head_baner

טעינה מהירה בקירור נוזלי: המגמה הבאה של טעינת רכבים חשמליים

תשובה מהירה:טעינה מהירה מקוררת נוזל היא כיוון הטכנולוגיה הדומיננטי לטעינת רכבים חשמליים בעלי הספק גבוה (480 קילוואט ומעלה) עד שנת 2031, מכיוון שקירור אוויר אינו יכול פיזית לעמוד בזרם רציף של 500A-800A דרך כבלי טעינה ומודולי חשמל ללא עלייה בלתי מקובלת בטמפרטורה, משקל כבל או פגיעה במחבר. על ידי הזרמת נוזל קירור דיאלקטרי דרך לולאות קירור אטומות בעלות דירוג IP68, מטענים מקוררי נוזל שומרים על עליית טמפרטורת הכבל בטווח של 50K, מאפשרים זרמי טעינה של 500A+, תומכים בפלטפורמות רכב של 800V/1000V ומספקים יעילות המרה מעל 96.5% - תוך חיסכון של עלות הבעלות הכוללת (TCO) ב-15-25% בהשוואה לארכיטקטורות מקוררות אוויר מקבילות בכבישים מהירים, תחנות משאיות ומחסני ציי רכב.


נקודות מפתח

  • 500A הוא קו הבסיס החדש.מטען של 480 קילוואט במתח של 800 וולט דורש 600 אמפר של זרם ישר רציף; רק כבלים מקוררים בנוזל בעלי דירוג של 500 אמפר עד 800 אמפר יכולים לספק אותו באמצעות כבל שהנהג יכול להרים בפועל.
  • הקירור עובר מהמודול ללולאה.התעשייה עוברת ממודולים מאווררים וחשופים לאבק למודולים אטומים מקוררי נוזל ומבודדים בתקן IP65 עם חיי יחידת קירור של למעלה מ-25,000 שעות.
  • יעילות היא מנוף ה-ROI הנסתר.תחנה מקוררת נוזלים בעלת יעילות של 96.5% לעומת יחידה מקוררת אוויר בעלת יעילות של 91-93% מבזבזת 3.5-5.5 נקודות אחוז פחות אנרגיה כחום - שווי של אלפי יורו לאתר בשנה בניצול של 480 קילוואט.
  • הסטנדרטים כבר נעל את המגמה.IEC 61851-23:2023 מחייב תמיכה בפלטפורמה של 1000V+ ודרישות בטיחות לקירור נוזלים לפי IEC 62196-3:2022; ISO 15118 Plug & Charge ו-OCPP 2.0.1 הם כעת יתדות שולחן עבור HPC מסחרי.
  • מפת הדרכים לחמש שנים היא 1 מגה-וואט ומעלה.מחברי MCS (מערכת טעינה מגה-וואט) בעלי דירוג של עד 1,500A ותחנות מקוררות נוזל של 600kW–1MW עבור משאיות ואוטובוסים חשמליים מגדירים את מחזור ההשקעה הבא.
  • קירור נוזלי אינו אופציונלי בהספק של 480 קילוואט ומעלה.ברמות הספק אלו, קוטר הכבל, המשקל ומגבלות התרמיות הופכים אקדחים מקוררי אוויר ללא מעשיים ולא בטוחים לשימוש מסחרי יומיומי.

צלילה מעמיקה: מדוע קירור נוזלי מנצח מעל 480 קילוואט

הפיזיקה: מדוע קירור אוויר מתקלקל ב-500A

הספק הטעינה הוא מכפלה של מתח וזרם. בפלטפורמת סוללות של 800 וולט, נדרשים 480 קילוואט600A של זרם ישר— ו-600 קילוואט דורשים 750 אמפר. חימום הג'אול בכבל ובמחבר עוקב אחר I²R, כך שהכפלת הזרם מגדילה פי ארבעה את החום הנוצר בנחושת הכבל.

