Gyors válasz:A folyadékhűtéses gyorstöltés a domináns technológiai irány a nagy teljesítményű elektromos járművek töltésében (480 kW és nagyobb) 2031-ig, mivel a léghűtés fizikailag nem képes fenntartani az 500 A–800 A folyamatos áramot a töltőkábeleken és a tápegységeken keresztül elfogadhatatlan hőmérséklet-emelkedés, kábelsúly vagy csatlakozódegradáció nélkül. A dielektromos hűtőfolyadék lezárt, IP68-as besorolású hűtőhurkokon keresztüli keringtetésével a folyadékhűtéses töltők 50 K-en belül tartják a kábel hőmérséklet-emelkedését, lehetővé teszik az 500 A+ töltési áramot, támogatják a 800 V/1000 V-os járműplatformokat, és 96,5% feletti konverziós hatásfokot biztosítanak – így a teljes birtoklási költség (TCO) 15–25%-kal csökken a hasonló léghűtéses architektúrákhoz képest az autópályákon, kamionmegállókban és flottatelepeken.
Főbb tanulságok
- Az 500A az új alapérték.Egy 480 kW-os, 800 V-os töltő 600 A folyamatos egyenáramot igényel; ezt csak az 500 A–800 A névleges áramerősségű, folyadékhűtéses kábelek tudják biztosítani, olyan kábellel, amelyet a vezető ténylegesen fel is tud emelni.
- A hűtés a modulból a hurokba kerül.Az iparág a ventilátorral szellőző, pornak kitett modulokról a lezárt, folyadékhűtéses és IP65-ös védettségű, több mint 25 000 órás hűtőközeg-élettartammal rendelkező légcsatorna-modulokra vált.
- A hatékonyság a rejtett megtérülési tényező.Egy 96,5%-os hatásfokú folyadékhűtéses állomás egy 91–93%-os hatásfokú léghűtéses egységgel szemben 3,5–5,5 százalékponttal kevesebb energiát pazarol el hő formájában – ez telephelyenként évente több ezer eurót ér 480 kW-os kihasználtság mellett.
- A szabványok már rögzítették a trendet.Az IEC 61851-23:2023 szabvány előírja az 1000 V+ platformtámogatást és a folyadékhűtés biztonsági követelményeit az IEC 62196-3:2022 szabvány szerint; az ISO 15118 Plug & Charge és az OCPP 2.0.1 mostantól asztali szabványok a kereskedelmi HPC-k számára.
- Az 5 éves ütemterv 1 MW+.Az akár 1500 A-es MCS (Megawatt Charging System) csatlakozók és az elektromos teherautók és buszok számára készült 600 kW – 1 MW teljesítményű folyadékhűtéses állomások határozzák meg a következő befektetési ciklust.
- A folyadékhűtés nem opcionális 480 kW+ teljesítménynél.Ilyen teljesítményszintek, kábelátmérő, súly és hőmérsékleti korlátok miatt a léghűtéses pisztolyok nem praktikusak és nem biztonságosak a mindennapi kereskedelmi használatra.
Mélymerülés: Miért nyer a folyadékhűtés 480 kW felett?
Fizika: miért romlik el a léghűtés 500 A-nél
A töltési teljesítmény a feszültség és az áramerősség szorzata. Egy 800 V-os akkumulátorplatformon 480 kW-ot igényel600 A egyenáram— és 600 kW-hoz 750 A szükséges. A kábelben és a csatlakozóban keletkező Joule-fűtés az I²R értéket követi, így az áram megduplázódása négyszeresére növeli a kábel rézében keletkező hőt.
A 200–250 A-re méretezett léghűtéses egyenáramú kábelek túlméretezett rézkeresztmetszeteket és vastag szigetelést használnak a hő elvezetésére. Ha ezt a megközelítést 600 A-re skálázzuk, az olyan kábelt eredményez, amely:
- Rendkívül nehéz(30 kg+ pisztolyszerelvényenként), ami kifáradásos meghibásodást okoz a csatlakozó feszültségmentesítési pontjánál;
- Vastag és merev, ami a plug-in ergonómiáját elfogadhatatlanná teszi a mindennapi autósok számára;
- Forrósodik a csatlakozótű, felgyorsítva az érintkezési ellenállás növekedését, az ívképződést és a csatlakozók idő előtti cseréjét.
