hoofbanier

Vloeibare verkoeling vinnige laai: Die volgende 5-jaar tendens in EV-laai

Vinnige antwoord:Vloeistofverkoelde vinnige laai is die dominante tegnologierigting vir hoë-krag EV-laai (480 kW en hoër) tot 2031, omdat lugverkoeling fisies nie 500 A–800 A deurlopende stroom deur laaikabels en kragmodules kan handhaaf sonder onaanvaarbare temperatuurstyging, kabelgewig of konnektordegradasie nie. Deur diëlektriese koelmiddel deur verseëlde, IP68-gegradeerde verkoelingslusse te sirkuleer, hou vloeistofverkoelde laaiers die kabeltemperatuurstyging binne 50 K, maak 500 A+ laaistrome moontlik, ondersteun 800 V/1000 V voertuigplatforms, en lewer omskakelingsdoeltreffendheid van meer as 96,5% – wat die totale koste van eienaarskap (TCO) met 15–25% verlaag teenoor ekwivalente lugverkoelde argitekture by snelweë, vragmotorstops en vlootdepots.


Belangrike punte

  • 500A is die nuwe basislyn.’n 480 kW-laaier teen 800 V benodig 600 A deurlopende GS-stroom; slegs vloeistofverkoelde kabels met ’n gradering van 500 A–800 A kan dit lewer met ’n kabel wat die bestuurder eintlik kan oplig.
  • Verkoeling beweeg van die module na die lus.Die bedryf verskuif van waaiergeventileerde, stofblootgestelde modules na verseëlde vloeistofverkoelde en IP65-geïsoleerde lugkanaalmodules met 'n koelmiddeleenheidlewensduur van meer as 25 000 uur.
  • Doeltreffendheid is die verborge ROI-hefboom.'n 96.5% doeltreffende vloeistofverkoelde stasie teenoor 'n 91–93% lugverkoelde eenheid mors 3.5–5.5 persentasiepunte minder energie as hitte – duisende euro's per perseel per jaar werd teen 480 kW benutting.
  • Standaarde het reeds die tendens vasgelê.IEC 61851-23:2023 vereis 1000V+ platformondersteuning en vloeistofverkoelingsveiligheidsvereistes volgens IEC 62196-3:2022; ISO 15118 Plug & Charge en OCPP 2.0.1 is nou tafelpenne vir kommersiële HPC.
  • Die 5-jaar padkaart is 1MW+.MCS (Megawatt Charging System)-konnektors met 'n gradering van tot 1 500 A en 600 kW–1 MW vloeistofverkoelde stasies vir EV-vragmotors en busse definieer die volgende beleggingsiklus.
  • Vloeistofverkoeling is nie opsioneel teen 480 kW+ nie.Teen hierdie kragvlakke maak kabeldeursnee, gewig en termiese limiete lugverkoelde gewere onprakties en onveilig vir daaglikse kommersiële gebruik.

Diepgaande ondersoek: Waarom vloeibare verkoeling bo 480 kW wen

Die fisika: hoekom lugverkoeling by 500A afbreek

Laaikrag is die produk van spanning en stroom. Op 'n 800V-batteryplatform benodig 480kW600A GS-stroom— en 600 kW benodig 750 A. Joule-verhitting in die kabel en konnektor volg I²R, dus verdubbel die stroom die hitte wat in die kabelkoper gegenereer word, verviervoudig.

Lugverkoelde GS-kabels wat vir 200–250A gegradeer is, gebruik oorgrootte koperdeursnitte en dik isolasie om daardie hitte te versprei. Deur daardie benadering na 600A te skaal, lewer dit 'n kabel wat:

  • Uiters swaar(30 kg+ per geweersamestelling), wat moegheidsversaking by die verbinding se trekontlastingspunt veroorsaak;
  • Dik en styf, wat inprop-ergonomie onaanvaarbaar maak vir daaglikse bestuurders;
  • Loop warm by die konnektorpen, wat die groei van kontakweerstand, boogvorming en voortydige vervanging van die konnektor versnel.

Vloeistofverkoeling verbreek hierdie kompromie. Koelmiddel vloei deur kanale langs die geleier en onttrek hitte by die bron. Die resultaat is 'n 500A-gegradeerde kabel met ongeveerdie helfte van die deursnee en 'n derde van die gewigvan 'n hipotetiese lugverkoelde ekwivalent, terwyl die temperatuurstyging van die konnektor tot 'n beheerde limiet gehou word.