כבלי DC מקוררי אוויר בעלי עוצמה של 200-250A משתמשים בחתכי נחושת גדולים במיוחד ובידוד עבה כדי לפזר את החום. קנה מידה של גישה זו ל-600A מייצר כבל שהוא:

  • כבד במיוחד(30 ק"ג+ לכל מכלול אקדח), מה שגורם לכשל עייפות בנקודת שחרור המתיחה של המחבר;
  • עבה ונוקשה, מה שהופך את הארגונומיה של מכשירי פלאג-אין ללא מקובלת עבור נהגים יומיומיים;
  • מתחמם בפין המחבר, מה שמאיץ את צמיחת התנגדות המגע, היווצרות קשת והחלפה מוקדמת של מחברים.

קירור נוזלי שובר את הפשרה הזו. נוזל קירור זורם דרך תעלות הסמוכות למוליך, ומוציא חום מהמקור. התוצאה היא כבל בעל דירוג של 500A עם בערךחצי מהקוטר ושליש מהמשקלשל מקבילה היפותטית מקוררת אוויר, תוך שמירה על עליית טמפרטורת המחבר לגבול מבוקר.

ניהול תרמי של כבלים ומחברים: לולאת קירור 500A–800A

תת-המערכת הקריטית היא יחידת קירור נוזלית שמזרימה נוזל קירור דרך אקדח הטעינה. יחידת הקירור EV-HPC-PCU-01 של MIDA - שתוכננה עבורמערכות כבלי טעינה מקוררות נוזל 500A— מהווה עיצוב מייצג וממחיש את מעטפת הביצועים שעל מפעילי הביצועים לציין:

פָּרָמֶטֶר מפרט אופייני של יחידת קירור נוזלים (דרגה 500A–800A)
זרם טעינה נתמך 500A – 800A (עד 1,000A בגרסאות מתקדמות)
כוח קרינה 3,000 וואט בהספק נוזל קירור של 4 ליטר/דקה
מגבלת עליית טמפרטורת הכבל ≤ 50K מעל טמפרטורת הסביבה (ΔTmax = 50K)
נוזל קירור דיאלקטרי (למשל, שמן סיליקון דימתיל)
מתח מדורג 12V DC
הֲגָנָה לולאה אטומה IP68
תִקשׁוֹרֶת MODBUS מעל RS-485
רַעַשׁ ≤ 60 dB(A)
אורך חיי יחידת נוזל הקירור 25,000 שעות
מִשׁקָל ~7 ק"ג

נקודות הנדסיות מרכזיות שעל הקונים לאמת:

  1. לולאת קירור דיאלקטרית אטומה (IP68).נוזל הקירור לעולם לא נוגע באלקטרוניקה; הלולאה סגורה ונמצאת תחת לחץ, מה שמבטל זיהום ועלויות מילוי.
  2. מרווח גובה תרמי אקטיבי.היחידה חייבת לשמור על עליית טמפרטורת הכבל ל-≤50K אפילו בטמפרטורת סביבה של 50 מעלות צלזיוס— זהו ההבדל בין מטען שמספק תפוקה מלאה של 500A בקיץ ספרדי לבין מטען שמפחית את רמת המתח ב-30%.
  3. תקשורת מיותרת.טלמטריה מבוססת MODBUS מאפשרת לבקר התחנה להפחית את הזרם מראש לפני שמוגבלות התרמיות מופרות, ובכך להגן הן על המחבר והן על כניסת הרכב.

עבור אתרים מרובי כלי רכב, MIDA מציעה גםמערכות קירור נוזלים דו-אקדחיותשמשרתים שני כבלי הספק גבוה מלולאת קירור אחת, ומפחיתים את ספירת הרכיבים בכל תקינה.

ארכיטקטורת מודול הספק: מודולים מקוררי נוזל ותעלות אוויר מבודדות IP65

מעל 480 קילוואט, צפיפות החום בתוך ארון החשמל הופכת לצוואר הבקבוק התרמי השני. התעשייה התכנסה סביב שתי ארכיטקטורות בעלות אמינות גבוהה:

