Արագ պատասխան՝Հեղուկով սառեցվող արագ լիցքավորումը մինչև 2031 թվականը բարձր հզորության էլեկտրական մեքենաների լիցքավորման (480 կՎտ և ավելի) գերիշխող տեխնոլոգիական ուղղությունն է, քանի որ օդային սառեցումը ֆիզիկապես չի կարող պահպանել 500Ա-800Ա անընդհատ հոսանքը լիցքավորման մալուխների և սնուցման մոդուլների միջով՝ առանց անընդունելի ջերմաստիճանի բարձրացման, մալուխի քաշի կամ միակցիչի քայքայման: Դիէլեկտրիկ սառեցնող նյութը շրջանառելով կնքված, IP68 վարկանիշ ունեցող սառեցման օղակների միջով՝ հեղուկով սառեցվող լիցքավորիչները պահպանում են մալուխի ջերմաստիճանի բարձրացումը 50Կ-ի սահմաններում, ապահովում են 500Ա+ լիցքավորման հոսանքներ, աջակցում են 800Վ/1000Վ տրանսպորտային միջոցների հարթակներին և ապահովում են 96.5%-ից բարձր փոխակերպման արդյունավետություն՝ կրճատելով սեփականության ընդհանուր արժեքը (TCO) 15-25%-ով՝ համեմատած մայրուղիների, բեռնատարների կանգառների և ավտոպարկերի համարժեք օդային սառեցմամբ ճարտարապետությունների հետ:
Հիմնական եզրակացություններ
- 500A-ն նոր բազային գիծն է։480 կՎտ հզորությամբ 800 Վ լարման լիցքավորիչը պահանջում է 600 Ա անընդհատ հաստատուն հոսանք։ Միայն 500 Ա–800 Ա հզորությամբ հեղուկով սառեցվող մալուխները կարող են մատակարարել այն այնպիսի մալուխով, որը վարորդը կարող է իրականում բարձրացնել։
- Սառեցումը մոդուլից անցնում է օղակին։Արդյունաբերությունը օդափոխիչով օդափոխվող, փոշու նկատմամբ պաշտպանված մոդուլներից անցնում է կնքված հեղուկով սառեցվող և IP65 մեկուսացված օդային խողովակներով մոդուլների, որոնք ունեն 25,000+ ժամ սառեցնող հեղուկի աշխատանքային կյանք։
- Արդյունավետությունը թաքնված ROI լծակն է։96.5% արդյունավետությամբ հեղուկով սառեցված կայանը՝ համեմատած 91–93% օդային սառեցմամբ սարքի հետ, ջերմության տեսքով վատնում է 3.5–5.5 տոկոսային կետով պակաս էներգիա, ինչը տարեկան հազարավոր եվրոներ է արժենում յուրաքանչյուր տեղամասի համար՝ 480 կՎտ հզորությամբ օգտագործման դեպքում։
- Ստանդարտներն արդեն իսկ ֆիքսել են միտումը։IEC 61851-23:2023 ստանդարտը պարտադրում է 1000V+ հարթակի աջակցություն և հեղուկային սառեցման անվտանգության պահանջներ՝ համաձայն IEC 62196-3:2022 ստանդարտի։ ISO 15118 Plug & Charge-ը և OCPP 2.0.1-ը այժմ սեղանի ցցեր են առևտրային բարձրակարգ համակարգիչների համար։
- 5-ամյա ծրագրի հզորությունը 1 ՄՎտ-ից բարձր է։Էլեկտրական բեռնատարների և ավտոբուսների համար նախատեսված MCS (Մեգավատտ լիցքավորման համակարգ) մինչև 1500 Ա հզորությամբ միակցիչները և 600 կՎտ–1 ՄՎտ հզորությամբ հեղուկով սառեցվող կայանները սահմանում են հաջորդ ներդրումային ցիկլը։
- 480 կՎտ+ հզորության դեպքում հեղուկային սառեցումը լրացուցիչ չէ։Այս հզորության մակարդակներում, մալուխի տրամագիծը, քաշը և ջերմային սահմանները օդային սառեցմամբ զենքերը դարձնում են անիրագործելի և անվտանգ ամենօրյա առևտրային օգտագործման համար։