Kabel- en konnektortermiese bestuur: die 500A–800A-verkoelingslus

Die kritieke substelsel is die vloeistofverkoelingseenheid wat koelmiddel deur die laaipistool sirkuleer. MIDA se EV-HPC-PCU-01 verkoelingseenheid — ontwerp vir500A vloeistofverkoelde laaikabelstelsels— is 'n verteenwoordigende ontwerp en illustreer die prestasie-omhulsel wat operateurs moet spesifiseer:

Parameter Tipiese vloeistofverkoelingseenheidspesifikasie (500A–800A-klas)
Laaistroom ondersteun 500A – 800A (tot 1 000A in hoë-end variante)
Stralingskrag 3 000 W @ 4 L/min koelmiddelvloei
Kabeltemperatuurstygingslimiet ≤ 50K bo omgewingstemperatuur (ΔTmax = 50K)
Koelvloeistof Diëlektriese (bv. dimetiel silikoonolie)
Gegradeerde spanning 12V GS
Beskerming IP68 verseëlde lus
Kommunikasie MODBUS oor RS-485
Geraas ≤ 60 dB(A)
Lewensduur van die koelmiddeleenheid 25 000 uur
Gewig ~7 kg

Belangrike ingenieurswese-punte wat kopers moet verifieer:

  1. Verseëlde diëlektriese koelmiddellus (IP68).Die koelmiddel raak nooit aan elektronika nie; die lus is gesluit en onder druk, wat kontaminasie en aanvullingskoste uitskakel.
  2. Aktiewe termiese kopruimte.Die eenheid moet die kabeltemperatuurstyging tot ≤50K handhaaf, selfs teen50°C omgewingstemperatuur— dit is die verskil tussen 'n laaier wat volle 500A-uitset in 'n Spaanse somer handhaaf en een wat met 30% afneem.
  3. Oorbodige kommunikasie.MODBUS-gebaseerde telemetrie laat die stasiebeheerder die stroom voorkomend afwaarts voordat termiese perke oorskry word, wat beide die konnektor en die voertuiginlaat beskerm.

Vir terreine met verskeie voertuie bied MIDA ookdubbelgeweer vloeistofverkoelingstelselswat twee hoëkragkabels vanaf 'n enkele verkoelingslus bedien, wat die aantal komponente per stalletjie verminder.

Kragmodule-argitektuur: vloeistofverkoelde modules en IP65-geïsoleerde lugkanale

Bo 480 kW word hittedigtheid binne die kragkas die tweede termiese bottelnek. Die bedryf het saamgesmelt op twee hoogs betroubare argitekture:

  • Vloeistofverkoelde kragmodules (40 kW–125 kW).Koelmiddel verkoel die kraghalfgeleierbasisplate direk. Hierdie modules loop koeler en stiller, bereik hoër kragdigtheid per rak, en word verkies vir 600kW+ kabinette waar lugvolume fisies onvoldoende is.
  • IP65 geïsoleerde lugkanaalmodules.Hierdie modules, wat in 60 kW–480 kW vloerstaande stasies gebruik word, trek verkoelingslug deur 'n verseëlde buis wat nooit aan die PCB raak nie. Stof, soutmis en vog – die grootste oorsake van standaard geventileerde modules – bereik nooit die elektronika nie, wat die gemiddelde tyd tot faling tot meer as 500 000 uur verleng.

MIDA dokumenteer beide benaderings regoor sykragmodule verkoelingportefeulje. Vir operateurs is die praktiese gevolgonderhoudskosteStandaard geventileerde modules in stowwerige of kusomgewings faal tipies binne 6–12 maande, terwyl geïsoleerde-kanaal- en vloeistofverkoelde modules jare sonder 'n diensversending oorleef.

Silikonkarbied (SiC): die halfgeleier-moontlikmaker

Vloeistofverkoeling en SiC is komplementêr. SiC MOSFET's skakel vinniger en gelei met laer verliese as silikon IGBT's, wat hitteopwekking in die eerste plek verminder - maar teen 600A+ uitset moet selfs SiC se verbeterde verliese aktief bestuur word. Vloeistofverkoelde koue plate wat direk aan SiC-modules geheg is, lewer die 96.5%+ omskakelingsdoeltreffendheid wat operateurs nou van HPC-toerusting verwag, terwyl dit die kompakte kabinette moontlik maak wat in snelwegdiensgebiede en stedelike spilpunte pas.