A folyadékhűtés ezt a kompromisszumot megszakítja. A hűtőfolyadék a vezető melletti csatornákon keresztül áramlik, a forrásnál vonja el a hőt. Az eredmény egy 500 A-es kábel, amelynek nagyjábólaz átmérő fele és a súly harmadaegy hipotetikus léghűtéses megfelelőjéről, miközben a csatlakozó hőmérséklet-emelkedését szabályozott határértéken tartják.
Kábel- és csatlakozóhő-szabályozás: az 500A–800A-es hűtőkör
A kritikus alrendszer a folyadékhűtő egység, amely a hűtőfolyadékot keringteti a töltőpisztolyon keresztül. A MIDA EV-HPC-PCU-01 hűtőegysége – amelyet erre terveztek…500A-es folyadékhűtéses töltőkábel-rendszerek— reprezentatív terv, és szemlélteti a teljesítmény-tartományt, amelyet az üzemeltetőknek meg kell adniuk:
| Paraméter | Tipikus folyadékhűtő egység specifikációja (500A–800A osztály) |
|---|---|
| Támogatott töltési áram | 500A – 800A (akár 1000A a csúcskategóriás változatokban) |
| Sugárzó teljesítmény | 3000 W @ 4 l/perc hűtőfolyadék-áramlás |
| Kábelhőmérséklet-emelkedési határérték | ≤ 50K a környezeti hőmérséklet felett (ΔTmax = 50K) |
| Hűtőfolyadék | Dielektromos (pl. dimetil-szilikonolaj) |
| Névleges feszültség | 12 V egyenáram |
| Védelem | IP68-as lezárt hurok |
| Kommunikáció | MODBUS RS-485-ön keresztül |
| Zaj | ≤ 60 dB(A) |
| Hűtőközeg-egység élettartama | 25 000 óra |
| Súly | ~7 kg |
A vásárlóknak ellenőrizniük kell a legfontosabb mérnöki pontokat:
- Zárt dielektromos hűtőkör (IP68).A hűtőfolyadék soha nem érintkezik az elektronikával; a hurok zárt és nyomás alatt áll, így kiküszöböli a szennyeződést és az utántöltési költségeket.
- Aktív termikus fejtér.Az egységnek a kábel hőmérséklet-emelkedését ≤50K értéken kell tartania még akkor is, ha50°C környezeti hőmérséklet– ez a különbség egy olyan töltő között, amely egy spanyol nyáron teljes 500 A-es kimenetet biztosít, és egy olyan között, amelyik 30%-kal csökken.
- Redundáns kommunikáció.A MODBUS-alapú telemetria lehetővé teszi az állomásvezérlő számára, hogy a hőmérsékleti határértékek túllépése előtt előzetesen csökkentse az áramerősséget, így védve mind a csatlakozót, mind a jármű bemenetét.
Több járművet tartalmazó telephelyek esetén a MIDA a következőket is kínálja:kettős pisztolyos folyadékhűtéses rendszerekamelyek két nagy teljesítményű kábelt szolgálnak ki egyetlen hűtőkörből, csökkentve az egységenkénti alkatrészek számát.
Tápmodul architektúra: folyadékhűtéses modulok és IP65 szigetelt légcsatornák
480 kW felett a tápegység szekrényében lévő hősűrűség válik a második termikus szűk keresztmetszetté. Az iparág két nagy megbízhatóságú architektúrára konvergált:
- Folyadékhűtéses teljesítménymodulok (40 kW–125 kW).A hűtőközeg közvetlenül hűti a teljesítmény-félvezető alaplapokat. Ezek a modulok hűvösebben és csendesebben működnek, nagyobb teljesítménysűrűséget érnek el rackszekrényenként, és a 600 kW+ teljesítményű szekrényekhez ajánlottak, ahol a légtérfogat fizikailag nem elegendő.