Խորը վերլուծություն. Ինչու է հեղուկային սառեցումը հաղթում 480 կՎտ-ից բարձր հզորությամբ
Ֆիզիկա. ինչու է օդային սառեցումը խափանվում 500 Ա-ի դեպքում
Լիցքավորման հզորությունը լարման և հոսանքի արտադրյալն է: 800 Վ մարտկոցային հարթակի վրա անհրաժեշտ է 480 կՎտ:600A հաստատուն հոսանք— և 600 կՎտ-ը պահանջում է 750 Ա: Մալուխի և միակցիչի Ջոուլային տաքացումը հետևում է I²R-ին, ուստի հոսանքի կրկնապատկումը քառապատկում է մալուխի պղնձե մասում առաջացող ջերմությունը:
200–250 Ա լարման համար նախատեսված օդային սառեցմամբ հաստատուն հոսանքի մալուխները օգտագործում են մեծ պղնձե լայնական հատույթներ և հաստ մեկուսացում՝ այդ ջերմությունը տարածելու համար: Այդ մոտեցումը մինչև 600 Ա լարման դեպքում ստացվում է մալուխ, որը.
- Չափազանց ծանր(30 կգ+ մեկ ատրճանակի հավաքման համար), ինչը հանգեցնում է հոգնածության խափանման միակցիչի լարվածության թեթևացման կետում։
- Հաստ և կոշտ, ինչը միացվող էրգոնոմիկան անընդունելի է դարձնում ամենօրյա վարորդների համար։
- Միակցիչի քորոցը տաքանում է, արագացնելով շփման դիմադրության աճը, աղեղային առաջացումը և միակցիչի վաղաժամ փոխարինումը։
Հեղուկային սառեցումը խախտում է այս փոխզիջումը: Սառեցնող հեղուկը հոսում է հաղորդչին հարակից ալիքներով՝ աղբյուրից ջերմություն ներծծելով: Արդյունքը մոտավորապես 500A վարկանիշով մալուխ էտրամագծի կեսը և քաշի մեկ երրորդըհիպոթետիկ օդային սառեցմամբ համարժեքի, միաժամանակ պահպանելով միակցիչի ջերմաստիճանը վերահսկվող սահմանի վրա։
Մալուխի և միակցիչի ջերմային կառավարում. 500A–800A սառեցման ցիկլ
Կարևորագույն ենթահամակարգը հեղուկի սառեցման բլոկն է, որը սառեցնող հեղուկը շրջանառում է լիցքավորման ատրճանակի միջով: MIDA-ի EV-HPC-PCU-01 սառեցման բլոկը՝ նախատեսված500A հեղուկով սառեցված լիցքավորման մալուխային համակարգեր— ներկայացուցչական դիզայն է և պատկերում է կատարողականի ծրարը, որը օպերատորները պետք է նշեն.
| Պարամետր | Հեղուկային սառեցման սարքի տիպիկ տեխնիկական բնութագրերը (500A–800A դաս) |
|---|---|
| Աջակցվող լիցքավորման հոսանք | 500Ա – 800Ա (մինչև 1000Ա՝ բարձրակարգ տարբերակներում) |
| Ճառագայթային հզորություն | 3,000 Վտ @ 4 լ/րոպե սառեցնող հեղուկի հոսք |
| Մալուխի ջերմաստիճանի բարձրացման սահմանը | ≤ 50K շրջակա միջավայրի ջերմաստիճանից բարձր (ΔTmax = 50K) |
| Սառեցնող հեղուկ | Դիէլեկտրիկ (օրինակ՝ դիմեթիլ սիլիկոնային յուղ) |
| Գնահատված լարում | 12V հաստատուն հոսանք |
| Պաշտպանություն | IP68 կնքված օղակ |
| Հաղորդակցություն | MODBUS RS-485-ի միջոցով |
| Աղմուկ | ≤ 60 դԲ(Ա) |
| Սառեցնող հեղուկի միավորի ծառայության ժամկետը | 25,000 ժամ |
| Քաշը | ~7 կգ |
Հիմնական ինժեներական կետերը, որոնք գնորդները պետք է ստուգեն.