Stelselvlak: wat 'n 480kW–720kW vloeistofverkoelde stasie eintlik is

'n Moderne vloeistofverkoelde HPC-stasie (bv. MIDA's)600kW vloeistofverkoelde GS-laaistasie) integreer:

  • Uitsetbereik:200V – 1000V GS, wat ouer 400V-vlote en volgende-generasie 800V/1000V-platforms dek;
  • Veelvuldige verbindings:CCS1, CCS2, CHAdeMO, GB/T (en NACS-gereed variante), laai tot 3 voertuie gelyktydig vanaf een kabinet;
  • 500A vloeistofverkoelde kabelsper hoëkraggeweer;
  • OCPP 1.6J / 2.0.1vir oop roaming en slim laai, plusdinamiese lasbalanseringom netwerkverbindings te beskerm;
  • ISO 15118 Inprop en Laaivir naatlose verifikasie en, op tweerigting-bekwame hardeware, V2G/V2H-kragoordrag;
  • Bedryfsomvang:−30°C tot +70°C omgewingstemperatuur, wat die hardeware lewensvatbaar maak van Siberië tot die Golf.

Standaarde wat vloeistofverkoeling verpligtend maak (2024–2030)

Standaard Wat dit vir HPC verander
IEC 61851-23:2023 Vereis ondersteuning vir 1000V+ GS-uitset en opgegradeerde isolasiemonitering; definieer veiligheidsvereistes vir hoëkrag-toerusting (350kW+).
IEC 62196-3:2022 Beheer GS-konnektor- en kabelsamestellings — insluitend vloeistofverkoelde konnektor se termiese werkverrigting — die de facto spesifikasie vir 500A+ gewere.
ISO 15118-2 / -20:2022 Plug & Charge en tweerigting-kragoordrag (BPT); verwag op alle nuwe HPC-hardeware.
SAE J3400 (NACS) Noord-Amerika se verenigde konnektorpad; NACS vloeistofverkoelde kabels (250A–600A+) is nou kernproduklyne.
OCPP 2.0.1 Kubersekuriteit, slim laai en vlootkoördinering — die minimum vir CPO-netwerk-interoperabiliteit.

Enige operateur wat vandag 480 kW+ hardeware koop watniewat IEC 61851-23:2023-voldoenende, vloeistofverkoelde toerusting spesifiseer, koop gestrande bates.


ROI / TCO: Die sake-argument vir vloeistofverkoeling

Vloeistofverkoelde hardeware dra 'n voorafpremie van 10–20% bo ekwivalente lugverkoelde konfigurasies. Die totale koste-koste-berekening bevoordeel dit steeds in elke hoëbenuttingscenario. Drie kostehefbome oorheers:

1. Energie-doeltreffendheid — die herhalende koste wat saamgestel word

Verskille in omskakelingsdoeltreffendheid is nie kosmeties nie. Vergelyk 'n vloeistofverkoelde stasie by96.5% doeltreffendheidmet 'n lae-end lugverkoelde eenheid by91–93%:

  • Terreinprofiel: 480 kW-stasie, wat 10 uur/dag teen 60% gemiddelde lading in werking is (288 kW gemiddelde verbruik) →≈1.05 GWh/jaarafgelewer.
  • Doeltreffendheidsgaping: 96.5% teenoor 93% →≈3.5% van deurset verloor as hitte→ ≈36 800 kWh/jaar vermors.
  • Teen €0.15/kWh, dit is≈€5 500/jaar per perseelin vermybare elektrisiteitsbesteding — voordat hoër verkoelingslas, HVAC-grootte en piekaanvraagkoste in ag geneem word.

Oor 'n 5-jaar toerustingsiklus by 3-4 terreine, oorskry hierdie enkele lynitem die totale hardewarepryspremie.

