head_banner

Pengecasan Pantas Penyejukan Cecair: Trend 5 Tahun Seterusnya dalam Pengecasan EV

Jawapan Ringkas:Pengecasan pantas berpendingin cecair merupakan hala tuju teknologi dominan untuk pengecasan EV berkuasa tinggi (480kW dan ke atas) sehingga 2031, kerana penyejukan udara secara fizikal tidak dapat mengekalkan arus berterusan 500A–800A melalui kabel pengecas dan modul kuasa tanpa kenaikan suhu, berat kabel atau degradasi penyambung yang tidak boleh diterima. Dengan mengedarkan penyejuk dielektrik melalui gelung penyejukan berkadar IP68 yang tertutup rapat, pengecas berpendingin cecair mengekalkan kenaikan suhu kabel dalam lingkungan 50K, mendayakan arus pengecasan 500A+, menyokong platform kenderaan 800V/1000V dan memberikan kecekapan penukaran melebihi 96.5% — mengurangkan jumlah kos pemilikan (TCO) sebanyak 15–25% berbanding seni bina berpendingin udara yang setara di lebuh raya, perhentian trak dan depot armada.


Kesimpulan Utama

  • 500A ialah garis dasar baharu.Pengecas 480kW pada 800V memerlukan 600A arus DC berterusan; hanya kabel sejukan cecair berkadar 500A–800A sahaja yang boleh menghantarnya dengan kabel yang sebenarnya boleh diangkat oleh pemandu.
  • Penyejukan bergerak dari modul ke gelung.Industri ini sedang beralih daripada modul yang mempunyai pengudaraan kipas dan terdedah kepada habuk kepada modul saluran udara terasing IP65 yang disejukkan cecair dan tertutup dengan jangka hayat unit penyejuk selama 25,000+ jam.
  • Kecekapan ialah tuas ROI yang tersembunyi.Stesen penyejukan cecair yang cekap 96.5% berbanding unit penyejukan udara 91–93% membazirkan 3.5–5.5 mata peratusan kurang tenaga sebagai haba — bernilai ribuan euro setiap tapak setahun pada penggunaan 480kW.
  • Piawaian telah pun terkunci dalam trend ini.IEC 61851-23:2023 mewajibkan sokongan platform 1000V+ dan keperluan keselamatan penyejukan cecair mengikut IEC 62196-3:2022; ISO 15118 Plug & Charge dan OCPP 2.0.1 kini menjadi taruhan utama untuk HPC komersial.
  • Pelan hala tuju 5 tahun ialah 1MW+.Penyambung MCS (Sistem Pengecasan Megawatt) yang diberi penarafan sehingga 1,500A dan stesen penyejukan cecair 600kW–1MW untuk trak dan bas EV menentukan kitaran pelaburan seterusnya.
  • Penyejukan cecair bukanlah pilihan pada 480kW+.Pada tahap kuasa ini, diameter kabel, berat dan had terma menjadikan senjata berpendingin udara tidak praktikal dan tidak selamat untuk kegunaan komersial harian.

Menyelam Secara Mendalam: Mengapa Penyejukan Cecair Menang Melebihi 480kW

Fizik: mengapa penyejukan udara rosak pada 500A

Kuasa pengecasan adalah hasil darab voltan dan arus. Pada platform bateri 800V, 480kW memerlukanArus DC 600A— dan 600kW memerlukan 750A. Pemanasan joule dalam kabel dan penyambung mengikut I²R, jadi penggandaan arus akan menggandakan haba yang dijana dalam kabel tembaga sebanyak empat kali ganda.

Kabel DC berpendingin udara yang dinilai untuk 200–250A menggunakan keratan rentas kuprum yang besar dan penebat tebal untuk menyebarkan haba tersebut. Menskalakan pendekatan tersebut kepada 600A menghasilkan kabel yang:

  • Sangat berat(30kg+ setiap pemasangan senjata), menyebabkan kegagalan lesu pada titik pelepasan terikan penyambung;
  • Tebal dan kaku, menjadikan ergonomik pasang masuk tidak boleh diterima untuk pemandu harian;
  • Panas pada pin penyambung, mempercepatkan pertumbuhan rintangan sentuhan, arka dan penggantian penyambung pramatang.

Penyejukan cecair memecahkan keseimbangan ini. Bahan penyejuk mengalir melalui saluran bersebelahan dengan konduktor, mengeluarkan haba pada sumbernya. Hasilnya ialah kabel berkadar 500A dengan kira-kiraseparuh diameter dan satu pertiga daripada beratbagi setara yang disejukkan udara secara hipotetikal, sambil mengekalkan kenaikan suhu penyambung kepada had terkawal.

