baner nagłówkowy

Szybkie ładowanie z chłodzeniem cieczowym: Trend w ładowaniu pojazdów elektrycznych na najbliższe 5 lat

Szybka odpowiedź:Szybkie ładowanie chłodzone cieczą to dominujący kierunek technologiczny w zakresie ładowania pojazdów elektrycznych o dużej mocy (480 kW i więcej) do 2031 roku, ponieważ chłodzenie powietrzem fizycznie nie jest w stanie utrzymać ciągłego prądu 500–800 A w kablach ładujących i modułach zasilania bez niedopuszczalnego wzrostu temperatury, masy kabla lub degradacji złącza. Dzięki cyrkulacji dielektrycznego chłodziwa przez uszczelnione pętle chłodzące o stopniu ochrony IP68, ładowarki chłodzone cieczą utrzymują wzrost temperatury kabla w granicach 50 K, umożliwiają ładowanie prądem o natężeniu ponad 500 A, obsługują platformy pojazdów 800 V/1000 V i zapewniają sprawność konwersji powyżej 96,5% — obniżając całkowity koszt posiadania (TCO) o 15–25% w porównaniu z równoważnymi architekturami chłodzonymi powietrzem na autostradach, parkingach dla ciężarówek i w bazach flotowych.


Najważniejsze wnioski

  • 500A jest nową wartością bazową.Ładowarka o mocy 480 kW i napięciu 800 V wymaga ciągłego prądu stałego o natężeniu 600 A; taki prąd mogą dostarczyć wyłącznie kable chłodzone cieczą o natężeniu 500–800 A, które kierowca może podnieść.
  • Chłodzenie przechodzi z modułu do pętli.Branża odchodzi od modułów wentylowanych wentylatorowo i narażonych na kurz, przechodząc na uszczelnione, chłodzone cieczą moduły z izolacją kanału powietrznego IP65 o żywotności jednostki chłodzącej wynoszącej ponad 25 000 godzin.
  • Efektywność jest ukrytą dźwignią zwrotu z inwestycji (ROI).Stacja chłodzona cieczą o sprawności 96,5% w porównaniu z jednostką chłodzoną powietrzem o sprawności 91–93% marnuje od 3,5 do 5,5 punktu procentowego mniej energii w postaci ciepła, co przekłada się na tysiące euro rocznie na lokalizację przy wykorzystaniu 480 kW.
  • Normy już utrwaliły ten trend.Norma IEC 61851-23:2023 nakazuje obsługę platformy 1000 V+ oraz wymagania bezpieczeństwa dotyczące chłodzenia cieczą zgodnie z normą IEC 62196-3:2022; normy ISO 15118 Plug & Charge i OCPP 2.0.1 są obecnie standardem w komercyjnych systemach HPC.
  • Plan na 5 lat zakłada moc 1 MW+.Złącza MCS (Megawatt Charging System) o mocy do 1500 A i stacje chłodzone cieczą o mocy 600 kW–1 MW przeznaczone do samochodów ciężarowych i autobusów elektrycznych definiują kolejny cykl inwestycyjny.
  • Chłodzenie cieczą nie jest opcjonalne przy mocy powyżej 480 kW.Przy tych poziomach mocy średnica kabla, waga i ograniczenia termiczne sprawiają, że pistolety chłodzone powietrzem są niepraktyczne i niebezpieczne do codziennego użytku komercyjnego.

Głębokie nurkowanie: Dlaczego chłodzenie cieczą jest lepsze od 480 kW

Fizyka: dlaczego chłodzenie powietrzem zawodzi przy 500A

Moc ładowania jest iloczynem napięcia i prądu. Na platformie akumulatorowej 800 V wymagane jest 480 kW.600A prądu stałego— a 600 kW wymaga 750 A. Ciepło Joule'a w kablu i złączu jest zgodne z I²R, więc podwojenie prądu czterokrotnie zwiększa ciepło wytwarzane w miedzi kabla.