2. Bedryfstyd en onderhoud — die verborge koste van stof

  • Standaard geventileerde modules: stof-/vogindringing → tipiese faalvenster 6–12 maande in kus- of industriële terreine → versending + module-ruilkoste per gebeurtenis.
  • IP65 geïsoleerde lugkanaal-/vloeistofverkoelde modules: MTTF > 500 000 uur; verseëlde verkoelingseenhede met 'n gegradeerde gradering van 25 000 uur.
  • Vloeistofverkoelde konnektors: laer pentemperature → stadiger kontakweerstandsgroei → minder kabel-/geweervervangings (’n 500A-kabelsamestelling is ’n beduidende kapitaalitem).

'n Realistiese onderhoudsbegroting vir 'n 6-kanon lugverkoelde snelwegterrein is2–4× hoëras vir die ekwivalente vloeistofverkoelde installasie, hoofsaaklik omdat waaiers, filters en geventileerde modules voortdurend faal.

3. Deurset en inkomste — die vraagkantgeval

By 'n snelweg- of vlootligging is tyd inkomste:

  • 'n 480kW vloeistofverkoelde stasie met 500A-kabels handhaaf piekstroom vir diehelelaaisessie; lugverkoelde stasies verminder die laaisnelheid na 10–20 minute, wat sessietye met 30–50% in die somer verleng.
  • Hoër volgehoue ​​krag = korter sessies =meer sessies per stalletjie per dag— die grootste enkele inkomstehefboom wat 'n CPO beheer.
  • Een 480 kW-stalletjie vervang 3–4 x 120 kW-stalletjies vir ekwivalente daaglikse energiedeurset, wat die voetspoor, netwerkverbindingskoste en perseel-CAPEX verminder.

Illustratiewe 5-jaar TCO-vergelyking (480 kW snelwegterrein)

Kostelyn (5 jaar) Lugverkoel (4×120kW) Vloeistofverkoel (1×480kW, 500A gewere)
Hardeware CAPEX €90,000–110,000 €110,000–135,000
Energieverliese (5 jaar @ €0.15/kWh) €32,000–38,000 €16,000–20,000
Onderhoud en module-ruilings (5 jaar) €15,000–25,000 €4,000–8,000
Stalletjies / voetspoor / netwerkverbinding 4 stalletjies, groter voetspoor, hoër verbindingskoste 1–2 stalletjies, kleiner voetspoor
Sessies per stalletjie per dag (tipies) 8–10 14–18
5-jaar TCO (genormaliseer per stalletjie) €37,000–47,000 €23,000–30,000

Die gevolgtrekking is konsekwent oor geografiese gebiede heen:Vloeistofverkoeling verlaag 5-jaar totale koste (TCO) met ongeveer 20–35%op kommersiële gebruiksvlakke, terwyl die laai-ervaring gelewer word waarvoor bestuurders eintlik wag. Vir 'n gedetailleerde hardewareverwysing, sien MIDA se480kW GS vinnige laaistasieas die toegangspunt tot die vloeistofverkoelde reeks.


Die 5-jaar vooruitsig (2026–2031)

  1. Megawatt-laai arriveer vir swaar werk.MCS-konnektors met 'n gradering van tot 1 500 A en vloeistofverkoelde stasies van 1 MW-klas sal laai by vragmotors standaardiseer; verwag dat kabinette van 600 kW–1 MW teen 2028 die snelwegnorm in Europa en Noord-Amerika sal word.
  2. NACS-konsolidasie versnel.Noord-Amerika konvergeer op SAE J3400; multistandaard vloeistofverkoelde gewere (CCS2 + NACS + GB/T) word die uitvoerstandaard.
  3. 1000V-platforms word hoofstroom.Met IEC 61851-23:2023 en 800V/1000V voertuigargitekture, sal laaiers onder 480 kW progressief vloottenders verloor.
  4. Verkoeling word 'n bestuurde digitale bate.MODBUS/CAN-telemetrie op verkoelingslusse voed wolkontledings — voorspellende afgradering, verkoelingsmiddelgesondheidmonitering en O&M-skedulering vervang reaktiewe diens.
  5. BESS + vloeistofverkoelde HPC-samesmelting.Battery-gebufferde terreine (sonkrag + berging + 600kW HPC) verminder netwerkverbindingskoste en piekvraagkoste; vloeistofverkoelde modules is die termiese ruggraat wat 1MW-klas kraglewering vanaf 'n klein netwerktoevoer moontlik maak.