  • מודולי כוח מקוררים בנוזל (40 קילוואט–125 קילוואט).נוזל קירור מקרר ישירות את לוחות הבסיס של מוליכי הכוח. מודולים אלה פועלים קרירים ושקטים יותר, משיגים צפיפות הספק גבוהה יותר לכל מתלה, והם עדיפים עבור ארונות של 600 קילוואט ומעלה שבהם נפח האוויר אינו מספיק פיזית.
  • מודולים של תעלות אוויר מבודדות IP65.מודולים אלה, המשמשים בתחנות רצפתיות בהספק של 60 קילוואט עד 480 קילוואט, מושכים אוויר קירור דרך צינור אטום שלעולם אינו נוגע במעגל המודפס (PCB). אבק, ערפל מלח ולחות - הגורמים הגורמים העיקריים לכישלון מודולים מאווררים סטנדרטיים - לעולם אינם מגיעים לרכיבי האלקטרוניקה, מה שמאריך את זמן הכשל הממוצע מעבר ל-500,000 שעות.

MIDA מתעדת את שתי הגישות לרוחבהקירור מודול הכוחתיק עבודות. עבור מפעילים, התוצאה המעשית היאעלות תחזוקהמודולים מאווררים סטנדרטיים בסביבות מאובקות או חופיות בדרך כלל נכשלים תוך 6-12 חודשים, בעוד שמודולים בעלי צינורות מבודדים ומודולים מקוררי נוזל שורדים שנים ללא הזמנת שירות.

סיליקון קרביד (SiC): גורם המאפשר מוליכים למחצה

קירור נוזלי ו-SiC משלימים זה את זה. טרנזיסטורי MOSFET של SiC עוברים מהר יותר ומוליכים עם הפסדים נמוכים יותר מאשר טרנזיסטורי IGBT של סיליקון, מה שמפחית את ייצור החום מלכתחילה - אבל ביציאה של 600A+, אפילו ההפסדים המשופרים של SiC חייבים להיות מנוהלים באופן פעיל. לוחות קרים מקוררים בנוזל המחוברים ישירות למודולי SiC מספקים את יעילות ההמרה של 96.5%+ שמפעילים מצפים כיום מציוד HPC, תוך שהם מאפשרים את הארונות הקומפקטיים המתאימים לאזורי שירות בכבישים מהירים ולמרכזי תנועה עירוניים.

רמת המערכת: מהי בעצם תחנה מקוררת נוזל של 480kW–720kW

תחנת HPC מודרנית מקוררת נוזל (למשל, MIDA)תחנת טעינה DC מקוררת נוזל 600kW) משלב:

  • טווח פלט:200V – 1000V DC, המכסים ציי רכבים מדור קודם של 400V ופלטפורמות 800V/1000V מהדור הבא;
  • מחברים מרובים:CCS1, CCS2, CHAdeMO, GB/T (וגרסאות מוכנות ל-NACS), טעינה בו זמנית של עד 3 כלי רכב מארון אחד;
  • כבלים מקוררים בנוזל 500Aלכל אקדח בעל עוצמה גבוהה;
  • OCPP 1.6J / 2.0.1לשיטוט פתוח וטעינה חכמה, בנוסףאיזון עומסים דינמיכדי להגן על חיבורי הרשת;
  • תקן ISO 15118 חבר וטעןלאימות חלק, ועל גבי חומרה התומכת דו-כיוונית, העברת חשמל V2G/V2H;
  • מעטפת הפעלה:טמפרטורות סביבה של 30°C- עד 70°C+, מה שהופך את החומרה לתקפה מסיביר ועד למפרץ.

תקנים המחייבים קירור נוזלי (2024–2030)

תֶקֶן מה זה משנה עבור HPC
תקן 61851-23:2023 מחייב תמיכה ביציאת DC של 1000V+ וניטור בידוד משודרג; מגדיר דרישות בטיחות לציוד בעל הספק גבוה (350kW+).
חברת החשמל 62196-3:2022 מסדיר את מכלולי מחברי וכבלים של DC - כולל ביצועים תרמיים של מחברים מקוררי נוזל - המפרט דה פקטו עבור אקדחים של 500A+.
תקן ISO 15118-2 / -20:2022 חיבור וטעינה והעברת חשמל דו-כיוונית (BPT); צפויים בכל חומרת HPC החדשה.
SAE J3400 (NACS) נתיב המחברים המאוחד של צפון אמריקה; כבלי NACS מקוררי נוזל (250A–600A+) הם כעת קווי מוצרים מרכזיים.
OCPP 2.0.1 אבטחת סייבר, טעינה חכמה ותיאום ציי רכב - המינימום ליכולת פעולה הדדית של רשת CPO.