Kable prądu stałego chłodzone powietrzem o natężeniu 200–250 A wykorzystują duże przekroje miedziane i grubą izolację, aby rozprowadzać ciepło. Skalowanie tego podejścia do 600 A daje kabel, który:

  • Bardzo ciężki(30 kg+ na zespół pistoletu), powodujące uszkodzenie zmęczeniowe w punkcie odciążenia złącza;
  • Gruby i sztywny, co sprawia, że ​​ergonomia pojazdu typu plug-in staje się nie do przyjęcia dla kierowców jeżdżących na co dzień;
  • Przegrzewanie się styku złącza, przyspieszając wzrost rezystancji styku, łuk elektryczny i przedwczesną wymianę złącza.

Chłodzenie cieczą eliminuje ten kompromis. Chłodziwo przepływa kanałami przylegającymi do przewodnika, odprowadzając ciepło u źródła. W rezultacie powstaje kabel o natężeniu prądu 500 A i napięciu okołopołowa średnicy i jedna trzecia wagihipotetycznego odpowiednika chłodzonego powietrzem, utrzymując jednocześnie wzrost temperatury złącza na kontrolowanym poziomie.

Zarządzanie temperaturą kabli i złączy: pętla chłodzenia 500A–800A

Kluczowym podsystemem jest jednostka chłodzenia cieczą, która zapewnia cyrkulację chłodziwa przez pistolet ładujący. Jednostka chłodząca EV-HPC-PCU-01 firmy MIDA — zaprojektowana doSystemy kabli ładujących chłodzonych cieczą 500A— jest projektem reprezentatywnym i ilustruje zakres wydajności, jaki powinni określić operatorzy:

Parametr Typowa specyfikacja jednostki chłodzenia cieczą (klasa 500A–800A)
Obsługiwany prąd ładowania 500A – 800A (do 1000A w wariantach wyższej klasy)
Promieniowanie mocy 3000 W przy przepływie chłodziwa 4 l/min
Limit wzrostu temperatury kabla ≤ 50K powyżej temperatury otoczenia (ΔTmax = 50K)
Płyn chłodzący Dielektryk (np. olej dimetylosilikonowy)
Napięcie znamionowe 12 V prądu stałego
Ochrona Pętla uszczelniona IP68
Komunikacja MODBUS przez RS-485
Hałas ≤ 60 dB(A)
Żywotność jednostki chłodzącej 25 000 godzin
Waga ~7 kg

Kluczowe kwestie techniczne, które kupujący powinni zweryfikować:

  1. Uszczelniona pętla chłodząca dielektryczna (IP68).Płyn chłodzący nigdy nie ma kontaktu z elementami elektronicznymi; obieg jest zamknięty i znajduje się pod ciśnieniem, co eliminuje ryzyko zanieczyszczenia i koszty uzupełniania.
  2. Aktywny zapas ciepła.Jednostka musi utrzymywać wzrost temperatury kabla na poziomie ≤50K nawet przy50°C otoczenia— oto różnica między ładowarką, która utrzymuje pełną moc wyjściową 500 A w hiszpańskim lecie, a taką, która obniża moc o 30%.
  3. Nadmiarowa komunikacja.Telemetria oparta na protokole MODBUS umożliwia sterownikowi stacji zapobiegawcze obniżenie prądu przed przekroczeniem limitów termicznych, chroniąc zarówno złącze, jak i gniazdo pojazdu.

W przypadku obiektów obsługujących wiele pojazdów MIDA oferuje równieżsystemy chłodzenia cieczą z dwoma pistoletamiobsługujące dwa kable dużej mocy z jednej pętli chłodzącej, co pozwala na redukcję liczby komponentów w jednym stanowisku.

Architektura modułu zasilania: moduły chłodzone cieczą i izolowane kanały powietrzne IP65

Powyżej 480 kW, gęstość ciepła wewnątrz szafy zasilającej staje się drugim wąskim gardłem termicznym. Branża skupiła się na dwóch architekturach o wysokiej niezawodności:

  • Moduły mocy chłodzone cieczą (40 kW–125 kW).Płyn chłodzący bezpośrednio chłodzi płyty bazowe półprzewodników mocy. Moduły te pracują ciszej i chłodniej, osiągają wyższą gęstość mocy na szafę i są preferowane w szafach o mocy powyżej 600 kW, w których objętość powietrza jest fizycznie niewystarczająca.
  • Moduły kanałów wentylacyjnych z izolacją IP65.Stosowane w wolnostojących stacjach o mocy 60–480 kW, moduły te zasysają powietrze chłodzące przez szczelny kanał, który nigdy nie styka się z płytką drukowaną (PCB). Kurz, mgła solna i wilgoć – główne czynniki wpływające negatywnie na standardowe moduły wentylowane – nigdy nie docierają do układów elektronicznych, wydłużając średni czas do awarii do ponad 500 000 godzin.