Pengurusan haba kabel dan penyambung: gelung penyejukan 500A–800A

Subsistem kritikal ialah unit penyejukan cecair yang mengedarkan penyejuk melalui pistol pengecas. Unit penyejukan EV-HPC-PCU-01 MIDA — direka untukSistem kabel pengecasan sejukan cecair 500A— ialah reka bentuk yang representatif dan menggambarkan prestasi yang perlu dinyatakan oleh pengendali sampul surat:

Parameter Spesifikasi Unit Penyejukan Cecair Lazim (kelas 500A–800A)
Arus pengecasan disokong 500A – 800A (sehingga 1,000A dalam varian mewah)
Kuasa radiasi 3,000W @ 4L/min aliran penyejuk
Had kenaikan suhu kabel ≤ 50K di atas ambien (ΔTmaks = 50K)
Penyejuk Dielektrik (contohnya, minyak silikon dimetil)
Voltan yang dinilai 12V DC
Perlindungan Gelung tertutup IP68
Komunikasi MODBUS melalui RS-485
Bunyi bising ≤ 60 dB(A)
Jangka hayat unit penyejuk 25,000 jam
Berat ~7 kg

Perkara kejuruteraan utama yang perlu disahkan oleh pembeli:

  1. Gelung penyejuk dielektrik tertutup (IP68).Bahan penyejuk tidak pernah menyentuh elektronik; gelung ditutup dan bertekanan, menghapuskan pencemaran dan kos penambahan.
  2. Bilik kepala terma aktif.Unit ini mesti mengekalkan peningkatan suhu kabel kepada ≤50K walaupun pada50°C ambien— inilah perbezaan antara pengecas yang mengekalkan output penuh 500A pada musim panas Sepanyol dan pengecas yang mengalami penurunan voltan sebanyak 30%.
  3. Komunikasi yang berlebihan.Telemetri berasaskan MODBUS membolehkan pengawal stesen mengurangkan arus secara awal sebelum had terma dilanggar, melindungi kedua-dua penyambung dan salur masuk kenderaan.

Bagi tapak berbilang kenderaan, MIDA juga menawarkansistem penyejukan cecair dwi-gunyang menyelenggara dua kabel berkuasa tinggi daripada satu gelung penyejukan, sekali gus mengurangkan kiraan komponen setiap pegun.

Seni bina modul kuasa: modul sejukan cecair dan saluran udara terasing IP65

Melebihi 480kW, ketumpatan haba di dalam kabinet kuasa menjadi kesesakan haba kedua. Industri ini telah menumpukan pada dua seni bina kebolehpercayaan tinggi:

  • Modul kuasa sejukan cecair (40kW–125kW).Bahan penyejuk menyejukkan secara langsung plat asas semikonduktor kuasa. Modul ini berfungsi dengan lebih sejuk dan senyap, mencapai ketumpatan kuasa yang lebih tinggi setiap rak dan lebih disukai untuk kabinet 600kW+ di mana isipadu udara tidak mencukupi secara fizikal.
  • Modul saluran udara terasing IP65.Digunakan di stesen berdiri di lantai 60kW–480kW, modul ini menarik udara penyejuk melalui saluran tertutup yang tidak pernah menyentuh PCB. Habuk, kabus garam dan kelembapan — pembunuh utama modul pengudaraan standard — tidak pernah sampai ke elektronik, memanjangkan purata masa kegagalan melebihi 500,000 jam.

MIDA mendokumentasikan kedua-dua pendekatan merentasipenyejukan modul kuasaportfolio. Bagi pengendali, akibat praktikalnya ialahkos penyelenggaraanModul pengudaraan standard dalam persekitaran berdebu atau pesisir biasanya gagal dalam tempoh 6–12 bulan, manakala modul saluran terpencil dan modul penyejukan cecair bertahan selama bertahun-tahun tanpa penghantaran servis.

Silikon karbida (SiC): penggerak semikonduktor

Penyejukan cecair dan SiC adalah saling melengkapi. MOSFET SiC bertukar lebih pantas dan mengalirkan haba dengan kerugian yang lebih rendah daripada IGBT silikon, yang mengurangkan penjanaan haba sejak awal — tetapi pada output 600A+, kerugian SiC yang dipertingkatkan pun mesti diuruskan secara aktif. Plat sejuk penyejuk cecair yang diikat terus pada modul SiC memberikan kecekapan penukaran 96.5%+ yang kini dijangkakan oleh pengendali daripada peralatan HPC, sambil membolehkan kabinet padat yang sesuai dengan kawasan perkhidmatan lebuh raya dan hab bandar.