- Հերմետիկ դիէլեկտրիկ սառեցնող հեղուկի օղակ (IP68):Սառեցնող հեղուկը երբեք չի դիպչում էլեկտրոնիկային. օղակը փակ է և ճնշման տակ, ինչը վերացնում է աղտոտումը և լիցքավորման ծախսերը։
- Ակտիվ ջերմային վերին տարածություն։Սարքը պետք է պահպանի մալուխի ջերմաստիճանի բարձրացումը մինչև ≤50K նույնիսկ50°C շրջակա միջավայրի ջերմաստիճան— սա է տարբերությունը իսպանական ամռանը 500 Ա լրիվ ելք ապահովող լիցքավորիչի և 30%-ով թուլացնող լիցքավորիչի միջև։
- Անտեղի հաղորդակցություն։MODBUS-ի վրա հիմնված հեռաչափությունը թույլ է տալիս կայանի կառավարչին նախապես նվազեցնել հոսանքը ջերմային սահմանների խախտումից առաջ՝ պաշտպանելով և՛ միակցիչը, և՛ մեքենայի մուտքը։
Բազմամեքենաների համար նախատեսված վայրերի համար MIDA-ն նաև առաջարկում էկրկնակի թնդանոթով հեղուկ սառեցման համակարգերորոնք սպասարկում են երկու բարձր հզորության մալուխներ մեկ սառեցման օղակից՝ նվազեցնելով մեկ կանգառի բաղադրիչների քանակը։
Էլեկտրաէներգիայի մոդուլի ճարտարապետություն՝ հեղուկով սառեցվող մոդուլներ և IP65 մեկուսացված օդային խողովակներ
480 կՎտ-ից բարձր հզորության դեպքում, էլեկտրական պահարանի ներսում ջերմային խտությունը դառնում է երկրորդ ջերմային խոչընդոտը։ Արդյունաբերությունը կենտրոնացել է երկու բարձր հուսալիության ճարտարապետությունների վրա՝
- Հեղուկով սառեցվող հզորության մոդուլներ (40 կՎտ–125 կՎտ):Սառեցնող հեղուկը անմիջապես սառեցնում է հզորության կիսահաղորդչային հիմքերը: Այս մոդուլները աշխատում են ավելի զով և անաղմուկ, ապահովում են ավելի բարձր հզորության խտություն մեկ դարակի համար և նախընտրելի են 600 կՎտ+ հզորությամբ պահարանների համար, որտեղ օդի ծավալը ֆիզիկապես անբավարար է:
- IP65 մեկուսացված օդատարային մոդուլներ։Օգտագործվելով 60-480 կՎտ հզորությամբ հատակին դրվող կայաններում, այս մոդուլները սառեցնող օդը քաշում են փակ խողովակի միջով, որը երբեք չի դիպչում տպատախտակին: Փոշին, աղի մշուշը և խոնավությունը՝ ստանդարտ օդափոխվող մոդուլների հիմնական «մահացուները», երբեք չեն հասնում էլեկտրոնիկային, ինչը խափանման միջին ժամանակը երկարացնում է 500,000 ժամից ավելի:
MIDA-ն փաստաթղթավորում է երկու մոտեցումներն էլ իր ողջ տարածքում։սնուցման մոդուլի սառեցումպորտֆել։ Օպերատորների համար գործնական հետևանքն այն է, որսպասարկման արժեքըՍտանդարտ օդափոխվող մոդուլները փոշոտ կամ ափամերձ միջավայրերում սովորաբար խափանվում են 6-12 ամսվա ընթացքում, մինչդեռ մեկուսացված խողովակներով և հեղուկով սառեցվող մոդուլները տարիներ շարունակ դիմանում են առանց սպասարկման առաքման։
Սիլիցիումի կարբիդ (SiC). կիսահաղորդչային ակտիվացուցիչ
