Hiter odgovor:Tekočinsko hlajeno hitro polnjenje je prevladujoča tehnološka smer za polnjenje visokozmogljivih električnih vozil (480 kW in več) do leta 2031, ker zračno hlajenje fizično ne more vzdrževati neprekinjenega toka 500 A–800 A skozi polnilne kable in napajalne module brez nesprejemljivega dviga temperature, teže kabla ali degradacije priključkov. S kroženjem dielektrične hladilne tekočine skozi zaprte hladilne zanke z zaščito IP68 tekočinsko hlajeni polnilniki ohranjajo dvig temperature kabla znotraj 50 K, omogočajo polnilne tokove več kot 500 A, podpirajo platforme vozil 800 V/1000 V in zagotavljajo učinkovitost pretvorbe nad 96,5 % – kar zmanjša skupne stroške lastništva (TCO) za 15–25 % v primerjavi z enakovrednimi zračno hlajenimi arhitekturami na avtocestah, postajališčih za tovornjake in skladiščih voznih parkov.
Ključne ugotovitve
- 500A je nova osnovna vrednost.Polnilnik z močjo 480 kW pri 800 V zahteva 600 A neprekinjenega enosmernega toka; le tekočinsko hlajeni kabli z nazivno močjo 500 A–800 A ga lahko zagotovijo, pri čemer ga voznik dejansko lahko dvigne.
- Hlajenje se premika iz modula v zanko.Industrija se preusmerja od modulov z ventilatorskim prezračevanjem in prahom izpostavljenih modulov k zaprtim modulom s tekočinskim hlajenjem in IP65 izoliranim zračnim kanalom z življenjsko dobo hladilne tekočine več kot 25.000 ur.
- Učinkovitost je skriti vzvod za donosnost naložbe.Tekočinsko hlajena postaja z učinkovitostjo 96,5 % v primerjavi z zračno hlajeno enoto z učinkovitostjo 91–93 % porabi 3,5–5,5 odstotne točke manj energije kot toploto – kar je pri porabi 480 kW vredno več tisoč evrov na lokacijo na leto.
- Standardi so že ujeli trend.IEC 61851-23:2023 določa podporo za platformo 1000 V+ in varnostne zahteve za tekoče hlajenje v skladu s standardom IEC 62196-3:2022; standarda ISO 15118 Plug & Charge in OCPP 2.0.1 sta zdaj obvezna standarda za komercialno visokozmogljivo računalništvo.
- Petletni načrt je 1 MW+.Priključki MCS (Megawatt Charging System) z nazivno močjo do 1500 A in tekočinsko hlajene postaje z močjo 600 kW–1 MW za električna tovornjake in avtobuse opredeljujejo naslednji investicijski cikel.
- Hlajenje s tekočino ni opcijsko pri 480 kW+.Pri teh ravneh moči, premeru kabla, teži in toplotnih omejitvah so zračno hlajene pištole nepraktične in nevarne za vsakodnevno komercialno uporabo.
Poglobljen vpogled: Zakaj je hlajenje s tekočino boljše nad 480 kW
Fizika: zakaj se zračno hlajenje pokvari pri 500 A
Polnilna moč je produkt napetosti in toka. Na 800V baterijski platformi je potrebnih 480 kW.600A enosmernega toka— in 600 kW zahteva 750 A. Joulovo segrevanje v kablu in konektorju sledi I²R, zato podvojitev toka početveri toploto, ki nastane v bakreni žici kabla.
Zračno hlajeni enosmerni kabli za 200–250 A uporabljajo prevelike bakrene prečne prereze in debelo izolacijo za razpršitev te toplote. Če ta pristop povečamo na 600 A, dobimo kabel, ki je:
- Izjemno težka(30 kg+ na sklop pištole), kar povzroči utrujenost materiala na točki razbremenitve napetosti priključka;
- Debelo in trdo, zaradi česar je ergonomija priključnih vozil nesprejemljiva za vsakodnevne voznike;
- Pregrevanje na konektorju, kar pospešuje rast kontaktne upornosti, iskrenje in prezgodnjo zamenjavo konektorjev.