Tahap sistem: apakah sebenarnya stesen penyejukan cecair 480kW–720kW

Stesen HPC moden yang disejukkan cecair (contohnya, MIDAStesen pengecasan DC berpendingin cecair 600kW) mengintegrasikan:

  • Julat keluaran:200V – 1000V DC, meliputi armada 400V legasi dan platform 800V/1000V generasi akan datang;
  • Pelbagai penyambung:CCS1, CCS2, CHAdeMO, GB/T (dan varian sedia NACS), mengecas sehingga 3 kenderaan secara serentak dari satu kabinet;
  • Kabel penyejuk cecair 500Asetiap senjata berkuasa tinggi;
  • OCPP 1.6J / 2.0.1untuk perayauan terbuka dan pengecasan pintar, sertapengimbangan beban dinamikuntuk melindungi sambungan grid;
  • Palam & Cas ISO 15118untuk pengesahan yang lancar dan, pada perkakasan berkemampuan dwiarah, pemindahan kuasa V2G/V2H;
  • Sampul surat operasi:−30°C hingga +70°C ambien, menjadikan perkakasan ini berdaya maju dari Siberia hingga ke Teluk.

Piawaian yang mewajibkan penyejukan cecair (2024–2030)

Piawai Apa yang diubah untuk HPC
IEC 61851-23:2023 Mewajibkan sokongan output 1000V+ DC dan pemantauan penebat yang dinaik taraf; mentakrifkan keperluan keselamatan untuk peralatan berkuasa tinggi (350kW+).
IEC 62196-3:2022 Pemasangan penyambung dan kabel DC Governs — termasuk prestasi terma penyambung sejukan cecair — spesifikasi de facto untuk meriam 500A+.
ISO 15118-2 / -20:2022 Pasang & Cas dan pemindahan kuasa dwiarah (BPT); dijangka pada semua perkakasan HPC baharu.
SAE J3400 (NACS) Laluan penyambung bersatu Amerika Utara; kabel penyejukan cecair NACS (250A–600A+) kini merupakan rangkaian produk teras.
OCPP 2.0.1 Keselamatan siber, pengecasan pintar dan koordinasi armada — minimum untuk kebolehkendalian rangkaian CPO.

Mana-mana pengendali yang membeli perkakasan 480kW+ hari ini yangtidakyang menyatakan peralatan sejukan cecair yang mematuhi IEC 61851-23:2023 sedang membeli aset terkandas.


ROI / TCO: Kes Perniagaan untuk Penyejukan Cecair

Perkakasan penyejukan cecair membawa premium pendahuluan 10–20% berbanding konfigurasi penyejukan udara yang setara. Matematik TCO masih mengutamakannya dalam setiap senario penggunaan tinggi. Tiga tuas kos mendominasi:

1. Kecekapan tenaga — kos berulang yang berganda

Perbezaan kecekapan penukaran bukanlah sesuatu yang kosmetik. Bandingkan stesen penyejukan cecair diKecekapan 96.5%dengan unit penyejuk udara kelas rendah di91–93%:

  • Profil tapak: stesen 480kW, beroperasi 10 jam/hari pada beban purata 60% (tarikh purata 288kW) →≈1.05 GWh/tahundihantar.
  • Jurang kecekapan: 96.5% vs 93% →≈3.5% daripada daya pemprosesan yang hilang sebagai haba→ ≈36,800 kWh/tahun dibazirkan.
  • Pada €0.15/kWh, itu adalah≈€5,500/tahun setiap tapakdalam perbelanjaan elektrik yang boleh dielakkan — sebelum mengambil kira beban penyejukan yang lebih tinggi, saiz HVAC dan caj permintaan puncak.

Sepanjang kitaran peralatan selama 5 tahun di 3–4 tapak, item baris tunggal ini melebihi jumlah premium harga perkakasan.

2. Masa operasi dan penyelenggaraan — kos tersembunyi habuk

  • Modul standard yang berventilasi: kemasukan habuk/kelembapan → tempoh kegagalan biasa 6–12 bulan di tapak pesisir pantai atau perindustrian → penghantaran + kos pertukaran modul setiap peristiwa.
  • Modul saluran udara terasing/sejuk cecair IP65: MTTF > 500,000 jam; unit penyejukan tertutup diberi penarafan 25,000 jam.
  • Penyambung sejukan cecair: suhu pin yang lebih rendah → pertumbuhan rintangan sentuhan yang lebih perlahan → penggantian kabel/senapang yang lebih sedikit (pemasangan kabel 500A ialah item modal yang penting).