Հեղուկային սառեցումը և SiC-ը լրացնում են միմյանց: SiC MOSFET-ները ավելի արագ են միանում և հաղորդունակ են ավելի ցածր կորուստներով, քան սիլիցիումային IGBT-ները, ինչը սկզբում նվազեցնում է ջերմության առաջացումը, սակայն 600A+ ելքային հզորության դեպքում նույնիսկ SiC-ի բարելավված կորուստները պետք է ակտիվորեն կառավարվեն: SiC մոդուլներին անմիջապես միացված հեղուկային սառեցմամբ սառը թիթեղները ապահովում են 96.5%+ փոխակերպման արդյունավետություն, որը օպերատորները այժմ ակնկալում են HPC սարքավորումներից, միաժամանակ հնարավորություն տալով ստեղծել կոմպակտ պահարաններ, որոնք համապատասխանում են մայրուղիների սպասարկման գոտիներին և քաղաքային կենտրոններին:
Համակարգի մակարդակ. ինչ է իրականում 480 կՎտ-720 կՎտ հզորությամբ հեղուկով սառեցվող կայանը
Ժամանակակից հեղուկով սառեցվող HPC կայան (օրինակ՝ MIDA-ի)600 կՎտ հզորությամբ հեղուկով սառեցված մշտական հոսանքի լիցքավորման կայան) ինտեգրում է՝
- Արդյունքի միջակայք՝200V – 1000V հաստատուն հոսանք, որը ներառում է հին 400V մեքենաների նավատորմը և հաջորդ սերնդի 800V/1000V հարթակները։
- Բազմակի միակցիչներ՝CCS1, CCS2, CHAdeMO, GB/T (և NACS-համակարգով տարբերակներ), որոնք միաժամանակ լիցքավորում են մինչև 3 մեքենա մեկ պահարանից։
- 500A հեղուկով սառեցված մալուխներբարձր հզորության զենքի համար;
- OCPP 1.6J / 2.0.1բաց ռոումինգի և խելացի լիցքավորման համար, գումարածդինամիկ բեռի հավասարակշռումցանցային միացումները պաշտպանելու համար;
- ISO 15118 Միացրեք և լիցքավորեքանխափան նույնականացման և երկկողմանի սարքավորումների վրա՝ V2G/V2H հզորության փոխանցման համար։
- Գործառնական ծրար՝−30°C-ից մինչև +70°C շրջակա միջավայր, ինչը սարքավորումները կենսունակ է դարձնում Սիբիրից մինչև Պարսից ծոց։
Հեղուկային սառեցումը պարտադիր դարձնող ստանդարտներ (2024–2030)
| Ստանդարտ | Ինչ է փոխվում HPC-ի համար |
|---|---|
| ԻԷԿ 61851-23:2023 | Պարտադիր է 1000 Վ+ հաստատուն հոսանքի ելքային լարման աջակցություն և մեկուսացման արդիականացված մոնիթորինգ, սահմանում է բարձր հզորության (350 կՎտ+) սարքավորումների անվտանգության պահանջները։ |
| ԻԷԿ 62196-3:2022 | Կարգավորում է հաստատուն հոսանքի միակցիչի և մալուխների հավաքույթները, ներառյալ հեղուկով սառեցվող միակցիչի ջերմային կատարողականությունը՝ 500A+ զենքերի համար փաստացի սահմանված սպեցիֆիկացիան։ |
| ԻՍՕ 15118-2 / -20:2022 | Միացրեք և լիցքավորեք և երկկողմանի էներգիայի փոխանցում (BPT). սպասվում է բոլոր նոր HPC սարքավորումների վրա։ |
| SAE J3400 (NACS) | Հյուսիսային Ամերիկայի միասնական միակցիչների ուղին. NACS հեղուկով սառեցվող մալուխները (250A–600A+) այժմ հիմնական արտադրական գծերն են։ |