MIDA dokumentuje oba podejścia w swoichchłodzenie modułu mocyportfolio. Dla operatorów praktyczną konsekwencją jestkoszty utrzymania:standardowe moduły wentylowane w środowiskach zapylonych lub nadmorskich zwykle ulegają awarii w ciągu 6–12 miesięcy, podczas gdy moduły z izolowanymi kanałami i chłodzone cieczą wytrzymują lata bez konieczności wysyłania serwisu.

Węglik krzemu (SiC): element umożliwiający produkcję półprzewodników

Chłodzenie cieczą i SiC uzupełniają się wzajemnie. Tranzystory MOSFET SiC przełączają się szybciej i przewodzą z mniejszymi stratami niż tranzystory IGBT z krzemu, co przede wszystkim zmniejsza generowanie ciepła — ale przy prądzie wyjściowym powyżej 600 A, nawet mniejsze straty SiC muszą być aktywnie kontrolowane. Chłodzone cieczą płyty chłodzące połączone bezpośrednio z modułami SiC zapewniają sprawność konwersji na poziomie ponad 96,5%, jakiej operatorzy oczekują obecnie od sprzętu HPC, a jednocześnie umożliwiają budowę kompaktowych szaf, które idealnie pasują do stref obsługi autostrad i węzłów miejskich.

Poziom systemowy: czym właściwie jest stacja chłodzona cieczą o mocy 480–720 kW

Nowoczesna stacja HPC chłodzona cieczą (np. MIDA)Stacja ładowania prądem stałym chłodzona cieczą o mocy 600 kW) integruje:

  • Zakres wyjściowy:200 V – 1000 V prądu stałego, obejmujące starsze floty 400 V i platformy nowej generacji 800 V/1000 V;
  • Wiele złączy:CCS1, CCS2, CHAdeMO, GB/T (oraz warianty zgodne ze standardem NACS) – ładowanie do 3 pojazdów jednocześnie z jednej szafy;
  • Kable chłodzone cieczą 500Ana działo dużej mocy;
  • OCPP 1.6J / 2.0.1do otwartego roamingu i inteligentnego ładowania, a takżedynamiczne równoważenie obciążeniaw celu ochrony połączeń sieciowych;
  • ISO 15118 Podłącz i ładujdo bezproblemowego uwierzytelniania i, w przypadku sprzętu obsługującego komunikację dwukierunkową, przesyłu mocy V2G/V2H;
  • Zakres działania:Temperatura otoczenia od -30°C do +70°C sprawia, że ​​sprzęt nadaje się do użytku od Syberii po Zatokę Perską.

Normy wprowadzające obowiązek stosowania chłodzenia cieczą (2024–2030)

Standard Co to zmienia w przypadku HPC
IEC 61851-23:2023 Wymaga obsługi wyjścia prądu stałego o napięciu 1000 V+ i ulepszonego monitorowania izolacji; definiuje wymogi bezpieczeństwa dla urządzeń o dużej mocy (350 kW+).
IEC 62196-3:2022 Określa parametry złączy DC i zespołów kabli — w tym wydajność termiczną złączy chłodzonych cieczą — co jest standardową specyfikacją dla pistoletów 500A+.
ISO 15118-2 / -20:2022 Technologia Plug & Charge oraz dwukierunkowy przesył mocy (BPT) są dostępne we wszystkich nowych urządzeniach HPC.
SAE J3400 (NACS) Ujednolicona ścieżka połączeń w Ameryce Północnej; kable chłodzone cieczą NACS (250A–600A+) są obecnie podstawowymi liniami produktów.
OCPP 2.0.1 Cyberbezpieczeństwo, inteligentne ładowanie i koordynacja floty — minimum niezbędne do zapewnienia interoperacyjności sieci CPO.