Bajet penyelenggaraan yang realistik untuk tapak lebuh raya 6-meriam yang disejukkan udara ialah2–4× lebih tinggiberbanding pemasangan sejukan cecair yang setara, terutamanya kerana kipas, penapis dan modul pengudaraan gagal secara berterusan.

3. Daya pemprosesan dan hasil — kes bahagian permintaan

Di lokasi lebuh raya atau armada, masa adalah hasil:

  • Sebuah stesen penyejukan cecair 480kW dengan kabel 500A mengekalkan arus puncak untukkeseluruhansesi pengecasan; stesen yang disejukkan dengan udara mengalami penurunan kuasa selepas 10–20 minit, memanjangkan masa sesi sebanyak 30–50% pada musim panas.
  • Kuasa berterusan yang lebih tinggi = sesi yang lebih pendek =lebih banyak sesi setiap gerai setiap hari— tuas pendapatan terbesar yang dikawal oleh MSM.
  • Satu gerai 480kW menggantikan 3–4 gerai x 120kW untuk daya pemprosesan tenaga harian, jejak pemotongan, kos sambungan grid dan CAPEX tapak yang setara.

Perbandingan TCO 5 tahun ilustrasi (tapak lebuh raya 480kW)

Barisan kos (5 tahun) Disejukkan udara (4×120kW) Sejuk cecair (1×480kW, meriam 500A)
Perkakasan CAPEX €90,000–110,000 €110,000–135,000
Kehilangan tenaga (5 tahun @ €0.15/kWh) €32,000–38,000 €16,000–20,000
Penyelenggaraan & pertukaran modul (5 tahun) €15,000–25,000 €4,000–8,000
Gerai/jejak kaki/sambungan grid 4 gerai, tapak yang lebih besar, kos sambungan yang lebih tinggi 1–2 gerai, tapak kaki yang lebih kecil
Sesi setiap gerai setiap hari (biasa) 8–10 14–18
TCO 5 tahun (dinormalkan setiap gerai) €37,000–47,000 €23,000–30,000

Kesimpulannya konsisten merentasi geografi:penyejukan cecair menurunkan TCO 5 tahun sebanyak kira-kira 20–35%pada tahap penggunaan komersial, sambil memberikan pengalaman pengecasan yang sebenarnya dinantikan oleh pemandu. Untuk rujukan perkakasan terperinci, lihat MIDAStesen pengecas pantas DC 480kWsebagai titik masuk ke julat penyejukan cecair.


Tinjauan 5 Tahun (2026–2031)

  1. Pengecasan megawatt tiba untuk tugas berat.Penyambung MCS yang diberi penarafan sehingga 1,500A dan stesen penyejukan cecair kelas 1MW akan menyeragamkan pengecasan hentian trak; jangkakan kabinet 600kW–1MW akan menjadi norma lebuh raya di Eropah dan Amerika Utara menjelang 2028.
  2. Penyatuan NACS dipercepatkan.Amerika Utara bertemu dengan SAE J3400; meriam sejukan cecair berbilang standard (CCS2 + NACS + GB/T) menjadi eksport lalai.
  3. Platform 1000V menjadi arus perdana.Dengan IEC 61851-23:2023 dan seni bina kenderaan 800V/1000V, pengecas sub-480kW akan kehilangan tender armada secara progresif.
  4. Penyejukan menjadi aset digital terurus.Telemetri MODBUS/CAN pada gelung penyejukan menyumbangkan analitik awan — penyahpecutan ramalan, pemantauan kesihatan penyejuk dan penjadualan O&M menggantikan perkhidmatan reaktif.
  5. Gabungan BESS + HPC sejukan cecair.Tapak penimbal bateri (solar + storan + HPC 600kW) mengurangkan kos sambungan grid dan caj permintaan puncak; modul sejukan cecair ialah tulang belakang terma yang membolehkan penghantaran kuasa kelas 1MW daripada suapan grid kecil.