| OCPP 2.0.1 | Կիբերանվտանգություն, խելացի լիցքավորում և ավտոպարկի համակարգում՝ CPO ցանցի փոխգործունակության նվազագույն անհրաժեշտ պայմանները։ |
Այսօր 480 կՎտ+ հզորությամբ սարքավորումներ գնող ցանկացած օպերատոր, ով...ոչIEC 61851-23:2023 ստանդարտին համապատասխանող, հեղուկով սառեցվող սարքավորումները նշելը գնում է անօգուտ ակտիվներ։
ROI / TCO: Հեղուկային սառեցման բիզնես հիմնավորումը
Հեղուկով սառեցվող սարքավորումները ունեն 10-20% նախնական հավելավճար՝ համեմատած համարժեք օդով սառեցվող կոնֆիգուրացիաների հետ: Ընդհանուր արժեքի հաշվարկը դեռևս օգտին է դրա համար բարձր օգտագործման բոլոր սցենարներում: Գերակշռում են երեք ծախսային լծակներ՝
1. Էներգաարդյունավետություն՝ կրկնվող ծախս, որը կուտակվում է
Փոխակերպման արդյունավետության տարբերությունները կոսմետիկ չեն։ Համեմատեք հեղուկով սառեցվող կայանը հետևյալի հետ՝96.5% արդյունավետությունցածրակարգ օդային սառեցմամբ սարքով91–93%:
- Տեղամասի պրոֆիլ՝ 480 կՎտ հզորությամբ կայան, աշխատում է օրական 10 ժամ՝ միջին ծանրաբեռնվածության 60% պայմաններում (միջին սպառումը՝ 288 կՎտ) →≈1.05 ԳՎտժ/տարիմատուցված։
- Արդյունավետության բացը. 96.5% ընդդեմ 93% →≈Ջերմության կորստի 3.5%-ը→ ≈36,800 կՎտժ/տարի վատնված։
- €0.15/կՎտժ-ով, այսինքն՝≈€5,500/տարի մեկ տեղամասի համարխուսափելի էլեկտրաէներգիայի ծախսում՝ նախքան ավելի բարձր սառեցման բեռը, HVAC չափսերը և գագաթնակետային պահանջարկի վճարները հաշվի առնելը։
3-4 կայաններում 5-ամյա սարքավորումների ցիկլի ընթացքում այս մեկ տողային կետը գերազանցում է սարքավորումների ընդհանուր գնի հավելավճարը։
2. Անխափան աշխատանքի և սպասարկման ժամանակը՝ փոշու թաքնված արժեքը
- Ստանդարտ օդափոխվող մոդուլներ՝ փոշու/խոնավության ներթափանցում → ափամերձ կամ արդյունաբերական վայրերում ձախողման բնորոշ պատուհան՝ 6-12 ամիս → դիսպետչերական + մոդուլի փոխարինման ծախսեր մեկ իրադարձության համար։
- IP65 մեկուսացված օդատար / հեղուկով սառեցված մոդուլներ՝ MTTF > 500,000 ժամ; կնքված սառեցման բլոկներ՝ 25,000 ժամ աշխատանքային ժամանակով։
- Հեղուկով սառեցվող միակցիչներ. ավելի ցածր ջերմաստիճաններ → շփման դիմադրության ավելի դանդաղ աճ → մալուխի/ատրճանակի ավելի քիչ փոխարինումներ (500A մալուխային հավաքածուն նշանակալի կապիտալ նյութ է):
6 թնդանոթով օդային սառեցմամբ մայրուղու հատվածի իրատեսական սպասարկման բյուջեն է2–4 անգամ ավելի բարձրքան համարժեք հեղուկով սառեցվող տեղադրման դեպքում, հիմնականում այն պատճառով, որ օդափոխիչները, ֆիլտրերը և օդափոխվող մոդուլները անընդհատ խափանվում են։
3. Արտադրողականություն և եկամուտ՝ պահանջարկի կողմի դեպքը
Մայրուղում կամ ավտոպարկում ժամանակը եկամուտ է.