כל מפעיל שרוכש חומרה בהספק של 480 קילוואט ומעלה כיום,לֹאהמפרט ציוד מקורר נוזלים תואם IEC 61851-23:2023 הוא רכישת נכסים תקועים.


החזר השקעה / עלות כוללת: הטיעון העסקי לקירור נוזלי

חומרה מקוררת נוזל נושאת פרמיה ראשונית של 10-20% על פני תצורות מקבילות מקוררות אוויר. חישוב עלות הבעלות הכוללת עדיין מעדיף אותה בכל תרחיש של ניצול גבוה. שלושה מנופי עלות שולטים:

1. יעילות אנרגטית - העלות החוזרת ונשנית שמצטברת

הבדלי יעילות ההמרה אינם קוסמטיים. השווה תחנה מקוררת נוזל ביעילות של 96.5%עם יחידה מקוררת אוויר ברמה נמוכה ב91–93%:

  • פרופיל אתר: תחנה של 480 קילוואט, הפועלת 10 שעות ביום בעומס ממוצע של 60% (צריכה ממוצעת של 288 קילוואט) →≈1.05 ג'יגה-וואט לשנהנמסר.
  • פער יעילות: 96.5% לעומת 93% →≈3.5% מהתפוקה אובדת כחום→ ≈36,800 קוט"ש/שנה מבוזבזים.
  • במחיר של 0.15 אירו/קוט"ש, כלומר≈5,500 אירו לשנה לאתרבהוצאות חשמל שניתן להימנע מהן - לפני התחשבות בעומס קירור גבוה יותר, גודל מערכת HVAC ותעריפי ביקוש שיא.

במשך מחזור ציוד של 5 שנים ב-3-4 אתרים, סעיף בודד זה עולה על סך פרמיית מחיר החומרה.

2. זמן פעולה ותחזוקה - העלות הנסתרת של אבק

  • מודולים מאווררים סטנדרטיים: חדירת אבק/לחות → חלון כשל טיפוסי 6-12 חודשים באתרים חופיים או תעשייתיים → עלויות שילוח + החלפת מודולים לכל אירוע.
  • מודולים עם צינורות אוויר מבודדים / מקוררי נוזל בתקן IP65: MTTF > 500,000 שעות; יחידות קירור אטומות בעלות דירוג של 25,000 שעות.
  • מחברים מקוררי נוזל: טמפרטורות פינים נמוכות יותר → צמיחה איטית יותר של התנגדות מגע → פחות החלפות כבלים/אקדחים (מכלול כבלים של 500A הוא פריט הון משמעותי).

תקציב תחזוקה ריאלי עבור אתר כביש מהיר מקורר אוויר עם 6 תותחים הואגבוה פי 2–4מאשר עבור התקנה מקוררת נוזל המקבילה, בעיקר משום שמאווררים, מסננים ומודולים מאווררים כושלים באופן מתמיד.

3. תפוקה והכנסה - מקרה צד הביקוש

במיקום בכביש מהיר או בצי רכב, זמן הוא הכנסה:

  • תחנה מקוררת נוזל בהספק של 480 קילוואט עם כבלים של 500 אמפר שומרת על זרם שיא למשך ה-שָׁלֵםסשן טעינה; תחנות מקוררות אוויר מורידות את פעולתן לאחר 10-20 דקות, מה שמאריך את זמני הסשן ב-30-50% בקיץ.
  • עוצמה מתמשכת גבוהה יותר = אימונים קצרים יותר =יותר מפגשים לכל דוכן ליום— מנוף ההכנסות הגדול ביותר ש-CPO שולט בו
  • דוכן אחד של 480 קילוואט מחליף 3-4 דוכנים של 120 קילוואט לקבלת תפוקת אנרגיה יומית שווה ערך, תוך צמצום טביעת הרגל, עלויות החיבור לרשת והוצאה הונאית באתר.