- IP65 szigetelt légcsatorna-modulok.A 60 kW–480 kW-os állóállomásokban használt modulok egy lezárt csövön keresztül szívják be a hűtőlevegőt, amely soha nem érintkezik a NYÁK-kal. A por, a sós köd és a nedvesség – a hagyományos szellőztetett modulok legfőbb károsítói – soha nem érik el az elektronikát, így a meghibásodásig eltelt átlagos idő meghaladja az 500 000 órát.
A MIDA mindkét megközelítést dokumentálja a teljes folyamatában.teljesítménymodul hűtéseportfólió. Az üzemeltetők számára a gyakorlati következmény az, hogykarbantartási költségA poros vagy tengerparti környezetben található standard szellőztetett modulok jellemzően 6–12 hónapon belül meghibásodnak, míg az izolált légcsatornás és folyadékhűtéses modulok évekig kibírják szervizelés nélkül.
Szilícium-karbid (SiC): a félvezető-képességet növelő tényező
A folyadékhűtés és a SiC kiegészítik egymást. A SiC MOSFET-ek gyorsabban kapcsolnak és kisebb veszteséggel vezetnek, mint a szilícium IGBT-k, ami eleve csökkenti a hőtermelést – de 600 A+ kimenetnél még a SiC csökkentett veszteségeit is aktívan kezelni kell. A közvetlenül a SiC modulokhoz rögzített folyadékhűtéses hideglemezek biztosítják a kezelők által ma már elvárt 96,5%-os+ konverziós hatásfokot a HPC berendezésektől, miközben lehetővé teszik a kompakt szekrények kialakítását, amelyek illeszkednek az autópálya-kiszolgáló területekhez és a városi csomópontokhoz.
Rendszerszint: mit is jelent valójában egy 480 kW–720 kW-os folyadékhűtéses állomás?
Egy modern folyadékhűtéses HPC állomás (pl. MIDA-k)600 kW-os folyadékhűtéses egyenáramú töltőállomás) integrálja:
- Kimeneti tartomány:200V – 1000V DC, lefedve a hagyományos 400V-os flottákat és a következő generációs 800V/1000V-os platformokat;
- Több csatlakozó:CCS1, CCS2, CHAdeMO, GB/T (és NACS-képes változatok), akár 3 jármű egyidejű töltése egyetlen szekrényből;
- 500A-es folyadékhűtéses kábeleknagy teljesítményű fegyverenként;
- OCPP 1.6J / 2.0.1a nyílt roamingért és az intelligens töltésért, valamintdinamikus terheléselosztása hálózati csatlakozások védelme;
- ISO 15118 Csatlakoztasd és töltsdzökkenőmentes hitelesítéshez és kétirányú kommunikációra képes hardvereken V2G/V2H energiaátvitelhez;
- Működési tartomány:−30°C és +70°C közötti környezeti hőmérsékleten, így a hardver Szibériától az Öböl-öbölig életképes.
A folyadékhűtést kötelezővé tevő szabványok (2024–2030)
| Standard | Mit változtat a HPC? |
|---|---|
| IEC 61851-23:2023 szabvány | Előírja az 1000 V+ DC kimenet támogatását és a továbbfejlesztett szigetelésfelügyeletet; meghatározza a nagy teljesítményű (350 kW+) berendezések biztonsági követelményeit. |
| IEC 62196-3:2022 szabvány | Az egyenáramú csatlakozók és kábelszerelvények – beleértve a folyadékhűtéses csatlakozók hőteljesítményét is – de facto specifikációját írja elő az 500 A+ áramerősségű pisztolyokhoz. |
| ISO 15118-2 / -20:2022 | Csatlakoztasd és töltődjön, valamint kétirányú energiaátvitel (BPT); várhatóan minden új HPC hardveren elérhető lesz. |
| SAE J3400 (NACS) | Észak-Amerika egységes csatlakozóútvonala; az NACS folyadékhűtéses kábelek (250A–600A+) mostantól a fő termékcsaládok. |
| OCPP 2.0.1 | Kiberbiztonság, intelligens töltés és flottakoordináció – a CPO hálózat interoperabilitásának minimumfeltételei. |
Bármely üzemeltető, aki ma 480 kW+ teljesítményű hardvert vásárol,nemAz IEC 61851-23:2023 szabványnak megfelelő, folyadékhűtéses berendezéseket specifikáló vállalatok megszűnt eszközöket vásárolnak.