Tekoče hlajenje odpravlja to kompromisno rešitev. Hladilna tekočina teče skozi kanale ob prevodniku in odvaja toploto pri viru. Rezultat je kabel z nazivno močjo 500 A in približnopolovica premera in tretjina težehipotetičnega zračno hlajenega ekvivalenta, hkrati pa ohranja dvig temperature konektorja na nadzorovani meji.
Termično upravljanje kablov in konektorjev: hladilna zanka 500A–800A
Kritični podsistem je enota za tekočinsko hlajenje, ki kroži hladilno tekočino skozi polnilno pištolo. MIDA-jeva hladilna enota EV-HPC-PCU-01 – zasnovana za500A sistemi polnilnih kablov s tekočinskim hlajenjem— je reprezentativna zasnova in ponazarja zmogljivostno območje, ki ga morajo operaterji navesti:
| Parameter | Tipične specifikacije hladilne enote s tekočino (razred 500 A–800 A) |
|---|---|
| Podprt polnilni tok | 500 A – 800 A (do 1000 A v vrhunskih različicah) |
| Sevalna moč | 3000 W pri pretoku hladilne tekočine 4 l/min |
| Omejitev dviga temperature kabla | ≤ 50 K nad temperaturo okolice (ΔTmax = 50 K) |
| Hladilna tekočina | Dielektrik (npr. dimetil silikonsko olje) |
| Nazivna napetost | 12 V enosmernega toka |
| Zaščita | Zatesnjena zanka IP68 |
| Komunikacija | MODBUS prek RS-485 |
| Hrup | ≤ 60 dB(A) |
| Življenjska doba hladilne enote | 25.000 ur |
| Teža | ~7 kg |
Ključne inženirske točke, ki jih morajo kupci preveriti:
- Zatesnjena dielektrična hladilna zanka (IP68).Hladilna tekočina se nikoli ne dotika elektronike; zanka je zaprta in pod tlakom, kar odpravlja onesnaženje in stroške dolivanja.
- Aktivna toplotna rezerva.Enota mora vzdrževati dvig temperature kabla na ≤50K tudi pri50 °C okolice– to je razlika med polnilnikom, ki v španskem poletju vzdržuje polnih 500 A izhodne moči, in tistim, ki zmanjša izhodno moč za 30 %.
- Odvečna komunikacija.Telemetrija, ki temelji na protokolu MODBUS, omogoča krmilniku postaje, da preventivno zmanjša tok, preden so prekoračene toplotne omejitve, s čimer zaščiti tako priključek kot dovod vozila.
Za lokacije z več vozili MIDA ponuja tudisistemi za tekočinsko hlajenje z dvojno pištoloki napajajo dva visokonapetostna kabla iz ene hladilne zanke, kar zmanjšuje število komponent na enoto.
Arhitektura napajalnih modulov: moduli s tekočinskim hlajenjem in zračni kanali z izolacijo IP65
Nad 480 kW postane gostota toplote v napajalni omari drugo toplotno ozko grlo. Industrija se je osredotočila na dve visoko zanesljivi arhitekturi:
- Tekočinsko hlajeni napajalni moduli (40 kW–125 kW).Hladilna tekočina neposredno hladi osnovne plošče močnostnih polprevodnikov. Ti moduli delujejo hladneje in tišje, dosegajo večjo gostoto moči na rack in so primernejši za omare z močjo 600 kW ali več, kjer je količina zraka fizično nezadostna.