השוואה לדוגמה של עלות כוללת (TCO) ל-5 שנים (אתר בכביש מהיר של 480 קילוואט)

קו עלויות (5 שנים) מקורר אוויר (4×120 קילוואט) מקורר נוזל (1×480 קילוואט, תותחים 500 אמפר)
הון עצמי בחומרה 90,000–110,000 אירו 110,000–135,000 אירו
הפסדי אנרגיה (5 שנים @ 0.15 אירו/קוט"ש) 32,000–38,000 אירו 16,000–20,000 אירו
תחזוקה והחלפת מודולים (5 שנים) 15,000–25,000 אירו 4,000–8,000 אירו
דוכנים / שטח גידול / חיבור לרשת 4 דוכנים, שטח גדול יותר, עלות חיבור גבוהה יותר 1-2 דוכנים, שטח קטן יותר
מפגשים לדוכן ליום (אופייני) 8–10 14–18
עלות כוללת (TCO) ל-5 שנים (מנורמלת לכל דוכן) 37,000–47,000 אירו 23,000–30,000 אירו

המסקנה עקבית בין אזורים גיאוגרפיים שונים:קירור נוזלי מוריד את עלות הבעלות הכוללת (TCO) ל-5 שנים בכ-20-35%ברמות ניצול מסחריות, תוך מתן חוויית הטעינה שנהגים באמת מחפשים. לקבלת מידע מפורט על החומרה, עיינו ב-MIDA'sתחנת טעינה מהירה של 480 קילוואט DCכנקודת הכניסה לטווח מקורר הנוזל.


תחזית חמש שנים (2026–2031)

  1. טעינת מגה-וואט מגיעה לשימוש כבד.מחברי MCS בעלי דירוג של עד 1,500A ותחנות מקוררות נוזל ברמת 1MW יתאימו לסטנדרטיזציה של טעינה בתחנות טעינה; צופים שארונות של 600kW-1MW יהפכו לנורמה בכבישים מהירים באירופה ובצפון אמריקה עד 2028.
  2. הקונסולידציה של NACS מאיץ.צפון אמריקה מתכנסת על SAE J3400; תותחים מקוררים נוזליים רב-סטנדרטיים (CCS2 + NACS + GB/T) הופכים לברירת המחדל לייצוא.
  3. פלטפורמות 1000V הופכות למיינסטרים.עם IEC 61851-23:2023 וארכיטקטורות רכב של 800V/1000V, מטענים מתחת ל-480kW יאבדו בהדרגה את אפשרויות הטעינה של הצי.
  4. קירור הופך לנכס דיגיטלי מנוהל.טלמטריה של MODBUS/CAN על לולאות קירור מזינה אנליטיקה בענן - הפחתת ערכי אנרגיה (rating) ניבוייים, ניטור בריאות נוזל הקירור ותזמון תפעול ותחזוקה מחליפים שירות ריאקטיבי.
  5. מיזוג BESS + HPC מקורר נוזל.אתרים עם סוללות (סולארי + אגירה + 600kW HPC) מקצצים בעלויות חיבור לרשת ובעלויות שיא הביקוש; מודולים מקוררי נוזל הם עמוד השדרה התרמי המאפשר אספקת חשמל ברמה של 1MW מהזנת רשת קטנה.

שאלות נפוצות

1. מהו מטען לרכב חשמלי מקורר נוזל?מטען חשמלי מקורר בנוזל מזרים נוזל קירור דיאלקטרי דרך לולאות אטומות בתוך ארון החשמל ומכלול כבל/מחבר הטעינה כדי להסיר חום. בניגוד ליחידות מקוררות אוויר הנושמות אוויר סביבתי (לעתים קרובות מאובק) מעל אלקטרוניקה, מערכות מקוררות בנוזל שומרות על רכיבים בטמפרטורות נמוכות ויציבות יותר, מה שמאפשר זרם רציף של 500A+ ותומכות בטעינה של 480kW–1MW.