- 480 կՎտ հզորությամբ հեղուկով սառեցվող կայանը՝ 500 Ա մալուխներով, պահպանում է գագաթնակետային հոսանքըամբողջլիցքավորման սեանս; օդային սառեցմամբ կայանները դեգրադացվում են 10-20 րոպե հետո, ամռանը սեանսի տևողությունը երկարացնելով 30-50%-ով։
- Ավելի բարձր կայուն հզորություն = ավելի կարճ սեանսներ =օրական ավելի շատ սեանսներ մեկ տաղավարի համար— CPO-ի կողմից վերահսկվող ամենամեծ եկամտի լծակը։
- Մեկ 480 կՎտ հզորությամբ կայանը փոխարինում է 3–4 x 120 կՎտ հզորությամբ կայանը՝ ապահովելով համարժեք օրական էներգիայի թողունակություն, կրճատված ծավալ, ցանցին միացման արժեք և տեղանքի կապիտալ ծախսեր։
5-ամյա TCO-ի օրինակելի համեմատություն (480 կՎտ մայրուղու տեղամաս)
| Արժեքի գիծ (5 տարի) | Օդային սառեցմամբ (4×120 կՎտ) | Հեղուկով սառեցված (1×480 կՎտ, 500 Ա զենքեր) |
|---|---|---|
| Սարքավորումների կապիտալ ծախսեր | €90,000–110,000 | €110,000–135,000 |
| Էներգիայի կորուստներ (5 տարի @ €0.15/կՎտժ) | €32,000–38,000 | €16,000–20,000 |
| Սպասարկում և մոդուլների փոխարինում (5 տարի) | €15,000–25,000 | €4,000–8,000 |
| Խրճիթներ / հետք / ցանցային կապ | 4 տաղավար, ավելի մեծ տարածք, ավելի բարձր միացման արժեք | 1–2 տաղավար, ավելի փոքր տարածք |
| Սեսիաների քանակը մեկ տաղավարում մեկ օրվա համար (տիպիկ) | 8–10 | 14–18 |
| 5-ամյա TCO (նորմալացված մեկ տաղավարի համար) | €37,000–47,000 | €23,000–30,000 |
Եզրակացությունը համընկնում է աշխարհագրական տարբեր գոտիների հետ.Հեղուկային սառեցումը 5 տարվա ընդհանուր ծախսերի (TCO) ծավալը կրճատում է մոտավորապես 20-35%-ովառևտրային օգտագործման մակարդակներում, միաժամանակ ապահովելով այն լիցքավորման փորձը, որի համար վարորդներն իրականում հերթ են կանգնում: Մանրամասն սարքավորումների տեղեկանքի համար տե՛ս MIDA-ն:480 կՎտ հզորությամբ DC արագ լիցքավորման կայանորպես հեղուկով սառեցված համակարգի մուտքի կետ։
5-ամյա հեռանկար (2026–2031)
- Մեգավատտ լիցքավորումը գալիս է ծանր աշխատանքի համար։Մինչև 1500 Ա հզորությամբ MCS միակցիչները և 1 ՄՎտ դասի հեղուկով սառեցված կայանները կստանդարտացնեն բեռնատարների կանգառներում լիցքավորումը. կանխատեսվում է, որ 600 կՎտ-1 ՄՎտ հզորությամբ պահարանները մինչև 2028 թվականը կդառնան մայրուղիների նորմա Եվրոպայում և Հյուսիսային Ամերիկայում։
- NACS-ի համախմբումը արագանում է։Հյուսիսային Ամերիկան միանում է SAE J3400-ին. բազմա-ստանդարտ հեղուկով սառեցվող հրացանները (CCS2 + NACS + GB/T) դառնում են արտահանման լռելյայն տարբերակ։
- 1000 Վ հարթակները դառնում են լայն տարածում։IEC 61851-23:2023 ստանդարտի և 800V/1000V տրանսպորտային միջոցների ճարտարապետության դեպքում, 480 կՎտ-ից ցածր լարման լիցքավորիչները աստիճանաբար կկորցնեն իրենց մեքենաների ցանկը։