- Zračni kanalski moduli z izolacijo IP65.Ti moduli, ki se uporabljajo v talnih postajah z močjo 60 kW–480 kW, vsesavajo hladilni zrak skozi zatesnjen kanal, ki se nikoli ne dotika tiskanega vezja. Prah, slana megla in vlaga – glavni vzroki za težave s standardnimi prezračevalnimi moduli – nikoli ne dosežejo elektronike, kar podaljša povprečni čas do okvare na več kot 500.000 ur.
MIDA dokumentira oba pristopa v svojihhlajenje napajalnega modulaportfelj. Za operaterje je praktična posledicastroški vzdrževanjaStandardni prezračevalni moduli v prašnem ali obalnem okolju običajno odpovejo v 6–12 mesecih, medtem ko moduli z izoliranimi kanali in tekočinsko hlajeni moduli preživijo leta brez servisne napotitve.
Silicijev karbid (SiC): polprevodniški omogočevalec
Tekočinsko hlajenje in SiC se dopolnjujeta. SiC MOSFET-i preklopijo hitreje in prevajajo z manjšimi izgubami kot silicijevi IGBT-ji, kar že v prvi vrsti zmanjša nastajanje toplote – vendar je treba pri izhodu 600 A+ aktivno upravljati tudi izboljšane izgube SiC. Tekočinsko hlajene hladne plošče, ki so neposredno povezane z moduli SiC, zagotavljajo več kot 96,5-odstotno učinkovitost pretvorbe, ki jo operaterji zdaj pričakujejo od opreme HPC, hkrati pa omogočajo kompaktne omare, ki se prilegajo območjem za počivališča na avtocestah in mestnim vozliščem.
Sistemska raven: kaj pravzaprav je tekočinsko hlajena postaja z močjo 480 kW–720 kW
Sodobna tekočinsko hlajena HPC postaja (npr. MIDA-jeva600 kW tekoče hlajena polnilna postaja z enosmernim tokom) integrira:
- Izhodno območje:200 V – 1000 V DC, kar pokriva starejše 400 V vozne parke in platforme naslednje generacije 800 V/1000 V;
- Več konektorjev:CCS1, CCS2, CHAdeMO, GB/T (in različice, pripravljene za NACS), ki hkrati polnijo do 3 vozila iz ene omarice;
- 500A tekočinsko hlajeni kablina pištolo z veliko močjo;
- OCPP 1.6J / 2.0.1za odprto gostovanje in pametno polnjenje terdinamično uravnoteženje obremenitveza zaščito omrežnih povezav;
- ISO 15118 Priklopi in napolniza brezhibno preverjanje pristnosti in na dvosmerno zmogljivi strojni opremi tudi prenos moči V2G/V2H;
- Delovni okvir:Okoljska temperatura od -30 °C do +70 °C omogoča uporabo strojne opreme od Sibirije do Perzijskega zaliva.
Standardi, ki določajo obvezno hlajenje s tekočino (2024–2030)
| Standardno | Kaj se spremeni za HPC |
|---|---|
| IEC 61851-23:2023 | Predpisuje podporo za izhod 1000 V+ DC in nadgrajen nadzor izolacije; določa varnostne zahteve za opremo z visoko močjo (350 kW+). |
| IEC 62196-3:2022 | Ureja sklope enosmernih konektorjev in kablov – vključno s toplotno zmogljivostjo tekočinsko hlajenih konektorjev – dejanska specifikacija za pištole s 500 A+. |
| ISO 15118-2 / -20:2022 | Plug & Charge in dvosmerni prenos energije (BPT); pričakovano na vsej novi strojni opremi HPC. |
| SAE J3400 (NACS) | Severnoameriška enotna pot konektorjev; tekočinsko hlajeni kabli NACS (250A–600A+) so zdaj osrednja linija izdelkov. |
| OCPP 2.0.1 | Kibernetska varnost, pametno polnjenje in koordinacija voznega parka – minimum za interoperabilnost omrežja CPO. |
Vsak operater, ki danes kupuje strojno opremo z močjo 480 kW ali več, ki jeneki navaja, da je oprema s tekočinskim hlajenjem skladna s standardom IEC 61851-23:2023, kupuje nasedla sredstva.
