració líquida (classe 500A–800A) |
|---|---|
| Corrent de càrrega compatible | 500A – 800A (fins a 1.000A en variants de gamma alta) |
| Potència radiant | 3.000 W a un flux de refrigerant de 4 L/min |
| Límit d'augment de temperatura del cable | ≤ 50K per sobre de la temperatura ambient (ΔTmax = 50K) |
| Refrigerant | Dielèctric (per exemple, oli de dimetilsilicona) |
| Tensió nominal | 12V CC |
| Protecció | Bucle segellat IP68 |
| Comunicació | MODBUS sobre RS-485 |
| Soroll | ≤ 60 dB(A) |
| Durada de la unitat de refrigerant | 25.000 hores |
| Pes | ~7 kg |
Punts clau d'enginyeria que els compradors haurien de verificar:
- Bucle de refrigeració dielèctrica segellat (IP68).El refrigerant no toca mai els components electrònics; el circuit està tancat i pressuritzat, cosa que elimina la contaminació i els costos de recàrrega.
- Espai lliure tèrmic actiu.La unitat ha de mantenir l'augment de temperatura del cable a ≤50K fins i tot a50 °C ambient— aquesta és la diferència entre un carregador que manté una sortida completa de 500 A en un estiu espanyol i un que redueix la potència en un 30 %.
- Comunicació redundant.La telemetria basada en MODBUS permet al controlador de l'estació reduir preventivament el corrent abans que es superin els límits tèrmics, protegint tant el connector com l'entrada del vehicle.
Per a llocs amb diversos vehicles, MIDA també ofereixsistemes de refrigeració líquida de doble pistolaque donen servei a dos cables d'alta potència des d'un únic bucle de refrigeració, reduint el nombre de components per estació.
Arquitectura del mòdul de potència: mòduls refrigerats per líquid i conductes d'aire aïllats IP65
Per sobre dels 480 kW, la densitat de calor dins del gabinet elèctric es converteix en el segon coll d'ampolla tèrmic. La indústria ha convergit en dues arquitectures d'alta fiabilitat:
- Mòduls de potència refrigerats per líquid (40 kW–125 kW).El refrigerant refreda directament les plaques base dels semiconductors de potència. Aquests mòduls funcionen de manera més freda i silenciosa, aconsegueixen una densitat de potència més alta per rack i són preferibles per a armaris de més de 600 kW on el volum d'aire és físicament insuficient.
- Mòduls de conductes d'aire aïllats IP65.Utilitzats en estacions de terra de 60 kW a 480 kW, aquests mòduls aspiren aire de refrigeració a través d'un conducte segellat que mai toca la placa de circuit imprès. La pols, la boira salina i la humitat (els principals factors actius dels mòduls ventilats estàndard) no arriben mai a l'electrònica, cosa que allarga el temps mitjà de fallada més enllà de les 500.000 hores.
MIDA documenta ambdós enfocaments a través dels seusrefrigeració del mòdul de potènciacartera. Per als operadors, la conseqüència pràctica éscost de mantenimentEls mòduls ventilats estàndard en entorns polsegosos o costaners solen fallar en un termini de 6 a 12 mesos, mentre que els mòduls de conductes aïllats i els refrigerats per líquid sobreviuen anys sense un enviament de servei.
Carbur de silici (SiC): el facilitador dels semiconductors
La refrigeració líquida i el SiC són complementaris. Els MOSFET de SiC commuten més ràpidament i condueixen amb pèrdues més baixes que els IGBT de silici, cosa que redueix la generació de calor en primer lloc, però amb una sortida de més de 600 A, fins i tot les pèrdues millorades del SiC s'han de gestionar activament. Les plaques fredes refrigerades per líquid unides directament als mòduls de SiC ofereixen l'eficiència de conversió de més del 96,5 % que els operadors ara esperen dels equips HPC, alhora que permeten els armaris compactes que s'adapten a les àrees de servei de les autopistes i als centres urbans.