ROI / TCO: A folyadékhűtés üzleti terve
A folyadékhűtéses hardverek 10–20%-kal nagyobb előzetes költséggel rendelkeznek, mint a hasonló léghűtéses konfigurációk. A teljes birtoklási költség (TCO) számítása továbbra is ezt a hardvert részesíti előnyben minden nagy kihasználtságú forgatókönyvben. Három költségtényező dominál:
1. Energiahatékonyság – az ismétlődő költségek, amelyek halmozódnak
Az átalakítási hatékonyságbeli különbségek nem kozmetikai jellegűek. Hasonlítsa össze egy folyadékhűtéses állomást a következő helyen:96,5%-os hatásfokegy alsó kategóriás léghűtéses egységgel91–93%:
- Telephelyprofil: 480 kW-os erőmű, napi 10 órán át üzemel 60%-os átlagos terheléssel (288 kW átlagos energiafogyasztás) →≈1,05 GWh/évkézbesítve.
- Hatékonysági különbség: 96,5% vs. 93% →≈Az áteresztőképesség 3,5%-a hőveszteségként→ ≈36 800 kWh/év kárba vész.
- 0,15 €/kWh áron, azaz≈5500 €/év telephelyenkéntaz elkerülhető áramköltségben – a magasabb hűtési terhelés, a HVAC méretezése és a csúcsidőszaki díjak figyelembevétele előtt.
Egy 5 éves berendezésciklus alatt, 3-4 telephelyen, ez az egyetlen tétel meghaladja a teljes hardverár-prémiumot.
2. Üzemidő és karbantartás – a por rejtett költsége
- Standard szellőztetett modulok: por/nedvesség behatolása → tipikus meghibásodási időablak 6–12 hónap tengerparti vagy ipari helyszíneken → kiszállítás + modulcsere költségei eseményenként.
- IP65 védettségű, szigetelt légcsatorna-/folyadékhűtéses modulok: MTTF > 500 000 óra; lezárt hűtőegységek névleges élettartama 25 000 óra.
- Folyadékhűtéses csatlakozók: alacsonyabb tűhőmérséklet → lassabb érintkezőellenállás-növekedés → kevesebb kábel-/kábelkábelcsere (egy 500 A-es kábelszerelvény jelentős tőkebefektetés).
Egy 6 ágyús, léghűtéses autópálya-helyszín reális karbantartási költségvetése a következő:2–4× magasabbmint az egyenértékű folyadékhűtéses rendszereknél, főként azért, mert a ventilátorok, szűrők és szellőztetett modulok folyamatosan meghibásodnak.
3. Áteresztőképesség és bevétel – a keresletoldali eset
Egy autópályán vagy flottatelephelyen az idő bevételt jelent:
- Egy 480 kW-os folyadékhűtéses állomás 500 A-es kábelekkel biztosítja a csúcsáramot ateljestöltési folyamat; a léghűtéses állomások 10–20 perc után lemerülnek, ami nyáron 30–50%-kal meghosszabbítja a töltési időt.
- Nagyobb tartós teljesítmény = rövidebb edzések =naponta több ülés standonként— a CPO által ellenőrzött legnagyobb bevételi tőke.
- Egyetlen 480 kW-os bódé 3-4 db 120 kW-os bódét vált ki, így napi szinten ugyanolyan energiaáteresztő képességű, csökkentve a helyigényét, a hálózati csatlakozási költségeket és a telephely CAPEX-ét.