2. מדוע מטענים בהספק של 480 קילוואט ומעלה זקוקים לקירור נוזלי?ב-480 קילוואט על פלטפורמה של 800 וולט, הזרם מגיע ל-600 אמפר; ב-600 קילוואט הוא מגיע ל-750 אמפר. החום בכבלים ובמחברים עולה בקנה אחד עם ריבוע הזרם (I²R). קירור אוויר ידרוש כבלים עבים וכבדים באופן לא מעשי ויגרום להתחממות יתר של המחברים ולירידה ברמת המתח תוך דקות. קירור נוזלי שומר על עליית טמפרטורת הכבל בטווח של 50 קילו-ג'ול ושומר על הספק מלא למשך כל הסשן.

3. איזה דירוג זרם יכול לתמוך בכבל טעינה מקורר נוזל?כבלי DC מסחריים מקוררי נוזל כיום מדורגים 500A–800A ‏(CCS2/GB/T), כאשר גרסאות NACS הן 250A–600A ומחברי MCS/CHAOJI עד 1,500A לטעינה במגה-וואט. דירוג הכבל חייב להיות מותאם למתח המוצא של התחנה: תחנה של 480kW ב-800V דורשת לפחות אקדח מקורר נוזל בדירוג 600A.

4. בכמה יותר יעיל מטען מקורר נוזל ממטען מקורר אוויר?תחנות פרימיום מקוררות נוזל ותעלות מבודדות מגיעות ליעילות המרה של ≥96.5% מ-AC ל-DC, בעוד שיחידות מאווררות ברמה נמוכה עומדות בדרך כלל על 91-93%. בהספק של 480 קילוואט ו-10 שעות פעולה יומיות, פער של 3.5-5.5 נקודות מבזבז כ-36,000-58,000 קוט"ש לאתר בשנה - אלפי יורו בעלויות חשמל שניתן היה להימנע מהן.

5. האם מטענים מקוררי נוזל זקוקים לתחזוקה רבה יותר?לא - בדרך כלל פחות. לולאת הקירור אטומה (IP68), כך שאין צורך להחליף מסננים או מאווררים. יחידות קירור מדורגות לכ-25,000 שעות, ומודולי כוח בעלי צינורות מבודדים או מקוררי נוזל הם בעלי ערכי MTBF גבוהים בהרבה ממודולים מאווררים, אשר בדרך כלל נכשלים תוך 6-12 חודשים בסביבות מאובקות או חופיות.

6. האם קירור נוזלי שווה את העלות הראשונית הגבוהה יותר?כן, לכל תרחיש שימוש מסחרי. פרמיית החומרה מוחזרת בדרך כלל תוך 12-24 חודשים באמצעות יעילות המרה גבוהה יותר, פחות החלפות מודולים/כבלים, ו-30-50% יותר סשנים לכל דוכן ליום. על בסיס עלות כוללת של 5 שנים, אתרים מקוררי נוזל של 480 קילוואט זולים בכ-20-35% לכל דוכן בהשוואה לתצורות מקבילות מקוררות אוויר.

7. אילו תקנים חלים על טעינה מהירה מקוררת נוזל?המסגרת המרכזית היא IEC 61851-23:2023 (יציאת DC של 1000V+, ניטור בידוד, בטיחות בהספק גבוה), IEC 62196-3:2022 (דרישות למחברים וכבלים מקוררים בנוזל), ISO 15118-2/-20:2022 (חיבור וטעינה, הספק דו-כיווני), SAE J3400 (NACS), ו-OCPP 1.6J/2.0.1 עבור יכולת פעולה הדדית של רשת וטעינה חכמה. על הקונים לדרוש את כל אלה בכל מכרז של 480kW+.


חברת MIDA Power (Shanghai Mida EV Power Co., Ltd.) מתכננת ומייצרת תחנות טעינה מהירה DC ​​מקוררות נוזל בהספקים של 480 קילוואט עד 720 קילוואט, מערכות כבלים מקוררות נוזל 500A–800A, ומודולי כוח בעלי צינורות מבודדים עבור יישומי טעינה בכבישים מהירים, ציי רכב ומגה-וואט. צרו קשר עם צוות ההנדסה שלנו לקבלת תמיכה בפרויקטים של OEM/ODM.


זמן פרסום: 14 באוגוסט 2026

השאר את הודעתך:

כתבו את הודעתכם כאן ושלחו אותה אלינו