ROI / TCO: Poslovni primer za tekoče hlajenje
Strojna oprema s tekočinskim hlajenjem ima 10–20 % vnaprejšnjo premijo v primerjavi z enakovredno konfiguracijo z zračnim hlajenjem. Matematika skupnih stroškov lastništva ji še vedno daje prednost v vseh scenarijih visoke uporabe. Prevladujejo trije stroškovni dejavniki:
1. Energetska učinkovitost – ponavljajoči se stroški, ki se kopičijo
Razlike v učinkovitosti pretvorbe niso kozmetične. Primerjajte tekočinsko hlajeno postajo na96,5-odstotna učinkovitostz nizkocenovno zračno hlajeno enoto pri91–93 %:
- Profil lokacije: elektrarna z močjo 480 kW, ki deluje 10 ur/dan pri 60 % povprečni obremenitvi (povprečna poraba 288 kW) →≈1,05 GWh/letodostavljeno.
- Razlika v učinkovitosti: 96,5 % v primerjavi s 93 % →≈3,5 % pretoka, izgubljenega kot toplota→ ≈36.800 kWh/leto zapravljenih.
- Pri ceni 0,15 €/kWh, torej≈5.500 €/leto na lokacijopri porabi električne energije, ki se ji je mogoče izogniti – pred upoštevanjem večje hladilne obremenitve, dimenzioniranja HVAC sistemov in stroškov v času največje obremenitve.
V 5-letnem ciklu opreme na 3–4 lokacijah ta posamezna postavka presega skupno premijo cene strojne opreme.
2. Delovni čas in vzdrževanje – skriti stroški prahu
- Standardni prezračevalni moduli: vdor prahu/vlage → tipično obdobje okvare 6–12 mesecev na obalnih ali industrijskih lokacijah → stroški odpreme + zamenjave modula na dogodek.
- Moduli z izoliranim zračnim kanalom/tekočinsko hlajenjem IP65: MTTF > 500.000 ur; zaprte hladilne enote z nazivno življenjsko dobo 25.000 ur.
- Tekočinsko hlajeni konektorji: nižje temperature nožic → počasnejša rast kontaktne upornosti → manj zamenjav kablov/pištol (kabelski sklop 500 A je pomemben kapitalski izdatek).
Realističen proračun za vzdrževanje avtocestnega območja s 6 topovi in zračnim hlajenjem je2–4× višjekot pri enakovredni tekočinsko hlajeni napeljavi, predvsem zato, ker ventilatorji, filtri in prezračevalni moduli nenehno odpovedujejo.
3. Pretočnost in prihodki – primer na strani povpraševanja
Na avtocesti ali lokaciji voznega parka je čas prihodek:
- Tekočinsko hlajena postaja z močjo 480 kW in 500A kabli vzdržuje konični tok zacelotenseja polnjenja; zračno hlajene postaje zmanjšajo moč po 10–20 minutah, kar poleti podaljša čas seje za 30–50 %.
- Večja trajna moč = krajše seje =več sej na stojnico na dan— največji posamezni vzvod za prihodke, ki ga nadzoruje CPO.
- Ena stojnica z močjo 480 kW nadomesti 3–4 stojnice s po 120 kW za enakovredno dnevno prepustnost energije, zmanjšanje površine, stroškov priključitve na omrežje in kapitalskih izdatkov na lokaciji.