Szemléltető 5 éves teljes tulajdonlási költség összehasonlítás (480 kW-os autópálya-telephely)
| Költségsor (5 év) | Léghűtéses (4×120 kW) | Folyadékhűtéses (1×480 kW, 500 A-es pisztolyok) |
|---|---|---|
| Hardver CAPEX | 90 000–110 000 euró | 110 000–135 000 euró |
| Energiaveszteség (5 év @ 0,15 €/kWh) | 32 000–38 000 euró | 16 000–20 000 euró |
| Karbantartás és modulcsere (5 év) | 15 000–25 000 euró | 4000–8000 euró |
| Stand / alapterület / hálózati csatlakozás | 4 stand, nagyobb alapterület, magasabb csatlakozási költség | 1–2 stand, kisebb alapterület |
| Naponta és standonkénti munkamenetek száma (tipikus) | 8–10 | 14–18 |
| 5 éves teljes tulajdonlási költség (állásonként normalizálva) | 37 000–47 000 euró | 23 000–30 000 euró |
A következtetés földrajzilag is egységes:A folyadékhűtés nagyjából 20–35%-kal csökkenti az 5 éves teljes tulajdonlási költséget (TCO)kereskedelmi kihasználtsági szinten, miközben olyan töltési élményt nyújt, amire a járművezetők valójában várnak. Részletes hardverreferenciáért lásd a MIDA480 kW-os egyenáramú gyorstöltő állomása folyadékhűtéses tartomány belépési pontjaként.
Az 5 éves kitekintés (2026–2031)
- Megawattos töltés érkezik a nehézgépjárművekhez.Az akár 1500 A-es MCS csatlakozók és az 1 MW-os folyadékhűtéses állomások szabványosítják majd a kamionos megállókban történő töltést; várhatóan 2028-ra a 600 kW–1 MW-os szekrények válnak az autópályákon alkalmazott normává Európában és Észak-Amerikában.
- Az NACS konszolidációja felgyorsul.Észak-Amerika a SAE J3400 szabványra konvergál; a több szabványt támogató folyadékhűtéses pisztolyok (CCS2 + NACS + GB/T) válnak az export alapértelmezetté.
- Az 1000 V-os platformok egyre elterjedtebbek.Az IEC 61851-23:2023 szabványnak és a 800V/1000V-os járműarchitektúráknak köszönhetően a 480 kW-nál kisebb teljesítményű töltők fokozatosan elveszítik a flottapályázatokat.
- A hűtés menedzselt digitális eszközzé válik.A hűtőkörök MODBUS/CAN telemetriája felhőalapú elemzéseket biztosít – a prediktív teljesítménycsökkentés, a hűtőfolyadék állapotának figyelése és az üzemeltetési és karbantartási ütemezés felváltja a reaktív szolgáltatást.
- BESS + folyadékhűtéses HPC egyesítés.Az akkumulátorral pufferelt telephelyek (napelemes + energiatároló + 600 kW-os HPC) csökkentik a hálózati csatlakozási költségeket és a csúcsidőszaki díjakat; a folyadékhűtéses modulok alkotják a termikus gerincet, amely lehetővé teszi az 1 MW-os teljesítményszintű energiaellátást egy kis hálózati betáplálásról.
GYIK
1. Mi az a folyadékhűtéses elektromosjármű-töltő?A folyadékhűtéses elektromosjármű-töltők dielektromos hűtőfolyadékot keringtetnek a tápegység szekrényében és a töltőkábel/csatlakozó szerelvényben lévő lezárt hurkokon keresztül a hő eltávolítása érdekében. A léghűtéses egységekkel ellentétben, amelyek környezeti (gyakran poros) levegőt fújnak az elektronika fölé, a folyadékhűtéses rendszerek alacsonyabb, stabilabb hőmérsékleten tartják az alkatrészeket, ami 500 A+ folyamatos áramot tesz lehetővé, és 480 kW–1 MW töltést támogat.
2. Miért van szükség folyadékhűtésre a 480 kW+ teljesítményű töltőknél?Egy 800 V-os platformon 480 kW-nál az áram eléri a 600 A-t; 600 kW-nál pedig a 750 A-t. A kábelekben és csatlakozókban fellépő hő az áram négyzetével arányos (I²R). A léghűtés túl vastag, nehéz kábeleket igényelne, és perceken belül a csatlakozók túlmelegedését és teljesítménycsökkenését okozná. A folyadékhűtés 50 K-en belül tartja a kábel hőmérséklet-emelkedését, és a teljes munkamenet alatt teljes teljesítményt biztosít.