Nivell de sistema: què és realment una estació refrigerada per líquid de 480 kW–720 kW
Una estació HPC moderna refrigerada per líquid (per exemple, la de MIDA)Estació de càrrega de CC de 600 kW refrigerada per líquid) integra:
- Rang de sortida:200V – 1000V CC, que cobreix flotes antigues de 400V i plataformes de 800V/1000V de nova generació;
- Connectors múltiples:CCS1, CCS2, CHAdeMO, GB/T (i variants compatibles amb NACS), carregant fins a 3 vehicles simultàniament des d'un armari;
- Cables refrigerats per líquid de 500Aper arma d'alta potència;
- OCPP 1.6J / 2.0.1per a roaming obert i càrrega intel·ligent, a mésequilibri dinàmic de càrregaper protegir les connexions de la xarxa;
- ISO 15118 Connecta i carregaper a una autenticació perfecta i, en maquinari bidireccional, transferència d'energia V2G/V2H;
- Envoltant operatiu:De −30 °C a +70 °C ambient, cosa que fa que el maquinari sigui viable des de Sibèria fins al Golf.
Estàndards que fan obligatòria la refrigeració líquida (2024–2030)
| Estàndard | Què canvia per a HPC |
|---|---|
| IEC 61851-23:2023 | Exigeix suport de sortida de més de 1000 V CC i monitorització d'aïllament millorada; defineix els requisits de seguretat per a equips d'alta potència (més de 350 kW). |
| IEC 62196-3:2022 | Regula els conjunts de connectors i cables de CC, inclòs el rendiment tèrmic dels connectors refrigerats per líquid, l'especificació de facto per a pistoles de més de 500 A. |
| ISO 15118-2 / -20:2022 | Plug & Charge i transferència d'energia bidireccional (BPT); previst en tot el maquinari HPC nou. |
| SAE J3400 (NACS) | La ruta de connectors unificada d'Amèrica del Nord; Els cables refrigerats per líquid NACS (250A–600A+) ara són línies de productes principals. |
| OCPP 2.0.1 | Ciberseguretat, càrrega intel·ligent i coordinació de flotes: el mínim per a la interoperabilitat de la xarxa CPO. |
Qualsevol operador que compri maquinari de més de 480 kW avui dia que siguinoEls equips refrigerats per líquid que compleixen amb la norma IEC 61851-23:2023 compren actius abandonats.
ROI / TCO: El cas de negoci per a la refrigeració líquida
El maquinari refrigerat per líquid té un avantatge inicial del 10 al 20% respecte a les configuracions equivalents refrigerades per aire. Els càlculs del cost total de propietat (TCO) encara l'afavoreixen en tots els escenaris d'alta utilització. Hi ha tres factors que dominen el cost:
1. Eficiència energètica: el cost recurrent que s'agreuja
Les diferències en l'eficiència de conversió no són cosmètiques. Compareu una estació refrigerada per líquid a96,5% d'eficiènciaamb una unitat refrigerada per aire de gamma baixa a91–93%:
- Perfil del lloc: central de 480 kW, en funcionament 10 hores/dia a una càrrega mitjana del 60% (consum mitjà de 288 kW) →≈1,05 GWh/anylliurat.
- Bretxa d'eficiència: 96,5% vs 93% →≈3,5% del rendiment perdut en forma de calor→ ≈36.800 kWh/any malgastats.
- A 0,15 €/kWh, és a dir≈5.500 €/any per emplaçamenten la despesa d'electricitat evitable, abans de tenir en compte una càrrega de refrigeració més elevada, el dimensionament del sistema de climatització i els càrrecs per demanda màxima.
Durant un cicle d'equipament de 5 anys en 3-4 llocs, aquesta única partida supera la prima de preu total del maquinari.
2. Temps de funcionament i manteniment: el cost ocult de la pols
- Mòduls ventilats estàndard: entrada de pols/humitat → finestra de fallada típica de 6 a 12 mesos en llocs costaners o industrials → enviament + costos de canvi de mòduls per esdeveniment.
- Mòduls de conductes d'aire aïllats / refrigerats per líquid IP65: MTTF > 500.000 hores; unitats de refrigeració segellades amb una durada nominal de 25.000 hores.
- Connectors refrigerats per líquid: temperatures de pin més baixes → creixement més lent de la resistència de contacte → menys substitucions de cable/pistola (un conjunt de cable de 500 A és un element de capital important).
Un pressupost de manteniment realista per a una autopista refrigerada per aire amb 6 canons és2–4× més altque per a la instal·lació equivalent refrigerada per líquid, principalment perquè els ventiladors, els filtres i els mòduls ventilats fallen contínuament.