Ilustrativna 5-letna primerjava skupnih stroškov lastništva (območje avtoceste s 480 kW)
| Stroški (5 let) | Zračno hlajen (4×120 kW) | Tekočinsko hlajen (1×480 kW, 500 A top) |
|---|---|---|
| Kapitalski izdatki za strojno opremo | 90.000–110.000 € | 110.000–135.000 € |
| Izgube energije (5 let pri 0,15 €/kWh) | 32.000–38.000 € | 16.000–20.000 € |
| Vzdrževanje in zamenjava modulov (5 let) | 15.000–25.000 € | 4.000–8.000 € |
| Stojnice / odtis / omrežna povezava | 4 stojnice, večji odtis, višji stroški povezave | 1–2 stojnici, manjši odtis |
| Število sej na stojnico na dan (običajno) | 8–10 | 14–18 |
| 5-letni skupni stroški lastništva (normalizirani na stojnico) | 37.000–47.000 € | 23.000–30.000 € |
Sklep je dosleden v vseh geografskih območjih:Tekoče hlajenje zniža 5-letne skupne stroške lastništva za približno 20–35 %na ravni komercialne izkoriščenosti, hkrati pa zagotavlja izkušnjo polnjenja, za katero vozniki dejansko čakajo. Za podroben opis strojne opreme glejte MIDA-jevHitra polnilna postaja z enosmernim tokom 480 kWkot vstopna točka v ponudbo tekočinsko hlajenih modelov.
5-letna napoved (2026–2031)
- Megavatno polnjenje za težka dela.Priključki MCS z nazivnim tokom do 1500 A in tekočinsko hlajene postaje razreda 1 MW bodo standardizirali polnjenje tovornjakov na postajališčih; pričakuje se, da bodo omare z močjo 600 kW–1 MW do leta 2028 postale norma za avtoceste v Evropi in Severni Ameriki.
- Konsolidacija NACS se pospešuje.Severna Amerika se približuje standardu SAE J3400; večstandardni tekočinsko hlajeni topovi (CCS2 + NACS + GB/T) postanejo izvozni standard.
- 1000V platforme postajajo vseprisotne.Z arhitekturami vozil IEC 61851-23:2023 in 800V/1000V bodo polnilne postaje z močjo pod 480 kW postopoma izgubljale razpise za vozni park.
- Hlajenje postane upravljano digitalno sredstvo.Telemetrija MODBUS/CAN na hladilnih zankah dovaja podatke v oblak – napovedno zmanjševanje zmogljivosti, spremljanje stanja hladilne tekočine in načrtovanje delovanja in vzdrževanja nadomeščajo reaktivno servisiranje.
- Združitev BESS in tekočinsko hlajenega HPC.Lokacije z baterijskim varčevanjem (sončna elektrarna + shranjevanje + 600 kW HPC) zmanjšujejo stroške priključitve na omrežje in stroške v času največje obremenitve; tekočinsko hlajeni moduli so toplotna hrbtenica, ki omogoča dobavo energije razreda 1 MW iz majhnega dovoda v omrežje.
Pogosta vprašanja
1. Kaj je tekočinsko hlajen polnilnik za električna vozila?Tekočinsko hlajeni polnilnik za električna vozila kroži dielektrično hladilno sredstvo skozi zaprte zanke znotraj napajalne omare in sklopa polnilnega kabla/priključka, da se odvaja toplota. Za razliko od zračno hlajenih enot, ki pihajo okoliški (pogosto prašni) zrak čez elektroniko, tekočinsko hlajeni sistemi ohranjajo komponente na nižjih, stabilnejših temperaturah, kar omogoča neprekinjen tok več kot 500 A in podpira polnjenje od 480 kW do 1 MW.
2. Zakaj polnilniki z močjo 480 kW ali več potrebujejo tekoče hlajenje?Pri 480 kW na 800V platformi tok doseže 600 A; pri 600 kW doseže 750 A. Toplota v kablih in konektorjih se povečuje s kvadratom toka (I²R). Zračno hlajenje bi zahtevalo nepraktično debele in težke kable ter bi povzročilo pregrevanje in zmanjšanje zmogljivosti konektorjev v nekaj minutah. Tekočinsko hlajenje ohranja dvig temperature kabla znotraj 50 K in ohranja polno moč med celotno sejo.