Gereelde vrae

1. Wat is 'n vloeistofverkoelde EV-laaier?'n Vloeistofverkoelde EV-laaier sirkuleer diëlektriese koelmiddel deur verseëlde lusse binne die kragkas en die laaikabel/konnektor-samestelling om hitte te verwyder. Anders as lugverkoelde eenhede wat omgewingslug (dikwels stowwerige) oor elektronika blaas, hou vloeistofverkoelde stelsels komponente teen laer, meer stabiele temperature, wat 500A+ deurlopende stroom moontlik maak en 480kW–1MW laai ondersteun.

2. Waarom benodig 480kW+ laaiers vloeistofverkoeling?Teen 480 kW op 'n 800 V-platform bereik die stroom 600 A; teen 600 kW bereik dit 750 A. Hitte in kabels en verbindings skaal met die kwadraat van die stroom (I²R). Lugverkoeling sal onprakties dik, swaar kabels vereis en sal binne minute oorverhitting en afgradering van die verbinding veroorsaak. Vloeistofverkoeling hou die kabeltemperatuurstyging binne 50 K en behou volle krag vir die hele sessie.

3. Watter stroomgradering kan vloeistofverkoelde laaikabels ondersteun?Kommersiële vloeistofverkoelde GS-kabels word vandag teen 500A–800A (CCS2/GB/T) gegradeer, met NACS-variante teen 250A–600A en MCS/CHAOJI-konnektors tot 1 500A vir megawatt-laai. Die kabelgradering moet ooreenstem met die stasie se uitsetspanning: 'n 480 kW-stasie teen 800 V benodig ten minste 'n 600A-gegradeerde vloeistofverkoelde geweer.

4. Hoeveel meer doeltreffend is 'n vloeistofverkoelde laaier as 'n lugverkoelde een?Premium vloeistofverkoelde en geïsoleerde-kanaalstasies bereik ≥96.5% WS-na-GS-omskakelingsdoeltreffendheid, terwyl lae-end geventileerde eenhede tipies op 91–93% sit. Teen 480 kW en 10 uur se daaglikse werking, mors daardie 3.5–5.5 punt gaping ongeveer 36,000–58,000 kWh per perseel per jaar – duisende euro's in vermybare elektrisiteitskoste.

5. Het vloeistofverkoelde laaiers meer onderhoud nodig?Nee — gewoonlik minder. Die koelmiddellus is verseël (IP68), dus is daar geen filters of waaiers om te vervang nie. Verkoelingseenhede is gegradeer vir ~25 000 uur, en geïsoleerde-kanaal- of vloeistofverkoelde kragmodules het MTBF-syfers wat ver bo geventileerde modules is, wat tipies binne 6–12 maande in stowwerige of kusomgewings faal.

6. Is vloeistofverkoeling die hoër aanvanklike koste werd?Ja, vir enige kommersiële gebruikscenario. Die hardewarepremie word tipies binne 12–24 maande verhaal deur hoër omskakelingsdoeltreffendheid, minder module-/kabelvervangings en 30–50% meer sessies per stalletjie per dag. Op 'n 5-jaar TCO-basis is vloeistofverkoelde 480 kW-terreine ongeveer 20–35% goedkoper per stalletjie as ekwivalente lugverkoelde konfigurasies.

7. Watter standaarde geld vir vloeistofverkoelde vinnige laai?Die kernraamwerk is IEC 61851-23:2023 (1000V+ GS-uitset, isolasiemonitering, hoëkragveiligheid), IEC 62196-3:2022 (vloeistofverkoelde konnektor- en kabelvereistes), ISO 15118-2/-20:2022 (Plug & Charge, tweerigtingkrag), SAE J3400 (NACS), en OCPP 1.6J/2.0.1 vir netwerk- en slimlaai-interoperabiliteit. Kopers moet al hierdie op enige 480kW+ tender vereis.


MIDA Power (Shanghai Mida EV Power Co., Ltd.) ontwerp en vervaardig vloeistofverkoelde GS-snellaaistasies van 480 kW tot 720 kW, 500 A–800 A vloeistofverkoelde kabelstelsels, en geïsoleerde-kanaal kragmodules vir snelweg-, vloot- en megawatt-klas laaitoepassings. Kontak ons ​​ingenieurspan vir OEM/ODM-projekondersteuning.


Plasingstyd: 14 Augustus 2026

Los jou boodskap:

Skryf jou boodskap hier en stuur dit vir ons