3. Rendiment i ingressos: el cas de la demanda
En una autopista o ubicació de flota, el temps són ingressos:
- Una estació refrigerada per líquid de 480 kW amb cables de 500 A manté el corrent màxim per a lasencersessió de càrrega; les estacions refrigerades per aire redueixen la potència després de 10-20 minuts, cosa que allarga els temps de sessió entre un 30 i un 50% a l'estiu.
- Potència sostinguda més alta = sessions més curtes =més sessions per parada per dia— la palanca d'ingressos més gran que controla un CPO.
- Una instal·lació de 480 kW substitueix 3 o 4 instal·lacions de 120 kW per un rendiment energètic diari equivalent, reducció de la petjada, cost de connexió a la xarxa i despeses d'inversió en el lloc.
Comparació il·lustrativa del TCO a 5 anys (emplaçament d'una autopista de 480 kW)
| Línia de costos (5 anys) | Refrigerat per aire (4×120kW) | Refrigeració líquida (1 × 480 kW, canons de 500 A) |
|---|---|---|
| Inversió de capital de maquinari | 90.000–110.000 € | 110.000–135.000 € |
| Pèrdues d'energia (5 anys a 0,15 €/kWh) | 32.000–38.000 € | 16.000–20.000 € |
| Manteniment i intercanvis de mòduls (5 anys) | 15.000–25.000 € | 4.000–8.000 € |
| Parades / petjada / connexió a la xarxa | 4 parades, petjada més gran, cost de connexió més elevat | 1–2 parades, petjada més petita |
| Sessions per parada per dia (típic) | 8–10 | 14–18 |
| TCO a 5 anys (normalitzat per parada) | 37.000–47.000 € | 23.000–30.000 € |
La conclusió és coherent a totes les zones geogràfiques:La refrigeració líquida redueix el cost total de propietat (TCO) a 5 anys aproximadament entre un 20 i un 35%a nivells d'utilització comercials, alhora que ofereix l'experiència de càrrega que els conductors realment busquen. Per obtenir una referència detallada del maquinari, consulteu MIDAEstació de càrrega ràpida de 480 kW de corrent continucom a punt d'entrada a la gamma de refrigeració líquida.
La perspectiva a 5 anys (2026–2031)
- Arriba la càrrega de megawatts per a treballs pesants.Els connectors MCS amb una capacitat nominal de fins a 1.500 A i les estacions refrigerades per líquid d'1 MW estandarditzaran la càrrega a les parades de camions; s'espera que els armaris de 600 kW a 1 MW es converteixin en la norma a les carreteres d'Europa i Amèrica del Nord el 2028.
- La consolidació de la NACS s'accelera.Amèrica del Nord convergeix en SAE J3400; les pistoles refrigerades per líquid multiestàndard (CCS2 + NACS + GB/T) esdevenen el valor per defecte d'exportació.
- Les plataformes de 1000V esdevenen habituals.Amb la norma IEC 61851-23:2023 i les arquitectures de vehicles de 800V/1000V, els carregadors de menys de 480 kW perdran progressivament les ofertes de flota.
- La refrigeració es converteix en un actiu digital gestionat.La telemetria MODBUS/CAN en bucles de refrigeració alimenta l'anàlisi al núvol: la reducció predictiva, la monitorització de l'estat del refrigerant i la programació d'O&M substitueixen el servei reactiu.
- Fusió de BESS + HPC refrigerat per líquid.Els emplaçaments amb bateria intermèdia (solar + emmagatzematge + HPC de 600 kW) redueixen els costos de connexió a la xarxa i les tarifes de demanda punta; els mòduls refrigerats per líquid són la columna vertebral tèrmica que fa possible el subministrament d'energia de classe 1 MW des d'una petita xarxa.
Preguntes freqüents
1. Què és un carregador de vehicles elèctrics refrigerat per líquid?Un carregador de vehicles elèctrics refrigerat per líquid fa circular refrigerant dielèctric a través de bucles segellats dins del gabinet d'alimentació i del conjunt de cable/connector de càrrega per eliminar la calor. A diferència de les unitats refrigerades per aire que bufen aire ambiental (sovint polsós) sobre els components electrònics, els sistemes refrigerats per líquid mantenen els components a temperatures més baixes i estables, cosa que permet un corrent continu de més de 500 A i admet una càrrega de 480 kW a 1 MW.