3. Kakšno nazivno jakost toka lahko podpirajo polnilni kabli s tekočinskim hlajenjem?Komercialni tekočinsko hlajeni enosmerni kabli imajo danes nazivni tok 500 A–800 A (CCS2/GB/T), različice NACS pa 250 A–600 A, konektorji MCS/CHAOJI pa do 1500 A za polnjenje z megavati. Nazivna napetost kabla mora biti usklajena z izhodno napetostjo postaje: postaja z močjo 480 kW pri 800 V zahteva tekočinsko hlajeno pištolo z nazivnim tokom vsaj 600 A.
4. Koliko bolj učinkovit je tekočinsko hlajen polnilnik kot zračno hlajen?Vrhunske tekočinsko hlajene postaje in postaje z izoliranimi kanali dosegajo ≥96,5 % učinkovitost pretvorbe izmeničnega v enosmerni tok, medtem ko nizkocenovne prezračevalne enote običajno znašajo 91–93 %. Pri 480 kW in 10 urah dnevnega delovanja ta 3,5–5,5-odstotna razlika povzroči približno 36.000–58.000 kWh na lokacijo na leto – na tisoče evrov stroškov električne energije, ki se jim je mogoče izogniti.
5. Ali tekočinsko hlajeni polnilniki potrebujejo več vzdrževanja?Ne – običajno manj. Hladilni krog je zatesnjen (IP68), zato ni filtrov ali ventilatorjev, ki bi jih bilo treba zamenjati. Hladilne enote so ocenjene na približno 25.000 ur, napajalni moduli z izoliranimi kanali ali tekočinsko hlajenimi moduli pa imajo vrednosti MTBF precej višje od prezračevanih modulov, ki običajno odpovejo v 6–12 mesecih v prašnem ali obalnem okolju.
6. Ali se tekoče hlajenje splača z višjimi začetnimi stroški?Da, za vse scenarije komercialne uporabe. Stroški strojne opreme se običajno povrnejo v 12–24 mesecih zaradi večje učinkovitosti pretvorbe, manj zamenjav modulov/kablov in 30–50 % več sej na štalo na dan. Na podlagi 5-letnih skupnih stroškov lastništva so tekočinsko hlajene lokacije z močjo 480 kW približno 20–35 % cenejše na štalo kot enakovredne konfiguracije z zračnim hlajenjem.
7. Kateri standardi veljajo za hitro polnjenje s tekočinskim hlajenjem?Osrednji okvir so standardi IEC 61851-23:2023 (izhod 1000 V+ DC, spremljanje izolacije, varnost pri visokih porabah), IEC 62196-3:2022 (zahteve za tekočinsko hlajene konektorje in kable), ISO 15118-2/-20:2022 (Plug & Charge, dvosmerno napajanje), SAE J3400 (NACS) in OCPP 1.6J/2.0.1 za interoperabilnost omrežja in pametnega polnjenja. Kupci bi morali vse te standarde zahtevati pri vsakem razpisu z močjo 480 kW+.
MIDA Power (Shanghai Mida EV Power Co., Ltd.) načrtuje in proizvaja tekočinsko hlajene hitre polnilne postaje z enosmernim tokom od 480 kW do 720 kW, tekočinsko hlajene kabelske sisteme od 500 A do 800 A in izolirane kanalske napajalne module za avtocestne, vozne parke in polnjenja megavatnega razreda. Za podporo pri projektih OEM/ODM se obrnite na našo inženirsko ekipo.
Čas objave: 14. avg. 2026
Prenosni polnilnik za električna vozila
Domača stenska omarica za električna vozila
Polnilna postaja za enosmerni tok
Polnilna postaja BESS
V2G V2H V2V V2L
Modul za polnjenje električnih vozil
Priključek za polnjenje z enosmernim tokom
Dodatki za električna vozila