Soalan Lazim

1. Apakah pengecas EV yang disejukkan cecair?Pengecas EV yang disejukkan cecair mengedarkan penyejuk dielektrik melalui gelung tertutup di dalam kabinet kuasa dan pemasangan kabel/penyambung pengecas untuk menyingkirkan haba. Tidak seperti unit yang disejukkan udara yang meniup udara ambien (selalunya berdebu) ke atas elektronik, sistem yang disejukkan cecair memastikan komponen pada suhu yang lebih rendah dan lebih stabil, yang membolehkan arus berterusan 500A+ dan menyokong pengecasan 480kW–1MW.

2. Mengapakah pengecas 480kW+ memerlukan penyejukan cecair?Pada 480kW pada platform 800V, arus mencapai 600A; pada 600kW ia mencapai 750A. Haba dalam kabel dan penyambung diskalakan dengan kuasa dua arus (I²R). Penyejukan udara memerlukan kabel yang tebal dan berat yang tidak praktikal dan akan menyebabkan penyambung terlalu panas dan terurai dalam beberapa minit. Penyejukan cecair memastikan suhu kabel meningkat dalam lingkungan 50K dan mengekalkan kuasa penuh untuk keseluruhan sesi.

3. Apakah penarafan semasa yang boleh disokong oleh kabel pengecasan sejukan cecair?Kabel DC sejukan cecair komersial hari ini diberi penarafan 500A–800A (CCS2/GB/T), dengan varian NACS pada 250A–600A dan penyambung MCS/CHAOJI sehingga 1,500A untuk pengecasan megawatt. Penarafan kabel mesti dipadankan dengan voltan output stesen: stesen 480kW pada 800V memerlukan sekurang-kurangnya pistol sejukan cecair penarafan 600A.

4. Berapakah kecekapan pengecas yang disejukkan cecair berbanding pengecas yang disejukkan udara?Stesen saluran berpendingin cecair dan terasing premium mencapai kecekapan penukaran AC-ke-DC ≥96.5%, manakala unit pengudaraan kelas rendah biasanya berada pada 91–93%. Pada 480kW dan 10 jam operasi harian, jurang 3.5–5.5 titik itu membazirkan kira-kira 36,000–58,000 kWh setiap tapak setahun — beribu-ribu euro dalam kos elektrik yang boleh dielakkan.

5. Adakah pengecas yang disejukkan cecair memerlukan lebih banyak penyelenggaraan?Tidak — biasanya kurang. Gelung penyejuk dimeteraikan (IP68), jadi tiada penapis atau kipas yang perlu diganti. Unit penyejukan dinilai selama ~25,000 jam, dan modul kuasa saluran terpencil atau penyejukan cecair mempunyai angka MTBF yang jauh lebih tinggi daripada modul pengudaraan, yang biasanya gagal dalam tempoh 6–12 bulan dalam persekitaran berdebu atau pantai.

6. Adakah penyejukan cecair berbaloi dengan kos pendahuluan yang lebih tinggi?Ya untuk sebarang senario penggunaan komersial. Premium perkakasan biasanya dipulihkan dalam tempoh 12–24 bulan melalui kecekapan penukaran yang lebih tinggi, penggantian modul/kabel yang lebih sedikit dan 30–50% lebih banyak sesi setiap gerai setiap hari. Berdasarkan TCO 5 tahun, tapak 480kW yang disejukkan cecair adalah kira-kira 20–35% lebih murah setiap gerai berbanding konfigurasi yang disejukkan udara yang setara.

7. Apakah piawaian yang terpakai untuk pengecasan pantas penyejukan cecair?Rangka kerja terasnya ialah IEC 61851-23:2023 (output 1000V+ DC, pemantauan penebat, keselamatan kuasa tinggi), IEC 62196-3:2022 (keperluan penyambung dan kabel yang disejukkan cecair), ISO 15118-2/-20:2022 (Palam & Cas, kuasa dwiarah), SAE J3400 (NACS) dan OCPP 1.6J/2.0.1 untuk kebolehkendalian rangkaian dan pengecasan pintar. Pembeli harus mewajibkan semua ini pada mana-mana tender 480kW+.


MIDA Power (Shanghai Mida EV Power Co., Ltd.) mereka bentuk dan mengeluarkan stesen pengecasan pantas DC sejukan cecair dari 480kW hingga 720kW, sistem kabel sejukan cecair 500A–800A dan modul kuasa saluran terpencil untuk aplikasi pengecasan lebuh raya, armada dan kelas megawatt. Hubungi pasukan kejuruteraan kami untuk sokongan projek OEM/ODM.


Masa siaran: 14 Ogos 2026

Tinggalkan Pesanan Anda:

Tulis mesej anda di sini dan hantarkannya kepada kami