2. Per què els carregadors de més de 480 kW necessiten refrigeració líquida?A 480 kW en una plataforma de 800 V, el corrent arriba als 600 A; a 600 kW arriba als 750 A. La calor als cables i connectors augmenta amb el quadrat del corrent (I²R). La refrigeració per aire requeriria cables poc gruixuts i pesats i provocaria un sobreescalfament i una reducció de la potència dels connectors en qüestió de minuts. La refrigeració líquida manté l'augment de temperatura del cable dins dels 50 K i manté la potència completa durant tota la sessió.
3. Quina classificació de corrent poden suportar els cables de càrrega refrigerats per líquid?Els cables de CC comercials refrigerats per líquid actuals tenen una capacitat nominal de 500A–800A (CCS2/GB/T), amb variants NACS de 250A–600A i connectors MCS/CHAOJI de fins a 1.500A per a la càrrega de megawatts. La capacitat nominal del cable ha de coincidir amb la tensió de sortida de l'estació: una estació de 480 kW a 800V requereix una pistola refrigerada per líquid amb una capacitat nominal de 600A com a mínim.
4. Quant més eficient és un carregador refrigerat per líquid que un refrigerat per aire?Les estacions premium refrigerades per líquid i de conductes aïllats aconsegueixen una eficiència de conversió de CA a CC ≥96,5%, mentre que les unitats ventilades de gamma baixa solen situar-se entre el 91 i el 93%. Amb 480 kW i 10 hores de funcionament diari, aquesta diferència de 3,5 a 5,5 punts malgasta aproximadament entre 36.000 i 58.000 kWh per lloc a l'any, és a dir, milers d'euros en costos d'electricitat evitables.
5. Els carregadors refrigerats per líquid necessiten més manteniment?No, normalment menys. El circuit de refrigeració està segellat (IP68), de manera que no cal substituir filtres ni ventiladors. Les unitats de refrigeració tenen una durada nominal d'unes 25.000 hores, i els mòduls d'alimentació de conductes aïllats o refrigerats per líquid tenen xifres de MTBF molt superiors als mòduls ventilats, que normalment fallen en un termini de 6 a 12 mesos en entorns polsegosos o costaners.
6. Val la pena el cost inicial més elevat de la refrigeració líquida?Sí per a qualsevol escenari d'utilització comercial. La prima de maquinari es recupera normalment en un termini de 12 a 24 mesos gràcies a una major eficiència de conversió, menys substitucions de mòduls/cables i un 30-50% més de sessions per lloc al dia. En un cost total de propietat (TCO) de 5 anys, els llocs de 480 kW refrigerats per líquid són aproximadament entre un 20 i un 35% més barats per lloc que les configuracions equivalents refrigerades per aire.
7. Quins estàndards s'apliquen a la càrrega ràpida refrigerada per líquid?El marc bàsic és la norma IEC 61851-23:2023 (sortida de 1000 V CC o més, monitorització d'aïllament, seguretat d'alta potència), la norma IEC 62196-3:2022 (requisits de connectors i cables refrigerats per líquid), la norma ISO 15118-2/-20:2022 (endoll i càrrega, alimentació bidireccional), la norma SAE J3400 (NACS) i la norma OCPP 1.6J/2.0.1 per a la interoperabilitat de xarxes i càrrega intel·ligent. Els compradors haurien de requerir tots aquests requisits en qualsevol licitació de més de 480 kW.
MIDA Power (Shanghai Mida EV Power Co., Ltd.) dissenya i fabrica estacions de càrrega ràpida de CC refrigerades per líquid de 480 kW a 720 kW, sistemes de cable refrigerats per líquid de 500 A a 800 A i mòduls d'alimentació de conductes aïllats per a aplicacions de càrrega per a autopistes, flotes i megawatts. Poseu-vos en contacte amb el nostre equip d'enginyeria per obtenir assistència en projectes OEM/ODM.
Data de publicació: 14 d'agost de 2026
Carregador portàtil per a vehicles elèctrics
Caixa de paret per a vehicles elèctrics domèstics
Estació de carregador de CC
Estació de càrrega BESS
V2G V2H V2V V2L
Mòdul de càrrega de vehicles elèctrics
Connector de càrrega de CC
Accessoris per a vehicles elèctrics