- Սառեցումը դառնում է կառավարվող թվային ակտիվ։Սառեցման օղակների վրա MODBUS/CAN հեռաչափությունը սնուցում է ամպային վերլուծությունները՝ կանխատեսողական դեվալվացիան, սառեցնող հեղուկի վիճակի մոնիթորինգը և շահագործման և պահպանման ժամանակացույցը փոխարինում են ռեակտիվ ծառայությանը։
- BESS + հեղուկով սառեցված HPC միաձուլում։Մարտկոցներով բուֆերային կայանները (արևային + կուտակիչ + 600 կՎտ հզորությամբ էլեկտրաէներգիա) կրճատում են ցանցին միացման ծախսերը և գագաթնակետային պահանջարկի վճարները։ Հեղուկով սառեցվող մոդուլները ջերմային հիմքն են, որը հնարավոր է դարձնում 1 ՄՎտ դասի էլեկտրաէներգիայի մատակարարումը փոքր ցանցից։
Հաճախակի տրվող հարցեր
1. Ի՞նչ է հեղուկով սառեցվող էլեկտրական մեքենայի լիցքավորիչը։Հեղուկով սառեցվող էլեկտրական մեքենայի լիցքավորիչը շրջանառում է դիէլեկտրիկ սառեցնող հեղուկը էլեկտրական պահարանի և լիցքավորման մալուխի/միակցիչի ներսում գտնվող կնքված օղակների միջով՝ ջերմությունը հեռացնելու համար: Ի տարբերություն օդով սառեցվող սարքերի, որոնք շրջակա միջավայրի (հաճախ փոշոտ) օդը փչում են էլեկտրոնիկայի վրայով, հեղուկով սառեցվող համակարգերը պահպանում են բաղադրիչները ավելի ցածր, ավելի կայուն ջերմաստիճանների վրա, ինչը հնարավորություն է տալիս 500A+ անընդհատ հոսանք և աջակցում է 480 կՎտ-1 ՄՎտ լիցքավորմանը:
2. Ինչո՞ւ են 480 կՎտ+ հզորությամբ լիցքավորիչները հեղուկային սառեցման կարիք ունենում:800 Վ լարման հարթակի վրա 480 կՎտ հզորության դեպքում հոսանքը հասնում է 600 Ա-ի, իսկ 600 կՎտ հզորության դեպքում՝ 750 Ա-ի: Մալուխների և միակցիչների ջերմությունը մասշտաբավորվում է հոսանքի քառակուսիի (I²R) հետ միասին: Օդային սառեցումը կպահանջի անիրագործելիորեն հաստ, ծանր մալուխներ և կհանգեցնի միակցիչի գերտաքացման և դեվալվացիայի մի քանի րոպեների ընթացքում: Հեղուկային սառեցումը պահպանում է մալուխի ջերմաստիճանի բարձրացումը 50 Կ-ի սահմաններում և պահպանում է լրիվ հզորությունը ամբողջ սեանսի ընթացքում:
3. Ի՞նչ հոսանքի հզորություն կարող են դիմանալ հեղուկով սառեցվող լիցքավորման մալուխները:Այսօր առևտրային հեղուկով սառեցվող հաստատուն հոսանքի մալուխները գնահատվում են 500A–800A (CCS2/GB/T), NACS տարբերակները՝ 250A–600A, իսկ MCS/CHAOJI միակցիչները՝ մինչև 1500A՝ մեգավատտ լիցքավորման համար: Մալուխի գնահատված հզորությունը պետք է համապատասխանի կայանի ելքային լարմանը. 480 կՎտ հզորությամբ կայանի համար 800 Վ լարման դեպքում անհրաժեշտ է առնվազն 600A գնահատված հեղուկով սառեցվող թնդանոթ:
4. Որքանո՞վ է հեղուկով սառեցվող լիցքավորիչը ավելի արդյունավետ, քան օդով սառեցվողը։Պրեմիում դասի հեղուկով սառեցվող և մեկուսացված խողովակաշարով կայանները հասնում են ≥96.5% AC-ից DC փոխակերպման արդյունավետության, մինչդեռ ցածրակարգ օդափոխվող կայանները սովորաբար կազմում են 91–93%: 480 կՎտ հզորությամբ և օրական 10 ժամ աշխատանքի դեպքում, այդ 3.5–5.5 կետային բացը տարեկան վատնում է մոտավորապես 36,000–58,000 կՎտ/ժ յուրաքանչյուր տեղամասի համար՝ հազարավոր եվրոներ խուսափելի էլեկտրաէներգիայի ծախսերի տեսքով:
5. Հեղուկով սառեցվող լիցքավորիչները ավելի շատ սպասարկման կարիք ունե՞ն։Ոչ՝ սովորաբար ավելի քիչ։ Սառեցնող հեղուկի օղակը կնքված է (IP68), ուստի փոխարինման կարիք չկա ֆիլտրերի կամ օդափոխիչների։ Սառեցման բլոկները նախատեսված են մոտ 25,000 ժամվա համար, իսկ մեկուսացված խողովակներով կամ հեղուկով սառեցված սնուցման մոդուլները ունեն MTBF ցուցանիշներ, որոնք շատ ավելի բարձր են, քան օդափոխվող մոդուլները, որոնք սովորաբար խափանվում են 6-12 ամսվա ընթացքում փոշոտ կամ ափամերձ միջավայրերում։
6. Արդյո՞ք հեղուկային սառեցումը արժե ավելի բարձր նախնական ծախսերին։Այո՝ ցանկացած առևտրային օգտագործման սցենարի համար։ Սարքավորումների լրացուցիչ արժեքը սովորաբար վերականգնվում է 12-24 ամսվա ընթացքում՝ ավելի բարձր փոխակերպման արդյունավետության, մոդուլների/մալուխների ավելի քիչ փոխարինումների և օրական 30-50%-ով ավելի շատ սեանսների շնորհիվ։ 5 տարվա ընդհանուր արժեքի (TCO) հիման վրա, հեղուկով սառեցված 480 կՎտ հզորությամբ կայանները մոտավորապես 20-35%-ով ավելի էժան են մեկ կայանի համար, քան համարժեք օդով սառեցված կոնֆիգուրացիաները։
7. Ի՞նչ չափանիշներ են կիրառվում հեղուկով սառեցված արագ լիցքավորման համար։Հիմնական շրջանակը IEC 61851-23:2023 (1000V+ DC ելք, մեկուսացման մոնիթորինգ, բարձր հզորության անվտանգություն), IEC 62196-3:2022 (հեղուկով սառեցվող միակցիչի և մալուխի պահանջներ), ISO 15118-2/-20:2022 (միացրեք և լիցքավորեք, երկկողմանի սնուցում), SAE J3400 (NACS) և OCPP 1.6J/2.0.1՝ ցանցի և խելացի լիցքավորման փոխգործունակության համար: Գնորդները պետք է պահանջեն այս ամենը 480 կՎտ+ հզորությամբ ցանկացած մրցույթի դեպքում:
MIDA Power-ը (Shanghai Mida EV Power Co., Ltd.) նախագծում և արտադրում է հեղուկով սառեցվող հաստատուն հոսանքի արագ լիցքավորման կայաններ՝ 480 կՎտ-ից մինչև 720 կՎտ հզորությամբ, 500A–800A հեղուկով սառեցվող մալուխային համակարգեր և մեկուսացված խողովակաշարային սնուցման մոդուլներ՝ մայրուղիների, ավտոպարկերի և մեգավատտ դասի լիցքավորման կիրառությունների համար: Կապվեք մեր ինժեներական թիմի հետ՝ OEM/ODM նախագծերի աջակցության համար:
Հրապարակման ժամանակը. Օգոստոսի 14-2026
Դյուրակիր էլեկտրական լիցքավորիչ
Տնային էլեկտրական պատի արկղ
Մշտական լիցքավորման կայան
BESS լիցքավորման կայան
V2G V2H V2V V2L
Էլեկտրական մեքենաների լիցքավորման մոդուլ
DC լիցքավորման միակցիչ
Էլեկտրական մեքենաների պարագաներ