Każdy operator kupujący dziś sprzęt o mocy 480 kW lub więcej, którynieokreślające wymagania normy IEC 61851-23:2023, sprzęt chłodzony cieczą wykupuje aktywa porzucone.


ROI / TCO: Biznesowy argument za chłodzeniem cieczą

Sprzęt chłodzony cieczą wiąże się z 10–20% wyższą ceną początkową w porównaniu z równoważnymi konfiguracjami chłodzonymi powietrzem. Rachunek całkowitego kosztu posiadania (TCO) nadal przemawia na korzyść tego rozwiązania w każdym scenariuszu intensywnego użytkowania. Dominują trzy czynniki kosztowe:

1. Efektywność energetyczna — powtarzający się koszt, który się kumuluje

Różnice w wydajności konwersji nie są kosmetyczne. Porównaj stację chłodzoną cieczą96,5% sprawnościz niskotemperaturową jednostką chłodzoną powietrzem91–93%:

  • Profil obiektu: stacja o mocy 480 kW, działająca 10 godzin dziennie przy średnim obciążeniu 60% (średni pobór mocy 288 kW) →≈1,05 GWh/rokdostarczony.
  • Różnica w efektywności: 96,5% vs 93% →≈3,5% przepustowości utracone w postaci ciepła→ ≈36 800 kWh marnowane rocznie.
  • Przy cenie 0,15 €/kWh, czyli≈5500 EUR rocznie na lokalizacjęw niepotrzebnych wydatkach na energię elektryczną — przed uwzględnieniem większego zapotrzebowania na chłodzenie, rozmiaru systemu HVAC i opłat za szczytowe zapotrzebowanie.

W przypadku 5-letniego cyklu użytkowania sprzętu w 3–4 lokalizacjach ta pojedyncza pozycja przewyższa całkowitą premię cenową za sprzęt.

2. Czas sprawności i konserwacja — ukryty koszt pyłu

  • Standardowe moduły wentylowane: wnikanie pyłu/wilgoci → typowy czas awarii 6–12 miesięcy w obiektach nadmorskich lub przemysłowych → koszty wysyłki + wymiany modułu na każde zdarzenie.
  • Moduły z izolowanym kanałem powietrznym/chłodzone cieczą o stopniu ochrony IP65: MTTF > 500 000 godzin; uszczelnione jednostki chłodzące o żywotności 25 000 godzin.
  • Złącza chłodzone cieczą: niższe temperatury pinów → wolniejszy wzrost rezystancji styku → rzadsza wymiana kabli/pistoletów (zespół kabli 500A stanowi znaczną inwestycję).

Realistyczny budżet na konserwację stanowiska autostradowego z 6 działami chłodzonymi powietrzem wynosi2–4× wyższyniż w przypadku instalacji chłodzonej cieczą, głównie z powodu ciągłych awarii wentylatorów, filtrów i modułów wentylacyjnych.

3. Przepustowość i przychody — przypadek po stronie popytu

W przypadku autostrady lub floty czas jest dochodem:

  • Stacja chłodzona cieczą o mocy 480 kW z kablami 500 A utrzymuje prąd szczytowy dlacałysesja ładowania; stacje chłodzone powietrzem obniżają moc po 10–20 minutach, wydłużając czas ładowania o 30–50% w lecie.
  • Większa moc ciągła = krótsze sesje =więcej sesji na stoisko dziennie— największy czynnik wpływający na przychody, jaki kontroluje CPO.
  • Jedno stanowisko o mocy 480 kW zastępuje 3–4 stanowiska o mocy 120 kW, zapewniając równoważną dzienną przepustowość energii, co przekłada się na redukcję powierzchni, kosztów podłączenia do sieci i nakładów inwestycyjnych.