3. Milyen áramerősséget tudnak támogatni a folyadékhűtéses töltőkábelek?A mai kereskedelmi forgalomban kapható folyadékhűtéses egyenáramú kábelek 500A–800A (CCS2/GB/T) névleges áramerősséggel rendelkeznek, az NACS változatok 250A–600A, az MCS/CHAOJI csatlakozók pedig akár 1500A-ig terjednek megawattos töltéshez. A kábel névleges áramerősségét meg kell egyeznie az állomás kimeneti feszültségével: egy 480 kW-os állomáshoz 800 V-on legalább 600 A névleges áramerősségű folyadékhűtéses tölténypisztolyra van szükség.
4. Mennyivel hatékonyabb egy folyadékhűtéses töltő, mint egy léghűtéses?A prémium folyadékhűtéses és szigetelt légcsatornás állomások ≥96,5%-os AC-DC átalakítási hatásfokot érnek el, míg az alsó kategóriás szellőztetett egységek jellemzően 91–93%-osak. 480 kW teljesítmény és napi 10 óra üzem mellett ez a 3,5–5,5 pontos különbség évente telephelyenként nagyjából 36 000–58 000 kWh veszteséget okoz – ez több ezer euró elkerülhető villamosenergia-költséget jelent.
5. A folyadékhűtéses töltők több karbantartást igényelnek?Nem – általában kevesebb. A hűtőkör lezárt (IP68), így nincsenek szűrők vagy ventilátorok, amelyeket cserélni kellene. A hűtőegységek ~25 000 órás üzemidőre vannak méretezve, és a szigetelt légcsatornás vagy folyadékhűtéses teljesítménymodulok MTBF értékei messze meghaladják a szellőztetett modulokét, amelyek jellemzően 6-12 hónapon belül meghibásodnak poros vagy tengerparti környezetben.
6. Megéri-e a folyadékhűtés a magasabb előzetes költséget?Igen, bármilyen kereskedelmi felhasználási forgatókönyv esetén. A hardverfelár jellemzően 12–24 hónapon belül megtérül a magasabb konverziós hatékonyság, a kevesebb modul-/kábelcsere és a napi 30–50%-kal több munkamenet révén. 5 éves teljes birtoklási költség (TCO) alapján a folyadékhűtéses 480 kW-os telephelyek telephelyenként nagyjából 20–35%-kal olcsóbbak, mint a hasonló léghűtéses konfigurációk.
7. Milyen szabványok vonatkoznak a folyadékhűtéses gyorstöltésre?Az alapvető keretrendszer az IEC 61851-23:2023 (1000 V+ DC kimenet, szigetelésfelügyelet, nagy teljesítményű biztonság), az IEC 62196-3:2022 (folyadékhűtéses csatlakozókra és kábelekre vonatkozó követelmények), az ISO 15118-2/-20:2022 (Plug & Charge, kétirányú tápellátás), az SAE J3400 (NACS), valamint az OCPP 1.6J/2.0.1 szabvány a hálózati és intelligens töltési interoperabilitásról. A beszerzőknek mindezeket meg kell követelniük minden 480 kW+ teljesítményű pályázat esetén.
A MIDA Power (Shanghai Mida EV Power Co., Ltd.) folyadékhűtéses, egyenáramú gyorstöltő állomásokat tervez és gyárt 480 kW-tól 720 kW-ig, 500A–800A folyadékhűtéses kábelrendszereket, valamint izolált légcsatornás tápmodulokat autópálya-, flotta- és megawatt-osztályú töltési alkalmazásokhoz. OEM/ODM projekttámogatásért forduljon mérnöki csapatunkhoz.
Közzététel ideje: 2026. augusztus 14.
Hordozható elektromos autó töltő
Otthoni elektromos autó fali töltőállomás
DC töltőállomás
BESS töltőállomás
V2G V2H V2V V2L
EV töltőmodul
DC töltőcsatlakozó
Elektromosautó-kiegészítők