Porównanie całkowitego kosztu posiadania (TCO) w okresie 5 lat (obiekt autostradowy o mocy 480 kW)

Linia kosztów (5 lat) Chłodzony powietrzem (4×120 kW) Chłodzone cieczą (1×480 kW, działa 500 A)
CAPEX na sprzęt 90 000–110 000 euro 110 000–135 000 euro
Straty energii (5 lat po 0,15 EUR/kWh) 32 000–38 000 euro 16 000–20 000 euro
Konserwacja i wymiana modułów (5 lat) 15 000–25 000 euro 4000–8000 euro
Stoiska / powierzchnia postojowa / połączenie z siatką 4 stanowiska, większa powierzchnia, wyższe koszty połączenia 1–2 stoiska, mniejsza powierzchnia
Liczba sesji na stoisko dziennie (typowa) 8–10 14–18
5-letni całkowity koszt posiadania (znormalizowany na stoisko) 37 000–47 000 euro 23 000–30 000 euro

Wniosek jest spójny we wszystkich regionach geograficznych:chłodzenie cieczą obniża całkowity koszt posiadania (TCO) w ciągu 5 lat o około 20–35%na poziomie wykorzystania komercyjnego, zapewniając jednocześnie ładowanie, na które kierowcy faktycznie czekają w kolejce. Szczegółowe informacje dotyczące sprzętu można znaleźć w dokumentacji MIDA.Stacja szybkiego ładowania prądem stałym o mocy 480 kWjako punkt wejścia do gamy urządzeń chłodzonych cieczą.


Perspektywy 5-letnie (2026–2031)

  1. Ładowarka megawatowa przeznaczona do ciężkich zastosowań.Złącza MCS o parametrach do 1500 A i stacje chłodzone cieczą o mocy 1 MW staną się standaryzacją ładowania na parkingach dla samochodów ciężarowych; można się spodziewać, że do 2028 r. standardem na autostradach w Europie i Ameryce Północnej staną się szafy o mocy 600 kW–1 MW.
  2. Konsolidacja NACS przyspiesza.Ameryka Północna przyjmuje normę SAE J3400; wielostandardowe pistolety chłodzone cieczą (CCS2 + NACS + GB/T) stają się domyślnym produktem eksportowym.
  3. Platformy 1000V stają się powszechne.Zgodnie z normą IEC 61851-23:2023 i architekturą pojazdów 800 V/1000 V ładowarki o mocy poniżej 480 kW będą stopniowo tracić miejsce w przetargach flotowych.
  4. Chłodzenie staje się zarządzanym zasobem cyfrowym.Dane telemetryczne MODBUS/CAN dotyczące pętli chłodzących dostarczają dane do analityki w chmurze — predykcyjne obniżanie parametrów znamionowych, monitorowanie stanu chłodziwa i planowanie obsługi i konserwacji zastępują reaktywną obsługę.
  5. Połączenie BESS i chłodzonego cieczą systemu HPC.Obiekty z buforowanymi akumulatorami (energia słoneczna + magazynowanie + 600 kW HPC) obniżają koszty podłączenia do sieci i opłaty za szczytowe zapotrzebowanie; moduły chłodzone cieczą stanowią szkielet cieplny, który umożliwia dostarczanie energii klasy 1 MW z małej sieci.

Często zadawane pytania

1. Czym jest ładowarka pojazdów elektrycznych chłodzona cieczą?Chłodzona cieczą ładowarka do pojazdów elektrycznych cyrkuluje dielektryczny płyn chłodzący przez uszczelnione pętle wewnątrz szafy zasilającej oraz zespołu kabla/złącza ładowania, aby odprowadzić ciepło. W przeciwieństwie do urządzeń chłodzonych powietrzem, które nadmuchują elektronikę powietrzem otoczenia (często zakurzonym), systemy chłodzone cieczą utrzymują komponenty w niższej, bardziej stabilnej temperaturze, co umożliwia ciągły przepływ prądu o natężeniu ponad 500 A i obsługuje ładowanie o mocy 480 kW–1 MW.

2. Dlaczego ładowarki o mocy 480 kW i więcej wymagają chłodzenia cieczą?Przy mocy 480 kW na platformie 800 V prąd osiąga 600 A; przy 600 kW sięga 750 A. Ciepło w kablach i złączach rośnie wraz z kwadratem prądu (I²R). Chłodzenie powietrzne wymagałoby niepraktycznie grubych i ciężkich kabli, co spowodowałoby przegrzanie złącza i spadek mocy w ciągu kilku minut. Chłodzenie cieczą utrzymuje wzrost temperatury kabla w granicach 50 K i utrzymuje pełną moc przez cały czas pracy.

3. Jakie natężenie prądu wytrzymują kable ładujące chłodzone cieczą?Komercyjne kable prądu stałego chłodzone cieczą mają obecnie prąd znamionowy 500–800 A (CCS2/GB/T), warianty NACS od 250 A do 600 A, a złącza MCS/CHAOJI do 1500 A w przypadku ładowania megawatowego. Parametry kabla muszą być dopasowane do napięcia wyjściowego stacji: stacja o mocy 480 kW i napięciu 800 V wymaga pistoletu chłodzonego cieczą o prądzie znamionowym co najmniej 600 A.

4. O ile bardziej wydajna jest ładowarka chłodzona cieczą od ładowarki chłodzonej powietrzem?Stacje chłodzone cieczą klasy premium i stacje z izolowanymi kanałami osiągają sprawność konwersji prądu przemiennego na stały na poziomie ≥96,5%, podczas gdy jednostki wentylowane niższej klasy osiągają zazwyczaj 91–93%. Przy mocy 480 kW i 10 godzinach pracy dziennie, ta różnica 3,5–5,5 punktu powoduje marnotrawstwo około 36 000–58 000 kWh na obiekt rocznie – tysiące euro w postaci możliwych do uniknięcia kosztów energii elektrycznej.

5. Czy ładowarki chłodzone cieczą wymagają większej konserwacji?Nie — zazwyczaj mniej. Pętla chłodząca jest uszczelniona (IP68), więc nie ma potrzeby wymiany filtrów ani wentylatorów. Jednostki chłodzące są projektowane na około 25 000 godzin, a moduły zasilania z izolowanym kanałem lub chłodzone cieczą charakteryzują się wartościami MTBF znacznie przewyższającymi moduły wentylowane, które zazwyczaj ulegają awarii w ciągu 6–12 miesięcy w środowisku zakurzonym lub nadmorskim.

6. Czy chłodzenie cieczą jest warte wyższych kosztów początkowych?Tak, w każdym scenariuszu wykorzystania komercyjnego. Premia sprzętowa zazwyczaj zwraca się w ciągu 12–24 miesięcy dzięki wyższej sprawności konwersji, mniejszej liczbie wymian modułów/kabli i o 30–50% większej liczbie sesji na stanowisko dziennie. W ujęciu TCO w perspektywie 5 lat, instalacje chłodzone cieczą o mocy 480 kW są o około 20–35% tańsze na stanowisko niż równoważne konfiguracje chłodzone powietrzem.

7. Jakie normy obowiązują w przypadku szybkiego ładowania przy użyciu chłodzenia cieczą?Podstawowe wymagania obejmują normy IEC 61851-23:2023 (wyjście prądu stałego 1000 V+, monitorowanie izolacji, bezpieczeństwo dużej mocy), IEC 62196-3:2022 (wymagania dotyczące złączy i kabli chłodzonych cieczą), ISO 15118-2/-20:2022 (podłącz i ładuj, zasilanie dwukierunkowe), SAE J3400 (NACS) oraz OCPP 1.6J/2.0.1 dotyczące interoperacyjności sieci i inteligentnego ładowania. Kupujący powinni wymagać wszystkich tych wymagań w przypadku każdego przetargu o mocy 480 kW lub wyższej.


MIDA Power (Shanghai Mida EV Power Co., Ltd.) projektuje i produkuje chłodzone cieczą stacje szybkiego ładowania prądem stałym o mocy od 480 kW do 720 kW, systemy kabli chłodzonych cieczą o natężeniu 500–800 A oraz izolowane moduły zasilające do zastosowań w zakresie ładowania autostrad, flot pojazdów i ładowania megawatowego. Skontaktuj się z naszym zespołem inżynierów, aby uzyskać wsparcie w projektach OEM/ODM.


Czas publikacji: 14-08-2026

Zostaw swoją wiadomość:

Napisz tutaj swoją wiadomość i wyślij ją do nas